Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:09 06.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Преданието за вграждане  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано19.03.07 16:54



В миналото при зидане на обществени сгради или мостове трябвало да се принесе човешка жертва, като тя или сянката и се зазиждали в основите или в оставена недостроена част...

Най-срещано е обяснението, че в този случай има нужда от дух пазител. Той може да се създаде изкуствено, като се взида жив човек или, според по-късна замяна, само сянката му. Така се получавала един вид защита на сградата или моста, чиято несигурност смущавала и майсторите, и собствениците/обитателите/пътниците. Обяснява се с примитивната зидарска техника, която не може да задържи сградата и да я предпази от стихиите.

Според други, принасянето на жертва целяло да се спечели благоразположението на духа - собственик на мястото...

У нас съществуват множество легенди за вграждане на сянката на скъп човек. Най-известната е възпята в народната песен за вграждането на майстор Маноловата млада жена.
Самото вграждане ставало тайно, без знанието на жертвата - в удобен момент някой измервал с връв или пръчка дължината на нейната сянка, а после в основите била вграждана само "мярката". Макар че в строежа се вграждала само дължината на сянката, в миналото вярвали, че това неизбежно води и до смъртта на човека (затова в някои варианти на песента се описва и действителното вграждане на една от невестите).

С други думи, сянката е била видим знак за живот (белег за всяко живо същество под слънцето), а нейната липса била знак за липсата и на живот - в този свят няма същества без сянка, такива са само мъртвите в отвъдния (където няма слънце).

Известен ли ви е подобен мотив в преданията на други народи?



Тема Re: Преданието за вгражданенови [re: kozaa]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано19.03.07 19:11



За други народи не знам, но за българските майстори строители съм сигурен, че вярват в силата на сянката.
Дядо ми беше строител и съм слушал как разговарят за тази магия, и наистина вярваха, че вграждането на сянката на даден човек е смъртоносно, даже си спомням как смятаха, че на някакъв техен познат му е вградена сянката, и затова изведнъж се разболял тежко.
Даже един път се престраших и го питах как се прави тази магия, но не пожела да ми разкаже подробно. От дочутите разговори останах с впечатлението, че 40 дена след вграждането трябвало да се спазва някакъв ритуал по предпазване или пък за засилване на магията, като хапване или поне близване на собствените изпражнения(за това, последното винаги съм си мислел, че са се бъзикали с мен, защото знаеха, че слушам)


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Долменинови [re: kozaa]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 20:44



Малко встрани от повдигната тема искам да спомена, че древните народи, които са строили долмените, са зазиждали в тях жив човек. Разбира се такъв е бил и смисъла им - да бъдат обиталище на духа на зазидан в тях човек, по негово собствено желание.
Най-великите влъхви измежду древните хора, които виждали, че не могат да предадат знанията си на свои ученици, изявявали желание да бъдат зазидани в долмен, построен специално за тях. Влизали в долмена и изпадали в състояние на медитация. Така постепенно душата им напускала тялото и оставала завинаги обвързана с тази "архитектура" така да се каже. В продължение на десетки хилядолетия. Човек от следващите поколения ако се приближи до долмена и спре мислите си, може да "чуе" гласа на душата от долмена. Това е начин да се предадат знанията на влъхвите на следващите поколения хора. Писмеността се заличава от времето, докато душите край камъните са вечни. Освен това писмеността може да попадне при недобронамерени хора, докато тук душата сама избира на кого да говори.



Тема Re: Долменинови [re: Cтeфaн]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.03.07 20:59



Ветре, ти ли си бре, душко, или още един почитател на налудничавите теориите за душите в камъка?



Facta, non verba!


Тема Re: Долменинови [re: Cтeфaн]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано19.03.07 21:10



Това ми прилича на легендите за индианските шамани от древността, които се превръщали в камъни или влагали силата си в камъни или други предмети...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Долменинови [re: Darth_Vader™]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.03.07 21:13



Или да си го кажем направо - троловете /олицетворение на живите камъни/ в Скандинавската митология.



Facta, non verba!


Тема Re: Долменинови [re: Last_Roman]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано19.03.07 21:25



Не е точно така, индианските камъни имат по-вампирска същност.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Долменинови [re: Darth_Vader™]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.03.07 21:35



Като заговорихме за злото в камъка - Ренесансовите дворци на папите в Рим били построени от мрамора, взет от Колизея. Съответно у простолюдието се ширело поверието, че душите на жертвите убити на арената продължават да живеят в камъните. Всяка нещастна случка, ставаща в построените с римски мрамор сгради се приписвала на злото, стаено там. Суеверия всякакви.

Facta, non verba!



Тема Re: Долменинови [re: Darth_Vader™]  
Автор cuddly ()
Публикувано19.03.07 21:51



каква вампираска същност имали индианските камъни, я обясни, че ми стана интересно

.




Тема Re: Долменинови [re: cuddly]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано19.03.07 22:23



Е, не всички камъни, а само някоки, които са като връзка със света за шамана(магьосник), които е вградил духа си в камъка. Ипосредством този камък изсмукват жизнена енергия от плашливи пътници, за да поддържат вампиро подобното си вечно съществуване....
П.С.
Не съм сигурен дали тези легенди са широко разпространени сред индианците, или само в някои племена.


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.