Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:49 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.01.06 02:38



Като искате "нещо подобно на Толкин", то си има... Казва се Анджей Сапковски и пише фентъзита основани на слав. митология... Според мен е по-интересен от Толкин, ама не го споменавайте в клуб "Толкин", че ще настане 8-мата свет. война!

А и онази, руската - кво беше, "Волкодав"... Така ли беше, не се сещам?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.01.06 02:40



Прочее, всяка митология си има красота, героизъм и каквото ви душа иска...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нещо интересно...нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.01.06 02:49



Доколкото схващам от археологическите, историко-лингвистичните и пр. изследвания през последните 10-15 г., все повече се налага идеята (даже и сред шовинистичните руски учЕни), за първоначалното съществуване на балто-славянска общност, от която славяните се отделят доста късно.

Така че... А Гимбутас, като литовка, си гледа своите хора. Общо взето, нейните книги сега в професионалните среди се смятат за леко остарели...

А туй за триадата божества не съм го измислил аз, както знаете - тази идея е на поне 100 г., но най-вече я развива Ж. Дюмезил.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Нещо интересно...нови [re: Black Wolf]  
Авторelak (Нерегистриран)
Публикувано08.01.06 04:34



В клуб Митология преди време почистих от прахта една тема
самодиви - самовили . В нея втория пост на
Мечкадаря и линка който е прекрепил са
"водата от извора".



Тема Re: Нещо интересно за слав митологиянови [re: Бьopи]  
Автор xenox (член)
Публикувано08.01.06 12:51



имах предвид, че еталона за богове и хора в скандинавските митологии са едни такива яки пичове, с яки мечове (чукове, топори), дето трепят чудовища. и като цяло са все благородници, могъщи крале.

а при славяните - едните пазят посевите, други пакостят, а най - стращното е някоя болест или да те завлече някоя облечена в бяло блондинка в гората и да не успееш да се върнеш после. и липсва онзи образ на краля, господаря, който е героичен смелчак, дето побеждава дракона и целия народ го обича. нещата остават някъде около рода, семейството, работата на полето. митология на селяни ми се вижда славянската.

но може и да греша. все пак не съм специалист, само изказвам предположения. възможно е сканденавските митове да са дело на обикновени селяни,а после царете да са си платили на разказвачи, които да ги възпяват.
не знам.

българин да се наричам...


Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: Black Wolf]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано08.01.06 15:24



А християнската?



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано08.01.06 15:30



Прави ми впечатление и че повечето ИЕ митологии имат един вид св. Троица (трима най-върховни богове), както не се уморява да повтаря и Black Wolf.

Е, да, ама е вече остаряло това мнение и трабва да се преосмисли и ад спер да се повтаря. Например египтяните, които не са ИЕ също мат тройка главни божества.
Хепри, Ре, Атум - все образи на Слънцето.



Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Caбaзий (сабасианец)
Публикувано08.01.06 15:35



Когато тръгнем да определямедий такъв персонаж като "славянси" трябва да сме сигурни,че го има и при повечето славянси народи.
САМО-ДИВИТЕ ИЛИ САМОВИЛИТЕ са само Южнославянски(български)!!. Нека си спомним за Крали Марко.
ЗМЕЯТ е добър персонаж при българите!! носител на тайно знание на някакво посвещение.. на нещо отвъд установеният от боговете ред. Не случайно го има и в древнобългарския календар като ВЕРЕН(верени)!!
При нас-българите зли са ХАЛИТЕ и ЛАМИТЕ!!
Интересно мие от къде идвеа това ЮДА-самовила. Защо точно ЮДА ( JUDA )
Сещам се,че имаше и една руска приказка , която се казваше "Иван селският син и Чудо-ЮДО"
Симаргал е заемка от Иранските народи . Въпросът ми е от кои по точно .Скити, Сармати.. ..Българи?

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: lutom]  
Автор Caбaзий (сабасианец)
Публикувано08.01.06 15:39



християнскат митология я пише в библията , там има изкупление, жертва, състадание, сляпа вяра и , но няма героизъм, красота на природата и ...Слънце!!

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Нещо интересно за слав. митологиянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано08.01.06 20:15



Ами от това което знаем за славяните като бит и начин на живот нещо не предразполага много към кой знае какъв героизъм.
Те са населявали оргромни територи от пущинаци нямали са кои знае какви контакти с цивилозования свят освен с разни кръстосващи индоирански племена по близко или по далечно родствени на Българите. Не са живеели в организарани държави а на множество малки разпокъсани племена.
Просто мислено като се опитам да се върна назад в периода преди великото население начина им на живот ми се струва повече от спокоен.
Все едно някое забутано племе в джунглите на амазония.
След великото преселение начина на живот им се променя ама най героичните им епоси са свързани с Богатирите при Русите и това е което май знаем за техния героичен епос.
А Богатир идва от прабългарската титла Багатур.

А що се отнася до толкин нормално е славянскат митология да ти напомня
Все пак индоевропеиската митология е доста обща а тя е в основата на всички митове в света на Толкин.

Човек дори добре да живее умира



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.