Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:25 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Култура и религиянови  
Автор cuddly ()
Публикувано02.06.07 00:04



абе хора, преди малко попаднах на един текст, който ме накара да се замисля за разликата между "евангелистките религии" и "native spirituality".

идеята беше, че от всякакви етноси хора могат да се обръщат в първия тип (евангелистките религии) - християнство, будизъм и бахайска религия бяха изредени там като пример за този тип.

а втория тип духовност се основава на принадлежност към определена култура. И съответно както не можеш от българин да станеш ескимос примерно, така и не можеш да "приемеш" съответната вяра. Докато от всички народности хората могат да стават християни или будисти, примерно.

и се чудя, защо духовността е някакси "заключена" в културата- и не можеш да станеш част от нея, освен ако не си част от културата.

ако някой може да сподели повче по въпроса, ще съм благодарна.




Тема Re: Култура и религиянови [re: cuddly]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано02.06.07 00:59



Има неща, които зависят от гена, етноса.

Има и неща, които са универсални.

Например, струва ми се, че т.нар. "мистични преживявания" - напр. видения, лечителски дарби, ясновидство и т.н., типични за шаманизма - зависят много силно от гена, що се отнася до специфичното им провление, както и до конкретното им приложение спрямо определена група хора - народ, племе и т.н. Т.е. индивидът - шаман (или с шамански качества, макар и да не се води формално "шаман" - такива са някои наши т.нар. "гледачки", "вещери" и др.) помага на народа си, лекува (т.нар. алтернативна медицина), разваля магии, пророкува и т.н.

Т.е. шаманизмът е етнически и културно обусловен.

Има и универсални човешки истини (така както и хомо сапиенс е един биологичен вид), които са наднационални и които са отвъд етническите и културни обусловения - до тези истини са се докосвали школи в будизма, дао, суфи, йога, гностицизъм и т.н. Всъщност и шаманизмът е възможно да се причисли към тях, доколкото при него разбирането за нещата се простира отвъд сетивните преживявания и разните "духове", "светове" и т.н.

Заб: Всичко по-горе написано от мен е лаишко, ако някой разбира повече, нека ме поправи. Напълно възможно е и това, което съм написал, да е глупост и го осъзнавам.

Редактирано от бeзпътeн на 02.06.07 02:38.



Тема Re: Култура и религиянови [re: cuddly]  
Автор katiysha (post factum)
Публикувано02.06.07 08:15



браво за темата, много е интересна , аз самата много пъти съм размишлявала върху това



има разлика между култура и религия - културата е по-общото понятие, то включва и религията, защото културата е материална и духовна(религията спада към духовната, а към материалната са например всичко предметно, което изразява принадлежността към тази религия и не само - в християнството това са икони, църкви и т.н.)

пример за етнос, приел евангелистка религия са прабългарите - от езичество преминават към християнските ценности и идеология

похристиянчването(и по принцип приемането на религията от народа, решено от неговия владетел) може да се допусне, че става насила, тъй като не всеки иска да се ръководи и да му бъде заповядвано от догмите на една религия, която му налага какво да мисли и т.н., но тази религия я приема целия народ, а не само двама трима пожелание.Тя например ти забранява да преминаваш към друга вяра или да станеш езичник , заключва те, както каза ти

що се отнася до принадлежността, тя според мен трябва да бъде почувствана от този, който е приел съответната религия - ние българите сме източноправославни, има и католици и протестанти, ама повечето са атеисти
народът ни изповядва някаква религия, ама дали наистина се чувства обвързан с нея

но езичеството е твърде древно, имало го е преди появата на евангелистките религии.Когато са се родили ,те са започнали да се ширят масово и да асимилират езическото, да се налагат

не можеш да станеш от българин ескимос, но защо да не приемеш съответната вяра - това е възможно

а духовността е много широко понятие - може би имаш предвид, че можеш да се докоснеш до духовния живот на един народ и да го опознаеш само ако станеш част от него?
именно духовността надхвърля пречките и законите, които ти налага религията.Да си заключен в религията, означава да я приемаш безпрекословно и да не си отваряш очите за друго, което показва, че хоризонта и границите на духовността са твърде ограничени и тесни.А не бива да е така, духовността ни извисява над всичко и не ни прави роб на канони



You're the voice!

Тема Re: Култура и религиянови [re: cuddly]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано02.06.07 10:38



В това, което писах по-горе, не включвам манипулативните лъже-религии, основани на слепи вярвания във фантасмагории, които са твърде популярни (най-вече сред ниско интелигентните части на населението).

Вярването е глупост и инертност. Който ви съветва да вярвате в нещо, в каквото и да било, ви лъже.



