Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:49 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързи да  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано30.09.07 22:04



трия спама, пускам линка, който даде Мелиса тук:


Сами си правете изводите колко компетентно съди Бешевлиев за съдържанието на фрагментите от надписа. Особено последният абзац е много показателен. С фрази като "ще да се е намирало" и "би могло да се приеме", авторът тълкува нещо толкова несигурно и си прави генерални изводи по-виртуозно от който и да било журналист от жълтата преса.

Освен това ако междуличностните заяждания и мненията тип "така е, щото аз казвам" се пренесат тук, ще трия и банвам без оглед на пол и възраст.

Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 30.09.07 22:08.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано30.09.07 23:38



"Ако колоната не е била донесена отдругаде...."

освен компетентността на Бешевлиев, която ти изтъкна с подобни несигурни изрази, така открито заявявани от историк......каква ако наистина има едно "ако", т.е. ако наистина колоната е донесена от друго място?


в историята много неща може да се основават само на предположения.аз не съм историк.но дали има такава вероятност?.....и какво би следвало от това?

Те са винаги в полето, винаги двама, винаги, две усмихнати хлапета, цели в прах и драскотини

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: katiysha]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано01.10.07 00:18



Там, където е била колоната, там е било жертвоприношението, съответно и светилището.
Не мога да ти кажа колко е вероятността да е донесена от другаде (говорим за сравнително голяма дистанция) понеже не съм дори малко запозната с Мадара и околностите на Конника, но в историята рядко са ходили за камъни далеч, когато са можели да съберат това, което им е под ръка и на място.

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.10.07 00:23



С изключение на строителите на Стоунхендж, Хелиополис.



Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 01.10.07 00:24.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано01.10.07 00:27



И къде, умнико, са можели те да ги вземат наблизо, че да не ходят надалеч?

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Редактирано от mellisa на 01.10.07 00:28.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.10.07 00:31



Християните също мъкнели какъвто намерят строителен материал за църквите си, така че камъкът може да е отвсякъде от околността, а не задължително от Мадара, както казва прехваленият "изследовател".

Facta, non verba!



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано01.10.07 00:48



всъщност какво значение би имал произхода на камъка и какво би могло да докаже?на тях им е трябвало просто материал, върху който да документират.съмнява ме около мадара да не е имало достатъчно камък.аз съм ходила на мястото.е, не по времето на хан Тервел, де....



Те са винаги в полето, винаги двама, винаги, две усмихнати хлапета, цели в прах и драскотини

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано01.10.07 08:59



за камъка - не винаги. например за гробницата в Старосел част от каменният материал е доставен от разюйона на Златица, а след като самата гробница е в Средна гора, не са могли да се оплачат от липса на камъни наоколо. може би е зависело и от целта на строежа...



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: katiysha]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано01.10.07 09:05



допреди около век е било често срещано каменен материал от стари строежи да се използва наново - напр. от Плиска са взимани камъни за трошляк под ж.п.линията Русе-Варна, за Томбул джамия в Шумен; Белоградчишката крепост по случайност не е отишла за строителен материал на местното население; един от надписите на Омуртаг е оцелял също по случайност, след като 2-ма турци го натовярили на каруца, която се счупила по пътя, те видели непознати 'езически' писмена по него и решили, че е омагьосан и го зарязали край пътя...



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Roxy]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано01.10.07 09:14



допреди около век е било често срещано каменен материал от стари строежи да се използва наново

да, както и "традицията" да се рушат стари езически светилища, за да се строят на тяхно място църкви



Те са винаги в полето, винаги двама, винаги, две усмихнати хлапета, цели в прах и драскотини

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано01.10.07 12:30



Ще го кажа така - ако ще градят с вече използван материал, няма да бият път на 100 км, а ще боравят с каквото имат под ръка. Тук не става въпрос за сграда с особено религиозно или културно значение, така че за важност на самия материал не може да се говори. Впрочем, трябва да се чака едва Същинското Средновековие за да се наблюдава естетическо отношение към материала, от който е постройката, иначе ранното християнство не показва, като една египетска или тракийска култура каприз към вида на камъните.
Примерите за християнски църкви, изградени от намиращите се наблизо антични паметници са прекалено много за да ги изброявам всичките, може би трябва да спомена за цвят един от най-известните древни храмове, Партенона, от който се е вземало за строежа на ранно-християнската църква в средата му.

