Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:17 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за бог Тор  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано11.12.05 19:58



Искам да попитам запознатите от Вас със старата северна вяра, дали правилно си обяснявам следното нещо:
Бог Тор, бог-воин, сражяващ се със страховития си чук против враговете на Аезира, е съвсем различен от бог Тир- едноръкия бог на войната, чиято ръка е отхапана от Фенрир.
..защото в разните книги които бях чел до сега, бог Тор е еднорък.. смесване ли е това или аз нещо бъркам?



Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Logrus_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано12.12.05 10:42



Да, съвсем различен е. Странно, къде си чел, че Тор е еднорък?? Има си две ръчички, две ръкавички вълшебни) и Мьолнир (един брой)...

Обикнивено се смята, че Один в ранното средновековие е изместил Тор от позицията на върховен бог и е взел доста от функциите на Тир - предишния (вероятно) бог на войната. Митологията, както всяка система, се променя с течение на времето. Скандинавските митове са били фиксирани в една по-късна епоха, и то главно от християни; в крайна сметка самият Снори е бил такъв.
Всъщност ние знаем митологията от викингската епоха, и то от края й. Можем само да предполагаме каква е била митологията прим. във Венделско време, да не говорим за по-рано.

За южните германци се очертава триадата Вотан-Вили-Ве, която вероятно съответства на триадата Один-Тор-Фрейр.
Знаеш нали за триадата върховни богове, която е обща за индо-европейските митологии?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Black Wolf]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано13.12.05 19:26



Срещал съм на някои места писано за общ прастар индо-европейски пантеон, но ми се ще да знам повече по въпроса. Дали ще можете да ме насочите към някаква информация по въпроса?
:) И предполагам, никой не е превеждал Codex Regius, или произведението на Снори на български, но все пак???



Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Logrus_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано14.12.05 09:14



За общите корени на индо-европейската религия има изписан един вагон книги. Аз бих ти препоръчал Дюмезил, макар че вече го смятат за остарял. Глупости на таркалета... Той е класикът в този жанр!
Ако искаш справка с литературата по въпроса - вземи двутомната енциклопедия "Мифы народов мира". Там е дадена основната литература тези въпроси - и за индо-европейската митология като цяло, и за митологиите на отделните народи.

Ако говориш за Codex Regius от Копенхагенската библиотека, то има няколко ръкописа CR с различна номерация - един е на "Старата Еда", друг е препис от Снориевата "Младша Еда"...

Има български издания. Преди няколко години преведоха "Хаймскрингла" на Снори под странното заглавие "Саги за кралете на севера". Още преди това издадоха "Старата Еда" под някакво още по-глупаво име, не помня какво... Не знам, честно казано, не съм ги чел на български...
Отделни части са били издавани и по-рано.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 14.12.05 09:15.



Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Logrus_]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано14.12.05 16:18



чакай, чакай ... доколкото си спомням, защото съм ги чела тия неща преди известно време...

Тор НЕ Е бог на войната. Той е бог на "гръмовник", на гърма, мълниите, бурите, дъждовете и пр. и като такъв има много сложна функция. Това, че се бие като за световно е вторично при него а не първично - неговата оригинална функция е пораждането и поддържането на живота и затова той е толкова тачен.

Тюр е бог на войната в най-древните варианти на скандинавските митове. Той е въоръжен с копие и има твърдения, че в по-ранен етап е заемал най-важното место в този пантеон а по-късно е изместен от Один. Доколкото си спомням именно той се биеше с вълка и имаше също така интересна роля в Рангарьок, но не съм точно сигурна каква беше тя

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Гpaxчe]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано14.12.05 19:17



Скъпо Грахче, боговете-гръмовници в индо-европейските митологии са и богове на войната (типичен пример е Юпитер), макар че има и изключения
Вярное, че в германо-скандинавската Митология функциите на "гръмовника" са поделени между Тор (Донар) и Тюр (Тиу). Военните функции на Тор са били по-силно подчертани в ранната епоха; не случайно Тацит отъждествява Донар с Херкулес.
Вероятно Тор е бил върховния бог в древни времена, преди да го измести Один. При Последната битка, при Рагнарьок, Тор се бие с дракона Йормунганд, убива го и длед 10 крачки пада от отровните му ухапвания.

Тюр също е "прецакан" от Один в своята роля на военен бог, покровител на военния обичай и право (не случайно него призовават, по думите на Снори, при двубой, за да отсъди на страната на правия). Има също така хипотза, че Тюр е бил върховният бог, бог на небето.
Той не се бие с Фенрир, а когато асите искат да го вържат, поставя като залог дясната си ръка в неговата паст. В Рагнарьок се бие с чудовищното куче Гарм и взаимно се убиват. Вероятно Гарм е взел ролята на Фенрир, с който се бие (и от който губи!) Один.
Да не забравяме, че скандинавската митология е достингнала до нас в доста късен вариант от християнската епоха и ранните оргинални варианти на митовете могат да се реконструират съвсем хипотетично.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Black Wolf]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.12.05 21:18



Между другото "Песента на Нибелунгите" я има на панаира на книгата в НДК - така че ето ви един прекрасен подарък за Коледа...

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Last roman]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано16.12.05 18:07



Значи, ако правилно си обяснявам, т.нар. "Саги за кралете на севера" са Хеимскрингла - нещо като сборник с биографии на норвежките крале на Снори.. А другото му и най-значимо от митологична гледна точка произведение е нещо като справочник по митология за поети- за него питах.. някъде го наричат "Еда в проза"..
А за кодекса- аз съм чувал само за един, тори на Копенхагенската библиотека, който съдържа 29 поетически творби - аз ги свалих на английски, но се чудех за улеснение :)



Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Logrus_]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано16.12.05 18:14



Дракона Йормунганд е едно от трите деца на Локи, заедно с Фенрир и Хел нали? И изобщо образа на Локи много ме озадачава- син на великан, от него великанката Ангрбода ражда трите чудовища, и все пак е един от Боговете ???



Тема Re: Въпрос за бог Торнови [re: Logrus_]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.12.05 19:07



Доколкото знам Локи е бог на огъня, разжалван и прикован след като убива Балдур /бога на пролетта/...

Ad majorem pharmacie gloriam!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.