Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:34 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързи да  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано30.09.07 22:04



трия спама, пускам линка, който даде Мелиса тук:


Сами си правете изводите колко компетентно съди Бешевлиев за съдържанието на фрагментите от надписа. Особено последният абзац е много показателен. С фрази като "ще да се е намирало" и "би могло да се приеме", авторът тълкува нещо толкова несигурно и си прави генерални изводи по-виртуозно от който и да било журналист от жълтата преса.

Освен това ако междуличностните заяждания и мненията тип "така е, щото аз казвам" се пренесат тук, ще трия и банвам без оглед на пол и възраст.

Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 30.09.07 22:08.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано30.09.07 23:38



"Ако колоната не е била донесена отдругаде...."

освен компетентността на Бешевлиев, която ти изтъкна с подобни несигурни изрази, така открито заявявани от историк......каква ако наистина има едно "ако", т.е. ако наистина колоната е донесена от друго място?


в историята много неща може да се основават само на предположения.аз не съм историк.но дали има такава вероятност?.....и какво би следвало от това?

Те са винаги в полето, винаги двама, винаги, две усмихнати хлапета, цели в прах и драскотини

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: katiysha]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано01.10.07 00:18



Там, където е била колоната, там е било жертвоприношението, съответно и светилището.
Не мога да ти кажа колко е вероятността да е донесена от другаде (говорим за сравнително голяма дистанция) понеже не съм дори малко запозната с Мадара и околностите на Конника, но в историята рядко са ходили за камъни далеч, когато са можели да съберат това, което им е под ръка и на място.

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.10.07 00:23



С изключение на строителите на Стоунхендж, Хелиополис.



Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 01.10.07 00:24.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано01.10.07 00:27



И къде, умнико, са можели те да ги вземат наблизо, че да не ходят надалеч?

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Редактирано от mellisa на 01.10.07 00:28.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.10.07 00:31



Християните също мъкнели какъвто намерят строителен материал за църквите си, така че камъкът може да е отвсякъде от околността, а не задължително от Мадара, както казва прехваленият "изследовател".

Facta, non verba!



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано01.10.07 00:48



всъщност какво значение би имал произхода на камъка и какво би могло да докаже?на тях им е трябвало просто материал, върху който да документират.съмнява ме около мадара да не е имало достатъчно камък.аз съм ходила на мястото.е, не по времето на хан Тервел, де....



Те са винаги в полето, винаги двама, винаги, две усмихнати хлапета, цели в прах и драскотини

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано01.10.07 08:59



за камъка - не винаги. например за гробницата в Старосел част от каменният материал е доставен от разюйона на Златица, а след като самата гробница е в Средна гора, не са могли да се оплачат от липса на камъни наоколо. може би е зависело и от целта на строежа...



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: katiysha]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано01.10.07 09:05



допреди около век е било често срещано каменен материал от стари строежи да се използва наново - напр. от Плиска са взимани камъни за трошляк под ж.п.линията Русе-Варна, за Томбул джамия в Шумен; Белоградчишката крепост по случайност не е отишла за строителен материал на местното население; един от надписите на Омуртаг е оцелял също по случайност, след като 2-ма турци го натовярили на каруца, която се счупила по пътя, те видели непознати 'езически' писмена по него и решили, че е омагьосан и го зарязали край пътя...



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Roxy]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано01.10.07 09:14



допреди около век е било често срещано каменен материал от стари строежи да се използва наново

да, както и "традицията" да се рушат стари езически светилища, за да се строят на тяхно място църкви



Те са винаги в полето, винаги двама, винаги, две усмихнати хлапета, цели в прах и драскотини


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.