Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:00 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: Велик, велик, великнови [re: Morrigan*]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано07.09.06 16:26



Да, пак ти казвам тва,че някой не иска да се съобразява на думи не означава,че може да прави каквото си иска с него.
Че Византия дълго преди Аспарух не е признавала България, но ние сме съществували и са се съобразявали с нас.
И ще ти дам пример от съвремието: сега всички от ЕС много са се загрижили за България но правят каквото си искат и се гаврят.
Че САЩ загубиха воийата от един "непризнат" Виетнам е факт с особена важност.
Честно да ти кажа предпочитам някой много известен да не знае нищо за мен отколкото някой по-жалък от мен да ми казва какво да правя.
С което сметам за прилючен спора , защото ти явно имаш някакви особени чувства към запада .
А за сливата ще трябва да отворим друга тема..............ако желаеш разбира се





Тема Re: Велик, велик, великнови [re: БoянlYl]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано07.09.06 16:39



Хехе виж сега тя и русия през кумонизма е голяма империя дето едвам се издържа понеже е хвърляла огромни средства в превъоръжаване ама това съвсем не значи че не е бил търговски фактор. Византия може да е изнемогвала като цяло защото е харчела повече от колкото е печелила ама това не означава че не е печелила Плюс това колко са разходите за империя от калибъра на византия и колко е имала една венеция


Да сравняваш Русия и Визнатия от гледна точка на ресурсите, не е съвсем точно. Византия е издъхвала не защото е хвърляла усилия в оръжия, а главно заради собствените си вътрешни борби. От края на 11 век Венеция е основния играч във външната търговия на Империята, а от средата на 12 завладява и вътрешната. Що се отнася до финансовите възможности - Венеция финансира не само собствените си експедии, но и войни срещу враговете си в Италия, войни с Генуа и е основният кредитор на 4 Кръстоносен поход. В същото време Византия не може да събере достатъчно средства за сватбата на императора, нито да поддържа флота си. Да не говорим, че няма контрол над голяма част от собствените си владения.

Все пак сухопътните търговски пътища за европа от изток задължително са минавали от там, а те са имали възможност и за някакъв контрол над източната част на средиземноморието или се лъжа


Венеция успешно е контролирала тези пътища, освен това основният внос е бил пред пристанищата в Близкия Изток, а не през Константинопол.


Ами на запад не са ни бръснали за слива защото са нямали много контакти с нас, ама Калоян криво ляво излъгва папата и той в крайна сметка негласно му признава титлата. Хехе тарикат момче е бил, нашенче


Напротив, Инокентий нищо такова не му признава. Нарича си го rex, а не император.



Да не говрим, че все пак по времето на Крум сме имали един малък сблъсък с Франкската империя и тя не предприема нищо срещу нас, едва ли е било защото е нямала възможност


По вреемто на Крум си поделяме братски Аварския каганат с франките. Затова и имаме общи граници. Не е имало значими военни конфликти, защо на Карл хич не му е било до нас. Освен това и Крум е имал мераци за византийски територии, а не да се щура из франкските пущинаци.


Е поне не е бил прост свинар , по скоро провинцялен треторазряден благородник Някак си по друг имидж създава

Не означава,че е цар и наистина това не се знае със сигурност


Ъхъ:))))) Значи вече така се наричат заетите в отглеждане на прасета. Хмммммм................

Обаче тази църква е знаменателна за цялата Асененва династия тъй като от там те вдигат възстанието освободило България, там биват и коронясани като царе Просто ако аз бях калоян щях да искам да съм погребан там, не за друго просто мястото е знаменателно


Въпросното погребение е съмнително да е царско. Кой цар ще се погребе в пода, а не в специална ниша??

Незнам как още не са го обвинили, че е нацист, но понегово време се създава концепцията за третия рим, която по късно ще бъде възприета и от третия райх


Хехехе:))) Дали скоро някой ще напише докторат на тема: Идеята за Третия Райх от 13 век до наши дни!

