Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:08 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Разходка из Трявнанови  
Автор katiysha ()
Публикувано26.07.07 23:27



от трявна се върнах преди час
и в клуба да вляза бързам аз
да ви разкажа за спокойствие и красота
за градеца, сгушен в Стара планина



аз на свой ред да разкажа къде си прекарах целия ден....
Трявна е чуден град.Като пристигнах и се удивих на спокойствието му.Казах си - "едно от малкото градове в които я мине, я не мине кола, в които е чисто и уютно, в които е запазен старовремския дух".Стана ми благо....Градът не е голям...май дори е по-малък и от севлиево.НО!!!От съвременна гледна точка ще кажа, че не видях нито един боклук по улиците, също има доста хотели, които с модерния си външен вид и заведенията под тях, с масичките навън и хората, насядали там, създават усещането, че си на курорт.Само морето липсваше....единственото окаяно нещо в този град беше реката....останала по камъни....ама севлиевската Росица не е по-различна!
И така...в града посетих къщата на Цар Борис|||, която също пропуснах да кажа е занимарена отвсякъде..надникнах през прозорците, покрити с наслоена мръсотия и паяжини - празно!На няколко метра се намира болницата за деца с белодробни увреждания, инициативата за построяването на която е била на жената на царя!
Самия град не може да се раздели на нов и стар, както например Пловдив.Трявна е изпъстрена със музеи и малки магазинчета за сувенири, носии, съдове и прибори от едно време, същевременно и с много заведения и ресторанти, пред които хората си поставили палми и др интересни растения(същински курорт)!На центъра на града се намира Музея за Азиатски и Африкански изкуства.Срещу 1лв. вход видях и прочетох доста неща....там се намираха носии и всякакви женски атрибути и аксесоари за облекло - шалове, фибули(това са все едно съвременните фиби и шноли, които бях чела че се срещат при келтите), гердани и гривни от месинг и др метали и сплави, които сигурно тежат като камъни, камбанки с ритуално предназначение(не пишеше повече и така и не разбрах какво е това ритуално предназначение), кутийки(ама като казвам кутийки...доста масивни и богато украсени и инкрустирани) за бижута, колани, синджири и др.Имаше фигурки на Буда в най-различните му превъплъщения!Интересно ми стана едно "съоръжение" подобно на днешната брадва и на етикета пишеше - секира за рязане на глави.После вече взех да не се учудвам, щото по стените в музея имаше доста снимки на азиатски и африкански племена - Ао, Пом и др., затова мога да си представя някои обичаи(като тези на рязане на глави).Имаше също и монети и всякакви прибори от римско време, а на стената да тези експоняти имаше такъв надпис(пиша по памет, не цитирам):става въпрос за тракийското съкровище в Трявна, което било създадено през 2-1 хил. пр. н. е. и служело главно за обожествяване на слънцето и неговите многобройни образи - на едни места то било наричано Сабазий, на др. Орфей, Залмоксис...но това вече е известно на повечето от нас.Една особено гадна картина изобразяваше пазар в едно азиатско селище, на една от сергиите в който бяха разстлани кучешки меса, дори имаше една лапичка...и пишеше че кучешкото е било много по-сксъпо и ценно от което и да е др месо - дори от свинското...ужасих се...много обичам кучета.В др зала имаше маски на Буда и други маски, изобразяващи Пазителя на Религиите - с огромни бузи и вирнат нос и с изцъклени очи!
Друго забележително в Трявна е Гърбавия мост, строен от Колю Фичето, в дясно от който се намира Общината - много красива и идеално поддържана сграда - отпред с малка тревна площ, засадена с цветя, от терасите на Общината също висяха цветя - сякаш си в Япония.Наблизо е и Старото школо, което е второто строено в България училище след Априловската гимназия.Сега то представлява наредени едно до друго магазинчета за резба, сувенири...нещо подобно на тези в Етъра!В града е роден Пенчо Славейков, на когото е кръстено читалището с библиотеката вътре.Центърана града представлява една не много дълга, не много широка, павирана уличка, притисната от двете страни с всевъзможни магазини, от които се подават щандовете с накити, висят носии.Тази именно уличка е наречена Пеещата улица, защото всеки ден, в определен час, от Часовниковата кула се пуска творбата на Пенчо Славейков - "Неразделни", но под формата на песен.И тъй като във всяка къща и магазинче имало радио, които повтаряли сякаш песента и цялата улица звъняла от мелодията!
Приятелката ми, коят е от Трявна ми каза, че чувала съвсем на сериозно, че градът се нарича Трявна, защото имало много трева!
Първоначално ми стана смешно, но после като се замислих.....там е зеленина и пак зеленина!Брезите в Севлиево са клюмнали и листата им пожълтели, а там всичко е зелено и живо.Да не говорим, че и климатът е супер прохладен(Балкана си казва думата).



