Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:15 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Полинезийски фолклор  
Автор jaytee (познат)
Публикувано09.02.07 03:09



Искам да ви споделя едно мое впечатление и да си сверя часовника с други хора, защото може да си въобразявам само. :)

Преди 2-3 години бях в Нова Зеландия и гледах представление на традиционна музика и танци на маорите, които са полинезийското население на Нова Зеландия. (Сега по друг повод се сетих затова и реших да пусна тема тук.)

Без да имам представа какъв им е фолклорът изобщо отидох настроен да видя нещо наистина екзотично. Какво беше учудването ми като видях жените им облечени по начин, който ми напомни българските носии и пеещи по начин, който ми напомни българския фолклор. :) Дали защото бях далеч от България и очаквах нещо много различно... не знам...

Ето един клип с това, за което говоря. Първите 32 секунди:


Това, с което продължават след първите 32 секунди, е друг стил, който може би е съвременен, но не съм сигурен. Той ми напомня Тоника, но това е друга тема. :) Забележете белите и червени топки/пискюли на кръстовете им.

Ето и мъже, чиито викове странно защо ми напомнят подобни викове на мъже в нашия фолклор:


Аз не разбирам от музика и фолклор и затова ми е интересно дали само си въобразявам за приликата или наистина има?

Редактирано от jaytee на 09.02.07 03:11.



Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: jaytee]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано09.02.07 10:16



Нямат звук (поне при мен) тези картинки, но имам доста записи на маорски хака - много са яки, особено по съдържание...



В българския фолклор се говори ПРЕДИМНО за овце, гана и нейните говеда, докато маорите (както и индианците) във фолклора най-често говорят колко е славно да се умре в добра битка.

А тези женски носии са по принцип нещо ново - традиционно са ходели голи до кръста...


Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: jaytee]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано09.02.07 10:25



Много е добро, наистина напомня на нашия фолклор донякъде, което е интересно.





Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано09.02.07 10:33



Абе... българите са по-качествено племе от интелектуално недоразвитите туземци-индианци...





Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано09.02.07 12:00



Тук става въпрос за туземци-полинезийци, в частност маори.


Лоши хора - бая англичани са избили, пък и са си хапнали от тях...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано09.02.07 13:20



Е, сещам се сега за една хубава новозеландка, която познавам... една такава с големи цици, хубаво тяло и лице, много готина. Мелез между маори и бял. Между другото мадамата се занимава с йога, а и май... си падаше по мене, не че е учудващо последното.





Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано09.02.07 13:30



Полинезийките май са били доста дащни.

Едва ли много са се променили.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: бeзпътeн]  
Автор cuddly ()
Публикувано09.02.07 13:52




колко си скромен!





Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: бeзпътeн]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано09.02.07 15:24



Поводът да пусна тази тема е, че вчера си купих книга със заглавие "Out of Antarctica/reflections on the origin of peoples". Авторът Робърт Аргод е бил френски професор по навигация (може би тогава е всъщност Робер, а не Роберт). Публикувана е 2004 г. Току що проверих и виждам, че в Интернет няма никакви резенции на английски, нито положителни, нито отрицателни.... сигурно, защото е френски автор...

Значи полинезицийте населяват островите в Тихия окен в триъгълника Хавай, Великденски остров, Нова Зеландия. Генетически и културно са различни от народите по периферията на океана, имат тяхна уникална и много сложна култура, елементи от която съществуват както в историята на непосредствените им съседи в Меланезия и Микронезия, така и в Азия, Месопотамия, Египет и в Южна и Централна Америка. Въпросът за произхода им е все още открит (поне биолози/генетици все още публикуват статии с различни теории). Теориите за произхода им от Азия или от Америка имат слаби места, защото основни неща за азиатските или американските народи (като основни богове и митове и устройство на обществото им, например) липсват у полинезийците.

Полинезийците са имали патриархално общество, разделено на няколко касти. Най-отгоре е била кастата на царете, които са се наричали арии и все още се наричат така. Под тях са свещениците-учители, които живеели аскетично в изолация, пазели и прилагали законите, обучавали, провеждали религиозните церемонии, под тях са воините, след това обикновените хора, които се били свободни, земеделци и занаячтии. (Между другото скоро ми обясняваха същата кастовата система при келтите.)

Хипотезата на автора е, че полинезийци са разпространили елементи на тяхната култура навън от Полинезия вместо обратното. Той се обосновава и с опита си в навигация и откъде накъде може да се плува в Тихия океан. Според него полинезийците не просто са били смели мореплаватели, които обичали да пътешестват в открито море, а разпространението им се дължи най-вече на това, че постоянно са воювали помежду си и на победените са предлагали или да станат роби или да отплуват по посока на вятъра в открито море.

И сега нещо интересно. :) Най-известният им бог, познат на всички острови в Полинезия, е създаделят... Тангароа!



Тема Re: Полинезийски фолклорнови [re: бeзпътeн]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.02.07 15:30



и на мен ми прилича малко на нашия фолклор






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.