Наистина православните са били продажници, но за Исихастите бъркаш все пак имено Евтими е последен защитник на града след като царя бяга.
А двама негови ученици бягат в русия където разпространяват концепцията за 3 рим и правят опит да предизвикат още кръстоносни походи към България като този път се включат и православните руси


Какво всъщност е великото на Евтимий?? Не ме разбирай криво, сигурно е било доста смело да защитаваш един обречен град, но не беше ли същия този Евтимий, който в период, в който държавата се разпада, турците нахлуват, той тръгва да въвежда "изправление" в езика ни и в книжовността?? Не е той, който е унищожил откритите богомилски книги и вероятно много останали от езическите времена??
Учениците му толково успешно въвеждат идеята за Третия Рим в руските княжества, че оттогава руснаците живеят с манията, че са наследници на Византия......Чудно, ако са били толсова големи родолюбци, защо не са им промили мозъците на русите, че са наследници на България???

На Запад огромна част от езическото наследтво оцелява, въпреки католическата църква. Защо това да не се случи и у нас?



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: Caбaзий]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано07.09.06 16:42



С което сметам за прилючен спора , защото ти явно имаш някакви особени чувства към запада .


Наричай го както искаш. Но за разлика от някой наши съвременници не гледам с розови очила на Средновековието, а анализирам реалността.





Тема Re: Велик, велик, великнови [re: Morrigan*]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано07.09.06 17:25



Има ли значение за какво е хвърляла пари при положение, че се е опитвала да надскочи възможностите си


А пък и е малко страно сама казваш, че внеция и завладява вътрешните и външни пазари и е спонсор на 4 кръстоносен поход
В крайна сметка може да са решили че така и така контролират пазара то поне тотално да превземат империята.
Все пак ако тя е била толкова безинтересна кръстоносците нямаше да се възползват при първия изгоден случаи, а и като се има предвид кой ги спонсорира

Инокенти праща хора да направят Калоян рекс - крал, обаче Калоян му отвръща с писмо, че му благодари за императорския сан
Шах и мат инокенти няма коментари по въпроса до колкото ми е известно Просто Калоян си присвоява титлата и никой и копче не е можел да му каже

По времето на крум освен, че си поделяме аварския каганат става и друго интересно събитие, абодрити, браничевци и още едно славянско племе отказват Българското си поданичество и кандидатстват за франкско
Крум явно не е бил съгласен с тоя случаи и праща три посолства, които биват приемане радушно с пре голямо любопитство, но само до толкоз
Явно са възнамерявали и тоя път да не ни бръснат за слива
На последното посолство Крум е гласяло, че ако не искат да се разберат по дипломатичен път просто всеки да си пази границата.
След една година Българска флота се спуска по дунава и връща в родината заблудените славянски душици
Е честно казано ако една империя от калибъра на Франкската не ни бръснеше за слива след това щеше да предприеме нещо
Просто ако съм неин император и някакви са там треторазрядни да ми влизат в империята направо щях да ги присъединя към нея, но явно подобен конфликт ама никак не им е бил изгоден и са си оставили нещата на самотек, щом като искат да са към нас нека сами да се бранят

Хехе Ивайло може да е имал свинарник, но най вероятно си е бил негов и не си е гледал сам прасетата
Малко факти за Ивайло, той няма нито загубена битка, млати наред и татари които са били неподим бич за всички по онова време, мачка и редовна византиска армия. А според самите византици тои разбива на няколко пъти най добрия им стратег
Значи това прост селянин да се бие с професионална войска и да я победи хъм какво да ти кажа. Просто явно е бил роден стратег което силно ме съмнява.
Войната се базира на заучени стратегии, тактики, принципи и правила просто военачалниците са имали цени навици които са им били в плюс.
Един прост селянин дето нищо не разбира от воено дело да направи на пух и прах редовна византиска войска и татарски орди е какво да ти кажа много ми е съмнително