Тема Re: Култура и религиянови [re: cuddly]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано02.06.07 11:01



Това, че "коренната духовност" е достъпна само за определни етноси и е едва ли не генетично обусловена

, е теза, която се поддържа от някои представители на тези етноси, които нещо не се кефят, че и други хора (предимно бели), започват да се интересуват, а и да споделят техните духовни традиции.
А ако "проповедническите" религии са достъпни за всички, това говори, че са нещо едва ли не по-висше (което определено не е така), или че всъщност нямат никаква стойност (сурогатите обикновено стават за масова консумация).

Всъщност, т.нар. "native spirituality" има също толкова универсален характер, колкото всяка друга.

Ако от българин не можеш да станеш ескимос, то по абсолютно същата логика от българин не можеш да станеш християнин. Което за всички европейски народи, приели християнството и отдавна забравили (и самоунищожили!) същностната част на старите си духовни традиции, става огромен проблем, защото те остават без духовен път... Поне по тази логика.

Съществува идеята за religio perennis - изначалната обща основа на всички религии. Традиционалистите (в смисъл школата на Рене Генон) може би най-серлиозно са изследвали и писали за тази идея.

Ето малко линкове -








Генон онлайн го има на руски - доста от книгите му.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 02.06.07 11:14.



Тема Re: Култура и религиянови [re: cuddly]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано02.06.07 11:20



Предполагам че под "native spirituality". се имат предвид езическите религи


Та така защо според мен този тип религии са заключени във дадена култура и са тясно разпространени

Това е така защото начина на формиране на културата и народопсихологията са доста тесни, общо взето ключа за палатката се намира в нещо което К.Г.Юнг нарича колективно несъзнавано.
Колективното несъзнавано е доста разслоено
Във него можем да намерим символи и архетипи които са общовалидни за хората, но в него постепено се намират и все по плитки слоеве които не отделят от масата на човечеството сближават ни с някой раси, вкарват ни в едно голямо семейство като индоевропейци в друга по малка група като индо-иранци в едно семейство като това на славяните и накрая стигаме до нещо уникално което ни прави българи
Примерно дюмезил има подробни изследвания имено върху индоевропейския мит онова което е характерно за всички нас и в крайна сметка може да се стигне до извода че индоевропейската митология навсякъде има еднаква структора ама не и еднаква същност и символика
Това пък вече К.Г.Юнг го обяснява в своите архетипи- Архетипа е точно една такава структора която се запълва със съдържание в същност тя още със самото раждане е запълнена до някъде до колкото зависи от колективната памет това което е запечатано в психиката ни от нашите предтечи.
Тази част която е лишена от смисъл и символика я запълваме с личните си преживявания и символи и така формираме нещо което Юнг нарича лично незсъзнавано
Навярно след време това ще е нашия принос към колективната памет
Мен лично всичко това много ме беше впечатлило, когато прочетох Юнг, тогава ми стана ясно защо в тези религии култа към предците е толкова силен
Просто ние носим културата в кръвта си ние я променяме с поколенията и все пак символиката която се появява в нашите сънища е уникална
Древните религи са боравили със символи и митове които са служели да ни въведът в една или друга степен от нашето съзряване и развитие самия факт че сме имали уникален път означава че на нас ни въздействат по силно и уникални митове и символи

Примерно интересни елементи от култа към предците в нашата съвремена култура могат да се намерят в някой уж християнски обичай

Примерно да се кръщават деца на светии и имените дни, да се кръщават деца на дядовци Така имената се предават от поколение в поколение а светиите които ги закрилят като съименици са патрони на духа предтеча
Освен имените дни други обичаи свързани с духовете на предтечите са задушниците
Блаватска има един изключително интересен обичай около черешовата задушница в българия
Разказва как най възрастните жени в рода вечерта на този празник ходили на гробищата като пускали от кръвта си и призовавали мъртвите си роднини
Даже според баща ми аз съм взел доста от характера на дядо ми на когото съм кръстен



Тема Re: Култура и религиянови [re: cuddly]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано02.06.07 13:16



"заключена
Ето тук е общото между всички религии..
Окултно ,забранено, табу съществуват навсякъде..
С цел или да бъдат запазени някакви знания от избрани и да не бъдат "хвърлени на свинете".
Или да се запази генетичната подредба на света..

Какво са традициите е хубаво да се знае преди дасе хвърляме в обяянения.



Тема Геноннови [re: BlackWolf]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано02.06.07 13:31



Стига с тоя Генон. По-добре обясни как от масон въпросния учен-дегенерат става мюсулманин.