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: katiysha]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано01.10.07 12:34




Произход в смисъл на съвременен произход, т.е., от къде е взет и къде е намерен той. Ако преди 12 века край Мадара е имало светилище на Тангра, на което Омуртаг да направи жертвоприноишение и което е пожелал да увековечи, записвайки го на камък, тази колона е била поставена, съвсем логично, там, където е светилището, а не на километри от него или на другия край на страната. И ако при строежа на християнската църква се в взело наистина материал, който се е въргалял наоколо....Това е логиката, само че аз я написах от извода към началните данни

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: mellisa]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано01.10.07 12:54



съгласна, и то не само за църкви, строени със стар материал...

I know you must have felt the pain
But you took it like a woman...


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.10.07 21:01



Линк към произведение на

.

Nihil agendo, homines male agere discunt.

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано01.10.07 23:18



Ама то дори и да не е домъкнато то половината от тази колона е догадка включително неясното тангран и дали това изобщо е бог или нещо друго





Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано02.10.07 13:52



Ето ти цитат от Бешевлиев:
"В Добруджанските надписи, сравнени с по-старите три рунни надписа и с този от Шудиково, прави впечатление отсъствието на широко разпространеното съчетание IVI, което иначе се среща по най-различни предмети, като камъни, глинени съдове и пр. Това дава основание да се предполага, че това съчетание представя някакво религиозно езическо понятие, което противоречи на християнството и затова не може да стои в християнски храм. И обратно, честата употреба на рунния знак в руините надписи от Басараб навежда на мисълта, че той изразява някакво християнско религиозно понятие. Този знак се среща сравнително рядко върху камъни от Плиска и другаде. Забележително е, че същият знак се явява в старотюркските рунни надписи от Орхон, Енисей и Талас, които се състоят от стотици рунни знака, само четири пъти с вероятното значение „възвишение”. Тази разлика в употребата на двата знака в старите рунни надписи от Плиска и другаде и Басарабските и като се вземе пред значението на в старотюркските надписи, позволяват да се приеме, че този знак в християнските рунни надписи означава „всевишен” или „господ”, а IVI в езическите „Тан-

22


гра” или „Тенгри”, т. е. небесният или висшият бог на тюрките и българите. [19] {/b]"

Не хващам логиката....



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: agrimonia]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано03.10.07 04:58



Няма как да хванеш нещо, което липсва.
Първо, това че в Добруджанските надписи "ипсилон, фланкиран с хасти" IYI липсва, не е вярно. Цяла Добруджа е нацвъкана с него.
Многократно е изказвано вече твърдение, че това е християнско понятие. Преди време в "История" имаше такава тема и дори някаква икона им надомъкнах.
Лично на мене най-интересна ми беше тезата, че из добруджанските скални обители, където има много и изключително стари графити, има ясни данни за кападокийско влияние - да пукна, ако мога да си го обясня това как е станало.





Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано04.10.07 22:17



Какво представлява това кападокийско влияние?

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано05.10.07 19:29



Логично е тюрките да са приели доста понятия(особено религиозни) от по-развитите си съседи - българите, както са го направили по-късно руснаците, власите, и въобще цяла Източна и Централна Европа.
А от съзнателното унищожаване на знака IVI, явно личи тъпотата на религиозните празноглави попове, които са унищожавали хилядолетната българска култура заради една лошо написана приказка!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Darth_Vader™]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано05.10.07 19:47



"съзнателното унищожаване на знака IVI, явно личи тъпотата на религиозните празноглави попове" Просто християнството е трябвало да унищожи всички следи от предишна религия. Виж какво пише в "Отговорите на папа Николай I по допитванията на българите" (866 г.):
"Вие разправяте, че сте били свикнали, когато отивате в сражение, да съблюдавате дни и часове и да извършвате заклинания, игри, пеяния и някакви гадания..."
Ето-всичко старо трябва да бъде забравено! Българите са били вещи в астрологията, както личи от цитата, имали са си и ритуали, но вече край! Каквото било-било!



