Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:42 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Християнство с "езически" привкуснови  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.06.06 18:33



Всеки, рано или късно, се е срещнал с днешната масова религиозност и деградиралите и ритуали. Трудният живот, вроденият рационализъм и пренесените през вековете суеверия водят до преливане между т.нар.
"официална" и "народна" религия. След години на войнстващ атеизъм и отпадането на много наложени от тоталитаризма забрани, социолозите говорят за "религиозен бум" през 1992-1993г.

Та в какво се изразява тая "религиозност"? В ходене на църква и участие в обреди като кръщение, венчавка, опело... Чувала съм истории за 50-годишни, пожелали да се кръстят - естествена реакция на възпитаван като атеист човек, изповядвал доскоро марксистко-ленинската идеология. Ами как иначе, нали религията вече се възприема като символ на демократичните промени... Доста привърженици на бившата БКП се ориентирали към различни религиозни секти и лесно намерили ново "призвание".

А какви са мотивите на обикновения българин да влезе в църква? Ето някои въпроси, с които през последните години миряни са се обръщали към църковните служители. В храма "Св. Неделя" жена попитала: "Като църквата е на жена, къде мога да запаля свещ за Исус Христос?". В храма "Св. Троица" били задавани следните въпроси: "Къде да запаля свещ за Дева Мария като е умряла - горе или долу (в смисъл където се пали за живите или за мъртвите)?" и "Къде във ваш'та църква са мощите на Света Троица?".

Църковните лица отбелязват, че миряните обикновено разграничават Господ от Св. Троица, смятайки последната за светица. Масови са случаите, когато се пита: "Къде е картината (в смисъл иконата) на света Петка?" или: "Къде мога да си купя картичка с кандилце (в смисъл икона с кандилце)?", "Има ли
млад поп да ми пее молитва (в смисъл да извърши литургия)?" или: "Къде се пали за жените и къде за мъжете?", "Може ли да се палят свещи едновременно за живите и за умрелите?" и т.н., и т.н., за да се стигне до въпрос, зададен небрежно от млад мъж (около 30-годишен): "Има ли поп да ми направи опело на гривната? Той си знае там ще я топи ли, какво ще я прави".

Възрастна жена, редовно посещаваща черквата, предложила да направи панихида за "Бог да прости на Исус Христос", а когато свещеникът поискал да и подари библията, тя отказала с аргумента: "За какво ми е? Не ми трябва". Мирянка на средна възраст поискала да закупи от книжарницата в храма "Св. Неделя" библията и Стария завет, но скоро след покупката се върнала ядосана, че е прекарана, защото в съдържанието на библията открила и Стария Завет .

Особено модерно е да се оставят листчета, откъснати набързо от тефтери, тетрадки, бележници, дори салфетки и изписани с желание - молба, отправена към определен светец. Най-масово това става в Руската църква "Св.
Николай", но и в други столични храмове, където обаче за целта няма определени места. Пъхат ги най-често между рамката и стъклото на иконата на съответния светец/светица, към когото се обръщат. "Моля те свети Мина, направи ме богата и ме ожени (омъжи) за Антон". Молбата нерядко е свързана с желание любимият да се раздели с друга жена: "Моля те, раздели Ангел от онази жена Роза - тя само го използва, наранява и измъчва, а аз го обичам истински" или: "Моля те, Йордан да заживее с мен и до гроб друга жена да не може да погледне". Срещат се обаче и молби - желания, твърде необичайни от гледна точка на християнския морал: "Моля те, свети Мина, помогни ми да не съм бременна. Амин!". Отправени са молби за уреждане на жилищни въпроси: "...помогни ми да приключа успешно с жилището, ако трябва и да го продам".

Пространната молба на една майка, която се тревожи за двете си дъщери, попаднали в лоша среда, е свързана с желанието "Цветелина да се оттърве от онзи противен шофьор", но също и "да не пуши, да не пие, да не е бременна, да не яде сладолед". Има и горещи молби към Св. Мина "екстрасенсите да лекуват без пари" (първата) и "да няма кондуктори, нито кондукторки по превозните средства в града, да не повишават цените на нищо, а да намаляват и ние да имаме пари и здраве" (втората). Третата бележка е
оставена на иконата на Св. Йоан, като авторът и надлежно е записал точното си име и адрес - жена, която моли светеца да и съобщи печелившите числа от тотото за джак-пота, а после да даде знак каква награда иска за отплата.