Е в църквата имало ли е нисши дори и празни

Аз мислех да пиша ама незнам какъв ще е ефекта

Е евтими все пак е бил християнин те по рядко действат адекватно ако изобщо действат Положителното на евтими и на исихастите за разлика от обикновените православни идиоти е, че все пак са действали не е много, ама като за тях е добро начало
Абе за Богомилите имам едно доста резервирано отношение, като знам на запад на кого са били протежета
И сега срещат разни малоумни книжки на български масони дето ги прехвалват така, че богомилите не са ми любимци
Евтими не знам дали е горил езически книги, но ако го е правил е поредния християнин паднал ми в очите
На запад са горели доста хора и доста книги как са си запазили езическите книги не знам ама ние поне си пазим по добре традициите от тях, но това не знам на какво се дължи. В същност наистина щеше да е по добре да сме католици



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: БoянlYl]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано07.09.06 19:53



замисли се защо когато българия влиза във византийските земи нито един византийски император не предлага да приеме езичството, за да се отърве леко?

болярите хич не са протестирали мирно, с плакати и транспаранти. говори се даже, че искали да се цепят от държавата. друг път!

в античността не са правили такива неща, щото не са можели. ако можеха, щяха да го правят.

християнството е велико оръжие, а че не сме се възползвали от него само ние сме си виновни. явно наистина не сме го овладели добре. макар и това да не е вярно - то ни е свършило доста работа и като държава, и като народ.

целта не е хората да се послушно стадо. а да са единни. дали ще са единни в амфитеатъра или днес на концерт на рок-звезда, даже е по - лошо, отколкото да са единни от вярата си, където и да се намират.

за затритите езически традиции няма какво да съжаляваш, освен от любопитство. кажи каква полза от тях днес? ще ходим по горите да танцуваме орфически танци или или кво? и какъв ще е смисъла, дори да го правим.
връщането на езичеството не може да е връщане към корените. няма почва за тия корени. трябва да си измислите ново, както ти казваш, с някакви хобуви качества. само че доколкото познавам хората като цяло тези качества не могат да станат общи за всички. няма начин хората да станат добри, честни и т. н. нито в римската империя са били тъй, нито в българия, нито никъде.

разложение винаги е имало. не ми го свързвай с християнството. поражда го мързела, невежеството и развилнелите се страсти. кога тия три работи не са били на лице?

Хората ще развиват духовната си мощ, ще могат да лекуват със собствената си психична енергия и разни други такива неща е оже и да си вярваш... и после мен ме наричаш луд!!!

и наистина ще ми е интересно да си поговорим след 10-20 години, да видим как сте оправили света с езичеството. или вие говорите за някакво ... светло бъдеще?!?! след незнам си колко петилетки. ще видим.



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: БoянlYl]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано07.09.06 20:01



чел ли си "името на розата", на умберто еко? знам, че е художествена, но все пак човека е специалист по средновековие, освен това потвърждава някои от думите на светите отци, относно книгите на езичниците.

та в романа се описва един манастир, в който наред с християнски книги се преписват и съхраняват езически (но забележи - само гръцки!) и невернически книги (арабски). даже някои монаси им се кефят колко са били напреднали в науката и изкуството. други, естествено, са фанатици и искат да ги крият и горят.

та значи - езически книги да са оцелели римски и гръцки. то дивите племена по германско и в англия кви книги да са имали? ида са предавали някакво знание, то едва ли е било написано, пък и да е било записано... на кой му се е занимавало с разни тъмни работи, като може да се занимава с Аристотел и Платон.

значи - доста езически книги (разбирай гръцки) са запазени в преписи от 4-5-6 век и т. н. доколкото знам няма много оригинали. та тези преписи трябва и няма как да са други, освен дело на християнски книжовници.
така тези бисери са запазени. според мен са горени предимно еретични книги (не езически или арабски), като тези на богомилите. които наистина не знам кво толкова им намират, че да си струва нещо от тях да бъде запазено.

а предполагам, че такава дейност се е извършвала и тука - в България и Византия. елинистичната култура съвсем не е унищожена, тя е преосмислена в християнски контекст.

