Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:19 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За Сабазийнови  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано23.10.05 21:12



Тук възникна един спор в клуб История - Тракийско божество ли е Сабазий?
Очаквам някой по-компетентен от мен да се изкаже....
И ако може с доказателство!
Благодаря!


Primum non nocere!



Тема Re: За Сабазийнови [re: last roman]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано24.10.05 11:00



Явява се като тракийско, независимоот етимологията на името, която дори го свързва със Саваот



Тема Re: За Сабазийнови [re: lutom]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано24.10.05 11:10



Щото вчера в клуб история giоni ми надуваше главата да ми обяснява - как Сабазий, не бил тракийско, а фригийско божество... Ама както знаем разлика между траки и фриги няма....

Primum non nocere!



Тема Re: За Сабазийнови [re: last roman]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано24.10.05 11:30



Разлики между траки и фриги има, но не пречи да почитат Сабас и Кибела



Тема Re: За Сабазийнови [re: last roman]  
Автор J.T. (познат)
Публикувано25.10.05 00:02



За фригийците се предполага, че са преселници от Македония в Анатолия около 1200 г. пр.н.е., по време на упадъка на империята на хетите. Там те създали Фригийското царство, което просъществувало някъде до 700 г. пр.н.е. Предполага се, че фригийците донесли със себе си от Македония запднотракйското (или македонско) божество Сабазий, а от местното население възприели култа към богинята-майка Кибела. Не съм специалист, това го пише в Wikipedia.

Сабазий е конник и се предполага, че е бил почитан от македонците (или западните тракийци), които били известни ездачи, коневъди и почитали конете. Това звучи много интересно във връзка с прабългарите!

Сега, дали фригийците са траки не е ясно. На мен не ми е много ясно какво е точно траки, май е по-скоро събирателно име за племената, които са населявали географския регион Тракия. Например, в Wikipedia също пише, че фригийците живеели в Западна Тракия, която по-късно била известна на гърците като Македония. То и гърците не са много монолитен народ и така... На мен тези неща са ми интересни и някой ден може да ги разбера. Но объркването не е малко. И до днес в България има разделение на шопи, тракийци, добруджанци, власи, капанци, каракачани и кой знае какви още групи от хора, които се отличават на външен вид и по диалект (но предполаггам, че това не е много политически коректно да се обсъжда днес). Когато македонец или шоп се ожени в Добруджа, си остава македонец или шоп за местните... Въпреки че всички сме българи... Съвсем се отплеснах.

--



Тема Re: За Сабазийнови [re: last roman]  
Автор Brahman (;-))
Публикувано03.11.05 10:24





Ekam sat viprah bahudha vadanti - Едната истина мъдреците наименуват различно



Тема Re: За Сабазийнови [re: last roman]  
Авторstark (Нерегистриран)
Публикувано26.11.05 22:13



Погледни в енциклопедията,там е написано точно:обожествен тракиец!



Тема За меннови [re: last roman]  
Автор Caбaзий (сабасианец)
Публикувано30.12.05 17:25



Тракийско е според мен .. сънувах странен сън и Той ми се яви и ме усостои със велика чест да нося неговто име . да се веселя и пия вино , да пея и да си играя с вакханките ...ХО ХО ХО хахаха наздраве!!

Доказателства има по доста паметници, псимени и др. но все от елинистичната епоха по нашите земи. Самото му име произлизало от гръцкото Сабос...Всъщност според гърците Персите вярвали на Зевс хахаха кретени са си открай време
Не ми се иска да коментирам аналогията на юдейохристияните,че това било местен вариант на еврейския Саваот !

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: За меннови [re: Caбaзий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано30.12.05 22:43



Работата е там, че името идва от българското СУОБОДЪ, което означава ОСВОБОДИТЕЛ или СПАСИТЕЛ. Това, както разбирате е прозвище, или по научному казано епитет, а не е истинското име на бога.

От СУОБОДЪ идва вече САВАОТ, САБАТ и т.н. късни деривати, попаднали в юдаизма, по времето когато юдеите живеели сред пеласгите /филистимляните/ в Палестина...

За САБАТИЙ/САБАЗИЙ = СУОБОДЪ може да прочетете в трудовете на академик Владимир Георгиев.



Тема Re: За меннови [re: Ziezi]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано30.12.05 23:11



Би ли пояснил во кои трудове и що го съпътства САБАТИЙ/САБАЗИЙ = СУОБОДЪ във въпросната книга?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.