Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За боговете и хората...нови  
Автор roxy (heartbeat)
Публикувано14.08.07 10:50



"Те са богове и нищо човешко не им е чуждо." - така разсъждавали древните гърци. всички знаем за бурния живот на обитателите на Олимп.

естествено, това се отнася и за боговете в много други религии, като не изключва и стария гневен и ревнив Йехова. затова нека с общ принос по темата видим какви ги вършат над нас "висшите инстанции", които сами сме създали...



Тема Re: за начало...нови [re: roxy]  
Автор roxy (heartbeat)
Публикувано14.08.07 11:27



...намерих един шумерски мит, който показва какво правят боговете на пияна глава. свързан е с богинята Нинмах - "могъщата госпожа", почитана като богиня-майка. на нея е отредено важно място в сътворението на първите хора.
Енки - богът на подземните пресни води, реда и справедливостта, поръчва на майката-прародителка Намму да създаде глинени същества, а за нейна помощница назначава Нинмах. накрая на успешното начинание, боговете естествено си устроили пир, за да отпразнуват освобождаването си от труда, който вече бил възложен на човешкия род. (и боговете накрая ги домързява...)
ето какво станало после:

Енки и Нинмах пивото изпили, божията утроба възликувала.
Нинмах казала на Енки:
"Човешкото същество - добро ли е или лошо -
както ми покаже сърцето, такава съдба ще му дам -
или добра, или зла."

така се похвалила пияната богиня пред Енки - защитника на хората, разпоредителя със съдбите. той се възмутил, а Нинмах, за да му се подиграе, взела шепа мека глина и направила човек, чиито ръце не можели да задържат нищо. остроумният Енки не се ядосал и го назначил за царски страж. тогава Нинмах сътворила кривоглед човек със слабо зрение. Енки обаче му дарил певчески талант, за да носи наслада на царския слух. създала пияната Нинмах човек, на когото единия крак бил крив и слаб, но Енки пак му определил място в живота - направил го майстор-златар. от ръцете на Нинмах излязла бездетна жена, а пък Енки я дарил с тъкачески умения. тогава Нинмах, която така и не изтрезняла, омесила от глината същество, което нямало нито мъжки, нито женски признаци. Енки го направил придворен евнух.
ядосала се богинята, взела в ръце поредния къс глина и гневно го хвърлила на земята. Енки й рекъл: "На тези, които ти сътвори, аз определих съдби, измислих им препитание. Сега аз ще сътворя нещо пред теб, а ти съдба ще назначиш." и започнал Енки да слепва форми - глава, ръце, части на тялото. получило се нещо малко, слабо, на име Умул. то не можело да говори, нито да се храни само; в креват спокойно не лежало и не искало да спи; да седне не умеело, а да лежи съвсем не искало, не можело и да ходи... Нинмах недоумявала какво място в живота да отреди на това създание, ядосала се и наругала Енки. той, стараейки се да запази спокойствие, й предложил да си вземе думите обратно и казал: "Умул от твоето тяло ще излиза!" така митът завършва с победата на Енки (и извода, че жените носят на пиене по-малко от мъжете)...
въпреки божественото пиянство и произлязлата от него случка тип "ти мене уважаваш ли ме?", боговете показали, че под слънцето има място за всички хора с техните качества и недъзи, а накрая създали и вида, в който човек се появява на този свят. според изследователите е твърде възможно на това място в процеса да е взел участие и "коренът" на Енки, който според древните шумери бил "достойно прославен"...



Редактирано от roxy на 14.08.07 11:29.



Тема Re: За боговете и хората...нови [re: roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.08.07 11:42



Когато хората създават "Боговете", им приписват същите качества, които притежават, съвсем логично.

За мен е по-голяма тръпка да изследвам символиката на различните митове, доколкото такава съществува.



Тема Re: за начало...нови [re: roxy]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано14.08.07 12:01



В същност за сътворението на човека има и друг мит


Той бил създаден от амулета на Кингу в който Тиамат била заложила съдбата на света

Иначе ми е много странно защо шумерските богове създали хората за да им бачкат
В тия митове има доста странни неща



Тема Re: За боговете и хората...нови [re: бeзпътeн]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано14.08.07 12:09



Когато хората създават "Боговете", им приписват същите качества, които притежават, съвсем логично
Тва значи ли,че някога хората са можели да летят , да хвърлят огън и т.н.
И още нещо: незнам в кое време хората са били добри и жертвоготовни за да си измислят някакви алтруистични (алогични) богове .
Съдейки по съвремните хора добротата наивността са порок демек зло.


В тоя ред на мисли ако произхождаме от инстинктивно ориентираните само към оцеляване чрез всякакви "егоистични" способни животни То не е ли анахронизъм присътствието на богове като Митра, Прометей, Исус и т.н.
За чий чеп му тряба на Природата доброта, състрадание, чест, достоинство, честност ..та те само пречат на прогреса

Не е страшен дявола, а дяволчетата.

Тема Re: За боговете и хората...нови [re: Einherjer]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.08.07 12:13



Това, че не са можели да летят, плюят огън и т.н., не означава, че не им се е искало и всъщност тези "богове" да са (от една по-повърхностна гледна точка) някакво олицетворение на неосъществените човешки желания.

А от друга гледна точка "боговете" да са символи, чието разгадаване да е достъпно само за мъдрите.

Редактирано от бeзпътeн на 14.08.07 12:14.



Тема Re: За боговете и хората...нови [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано14.08.07 12:22



Или третия вариант да са били високо технологични същества различни от хомосапиенс


Пришълци от другаде на които им е трябвало работна ръка, за това да са участвали и в ускоряването на еволюцията



Тема Re: За боговете и хората...нови [re: БoянlYl]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.08.07 12:27



Може и да е имало такива случаи, не знам, а е възможно и да е имало напреднала цивилизация хомо сапиенс, която е изчезнала и чиито следи са се загубили.



Тема Re: за начало...нови [re: БoянlYl]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано14.08.07 12:27



Колко още странни неща има..Та там хората-управници са назначени от боговете и си говорят редовно с тях.
Обяснението на комунистите-дарвинисти ,че боговете са измислени от забогателите вождове и шамани е логична , но се дъни на прехода от безкласовото родовообщинно общество към кастите на робовладелските общества и абсолютните теократични монархии.
Как , с каква сила са успели едни да станат богоравни, а други говеда. Обяснението с парите не фърфи , с насилието-също. Остава пожеланието..
Очаквам разумно обяснение от нашите икономистки-материалистки.

Не е страшен дявола, а дяволчетата.


Тема Re: За боговете и хората...нови [re: бeзпътeн]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано14.08.07 12:32



Това, че не са можели да летят, плюят огън и т.н., не означава, че не им се е искало и всъщност тези "богове" да са (от една по-повърхностна гледна точка) някакво олицетворение на неосъществените човешки желания.
А защо ще им се иска??
Аз не съм забелязал на маймуните или на прасетата да им се иска да станат хора

И не съм забелзал особена Потребност към символите сред кучетата
Ахъ, мъдрите викаш? А ще е то таквова нещо МЪДЪР
За мен мъдро е прасето дето си изяжда редовно дажбата. То туй дето не си я изяжда свършва по-зле.

Не е страшен дявола, а дяволчетата.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.