Все разговоры о Традиции и традиционном, которые с недавних пор сделались в наших философских салонах очень модными, прочно ассоциируются с личностью французского эзотерика Рене Генона.
Само слово Традиция и это имя превратились уже почти в мистическое заклинание в кругах философов, претендующих на роль жрецов и духовидцев в современной жизни России.
Свой путь последняя надёжа православия начал в 1906 году, поступив в Высшую свободную школу герметических наук, которой руководил Папюс, и премногого достиг в ней. Параллельно Генон получил посвящение от ряда масонских организаций, не признававшихся "официальным" масонством, таких как испанская масонская ложа "Уманидад" и Первоначальный и оригинальный обряд последователей Сведен-борга, великий магистр которого Теодор Рейс принимал активное участие в создании Общества Туле, которое в свою очередь инициировало создание национал-социалистической партии в Германии.
Уже в 1908 году Генон в качестве секретаря бюро участвовал в Спиритуалистском масонском конгрессе (это в двадцать два года!) Генон уходит от Папюса и примыкает к Гностической церкви. Однако уже в 1909 году мартинисты и масоны исключили Генона из своих рядов, ибо его патологическое непостоянство утомило их. Генон организовывает "Орден обновлённого храма" с семью ступенями посвящения, как и в масонстве очищенного шотландского обряда.
После этого наконец Генон примкнул к официальным масонам, к Великой ложе Франции (древний и принятый шотландский обряд), секцию которой, под названием "Фивы" он регулярно посещал до первой мировой войны. Существуют источники, которые говорят, что Генон одновременно входил в Высший генеральный совет Объединённых обрядов древнего и первоначального масонства и Великого Востока Франции.
После войны Генон больше не участвовал в работе ложи, но был по-прежнему убеждён, что масонство- последний пережиток западной тайной Традиции и только оно вместе с католической церковью может спасти нашу цивилизацию.
Позже Генон разочаровался и в масонстве и в католичестве и начал печататься в антимасонском журнале, однако при этом он никогда не был исключён из официального масонства. Набегавшись по ложам, Генон в 1912 году обрезался и перешел в ислам. В одном он был устойчив всю жизнь, ненавидя культуру и цивилизацию страны и континента где родился, что чаще всего наблюдается у генетических космополитов и искателей двойного гражданства.
Генон не просто масон, это масон-стахановец, ударник шотландского обряда. Редкая домашняя хозяйка имеет на кухне столько фартуков, сколько имел он в своём парадно-секретном гардеробе.
Популяризаторы идей Генона соревнуются у нас с некоторых пор друг с другом в опылении нестойких умов химерами традиционализма. Некто Леонид Охотин в патриотическом журнале "Наш Современник" (№ 10 за 1992 год) в статье с помпезным названием: "Традиция и Россия" прямо пишет: "Как бы то ни было, идеи Генона и традиционалистов послужат лишь целиком на пользу православию".
Обратите внимание на это типично интеллигентское прозрачно-безответственное "как бы то ни было". То есть не важно что будет с Россией, лишь бы новая идейная блажь привилась, а там посмотрим. Оккультисты-мичуринцы уже изрядно навредили России, заставив наш народ умываться кровью, завозя разного рода идейные заморские суррогаты в виде либерализма, большевизма и демократии.
Далее господин Охотин утверждает, что "Генон- это последний шанс России". Подразумевается Россия православная. Если же так думают и другие православные традиционалисты, то за судьбу православия у нас действительно беспокоиться нечего. Связавшись с Геноном оно рухнет в одночасье.
Только такие безграмотные люди, как наши православные традиционалисты могли избрать себе кумира в лице Рене Генона. Поразительно, что современные русские космисты, евразийцы, гностики и православные традиционалисты умудряются пропагандировать собственные измышления опираясь сразу на Рене Генона и Юлиуса Эволу. Они ставят их в один ряд.
Великий итальянский философ прекрасно разглядел в самозванном традиционалисте своего врага, открыто заявив, что ислам и все иные семитские гностические заигрьвания с Востоком, составляют прямую угрозу белой европейской цивилизации.
Генонизм- это диагноз, это фатальная биологическая конституция, поэтому и сегодня к нему особую тягу испытывают гей-интернационалисты.
Генонизм- это идеологическая барахолка, где могут свободно соседствовать самые противоречивые вещи. Поэтому всех искателей умственной экзотики и эзотерического изыска мы от души пощдравляем с удачным приобретением. По Сеньке и шапка.

Редактирано от Einherjer на 02.06.07 13:36.



Тема Re: Геноннови [re: Einherjer]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано02.06.07 17:46



От масон?... Лесно.


И защо реши, че е дегенерат? Е, на някой от руските православни или великоруско-патриотарски лайнари може така да му се струва, но дегенерати са те.
Въпросният Авдеев е доста типичен пример...
Някои хора не могат да вденат, че езичеството и фашизма са различни неща.


Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 02.06.07 17:55.



Тема Re: Култура и религиянови [re: БoянlYl]  
Автор cuddly ()
Публикувано02.06.07 18:28



В отговор на:

Предполагам че под "native spirituality" се имат предвид езическите религи




ми конкретно текстът касаеше религиозните с-ми на различните северноамерикански индианци...

иначе, аз не знам кое точно е в сърцевината на "българското".

не знам дали не е изгубено вече през вековете...





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.