Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:48 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Митът за Нингизиданови  
Автор CEФИPOT (ИГДРАСИЛ)
Публикувано21.01.07 11:39



Наскоро прочетох кратък текст относно Нингизида, асирийския бог-змей, известен още като Бог на Дървото на Живота и как християнството буквално откраднало този образ и го поставило в райската градина под формата на змията, изкушила Ева да изяде ябълката

, но думата ми е за друго тук, дано темата ми не е оф-топик. Може ли някой да ми даде препратка към някой сайт с материали за Нингизида, вярванията на асирийците и изобщо вавилонските вярвания, шумерската митология и прочее? Предварително благодаря.



Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: CEФИPOT]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано21.01.07 11:51



Немога да ти дам подобна препратка, но бях тръгнал да качвам от една книжка с митове разни неща от шумерската митология във връзка с един спор с християните ако ти е интересно мога да ти пратя лин към темата



Приписвал съм от една книжка на един Унгарски изследовател на митологията сега мисля да качвам мита за Рагна рок и може би Балдър





Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано21.01.07 13:01



Има многоинтересни аналогии с легенди за дървета в различните митове. Например при хавайците има легенда, че в страната на мъртвиет се влиза през пукнатини в земята и се стига до сърво , което отедната страна е вечнозелено, а от другата изсъхннало. И качвайки се на дървото в зависимост за какъв клон се хване, клонът се чупи и душата пропада в долния свят. Като имало различни места за обитаване, като едно от тях е рай, подобен на двореца на Вотан(или Один). А самото дърво, което от една страна е мъртво, а от друга - живо, напомня за Игдразил, чието стъбло е ос на въртящите се небеса, а на върха му е Световния орел, в клоните му четири елена пасат листата му, а Космическият Дракон гризе кокрените му.
При сибирските шамани видението на дървото също е основно. На него се отглеждат душите на шаманите, преди да придобият шамански способности. Душите се намират в гнезда наречени "Тууру". И колкото по-нависоко се намира гнездото, толкова по-могъщ ще бъде шаманът.
Интересното е, че сибирските шамани използват тъпани, които са направени от това дърво(символично), и чрез ритъма навлизат в контролиран от тях транс. Явно на дървото има и птици, които помагат на шаманския полет.
Сибирските шамани се идентифицират като прици, даже носят костюми на прици. Интересното е че в индия е останала от шаманството титлата Върховен Гъсок (Парама Хамса), а в Китай т.нар. безсмъртни също са изобразявани или като птици, или яздещи птици. За Лоенгрин , аккато и за девойките-лебеди също е показателно за приемствеността на символа ПТИЦА=ДУХОВНА (магическа) МОЩ!
Остатък от шаманските легенди е дори гълъбът, кацнал върху Мария, а после отъджествяван със Светия Дух! А също така ангелите могат да се разглеждат и като модифицирани и очовечени птици!


Който не е с мен, е против мен!


Тема Мерси много за инфото!нови [re: БoянlYl]  
Автор CEФИPOT (ИГДРАСИЛ)
Публикувано21.01.07 16:43







Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: Darth_Vader]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано21.01.07 18:32



Хъм това за птиците е интересно макар, че на мен ми е по интересно как стоят въпросите с драконите


При семитите дракона е почти винаги отрицателен герой
Докато при индоевропейци и азиятци нещата не винаги седят така
Същото се отнася и за змиите
В Българската митология змията е абвиялентен (двойнствен) символ, понякога тя е приятел на човека друг път не
Отрицателния и имидж идва от християнството



Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано21.01.07 18:56



Все пак българската митология има много общо с персийските си корени, а няма почти нищо общо със семитските митологии. Връзки те с последните идват със християнството, но те са много слабо изразени, което е много показателно.


Който не е с мен, е против мен!


Тема Re: Митът за Нингизида [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано21.01.07 18:59



Спомням си, че по селата смятат смока за пазител на къщата. И си го пазят. Това също е остатък от старите вярвания. Което показва отношението на старите българи към хтоничните създания и връзката им с тях.

Който не е с мен, е против мен!


Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: Darth_Vader]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано21.01.07 19:16



Змията и дракона в евразия често свързани с мъдроста и познанието, закрилата


Онова знание и мъдрост които са извън човешкото съзнание
Първичната мъдрост, като змията кундалини която освобождава потока на енергиите и еволюцията в човека
Интересно е защо семитите са врагове на познанието и на себеразвитието
Защо познанието в техния мит е свързано с дявола е грехопадението
Явно все пак хората са различни



Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: БoянlYl]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.01.07 19:36



Тъжно наистина...

Както Ботев казва в "Борба":

"камък основен за да положи
на лъжи свети, а ум човешки
да скове навек в окови тежки!"

Но Мъдростта възтържествува, а дори и човешкият свят еволюира. Единственото обречено нещо е глупостта (нейните "печалби" са привидни и повърхностни).



Тема Re: Митът за Нингизиданови [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано21.01.07 20:32



Съзнателно избягвах да повдигам темата за Кундалини Шакти и нейната връзка с митологията, за да не ме обвинят някои за пристрастие към йога (което си е вярно

)
Но наистина Змията е символ на познанието и развитието във абсолютно всички митологии и религии, но някои от тях смятат, че хората са недостойни за познанието и затова са окарикатурили змията като рогат Дявол...
Всъщност рогата змия е неотделен атрибут или образ на Сабазий (да не се бърка с юзъра) , същата всръзка може да се направи с друидите, които също са почитали рогата змия...


Който не е с мен, е против мен!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.