Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Майтапи на религиозна тематика...  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано15.09.07 11:11



...или кой, кога и как се е бъзикал (от гл.т. на друга религия или чисто атеистично) с някой култ или с религиите изобщо? не говоря за гаври и унищожение, не говоря за религиозни вражди и фанатизъм, а за онова поставяне на утвърдените виждания под прицела на насмешката и съмнението, в полза на реалното и човешкото, на свободната мисъл и истинския живот, неподвластни на ограниченията и предразсъдъците на култовете. само с едно ограничение: да са исторически достоверни... тоест без авторови разсъждения от някой роман (колкото и точно предаващ епохата да е) на тема 'какво мислел еди-кой-си за нещо', моля!



за начало от мен една весела случка от щастливите друсано-философстващи времена преди няколко десетилетия:
Престоят на Бийтълс и компания (вкл.Мик Джагър с жена му Мериън Фейтфул и др.) в Индия (през 1967 г., ако не се лъжа) при прочутия гуру Махариши Махеш Йоги и неговата школа по трансцедентална медитация. нервите и стомасите на Пол и Ринго не издържат твърде дълго и те си тръгват по-рано, Джон и Джордж остават повече. гуруто, естествено, се прави на голяма работа и много възвишен през повечето време (като изключим разни "дребни опущения" като опит за изнасилване на Миа Фароу - актриса, омъжила се по-късно за Уди Алън). накрая Махариши изпраща Джон Ленън до чартърния самолет, с който той се връща в Англия и "съвсем скромно" му задава въпроса: "Е, как прекара при нас, синко? Получи ли духовно просветление?", на който Джон отговаря: "Ами ти кажи, нали си много мъдър и извисен..."

абе тая тема може и да не е съвсем за този клуб, но не ми се пише по въпроса в задръстеняшки сборища като 'християнство' или 'православие' или псувалници като 'религия'... пък и сме си готини хора и тая тема хич не ни е чужда, та все пак мисля, че си е съвсем на място при нас.

Редактирано от Roxy на 15.09.07 11:25.



Тема Re: Майтапи на религиозна тематика... [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.09.07 12:26



Предлагам да поместваме и вицове:

Тайната вечеря приключи. Сервитьорите раздигаха масата, напразно търсейки оставен бакшиш. Петър и Матей се бяха кротнали на страни и убиваха времето, играейки барбут. Петър, хронично губещ напоследък, хвърли 6, 6 и 5. Матей, за когото заровете бяха единственото удоволствие, след като приключи с бирничеството, замахна с жар и получи 6, 6 и 6. В това време към тях отегчен се приближи Иисус, размахвайки ръце в страни – тренираше за предстоящото разпъване. Каза им:
- Пичове, дайте да хвърля и аз.
И те му дадоха. С доста силно движение, резултат от прекъсналата тренировка, той хвърли 7, 7 и 7.
- Стига с тези чудеса Иисусе, ние тука на пари играем! – недоволно се озъби Матей.
- Между другото да си виждал Юда? – попита Петър, тършувайки из празните си джобове.
- Каза, че отива да вземе някакви пари. – смотолеви Иисус – А, тъкмо бяхме взели да се целуваме!
- Ми крайно време беше, има да ми дава 30 сребърника. – каза Петър.



Facta, non verba!


Тема Re: Майтапи на религиозна тематика... [re: Last Roman]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано15.09.07 14:15



можеше вместо това да пуснеш историята с император Юлиан и заповедта хлебарите да слагат месо в хляба по време на пости, но карай...


след като сме започнали с вицовете:

на сутринта след Тайната вечеря Юда се събудил сам на масата. едва успял да вдигне глава, огледал се и видял между чиниите измачкано парче пергамент. протегнал ръка, взел го и видял, че това е сметката. оборил отново глава на масата и ядосано промърморил:
- иих, мамка му, откъде да ги намеря сега тия 30 сребърника!




Тема Re: Майтапи на религиозна тематика... [re: Last Roman]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.09.07 14:32



Хаха, брутален виц.

Няма да го пиша онзи за "раната", излекувана от Исус, всички го знаят.



Тема Re: Майтапи на религиозна тематика... [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.09.07 14:33



Знам, че средновековният индийски поет Кабир (както се вярва, след като е получил просветление) много здраво се е бъзикал с различните религии, но съм забравил историите. Така кофти се е бъзикал, че специално заради него мюсюлмани и шиваити се обединили, та му подпалили къщата.



Тема Re: Майтапи на религиозна тематика... [re: бeзпътeн]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано15.09.07 14:38



като каза поет, се сетих - нямам много неща на Франсоа Вийон вкъщи, но той е известен с острия си присмех към всички, та няма начин да не се е подиграл и със свещениците.


ще потърся! ако някой ме изпревари, нямам нищо против!

Редактирано от Roxy на 15.09.07 14:39.



Тема Re: Майтапи на религиозна тематика... [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.09.07 14:43



Той нали е бил анархист? Между другото и аз съм анархист.



Тема Re: ето: [re: Roxy]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано15.09.07 14:50



части от "Малкото завещание":

9. Во имя на Отца и Сина,
а също на Светия Дух,
и Богородица, мнозина
спасили, както подочух,
дарявам всеки пуснат слух
за мене на Гийом Вийон -
настойникът, с чието име се прочух,
и в чийто дом живях като на трон.

***

32. На всички братя и сестри
(на монахини и монаси)
гощавки давам и пари,
та чувствайки се у дома си,
като пророци беловласи,
да ви посплашат с Божи съд.
(Макар да язди днес сестра си ,
монахът брат под път, над път.)


Редактирано от Roxy на 15.09.07 14:54.



Тема Re: и още... [re: Roxy]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано15.09.07 15:03



този път от "Голямото завещание":

124. На всички просещи монаси,
на девствените монахини,
от всички ордени и класи,
на еретици турлупини,
оставям тлъсти супи фини
и просфори за приношение;
Та между свойте балдахини
да славят Бога до прозрение.

127. Смирено им се подчинявам
и в думи и в дела – така е,
от сърце ги уважавам,
защото, трябва да се знае:
без ум е, който ги ругае.
сред проповед или на път,
щом злото някой им желае,
отците ще му отмъстят.




Тема Re: и още... [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.09.07 15:04








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.