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано05.10.07 20:12



Да, определено Византия, както и Католически Рим са използвали християнството чрез малоумните продажници, за да завладеят най-развитата и културна нация в Източна Европа, и по този начин да поставят цяла Европа в тяхна зависимост чрез християнството!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано05.10.07 23:15



На предишната религия не й е писано да завладее света.

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано06.10.07 09:38



"На предишната религия не й е писано да завладее света."
Ами просто предишната религия не е била налагана насила, не са били пращани мисионери да обясняват на хората как трябва да станат християни, иначе ще отидат в ада и т.н.Така наречените езичници не са нахалствали и не са държали тяхната религия да е световно призната. Те просто са общували с Бога по своя си начин.



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано06.10.07 09:41



Ония са нямали никакъв морал. Държа ли са в храмовете хазната си. Демек откраднатите мръсни пари стоят на святото място.

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано06.10.07 09:53



Да,бе, щото във Ватикана не се държат пари!

Само малък пример-продажбата на индулгенции, съсипването на маите и инките(респективно влаченето на съкровища оттам), да продължавам ли?



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано06.10.07 10:28



Те държат парите си в банки, а не под пода на базиликата Свети Петър.
И не прави кардиналната грешка да сравняваш съвремените хора с античните.

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.07 10:36



И не прави кардиналната грешка да сравняваш съвремените хора с античните
Гледам си понаучил все пак нещо от разговорите с мен. Браво, браво.



Facta, non verba!


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано06.10.07 11:20



Хе, хе, самият тиси пример за това как не бива да се правят сравнения.

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.07 14:42



'Езическите' храмове са се издържали предимно от волни пожертвования /което включвало и военни трофеи/. Свободните граждани в Атина например не плащали данъци а правели дарения.
Освен това ти май не правиш разлика между дар, поднесен на боговете под каквато и била форма /златна огърлица, меден триножник или щит/ и прякото финансиране и издържане на храма от парите на вярващите. Такова нещо като принудителен данък за определен бог или храм в древността нямало. Иначе редовно въведеният църковен данък за издръжка на поповете /Каноникон, десятък/ през 10 век е дело на византийците, като примерът им е последван и от оснаталия християнски свят. Оттам и противодействието от страна на богомилите, после Лутераните срещу порочната и корумпирана власт на папите и патриарсите.
През турското робство на Константинополската патриаршия било дадено разрешение от султана да събира данъци и такси от покорените християнски народи в рамките на Отоманската империя. Това изигрло благоприятна роля за консолидация на българите в борбата и за Църковна независимост.
След Освобождението имаме също църковни данъци, като тази практика е премахната от комунистите след 1944 г.
Църковен данък имаме и до днес в редица страни - Германия, Дания и Швейцария, което е и причина все повече от вярващите да напускат църквите.
У нас напоследък също се появиха подобни законопроектчета, но времето на църквата кто фактор отдавна е отминало.

Facta, non verba!



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Last Roman]  
Автор goggga (ентусиаст)
Публикувано06.10.07 21:58



ще имаш да вземаш любителю :)



Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано09.10.07 23:58



Боже опази от религия която има претенции да завладява света





Тема Re: Понеже темата за Тангра се разводни, а ме мързнови [re: goggga]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано10.10.07 00:02



Професионалиста взе да се обажда


Ама мисля че бъркаш форума с публичен дом там ще бъде намясто да си развиваш теориите




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.