Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:32 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: lutom]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.01.06 21:37



И друг път съм ти казвал да не се изказваш неподготвен. Иди запали една свещ, цуни на дедо поп каквото там му целувате (ръка ли, нещо друго ли - не знам) и се успокой! Не разсъждавай по теми, които не са за твоето християнско мозъче...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 08.01.06 21:41.



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: Black Wolf]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано09.01.06 03:42



Знаеш ли някой сайт, където да намеря книги на тоз поляк (?)?
За клуб Толкин не мисля, че си прав; там май са си доста отворени към новото хора (вкльучая* моя маленкост).

*Или клавиатурата ми се е сдухала, или по някаква причина дира недолѫбва ѫ-то.



Тема Re: Нещо интересно...нови [re: Black Wolf]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано09.01.06 03:49



"съществуване на балто-славянска общност, от която славяните се отделят доста късно."

Е, при това положение, Гимбутас, явно е верно поостаряла, щото, ако правилно съм я разбрал, в нейните представи балтите са си едва ли не фтофтонци, немащи нищо заедничко със славяните (освен някои елементи на религията, като бога Волос, Велинас и прочие).

Троичността: третият елемент (възраждането, плодородието и тъ нъ) изначално ИЕ ли е, или е наслагване от прединдоевропейските вярвяния?



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: lutom]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано09.01.06 03:53



Тройка, тройка, ама натоварена ли е със същия смисъл като ИЕ? Т.е. първа фасета (социално-обществена, свързана с името), втора (военна, свързана с оръжието) и трета ("земна", свързана с плодородието и възпроиъводството)?
+ общите атрибути и качества на съответните божества в отделните митологии.



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: Caбaзий]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано09.01.06 03:55



Еми, те, семитите, си имат Слънце в излишък, що да го почитат толкоз



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: Бoян lYl]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано09.01.06 04:04



Е, е, това, че са нямали някакви велики държави, нищо не значи. Те и и ирландците не са имали, пък виж техния епос :) И на германците допирът с "цивилизования" свят се изчерпвал с малко тепанье с легионите, но Нибелунгите са си техни:)
Прабългарите нема що да ги месиме, не са огрели навсякъде, о словенам станува збор .



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.01.06 09:24



Ми не е натоварена... Обаче че питаме специалистите.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.01.06 09:26



Търси на руски. Май има негови книги онлайн. То в превод на руски малко неща няма онлайн...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: xenox]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано09.01.06 16:58



време е, време е някой да напише нещо яко и да го ситуира из нашите земи!


Написано е и продължава да се пише -


Авторката освен всичко друго си има оригинална родопска баба, та черпи от извора. Всичките й персонажи почиват на някаква фолклорна податка, включително такива детайли като двуглавите юди.
Препоръчвам също книгите на Николай Теллалов и Искрен Зайрянов, сигурно има и други автори.




Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: Caбaзий]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано09.01.06 17:07



В цитирания текст май доста коректно са разграничени славянските от българските персонажи. Няма кой знае какво припокриване, както се вижда.

Градско чедо, откъде намери това? Чела съм го и друг път, но нещо източника ми се губи?
Между другото един разказ на Сапковски - "Зрънце истина" е издаван и на български, списание SF Трилър, брой 5. Руснаците наистина са му големи фенове, няма начин да не са го пуснали из мрежата.


Редактирано от Бъдъмбa на 09.01.06 17:10.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.