Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:55 21.09.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.09.07 18:09



Ето два цитата:

Матей; 5:17-18
Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня.
Защото, истина ви казвам: докле премине небето и земята, ни една йота, или една чертица от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне.

Матей; 15:24
А Той отговори и рече: Аз съм пратен само при загубените овци от дома Израилев.

Изкоментирай!



Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 18:51



Сега какви са тия работи? Нали сам каза, че не искаш да водиш теологически спор; защо ми излизаш само с цитати? Ако е така и аз ще почна да ти давам контрацитати и ще заприличаме на някой от християнските клубове. Като си почнал сократовскита игра на задаване на въпроси, играй я докрай! Коментирай ти и формулирай въпрос.

Ninil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.09.07 20:27



Един от най-съществените ми недостатъци е този - отегчавам се лесно. Вече съм порядъчно отегчен.


Няма да чакам години, да за уточним какви понятия да използваме.
Ти май започваш да разбираш, че нещата няма да се развият така, както си ги представяше в началото, и затова просто започваш да увърташ.
Имаме въпрос: Смятал ли е Исус да основава нова религия?
Имаме и отговор: колебливо да.
И аз ти давам цитати (от първоизточник, да отбележим), които категорично не подкрепят каквото и да е "да".
Очаквам нещо да кажеш. Можеш да се защитиш. Можеш да се разколебаеш. Свободен човек си. Имаш избор.



Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 20:59



Добре приятел, щом си решил да отхвърлиш метода, по който започна нека е така!
Ти питаш дали Исус е смятал да основе нова религия, но първия уточняващ въпрос е знаел ли е изобщо Исус какво е това религия! Не, е моят отговор.
И в цитатите, които пускаш ясно личи, че ключовата дума е закон. Къде е тука религия? Работата е там, че Исус променя закона, без да го наруши, както самият той казва чрез евангелист Матей (обърни внимание на наблягането на неговия кодекс и разликите с Моисеевия). Изпълнението на закона е задължително за всички религиозни отношения, понеже трябва да се изпълнят думите на пророците. В този смисъл пророчествата са смислово равностойни на (религиозен) закон, който естествено не може да бъде променян, понеже е предвиден в Божия план и гарантиран от пророка.
Е, променяйки Моисеевия закон, но изпълнявайки думите на пророците, основа ли Исус нова релгигия според тебе е моят въпрос?

Ninil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.09.07 22:41



Не е бил Исус а тези дето са измислили християнството, религията на робите





Тема Re: Триединни богове [re: БoянlYl]  
Автор goggga (ентусиаст)
Публикувано25.09.07 00:44



а ти какво измисли смешко :)



Тема Re: Триединни богове [re: БoянlYl]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано25.09.07 03:33



Абе просто за удобство приемаме, че е бил той.


Какво е правел той, и какво са твърдели, че е правил - са въпроси много интересни. И за щастие има източници (извън християнството), които (да речем, че) навеждат на определени мисли.
Аз просто твърдя, че за "вътрешния кръг" на Исус няма Троица. Те са го схващали като част от триада. Която определено не е била правоверно еврейска по негово време.



Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано25.09.07 03:46



Правилно. До тука съм напълно съгласен с тебе. Исус никаква нова религия не основава. Някой ден ще си надмогна мързела и ще напиша всичко, което мисля за новите религии. Но този ден няма да е днес!


Дори няма да питам християните какво са направили от учението му.
Но по въпроса, дали Исус е знаел какво е религия категорично не съм съгласен. Туй ще да ви е обичайното състояние - вие системно го изкарвате по-тъп и от най-тъпия му ученик.
И в цитатите, които пускам, ключовата дума изобщо не е "Закон". Ключовото е, че е пратен при загубените овце на дома Израилев. Ама няма значение...
Установихме, че Исус не основава нова религия. Какво тогава прави?
Много моля, не ми скачай с писанията на отците. И с изпълнение на мисия, възложена от знаеш кой.
Аз твърдя, че Исус е евреин (в религиозно отношение) и работата, която смята да върши - е свързана с евреите (пак така). Или се съгласяваш, или ме опровергаваш.



Тема Re: Триединни богове [re: agrimonia]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано25.09.07 03:48



Всъщност, излъгах малко. Мога. Ама няма да е твърде интересно.





Тема Re: Триединни богове [re: Last Roman]  
Автор nonetheless (непознат )
Публикувано25.09.07 04:10



Истинското учение за триединния бог можеш да извлечеш от индийската митология. Това там е Брахма с трите глави. Брахма е последица от учението на Кришна - единственият, върховен бог в индийската религия.

Новото учение за триединният бог можеш да разгледаш на http://endoftime.hit.bg, което е последица от учението на Тангра - единственият, върховен бог в българската религия




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.