Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:44 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 11:13



Извинявай, ама това което ти казваш са фантазии. Опровергай ме като цитираш източници, щото не бих повярвал ей така просто на свободни разсъждения.

Ninil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.09.07 16:19



Извинявай, ама свободните ми разсъждения изобщо не са свободни, защото обикновено са предизвикани от конкретна информация.
Та с коя част от разсъжденията ми точно не си съгласен?



Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 16:35



Веднага казвам:
с това, че християнството не било триединно;
с това, че троица били Отец, Син и Майка (?); - това да не ти е светото семейство!?
с това, че Йехова си имал съпруга (?) - последните две са особено безумни.
Така и не каза източници....!

Ninil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.09.07 17:08



Уважаема Метла!
За разлика от тебе аз не съм толкова веднагичен.
Но разбрах с какво не си съгласен. Разбира се, не мога да извадя извор, в който буквално да пише: "Бог не е триединен". Но и ти не можеш да ми извадиш: "Бог е триединен". Така че имаме долу-горе равен старт.


Преди да продължим обаче, предлагам да изясним няколко неща. Като например това, дали ти си вярващ християнин. От чисто етична гледна точка - не за да притам какво прави един християнин в клуб "Езичество", а за да гледам да се въздържам от по-острите си забележки по адрес на християнството. Аз уважавам вярата на хората, дори когато не я изповядвам.
И другото, което трябва да изясним е - дали ти смяташ, че християнството е напълно оригинална и нова религия, или има за база някои еврейски концепции. Все пак трябва да говорим на разбираем един за друг език.
Източници ще кажа. Даже прекалено. Но аз не съм от хората, който хвърлят извора на тезгяха и очакват всички да му се поклонят и да променят светкавично мнението си. Така че аз съвсем почтено ще извадя източниците, обаче анализ и коментар ще правиш ти.
И последен въпрос: ти лично докъде си готов да стигнеш? Обикновено вярващите хора от един етап нататък си заравят главата в пясъка, защото всяко следващо изречение рути вярата им. Пък аз смятам да посея в главата ти аргументирани съмнения. И умишлено ще скрия част от информацията, която имам. Някои пътища човек трябва да извърви сам - особено към края.
Така че това е положението. Ти имаш ли някакви условия?



Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано24.09.07 17:11



"не мога да извадя извор, в който буквално да пише: "Бог не е триединен". Но и ти не можеш да ми извадиш: "Бог е триединен". Така че имаме долу-горе равен старт. "
Започва добре-този филм ще е интересен!





Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 17:30



Единственото ми условие е да почваш.
Не сме на равен старт, защото ти твърдиш, че условена ситуация през вековете не е такава, каквато е била замислена и естестевено от тебе се искат доказателства. Аз спокойно мога зад гърба си да приведа отците на църквата като апологети и да приключа с тебе.
Както и това:
християнството е напълно оригинална и нова религия, или има за база някои еврейски концепции
- езичниците биха казали, че не еврейски, а езически концепции са база на християнството и да те оставя да спориш с тях кое е вярното, та чак после аристократично да се включа в разгрома на една от двете страни.

Ninil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.09.07 17:48



Отците на църквата спокойно можеш да ги оставиш на мира.
Преди "аристократично" да разгромиш кого и да било, ти казвам, че става дума за събития преди Христа и най-много два века след него. По-късните уйдурми можеш да ги забравиш. Аз богословска дискусия не се каня да отпочвам.
И тъй, как да те почна, като нищо конкретно не си съобщил.
Нова религия ли е християнството? И "да" или "не" ще свършат работа.





Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 17:50



Категорично, нова! - скъпи ми, приятеле!

Ninil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Триединни богове [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.09.07 17:57



Инфлацията още не е толкова голяма, но това е друга тема.


Значи, ти твърдиш, че Исус е ИСКАЛ да основе НОВА религия? Правилно ли те разбирам дотука?



Тема Re: Триединни богове [re: инцидeнтeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.09.07 17:59



Тука работата се разсъхва кардинално.
Но за да продължи диалогът бих казал "да" предпазливо!

Ninil agendo, homines male agere discunt.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.