Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:26 06.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Kнига, която ми направи впечаяртлениенови  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано14.10.05 15:44



Става въпрос за Гор Видал и новоизлязлата му книга /първо издание/ на българския пазар - "Юлиан". Става дума за така нареченият от християните Юлиан отстъпник. Лично мен ме кефи начина на автора да пресъздава различни гледни точки - от гръкофоб във "Сътворението" - тук той пише от името на елинистите - Либаний и Приск за покварата в христианската религия през четвърти век, за борбите между ариани и православни, за псевдоморала в христианството, неговите лъжливи канони и взаимстването му от останалите религии в опит да се наложи като доминиращо вероизповедание...
И разбира се за неосъществената мечта на един идеалист /Юлиан/ да върне на почит старите богове1
Чакам отзиви................

Captat non muscas aquila!



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: last roman]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано15.10.05 22:00



Книгата е прекрасна, но просто не е първо издание Вкъщи я имаме от много отдавна - с твърди корици и жълта обложка...

Скоро след като я прочетох случайно попаднах на описанието на някакъв християнски празник във вестника: На не знам си кой ден християните постели. Император Юлиан, който по цял ден се чудел как да им направи мръсно, знаел това и издал тайна заповед хлебарите да замесят хлябовете си с месо. Добре, че на свети Някойси му се явил ангел и го предупредил. Християните изобщо не си купували хляб него ден и така победили злото. В памет на тази победа до ден днешен на този ден освен месо не се яде и хляб




Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: Бъдъмбa]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано15.10.05 22:30



Приемай ти още Гор Видал за критерий. Така до никъде няма да я докараш. Хубаво е човек да чете художествена литература, но не го приемай на доверие. Доста хора са си изпатили от него.



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: lutom]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано15.10.05 23:36



И кои са тия, дето саси изпатили от Гор Видал? И КАК точно са си изпатили?

Да ти говори нещо името Едуард Гибън? Може би не зле да прочетеш какво е писал той по въпроса...



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: Orc Chieftain]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано16.10.05 00:07



Ей, това първото беше моя реплика, трябваше аз да я кажа!




Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: Бъдъмбa]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано16.10.05 00:18



Ми кажия де!



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: Orc Chieftain]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано16.10.05 11:04



Не ми говори нищо Гибън. Какво е писал по въпроса? Не е ли стар той и идеите му за модерното време?
От Видал са си изпатили хора които вярват безусловно на книгите му. Дано ти не си такъв! Ама като гледам, доста го почитате тука.



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: lutom]  
АвторMorrigan (Нерегистриран)
Публикувано16.10.05 18:38



Едуард Гибън е имал интересни идеи за разпадането на Римската империя и ролята на християнството в този крах. Макар, че византинолозите само като чуят името му и получават инфаркт, Гибън е написал много и неоспорими истини. И не се е колебал да защити мнението си в една враждебна среда. А Гор Видал е един от любимите ми автори. Според мен доста реалистично показва личността на Юлиан в тази книга. Макар, че доста смекчава какво е било ранното християнство.



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: lutom]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано16.10.05 21:20



Едуард Гибън -- "Залез и упадък на Римската империя". Не ти говри нищо? Един от най-значителните трудове по римска история, задължителен и до днес.
Що се отнася до това стар ли е -- ни все пак не говорим за модерното време, а за времето на Юлиан Август.

Ти все пак не ми отговори -- Как точно са изпатили от Видал тия хора? И кои?

Мога само да ти кажа, че Видал много точно е предал всичко относно Юлиан... И дори е спестил някои подробности за противниците му. Изобщо не се е опитал да го идеализира -- показал го е съвсем реалистично. Докато Гибън, който има много повече причини да не харесва Юлиан, защото все пак си е възпитан като добър християнин, описва императора като един благороден рицар... Какъвто Юлиан наистина е бил.



Редактирано от Orc Chieftain на 16.10.05 21:25.



Тема Re: Kнига, която ми направи впечаяртлениенови [re: last roman]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.10.05 20:07



първо само да кажа, че изданието на тази книга на български не е първо. аз си я купих едно време от кашон за 3 лв. в издание от соц-времената.

колкото до това дали в книгата историческата истина е 1 към 1: мисля, че авторът не си е и поставял такива цели.

за да бъде книгата адекватна на съвременния читател - а и защото той самият не може иначе, дори да иска - Гор Видал е обрисувал персонажа на Юлиян много по-близо до чувствителността и манталитета на днешните хора. произведенията на истинския Юлиян ни представят един малко по-различен образ. разликата не е лека за обясняване, но със сигурност се долавя при сравнение на Видал с оригиналните писма на Юлиан и Либаний.

Преди всичко, един типичен античен човек не би написал своите мемоари с такъв дълбок психологизъм и в такъв личен и интимен дух, както правят Юлиан, Либаний и Приск. Съмнително е даже дали той би осмислил преживяванията си по този начин. В онзи свят на преден план стои общественото битие и социалната роля. Останалото, дори и да го има, не се споделя писмено. Разтърсващи личностни конфликти, психодрами и обсебващи спомени се появяват в литературата за пръв път със св. Августин.

освен това Юлиан не е бил идеалистът-консерватор, за който го представя Гор Видал. той е много повече новатор, отколкото радетел за някаква езическа реакция. делата му, намеренията му, както и хората, които са били около него, са много по-характерни за Късната Античност, отколкото за "класическите" времена на античното езичество. самият той, както знаят всички и от книгата, е получил силно християнско възпитание, но Гор Видал като че ли оставя този факт да виси във въздуха. а всъщност само един бивш християнин е могъл да замисли възстановяване на езичеството, каквото е замислял Юлиан: унифицирана синкретична система с претенции за универсализъм, с единно жреческо съсловие и множество институции на социалната благотворителност. това е щяло да бъде по-скоро централизиран християноподобен държавен култ, отколкото "връщане на старите богове".

освен това продукт на типично християнското възпитание на Юлиян е фактът, че вижда война и конфликт между християни и езичници. вярно е, че някои езически императори са гонили християните, а после християните са разрушили доста езически светилища. това обаче не означава, че редовият човек от онази епоха е живеел в нещо като гражданска война между две групировки и че е трябвало на всяка цена да се определи от кои е, доброволно или насила. мнозина са стоели по средата, нечувствайки принципната разлика между двете религии, докато най-накрая езическата култура и светоглед не са се просмукали напълно в християнските култови и обществени форми. християнските автори обичат да представят това като "победа" за християнството, но то е просто следващ етап от развитието на една и съща средиземноморска цивилизация. според изследователя на Късната Античност Питър Браун "конфликтът" и "победата" са един изкуствен конструкт, представен на света за пръв път от църковните историци на епохата: Евсевий, Сократ, Созомен...

а иначе описаните от Гор Видал алчност, лицемерие и конформизъм са характерни за всички хора, и адептите на християнската религия, естествено, не са правили и не правят изключение.

всичко това не бива да ви оставя с погрешното впечатление, че Гор Видал, истинският и литературният Юлиан не са ми симпатични. напротив. но съмнявам се доколко можем да ги разглеждаме трезво и обективно в светлината на действителните събития от 4. век.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.