за калоян - има едно заболяване, което се получава при поражение на фронталните дялове на мозъка исе характеризира с буйно поведение и отпадане на моралните задръжки. та за това питах....



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: xenox]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано07.09.06 21:09



Това не беше ли един роман в който главния игумен на манастира слагаше цянкалии по кориците на една книга на аристотел за да умират тези които я четат


А известно ли ти е как тези книги са оцелели в европа
Повечето биват унищожени още в зората на християнството, философските школи във византия биват забранени още преди идването на Българите на полуострова Голяма част от тая литература бива унищожена още в самото начало, останалото до днес отцелява благодарение на арабите.
Те често са подарявали подобна литература при дипломатическите отношения с европейците. И особено когато последните ги истласкват от Гранада, тоест те не я подаряват просто я изоставят като ненужен багаж. Затова и в средновековните манастири на запад освен езическа е имало и толкова много арабска литература
Значи понеже ме питаше веднъж какво съм завършил, завършил съм философия и много добре си спомням една от лекциите по антична философия в която професора ни обясни общо взето на кого можем да благодарим предимно за запазването на тези ръкописи
Това са били предимно арабите.
Християнския контекст на преосмислянето мене ако питаш, ама нищо не струва опитали са се да пригодят един връх на човешката мисъл към лъжи и дегенератщини от типа на християнството за това и средновековието има само няколко философа които блестят с начина по който са пригодили античната философия към религията си
Като някой от тях са били на ръба да бъдат анатемосани като Тома Аквински, а пропо сега Неотомизма е официялна доктрина на католическия свят.
Иначе през средновековието кажи речи няма нищо ново под слънцето беден и сух философски период.
Обаче иди и тръгни и обяснявай на някой православен за това колко силно е повлиял Платон точно на тяхната секта да видиш какво ще ти чуят ушите
Ами възможно е Калоян да е страдал от това все пак удар които може да ти остави вдлъбнатина в черепа сигурно нанася големи поражения на мозъка.



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: xenox]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано07.09.06 21:45



Е езичеството е свобода, свободата означава липса на контрол как един император може да си позволи да испусне юздите


Иначе да прав си християнството е уръжие което властващите са знаели как да използват
Ами отговори ми ти защо византия забранява философските школи

Това за мирния протест беше ирония бъзик, естествено е, че няма да се продадът толкова леко колкото Борис И повярвай ми нямало е да цепят държавата щели са да приложат един прост Български закон от който на Борис сигурно му е пречернявало. Щели са да го обвинят в лош закон и да му направят едно сакрално убиство Въпроса е, че той нямаше да получи подкрепа само от в малоумени българи от християнството а и от редовна византиска войска. Дори и да бяхме победили това щеше да е пирова побед Борис като страхлив християнин е бил готов да пожертва Българите за да си отърве кожата

в античността не са правили такива неща, щото не са можели. ако можеха, щяха да го правят.

Просто не са били християни, това е болест дето изкривява мисленето.
Всички християни имат една основна мисия в живота да спасят колкото се може повече грешни души като ги направят християни, страшно досадно
Просто те са грешни съмняват се във вярата си обаче ги е страх от вечния ад и се чудят как и други да вкарат в личния си ад от вътрешни противоречия В крайна сметка това ви влудява и ви кара да правите глупости.
Ама какво да очаквам болна религия с болни последователи

И християнството кого е направило едини, освен на овце на друго не е направило хората. Единство е имало в Митраизма и знаеш ли защо, защото те всички са били войни а на бойното поле или си екип и разчиташ на хората до теб или си труп Аз не познавам християнин на който мога да разчитам за каквото и да е било, освен да ми се пречка

