Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: huanji]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.09.06 22:46



Именно, и затова не е нужно да се правят доста паралели, понеже рядко отдругаде в Средиземноморието е възможно да стане това пренасяне на идеята.
По-скоро от силните центрове, към по-малко известните, но по-дълго съществуващи.
То и мойто мнение не е кой знае какво, но виж, казвам си го свободно.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: huanji]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано01.09.06 22:53



"един обред от Странджа - жертвоприношение на бик, който се разкъсва и суровото месо се разпределя между участниците в обреда. Той смята, че това пресъздава разкъсването на тялото на Бога, което се разчленява и отново събира за възраждането му. "

Бик? Веднага се сещам за Апис, египетския бог, нали се изобразява като бик, въплътил душата на Озирис. Общото със странджанския обред май не е случайност...



Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: huanji]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано02.09.06 14:17



Това с бика не е ли нещо митраиско


Митра е бил разпространен и по тези семи



Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано02.09.06 14:19



Оф твоето компетентно мнение го знаем, за теб египтяните са семити





Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: БoянlYl]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано02.09.06 18:57



Май и такъв паралел става-Митра убива бика, от който се заражда всичко.



Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано02.09.06 19:08



Митраистите не са чак толкова важни за Средиземноморието, понеже са иранци и са друг вид религия, тоест друг вид мислене. Тук роля има Египет и то идеята за Озирис, нея я няма у митраистите, те намират своите мигове на слава по време на Рим, тоест като модно увлечение.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано03.09.06 08:16



Добре професоре


Не изключвам и някакво египетско влияние макар и дребно по тези земи, но тая глупост дето я каза за митраизма беше върха
В момента чета една книжка за Митраизма на Франц Кюмон, митраизма има широко влияние в средиземноморието особено сред индоевропеиските племена каквито са били и траките тук е имало доста митрериуми
Освен това иранските племена са ужасно близо до траките като култура и т.н.т от където и автохонците черпят заключенията си че видите ли Българите били траки които живеели малко по на изток
Идеята за умиращия и възкръсващ бог я има у всички индоевропеици това си е бога посветител, и подобни култове наистина е имало много по средиземноморието все пак християнството е имало широка база за присвояване на митове и преиначаване на историята на своя водач
А за влияние от иран дани много, гърците не веднъж са споменавали, за скити идващи от изток по тракиските земи и скити и траки са се разбирали много добре.



Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: БoянlYl]  
Автор huanji ()
Публикувано03.09.06 10:17



По нашите земи има релефи изобразяващи Митра, като младеж с фригийска шапка, който убива с нож повален бик. Обикновенно около него има по двама факлоносци.

Индоиранската соларна космогония на Митризма според мен, има общи черти с тракийските ритуали и духовни практики. Как иначе би проникнал толкова навътре в тракийският хинтерланд, при положение, че се среща дори там, където липсват други религиозни култове. Тук би могла да се загатне, някаква връзка или близост в етнокултурно отношение. Но оттам насетне, Митризма като Sol Inviktus Mitrae, т.е. непобедимият Бог-Слънце, се установява в Рим, вероятно през войската. Най- вече от 2 в.н.е. , когато много траки са наети на военна служба. Самото развитие на култа, както и неговото развитие в Римският период, се дължи точно на тракийското влияние. Иначе, култа извън иранската първооснова, пълзейки на запад е обогатен със семитско, елинско и тракийскко влияние, и черти.

Редактирано от huanji на 03.09.06 10:44.



Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор huanji ()
Публикувано03.09.06 10:38



Във връзка с паралелите, пренасянето на идейте по правило идва от изток, следвайки прилива на хора. В различните периоди, то е носело различни черти. Например от север през т.н. Преходен период на Бронзовата епоха - конните народи от северното черноморие, които променят етнокултурата на халколита. Но най- вече влиянията са от югоизток през Мала Азия. Оттам са и най- древните поселения. Така наречените прототраки според мен нямат много общо с египтяните, а също са с азиатски произход. Но тези неща са си истински Андерсенови приказки, тей като предстои огромна научна работа, за да се докаже, кой на кои хора е, от къде идва и за какво се бори.

При всички положения, в Европа, полевата работа е достатъчна за статистическа извадка, докато в Азия положението е отчайващо... А нещата могат да се вържат и да се докажат, само при наличеието на достатъчно археологически данни. После чак ще дойдат бабичките и дядковците на бюро, да се плакнат, кое как било и от къде дошло. Щото сега стават патаклами заради някой пролапс на материал от по- късна епоха, в пласт от по- ранна, вследствие на биотурбации(от животни, които копат подземни хралупи и ходове). Само на базата на интерпретация на иконографски материал е трудно да се установи нещо конкретно. Например, търговски връзки с Египет е имало по нашите земи, но връзките с изтока са по- големи.

Но в праисторията има един принцип и той е, че първична е тезата, а вторично доказването, за разлика от античността. Значи, е добре да се предлагат теории, който следва после да се докажат и се търси персоналното им обезпечение.



Тема Re: Ако някой може да ми обясни...нови [re: agrimonia]  
Автор huanji ()
Публикувано03.09.06 10:42



Не мога да бъда полезен относно Египет, понеже никога не ми е бил интересен и не съм чел достатъчно. То всъщност четенето не е най- важното, а по- скоро да имаш от къде да прочетеш, ако ти се наложи.



Може и да не е случайност...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.