Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:21 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Местността "Пропада"нови  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано05.09.07 17:12





И така, посетихме местността "Пропада", която изобщо не е лесна за откриване след като свърши асфалтовия път до една табела, забучена до коритото на пресъхнала река. Оттам нататък трябва да се обаждаш до музея в Малко Търново, откъдето да те насочат накъде да тръгнеш: да пресечем , а после да се шмугнем наляво в гората и да следваме туристически знаци в определен цвят, които ще ни отведат до друга табела. Стигнахме до втората, по-описателна табела и оттам все едно се намерихме във филм по Стивън Кинг! Гората е красива, няма спор, обаче от двете страни на пътеката има гробове-по , по , по три, облицовани с камък. Археолозите смятат, че са римски-вие преценете. Та докато се стигне до първата гробница, гробовете са страшно много-това просто е било гробището на древния град. Усещането беше зловещо! И след доста ходене и много гробове, се появява (тракийска). По-нагоре- <a target="_blank" href="http://img250.imageshack.us/img250/2466/r002007dg1.jpg
">още една</a> тракийска и по склона надолу има още , обаче римски, в една долина. И това е. В музея казаха, че самият град не е открит, но явно гробището е налице. Само си представете-гора като в приказките, птичи песни, чист въздух, а наоколо празни гробове.....Много гробове...Кофти енергия имаше, дъщеря ми си навехна много лошо крака точно до първата гробница и не можа да види другите две. Едвам слезе после до речното корито, а оттам до колата.
Беше малко сюрреалистично. Мисля, че ако финансират там още разкопки, ще се открият страшно много неща.

Редактирано от Last Roman на 16.09.07 20:53.



Тема Re: Местността "Пропада" [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано08.09.07 20:14



Интересно, имаше ли(имало ли е) останки в гробовете, или са били празни?
Дали наистина са били обикновени гробници, или са били за ритуални погребения за различни посвещавания?

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Местността "Пропада"нови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано10.09.07 15:42



Здравей агримония, радвам се, че отново си на линия.
Силно съм развълнуван от впечатленията които имаш, защото те са почти споделими от мене. Все едно съм бил с вас, или вие с мене (нашето все пак беше по-готино, уверен съм).
Нашата група също даде ранен на Пропада, явно мястото е проклето откакто умря дядото-пастир. Ако си спомняш след коритото имаше изоставени къща и обор с един много колоритен надпис. Той е капан и примамва лекомислени туристи.
Иначе моето схващане е такова:
Целият некропол е един конусовиден хълм осеян с цистови гробове (които не са празни - преди 3 години ги разкопа Даниела Агре), чийто връх е увенчан с брилянтната (вече за нещастие разрушена от имянари) куполна гробница от ІІІ в. пр. Хр. Ако си представиш абстрактно това би изглеждало като огромен естествен зикурат, естествено с храм на върха.
Учуден съм от това което са казали в музея, защото градът е открит - самият Малко Търново. Не заня дали обърнахте внимание когато сте били там на Малкия и Големия Врис - те са стари римски чешми.
На самата Порпада няма какво номо да се открива. По-интересно е на Мишкова нива (видяхте ли римските цистови гробове и римската вила?). Даже ние когато бяхме там ни завари една туристическа група софиянци-нещастници, които ни допълнително развалиха настроението и унищожиха уединението ни на това самотно мистерийно място.
Пиши за нея.



Тема Още Странджанки [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.09.07 11:47



Ето ли линк към вестник "Дума", където има материал за месностите които е посетила агримония миналия месец.


отваряте статията "Пирамидите строени с метал от Странджа?" и четете.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 11.09.07 11:49.



Тема Re: Още Странджанки [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.09.07 12:04



точно пък от теб не очаквах да лансираш трако-минойско-египетската автохтонна връзка по този начин.



Facta, non verba!


Тема Re: Сакар [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Roxy (ignis fatuus)
Публикувано11.09.07 12:38



това име освен сегашната планина в Югоизточна България е носил и един дял от Стара планина (да си припомним - антично име Хемус; ср.-век.славянско Маторие гори = тур. Коджа Балкан = Стара планина) - това е бил ридът от централните й части, наричан днес Лиса планина - не от 'лисица', а от 'гол, плешив'. та и Сакар планина не е била особено залесена в мниналото, в последните десетилетия май са садили разни елички или к'вото там беше...
и, при цялото ми уважение, не е добре тесни специалисти в една облас да се намесват в други...



Тема Re: Сакар [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.09.07 13:27



в България всеки е експерт във всичко, особено когато става дума за евтини сензации с цел печелене на популярност.



Facta, non verba!


Тема Re: Сакар [re: Last Roman]  
Автор Roxy (ignis fatuus)
Публикувано11.09.07 15:20



бе той човекът може да ис е отличен египтолог, но като дошъл тук, направил еднп прибързано изказване и се е получила научна фантастика за червени бабички...





Тема Re: Местността "Пропада" [re: Darth_Vader™]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано12.09.07 19:37



"имаше ли(имало ли е) останки в гробовете, или са били празни? "
В музея имаше стъклени и глинени съдове-всичко друго е изнесено в София, явно. А никой екскурзовод не пожела да ни заведе до "Пропада", така че нямахме лекция там.



Тема Re: Местността "Пропада" [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано12.09.07 19:40



" По-интересно е на Мишкова нива (видяхте ли римските цистови гробове и римската вила?). "
И какво й е интересното на Мишкова нива??? Аз съм разочарована-два кръга камъни и гробовете отстрани. А екскурзоводката почти нищо не каза, защото нищо не се и знае. По-интересно е самото минаване през кльона на границата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.