Хех какъв е смисъла от езичеството имено обединение, ритуали въздействащи на психиката. Когато се съберат много хора примерно на една поляна и играят хоро те са екип, те са едно. Ритуалите които са правили са въз основа на митове, нещо като театър в който са играели различни роли. Това днес е в основата на психодрамата един модерен терапевтичен метод. Ето ти на природа, съвместна дейност, лечение на психиката, методи които освен, че са действали лечебно са развивали и психичните способности.
Морала на хората може да се промени въпроса е какви идеали си поставя човек. Много ми хареса една книжка която бях чел преди време за будизма и йога в нея имаше правила за хората с висок, среден и нисък интелект.
Това за тези с по нисък интелект гласеше следното те трябва да познават закона за причино следствените връзки, тоест каквото направят всичко рано или късно се връща. Еи ти на прост пример всеки трябва да знае, че каквото и да прави ще се върне и бог не прощава той учи и то сорово, така, че когато човек греши да се поправи а не само да се моли да му се размине
Това си е прост закон и той си действа сега или в друг живот рано или късно всеки го застига участ която го кара да разбере, че дадени постъпки не са правилни спрямо околните
Когато хората се водят от подобни принципи стават много по съзнателни а ново езичество дори да е измислено щом се крепи на народопсихологията ни то ще е живо и активно
Въпрос на желание за реконструкция

Хех такива неща стават, феномени като ванга има в целия свят, някой се раждат такива други се създават Дори повечето велики сили имат в специялните си части хора у които са развивали, чрез разни методи различни психични умения
Това, че християнството е затривало всички подобни познания за да не се разбере един, че Исус е бил просто човек

Света няма да се оправи за 10-20г, света ще почне да се оправя едва след като в света поне 50% от хората станат по съзнателни
Това обаче не става като се набива с меча в едната ръка и с кръста в другата а е въпрос на лично самоосъзнаване и развитие.
Ако това стане повярвай ми християнството и исляма ще са на изчезване



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: БoянlYl]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано07.09.06 22:24



тия боляри са били предимно славянски. и при тях ли е имало такова нещо?

няма как да оцелее религия, в която всички са воини. воините се проявяват само на война. а войната не е особено хубаво нещо, ще знаеш - нали все обивявате християните, че пораждали войни.

само хора, дето мислят, че всичко им е ясно нямат вътрешни противоречия. а не бих казал, че такива хора са особено интелигентни или че са особено прави. няма как всичко да ти е ясно - това е самозаблуда. невежество - да, невежеството е блаженство.

ритуали въздействащи на психиката = промиване на мозъка.

иди докажи на някой, че всичко се връща - ама в този живот, щото то ако чакаме да се върне в следващия, е все едно да чакаме някой Бог да го накаже на оня свят. все тая. никакъв аргумент не е това.
Христос прощава, ама само ако си искрен в покаянието си.

не виждам как ще вържеш някакви нови или не знам кви ритуали с народопсихологията ни, особено като се има предвид как тя се глобализира, но успех. само че няма да доживеем да видим как 50% от хората ще станат по - съзнателни. тъй че това го приравнявам със светлото комунистическо бъдеще. и с царството небесно, в едно по - кофти тълкувание. едно и също са - ще е много готино, ама е далеч.
и смяташ, дори да предположим, че тръге да се възражда едно езичество като твоето, че няма да се намерят хора, дето да извличат изгода от психическите ритуали, да трупат пари и власт? айде де! веднага ще се намерят и понеже хората по принцип лесно се лъжат, те ще имат повече влияние от искрените магьосници, да речем, тия като тебе.
и накрая ще се анемри един Буш, да наложи езичеството като официално, че да могат тарикатите да си го използват на воля.
всъщност няма нужда от езичество - съвременното американско протестанство си е баш такова.

всъщност, думите ти потвърждават това, коет си мисля - трябва ни не езичество, а едно правилно разбрано християнство.

за феномените - да, феномени стават, вярно е. но защо, това едва ли можеш да ми кажеш еднозначно и твърдо. е, ти все пак ще опиташ, предполагам.



Тема Re: Велик, велик, великнови [re: Morrigan*]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано07.09.06 22:38



АЗ пък не гледам с розови очи на Запада, защото няма как да стане да харесвам чуждото повече от своето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.