Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:29 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Траур в бяло ...нови [re: the_bomb]  
Автор Бьopи (тракиец)
Публикувано30.01.06 02:58



За циганския не знам, но виж това


Да виждаш някъде албански?



Тема Re: Траур в бяло ...нови [re: Бьopи]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.01.06 08:53



е сега, ако става въпрос за цитати и картинки от интернет, аз мога веднага да отвърна със следното:

That Albanian is of clearly Indo-European origin was recognized by the German philologist, Franz Bopp, in 1854; the details of the main correspondences of Albanian with Indo-European languages were elaborated by another German philologist, Gustav Meyer, in the 1880s and 1890s. Further linguistic refinements were presented by the Danish linguist Holger Pedersen and the Austrian Norbert Jokl. The following etymologies illustrate the relationship of Albanian to Indo-European (an asterisk preceding a word denotes an unattested, hypothetical Indo-European parent word, which is written in a conventionalized orthography): pes' "five" (from *pZnk e); zjarm "fire" (from *g hermos); nat' "night" (from *nok t-); dh'nd'r "son-in-law" (from * gem ter-); gjarp'r "snake" (from *sZrpon-); bjer "bring!" (from *bhere); djeg "I burn" (from *dheg ho); kam "I have" (from *kapmi); pata "I had" (from *pot-); pjek "I roast" (from * peko); thom, thot' "I say, he says" (from *k'emi, *k'et . . .).

и с картинката тук:

(внимание, това са само satem-езиците).

а ако искаш по-задълбочено инфо, мога и библиография да ти приготвя. като за начало, потърси в мрежата въпросните Франц Боп (бащицата на ие-езикознанието), Густав Майер и Холгер Педерсен. някои от тях даже се намират в България

колкото до циганския, той е един от безкрайно многото индийски езици, които на никое родословно дърво не могат да се поберат.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...

Редактирано от the_bomb на 30.01.06 08:53.



Тема Re: Траур в бяло ...нови [re: the_bomb]  
Автор Бьopи (тракиец)
Публикувано30.01.06 12:02



Даам, по-подробни графики извади, прав си.
Аз имах съмнения, ама тая картинка дето пуснах ме заблуди изглежда.
Албанците са индо-европейци. Но за циганите не знам. Един път говорих с един дравит и той ми каза, че циганите може би са от коренното население на Индия, т.е. от езиковата група на дравитите, т.е. не са от групата на индо-ариите. Точно те са прогонили циганите от Индия, но и тук трябва да проверя, пак сигурно ще извадиш доказателства.
Ама и твоята графика е неточна.
Какъв е тоя език македонски

Редактирано от Бьopи на 30.01.06 12:04.



Тема Re: Че сме индоевропейци е яснонови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано30.01.06 12:29



Чак пък най чисти това, че говорят език от тая група не ги прави арии.
Ариите са били бели а кореното население са си били някакви като циганите.
А циганите даже според разбиранията им се падат наи нисшата каста - Чандала отпадъка от другите касти

Човек дори добре да живее умира


Тема Re: Траур в бяло ...нови [re: Бьopи]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.01.06 12:38



пуснах тези картинки и графики с уговорка. интернет е полезен откъм намиране на езикови ресурси (речници и т.н.), но като опре до това кой език и народ какъв е и откъде идва, се намесват идеологии и шовинизми от всякакъв вид и разцветка.

иначе смятам една добре подготвена библиография (естествено, пак отчасти чрез нета) за далеч по-добра изходна база да си мерим позициите, но това само в случай, че ти се задълбава, и в по-дългосрочен план, че време не ми остава за нищо в момента.

а дали циганите са дравиди - като произход и антропологически тип вероятно са точно такива. все пак са доста чернички и спадат към "недокосваемите", докато потомците на старите арии са от варната на брамините и някои от тях са успели да съхранят доста светъл цвят на кожата и европеидни черти.
но аз говорех не за циганите като антропологически тип, а за циганския език. циганите може да са всякакви по раса, но са прихванали от арийските езици на СЗ Индия (Пенджаб, Раджастан и т.н.), защото там са живели последно преди да бъдат прогонени от субконтинента и да се разселят из Средиземноморието.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Че сме индоевропейци е яснонови [re: Black Wolf]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано30.01.06 18:28



Знам произхода на названието ,,немци''. Малко странно звучи, като се има предвид, че имаме общ корен (поне според

), пък хич не се разбираме...

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...

Тема Много интересна ми се струва идеята ти,нови [re: the_bomb]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано30.01.06 18:36



че има универсални архитипове. Световъзприятието и културата, поне на мен, ми се струват условности, също като езика. Както в езика изборът на дума за дадено понятие е общо взето случаен, в смисъл липсва детерминизъм това ще се нарича така, онова - онака, защо да не е така и в културата?

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Ей, к'ъф е тоя македонски?!?нови [re: the_bomb]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано30.01.06 19:15



Ще те пляскам!

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Ей, к'ъф е тоя македонски?!?нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.01.06 20:22



не ме бий, не съм го писал аз това.

независимо дали ни харесва, или не, на Запад вече отдавна официално се признава съществуването на македонски език.

независимо дали ни харесва, или не, такъв си се заражда съвсем пълноправно в момента и ако нещата вървят със същата скорост, след 50 години македонците ще говорят доста различно от нас и никой няма и да се замисля какво е бил македонският някога.

ние, естествено, блеем през това време... но какво и бихме могли да направим? в Скопие не щат да се нарекат българи, а това насила не става, освен с много кръв и братоубийства, на което аз лично не съм съгласен.

но това е съвсем отделна тема...

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Много интересна ми се струва идеята ти,нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.01.06 20:25



не съм съгласен, че езикът е абсолютно произволен. едно дума носи много повече информация освен посочването на предмета, за който се отнася.

не е все едно дали ще кажеш "гарван" или "гарга", нали?

но иначе, като оставим това дребно уточнение, според мен също има психически универсалии, които са "по-големи" от отделните конкретни езици и култури и са обща характеристика на вида хомо сапиенс, ако щеш.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.