Тема Re: Разходка из Трявнанови [re: katiysha]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано27.07.07 10:16



Това ми хареса! Беше приятно да го чета и да си представям града...направо ми се прииска да отида.





Тема Re: Разходка из Трявнанови [re: agrimonia]  
Автор katiysha ()
Публикувано27.07.07 11:16



идеално е за почивка, особено ако си любителка на природата(то кой не е

), защото градът е заобиколен от гори и винаги можеш да се екипираш, мяташ раницата, поемаш по който и да е път и излизаш в дивото....нищо не е надалече, Трявна също е малък град, гората е непосредствено до него.Дори когато искаш да се усамотиш винаги можеш да намериш някое сенчесто и тихо местенце.Има един много красив хотел, който предлага доста удобства - нещо като малък комплекс.Намира се на върха на един не много висок баир.Точно под хотела е гората, не много гъста, с доста свободни пространства под дърветата, където хората обикновено ходят на "пикник"

но за постоявво живеене там може би не е много добро място - получава се едно разминаване - хем е малък град и като го обиколиш два пъти за 10 мин. все някога ще ти писне, но от др страна винаги можеш да намериш някой красив природен кът, особено както казах, че живееш едва ли не в гората - на мен лично никога не би ми омръзнало да живея там.Но знае ли човек - когато живееш в малък град и продължителен период от време почваш да го смяташ за даденост, да се оплакваш че няма където вече да ходиш, защото познаваш всичко до болка и искаш разнообразие

между другото се каня да отида до Боженци, което е близко до Трявна, възможно най-скоро!

Редактирано от katiysha на 27.07.07 12:01.



Тема Re: Разходка из Трявнанови [re: katiysha]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано27.07.07 12:16



На мен така да се каже родата по майчина линия ми е от Трявна и къщата на Вуйчо е последната до самата гора и поне тази гора я знам на изуст със всичките камъни извори и пътеки


В Трявна има и някой интересни места свързани с родата наистина хубав град и има какво да се види
Даже скоро мислех да ходя защото от 3 години не съм стъпвал там



Тема Re: Разходка из Трявна [re: БoянlYl]  
Автор katiysha ()
Публикувано27.07.07 16:09



Даже скоро мислех да ходя защото от 3 години не съм стъпвал там

направо си за убиване

..върви върви...
а до Боженци ходил ли си?



Тема Re: Разходка из Трявна [re: katiysha]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано27.07.07 17:51



Ами като много малък





Тема Re: Разходка из Трявна [re: katiysha]  
Автор boadicea (celtic queen)
Публикувано27.07.07 19:39



Хей,караш ме да съжалявам,че не съм обикаляла повече из България.Направи ли снимки?



Тема аз ненови [re: katiysha]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано27.07.07 19:42



....обичам мутренските селища със големи къщи , джипове и разни"купонджии", но най-вече селища където местните са прислуга на софиянци и варнески мутри.
мразя чалгата , курвите дето гледат тъпо на всичко и тумбаците които приемат всяка битова обстновка като повод за напиване и кючек.
В "селото ", Кладния дял което е на 30-40 км от Трявна има само една къща-мутра но и тва е достъчно за да не ходя там вече 7 години!
Мангали-мародери ходят и обират изоставнеите къщи..на едни мои познати в Бачково и мобрали къщата, а вие ми говорите за езичество.
СТИГА глупости, опомнете се !! Метлата е пример как един деградант мангал от ДПС се подигрва със всики вас(нас)

Не е страшен дявола, а дяволчетата.


Тема Re: Разходка из Трявнанови [re: boadicea]  
Автор katiysha ()
Публикувано27.07.07 19:48



не, пусто му!!!


НО!!най-вероятно както споменах ще ходя до Боженци при първа възможност и ще направя и ще се опитам да пусна, щото да си призная разучавах ама нещо не чатнах как да ги кача...обясниха ми ама.....

има време за срещи....ще ходим и пак ще ходииим....



Тема Re: аз ненови [re: Einherjer]  
Автор katiysha ()
Публикувано27.07.07 19:55



преди 2-3 години обраха апартамента срещу моя...живея в блок на 4 етажа и една чудна нощ крадци влизат в апартамента на съседите ми....как се е случило че не са избрали моята врата не знам...чист късмет

цигани има навсякъде е навсякъде правят проблеми......курвите също:)))

обичам мутренските селища със големи къщи , джипове и разни"купонджии"

аз пък не ги обичам!но зависи....Варна например, Бургас и др такива не са лоши градове....но по принцип се дразня от прекаленото парадиране, тузарщината, джиповете, които ти спомена и собствениците им, с дебели вратове, напомпани изкуствени мускули и ланеци за по 1000лв на тях...



не разваляй темата с метлата дееее


тъжна история наистина....ама сега всичко наред ли е с твоите познати?

Редактирано от katiysha на 27.07.07 19:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.