Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Моята представанови [re: БoянlYl]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.09.06 09:21



добре, че не си споменал за варламитството, "грешнико"...


А Претчет цепи мрака с хумора си, но не е за всеки...
Vae victis

Редактирано от Last_Roman на 17.09.06 09:22.



Тема Re: Добро и зло.нови [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано17.09.06 09:30



Другите са хора които с личния си пример те карат да им се възхищаваш те излъчват благородство и чест, те рядко владеят света защото са рицари идеалисти които често се жертват в загубени каузи. Просто съзнателноста е труден избор особено съчетан с идеализъм и действеност. Понякога такива хора са владеели света или поне малки части от него, но те са рядкост просто защото са избрали по трудния път този на еволюцията. Той е срещу течението на инертноста и разпада. Това са хора които малко или много свързваме с представата си за рицарите от приказките благородни герои, смели самотодайни те биха разбрали всеки но не биха се смилили над злото. Образ точно такъв какъвто е моят бог, бога на когото бих искал да приличам Митра.


Страхотно изказване, Бояне!


Само, че дали ще те разберат какво имаш предвид под съзнателност? То освен при дзенбудистите, даоистите(и някои други източни традиции), индианците и някои "първобитни" народи останалият свят не разбира съзнателността в смисъла, който ти използваш.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Добро и зло.нови [re: БoянlYl]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано17.09.06 12:31



"Не съм сигурен, че Тери Пратчет ще му хареса пълен е с магьосници и разни богове и никъде не се споменава исус"
Е, конкретно за Иисус наистина няма нищо, но Църквата е представена изумително!

И изобщо религиите.....абе това трябва да се прочете!
"неговия бог забравих му името" Ом Визит е омнианец.



Тема Re: Добро и зло.нови [re: БoянlYl]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано17.09.06 14:40



много ми е скучен Пратчет. в книгите му има един - два по - смешни момента, който съвсем не могат да се сравнят с лавината от смях у Дъглас Адамс, например. Пътеводителя не спрях да го чета и да се заливам от смях, макар да бях опериран по това време и шевовете ужасно да ме боляха при всяко стягане на коремната стена.





Тема Re: Добро и зло.нови [re: БoянlYl]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано17.09.06 14:56



мисля, че схващам какво имаш предвид под "осъзнатост". просто тя не е единствено и необходимо условие за да бъдат хората добри, макар да осъзнаваш в далечен план и глобално добротата си е полезно. хората могат да бъдат добри без да го осъзнават, просто да чустват кое е добро и кое - не.

има едно стихотворение на константинос кавафис, за "тези, които във живота, да пазят термопили са се врекли"- то е за тия рицари, дето ги описваш. и те никога не владеят света - света е подвластен на злото, защото са издигнати като важни именно тия ценности, които злото осигурява. и властта на рицарите прави поданиците недоволни, защото рицарите ги насочват към други ценности. за теб, отговорни за това са сигурно християните (лицемерието, довело до изопачаване на християнските ценности и превръщането им в маска, под която се налагат другите). за нас виновно е връщането към езическия мироглед (ти сам разказа какво се прави по езическите сборища - ядене, пиене, борби, (секс) - езическия герой е победителя, който сразява врага, и не винаги врага е злото, по - често е друг човек, оказал се по - слаб).

а за адам и ева - защо продължаваш да мислиш, че това наистина, буквално се е случило? всъщност избора на ева и на адама ние го правим всеки ден, той е типичен за хората - пренебрегваме божиите заповеди (които не са лоши и са универсални по някакъв начин - ти сам говори за изневяра, кражба...), заради празни сутни глупости, от които нямаме нужда.
това лоши ли ни прави? може би не. обаче ни поврежда - ставаме и ние суетни и глупави. по същия начин греха е повредил природата на онези първи хора, дори да не можеш да ги осъдиш и да ги признаеш за виновни.



Тема Re: Добро и зло.нови [re: БoянlYl]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано17.09.06 15:05



ова за еволюцията не го схванах какво общо има. човек може да "еволюира" в нещо лошо, и обратното, ставайки по - прост, да е по - добър.

за болката - съгласен. тя е сигнален механизъм. но трябва и ти да се съгласиш, че ако не се прилага умно води до още по - голямо озлобление и агресия. тъпо и невъзможно еда държиш някой в непрекъснато подчинение само и единствено с бой.

доброто е абсолютна съзнателност за последствията хм, бих казал, че съзнателрността за последствията е добро, но не Доброто.

и не може да се уеднаквяват лудите с неосъзнатите. лудите са някакъв малък процент болни хора. те не знаят кво правят и не могат да носят отговорност за действията си. най - големия процент са твоите неосъзнати - те осъзнават какво правят, но не могат да преценят ситуацията далновидно и предпочитат да са хитри и да прецакат тоя-оня, за да са добре. и има осъзнати, дето преценяват нещата трезво и далновидно. не знам защо смяташ, че те задължително са добри - може пък да сивършат злините и знаейки, че няма да бъдат наказани на онясвят, да садоволни на това, което получават от злините си тук.

само че твоето разбиране за осъзнатост е друго. може би ще обясниш как така осъзнатите са задължително добри, ама ако предположим че човек нито се преражда, нито го съди бог.



Тема Re: Добро и зло.нови [re: БoянlYl]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано17.09.06 15:35



Готина тема:)

Винаги ми е било чудно защо Ева е лошата? Значи тя е виновника за дето не сме в Рая, а Адам къде е бил в това време?? Не е ли имал достатъчно акъл да каже: Абе, Ева това нещо менте ми се вижда. Дай да не ядем ябълката...
Пример от ежедневния ни ден - Аз си харесах дограмата за една от спалните не заради качествата й, а заради готиния продавач на изложението във Фестивална. Един от ъъ приятелите ми беше с мен. Той се съгласи да купим дограмата. След като впоследствие се оказа гнусно турско PVC не ме обвиниха мен за грешката ми, а носихме отговорност солидарно.





Тема Re: Добро и зло.нови [re: Morrigan*]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано17.09.06 16:14



Аз си харесах дограмата за една от спалните не заради качествата й, а заради готиния продавач на изложението във Фестивална. ето за това Ева е лошата



Един от ъъ приятелите ми беше с мен. Той се съгласи да купим дограмата. питай приятеля си защо се е съгласил и ще стане ясно защо и Адам го е направил.

колко хубаво се унагледяват легендите в действителността. а хората си носят солидарно отговорност за грешката - всички се мъчат и умират. и все пак ти си породила купуването на дограмата и приятеля ти кой знае как те е нареждал на ум, обаче като те знае как ще реагираш не е смеел да го каже, за да има мир у дома.



Тема Re: Добро и зло.нови [re: Morrigan*]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано17.09.06 16:17



След като впоследствие се оказа гнусно турско PVC не ме обвиниха мен за грешката ми, а носихме отговорност солидарно.
Грешка! Виновен е той, че се е подвел по женски акъл!


P.S.
Друг е въпросът ако сте избирали парфюм, цвят на ламиниран паркет или тапети например...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Добро и зло.нови [re: xenox]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано17.09.06 19:08



"много ми е скучен Пратчет"
Даааа, Римлянина каза по-горе:"А Пратчет цепи мрака с хумора си, но не е за всеки... " Прав е бил.
Дъглас Адамс е безспорен талант,хумора му е жесток(любимеца ми е робота Марвин), но Тери Пратчет просто е различен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.