Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:15 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема От какво произлиза тази дума езичество?нови  
Авторбpe (Нерегистриран)
Публикувано22.03.06 17:33



Сигурно пише някъде, но не знам как да търся: етимология ли, думология ли що ли? Гледах май по Дискавъри че некви се догадвали до бъдещето по езиците на пламъците. От туй ли ще да е думата езичество?




Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: бpe]  
Автор briann boru (heill sá e)
Публикувано22.03.06 17:38



чакай са, ти като си гледал по дискавъри, какъв е бил термина дето са използвали на оригиналния език, сигурен съм, че не е езичество на български. Така че кви пламъци, кви езици, кви пет лева.

Long ago I was young,
I travelled on my own,
then I turned astray in my paths.


Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: briann boru]  
Авторбpe (Нерегистриран)
Публикувано22.03.06 17:56



не не не не! Ти не ма разбра! Значи по ТВ казаха че по езиците на пламъците едно време еди как си. Пък и ингилизина казва за тях "tongues of flame". Значи семантична ми е приказката, а не фонетична... (сметам да мислим)




Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: бpe]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.03.06 19:05



Да, но англ. paganism няма общо с езичеството на бълг., нали?

Славянското "езичество" идва най-вероятно от език. Езика е бил осн. показател за родова принадлежност, съответно и за лелигиозна. А паганизъм произ. от латин. "паганус", т.е. селски. Защото в епохата на ранното христ. (през късната Империя) езичеството най-дълго се е запазило в по-отдалечените, селски райони, където не е стигала дългата ръка на църквата.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: Black Wolf]  
Авторбpe (Нерегистриран)
Публикувано22.03.06 19:37



Май си на прав път, знаеш ли? Имам една стара руска библейска енциклопедия и там нищо не пише за произхода. В църковнославянската ми граматика обаче (не уча в семинарията ако си помисли някой) за IазьIkъ (сори за транскрипта) пише народ, племе; езичник. А за езичник - многобожник. Ако е така, то езичество е еквивалентно на пантеизъм.
пп
Иначе по повод на "дългата ръка на църквата", тъжно ми че е под "църква" се разбира римо-католичество. Както сигурно не е добре и че под ислям се подразбира ислямски фундаментализъм. А, и малко майтап: в горната граматика за езичник пише и "поганец":))) Сигурно има връзка с изтъкнатото от теб "паганус".
пп^2
Не се заяждам ако си помисли някой.



Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: Black Wolf]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано22.03.06 20:20



в селата хората много държали да имат богат урожай, който им бил обещаван от техните си много богове, на които трябвало да им се играят ритуали и да им се принасят жертви. в градовете това не било чак толкова задължително, особено за хора, които не се занимавали с животновъдство и агрокултури.

та за това езическите ритуали се запазили сао в селата и дори не са изцяло християнизирани, та чак до днес.
селска им работа!

българин да се наричам...


Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество? [re: бpe]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано22.03.06 20:45



Още по-тъжно ще ти стане като разбереш какво аз например разбирам под "църква" - църква само мишки вътре и хор от жаби квакат.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: Darth_Vader™]  
Авторбpe (Нерегистриран)
Публикувано22.03.06 22:05



Дарт, заядливецо! Защо подхващаш селяка Бре заради простотата му? (или простотията или простатата му ако ти е угодно). Селянинът Бре обаче е минал през дълги пътеки преди да пита тука. Нека му призная няколко, хронологически: вера у науката, хард рок, метал, атомен дет метал, никва музика, екзистенциализъм, мразене на науката, самосъжаление и суисадни мисли, мистицизъм-спиритуализъм, източни секакви религии, семинарии и поверварии, евангелизъм и многоезичен кретенизъм, православие и грехопадение, и най-сетне още 5 етажа грехопадение. И най накрая празно цитиращ: "И бесовете вярват и треперят". Така че нямах никаква емоция в първият ми въпрос, просто питах заради усещането че още съм жив.



Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: бpe]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано22.03.06 22:10



никаква емоция!!?
Тук да виждаш да плува корабче?

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: От какво произлиза тази дума езичество?нови [re: xenox]  
Автор Caбaзий (член)
Публикувано22.03.06 22:14



Отричайки селския анин на живт и бит като ценност ти отричаш Българското, , което ако не беше българското селско население досега да се е обезличило И по този наин ти нямаш ПРАВО да се наричаш българин.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.