Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:36 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Нов форумнови  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано07.04.07 18:01



Сайтът на Орловия кръг


вече има форум -

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Нов форумнови [re: BlackWolf]  
Автор SamSirius (nothing)
Публикувано09.04.07 23:00



Добре сте се закръглили в орловия кръг, ще мина на гости някои път





Тема Re: Нов форумнови [re: BlackWolf]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано10.04.07 16:48



И мен снимките ме впечатлиха.
Ама откъде ви е информацията за хореографията? На едно от снимките ми се стори, че някой танцуваше някакъв ритуален танц - затова питам.
А иначе сайтът е доста интересен. Има чудесни статии. Само дето заглавието е малко смущаващо - звучи като българи-японци или българи-негри.





Тема Re: Нов форумнови [re: Kalomain]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано11.04.07 16:18



Ами какво заглавие предлагаш?



А за танците - инфо бол. Има книги, сайтове, видеозаписи - каквото ти душа иска. И 2-3-ма души, които са ги учили на място.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 11.04.07 16:19.



Тема Re: Нов форумнови [re: BlackWolf]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.04.07 18:20



Предлагам тире между първите две думи.


А що се отнася до танците - надявам се, че знаете какво правите. Ако се завихри някое торнадо ще ви държа отговрни!
Гледай ги ти - ще вземат да ни натресат американски климат и да привикат техните духове.
Всъщност поздравления за идеята и най-вече за това, че е осъществена.
Но защо ми се стори, че пренебрегвате южноамериканските индианци? Има ли такова нещо?



Тема Re: Нов форумнови [re: Kalomain]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано12.04.07 21:45



Да, южноамериканските (и мезоамериканските) индианци не ни интересуват.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нов форумнови [re: BlackWolf]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано12.04.07 21:49



А иначе от кое племе сте?





Тема Re: Нов форумнови [re: aнapxиcт]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано12.04.07 21:50



То си пише...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нов форумнови [re: BlackWolf]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.04.07 00:35



За мен не е нужно (всъщност дори е ненужно) за човек, решил да споделя определена философия, да си сменя културната принадлежност с друга такава, както в случая няколко българи са решили да си самовнушат, че са станали "индианци".

Но всеки има право на избор, без разбира се да нахалства с него.



Дори да погледнем езическите традиции на някое племе, можем да предположим, че те до голяма степен са и генетично пропити в тях. Докато представители на даден етнос да предприемат грубо следване на дадена система от ритуали на друг етнос, твърде отдалечен не само географски, но и генетично, едва ли могат да се надяват да наподобят дори малко автентичността. Това е грубо подражаване, лишено от всякаква оригиналност, а и от здрав разум.

Така че отхвърлянето на родните традиции и приемането на чужди едва ли е разумен избор.



Тема Re: Нов форумнови [re: aнapxиcт]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано13.04.07 11:51



Всеки има право на мнение.



Но въпроса е интересен, така че може би е добре да обменим някои мисли.
Първо - какво има в някои от традициите на американските индианци (казвам "някои", защото до наши дни са запазени някои - други, заедно с целите народи са унищожени).
Първо - цялостен мироглед, цялостна визия за света и мястото на човека в него. Всичко - космогонията, идеите за силите в света и човека, за сложните взаимодействия и връзки между тези сили, цялостният цикъл от социални и лични ритуали и т.н. и т.н. е обединено в единна система.

Това нещо в българските традиции и да го е имало преди векове, от векове не съществува...
Ако все пак някой иска да ми опонира, нека ми каже, как стоят според българските традиции въпросите примерно за:

- какви са силите в света (цялостния Космос!) Ама не ала-бала а конкретно - какви примерно са силите на посоките? А на камъка? И т.н. - за всичко, за което се сетиш... Вкл. т.нар. "невидим свят".
- как човек може да контактува с тях, да взаимодейства и да ги използва?
- как човек открива и използва личните си сили? конкретни начини...
- как възстановяваш баланса в себе си (физически, духовен)? А в света?
- как примерно човек се моли (съвсем конкретно действие, изискващо личен контакт - християнските молитвите просто нямат нищо общо с нещата)?

И т.н. и т.н.

Няма защо да продължаваме - колкото щем да търсим тези работи в българските традиции (и още стотици важни неща), няма да ги открием. Най-много да има фрагменти от тези неща, сведини в най-добрия случай до обичаи, лишени от разбирането за дълбокия им смисъл.

Така че изобщо не става въпрос за подражание, драги ми приятелю, а за сериозно осмисляне на нещата, за следване на определен духовен път.
Който, уви, по отношение на т.нар. български традиции, и да е съществувал, мно-ого отдавна е загубил цялостта и конкретността си.
Както е казал един човек, "да си индианец това не означава процент от кръвта, а Път в живота". Определена ценностна система, мироглед, състояние на духа...

Разбира се, сега има хора, които заявяват, че следват "български духовни традиции". Честно казано, мен техните фантазии на тази тема не ме интересуват; падам си по реалните неща.

А освен това как да ти кажа... Българските традиции в стил хрупащи трева овчици и овчар с кавал, ладуване на пръстени или задявки на седянката изобщо, ама въобще не ме вълнуват! Не ме кефят, схващаш ли?
Да не говорим, че в българските традиции има неща, които дълбока ме отвращават - напр. хищническото отношение към Майката-Природа. Ако се съмняваш, просто разгледай фолклора, виж историческите действия на българите... Именно българския фолклор преди доста години ми показа, че на българските традиции им липсва хармонията на човека със света...
А постигането на тази хармония е един от основните смисли на живота ни...

Много е лесно да се тупаш по влакнестите гърди и да викаш "Булгар, булгар!", ама... няма съдържание.

Аз имам някакво (макар и частично обяснение), защо индианците "грабват" сърцата на десетки хиляди хора в практически всички европейски страни, на мнозина бели американци и канадци, та дори и японци.
Индианците са съхранили немалко от архетипа на истинското човешко същество, такова каквото трябва да бъде. От способността за единение с всемира (т.е. духовността), която ни прави Хора. Повечето други народи, по един или друг начин, са изгубили голяма част тези неща...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 13.04.07 12:20.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.