The chase is better than the catch


Тема Re: Християнство с "езически" привкуснови [re: kozaa]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.06.06 18:40



ми те миряните по празниците влизат в църквите, но като ги гледам - само се щурат от ъгъл на ъгъл и се чудят за какво ли са дошли. Ама - "нали, требе да се покажеме верващи"... Иначе българинът си е пълен атеист, не го е еня за нито една религия. Комунизмът за 50 години е направил това, което турците не са направили за 500 /е тогава хората са били от друг сой, а и религията е била сплотяващ фактор/...
Та с други думи - всичко е лъжа и лицемерии, а и за 2000 години на хората им е писнало от монотеизъм...



Roma locuta, causa finita


Тема Re: Християнство с "езически" привкуснови [re: kozaa]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано10.06.06 01:30



Свещеници остават без заплати, ако не продадат поне 10 кг свещи

Попове си вадят хляба като трактористи

В града печелят от водосвети и курбани, на село разчитат само на панихиди



Мизерията ни натиска, едва свързваме двата края с парите от продадени свещи. Това се оплакаха пред "Стандарт" свещеници от няколко епархии. Те твърдят, че не са получавали заплати от години. Много от Божиите служители са принудени да хвърлят расото и доработват като трактористи или земеделци.
Само свещеник, който продава месечно най-малко 10 кг свещи, може да получава заплата по ведомост на Светия синод, каза за "Стандарт" архиерейският наместник отец Ангел от Монтана.



Тема Re: Християнство с "езически" привкуснови [re: SamSirius]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.06.06 01:31



аз пък познавам свещенник /от новата генерация/, дето си пафка трева и хич не го ебе за земни и неземни проблеми...



Roma locuta, causa finita

Редактирано от Last roman на 10.06.06 01:32.



Тема То и аз познавам един поп :)нови [re: Last roman]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.06.06 01:36



Готин пич.
Здраво момче.
В смисъл бива го да убеждава - къде със слово, къде как дойде :)))
И е симпатяга.
За тревица не знам ама на пиячка хептен не мога му излезна :)

Bеer? Mоre?




Тема Комбайнеро-християнсконови [re: bira_more]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано10.06.06 01:44



Комбайнеро-християнско

Свещеници-трактористи,
тръгнали на лов за чисти
свети души христиенски
мъжки, смесени и генски

Дори и с Господ е готов да спори
поп със трактор чернозема пори...
Eй го, дей го черноземът,
дяволите да го вземат

Напъва отпред и отзад,
наред в християнския свят

Амин !!!





Тема Нов филмнови [re: Last roman]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано10.06.06 02:01



Похотливи попове в нов тв филм

7 - месечен партньор на Уесли Снайпс се снима в “Годината на петела”

Христо Гърбов е разгонен поп в новия филм на БНТ, наречен иносказателно "Годината на петела". Прочутият актьор във вторник по обяд беше заобиколен от сюрия малчугани, които му партнират в продукцията, чиито снимки започнаха в село Негушево край София. Половината от тях по сценарий са негови наследници...

Като вечно бременната съпруга на попа се изявява Ернестина Шинова. Другата странна двойка в историята, която ще бъде интерпретирана в стила на "Декамерон по български", е Павел Попандов-Десислава Малчева, студентка в класа на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ. Той е натежал чорбаджия, тя пък не може да се отърве от похотливия свещеник...







Тема Re: Нов филмнови [re: SamSirius]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.06.06 02:05



тея да не са от бялото братство.....


Roma locuta, causa finita

Редактирано от Last roman на 10.06.06 02:06.



Тема Re: Нов филмнови [re: Last roman]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано10.06.06 02:24



Римлянино братко,
ще ти кажа аз накратко:
"Айде в манастира да вървим
и там щастливи да седим"
Ако исакш да живееш в мир,
ела със мен във манастир.

Ще вземем и Метлата с нас,
нищо че е педерас
Като нещо ни е яд
ще го шибаме отзад!
А той деца ще ни роди
едно, че две, че три....





Тема Re: Нов филмнови [re: SamSirius]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.06.06 02:28



мани мани - най-голямото престъпление срещу човечеството ще е ако клонираме метлата... Поколенията няма да ни простят и ще ни анатемосат во веки веков...



Roma locuta, causa finita



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.