Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:08 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Езическа карта на България?!нови  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано07.12.02 02:23



Здрасти, приятели,

тия дни в главата ми нахлуват все нови и нови идеи (слава на Велес), а някои от тях не са лоши.
Чуйте това: какво ще кажете да си направим езическа карта на България?
Това ще е обикновена географска карта на страната, където обаче, ще бъдат означени исторически и архологически обекти с езически характер. В това число например ще влязат всички разкрити тракийски гробници и култови места (като в Старосел), Плиска, Мадара, Беленташ, славянския храм край Монтана, девташларите и пр. и пр.
С такава карта ще е удобно в бъдеще да се правят езически екскурзии-поклонения. Би било отлично да знаем къде какво има, да се събираме една сериозна групичка хора и да посещаваме оставеното от дедите ни. Нали?
Изпълнението на картата ще е съвсем лесно и просто. Аз самият мога да я изпълня - общо взето касае се за прекопиране.
Трудната част (за която и трябва да се сработим всички) е откриването на информация за обектите. Вероятно всеки знае скала, извор или олтар край селото на баба си (да речем) или случайно е срещнал описание на такова място в някоя книга. Тъй че, помислете, поровете където можете и дайте да видим какво ще се получи.
Всичката научена информация "стоварвайте" в клуба.
След като е готова картата ще я сканираме и ще я разпространим, така че да можем да я ползваме всички.

Да благослови Троян!



Тема Re: Езическа карта на България?!нови [re: Orнecлaв]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (Дивак)
Публикувано07.12.02 10:20



Имаш ли представа колко много са тези места в България!?
Е, идеята си я бива , но ще падне доста работа...

Ne, sutor, supra crepidam.


Тема Re: Езическа карта на България?!нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.12.02 11:05



Интересна идея, но трябва да се внимава. Току виж православните фанатици тръгнат да вършат золуми по тези места.



Тема Re: Езическа карта на България?!нови [re: Black Wolf]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (Дивак)
Публикувано07.12.02 11:39



Близо до селото на дядо ми има старо тракийско оброчище. Представлява хралупа в дънера на 300-та годишна(!) върба...поне така твърдят местните жители. Дори се предполага, че оброчището е по-старо и от дървото... Хората още оставят по нещо в тази хралупа "за здраве"...

...Та преди известно време, някакъв свещенник решил, че това място е светилище на дявола и т.н... и събрал група от местните фанатици, за да унищожат светилището. Още не били започнали "святото" дело и попа ритнал камбаната по някакъв странен начин, не знам точно как , ама трябва да не е бил много приятен, щото от тогава никой не смее да посяга...

Ne, sutor, supra crepidam.


Тема Re: Езическа карта на България?!нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.12.02 15:02



Е, тези истории са интересни, но... На други места християните могат да направят бели...



Тема Re: Преди 300 (!) години ...нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
АвторPreacher (Нерегистриран)
Публикувано07.12.02 16:43



в България не е имало нито един (1) представител на тракийските племена!
Те отдавна са били мъртви, неграмотнико недоучен!
Има няколко неща, които никога не прощават, и едно от тях е провинциалния произход.

А-а-аре, бегай да си играеш!



Тема Re: Езическа карта на България?!нови [re: Orнecлaв]  
АвторПpoпoвeдниka (Нерегистриран)
Публикувано07.12.02 16:45



А кой ще провери верността (достоверността, истинността) ва "стоварената" "информация"?

А бе ...!



Тема Re: Преди 300 (!) години ...нови [re: Preacher]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (Дивак)
Публикувано08.12.02 10:51



Изглежда не съм се изразил правилно.... дървото е на 300-та години, а мястото си е тракийско светилище от много по-рано, естествено...

Ne, sutor, supra crepidam.


Тема Това е чудесна идея!нови [re: Orнecлaв]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано08.12.02 11:54



Но картата освен географска трябва да бъде и хронологическа. Ще поясня за какво става дума: По нашите земи са минавали много езически племена. През различни периоди във времето. Така, че само географски определянето на някакви светилища ще бъде неточно - трябва да се покаже и епохата (поне с някакъв диапазон от време).
Аз почвам да набирам информация за това!

П.П. И да добавя още нещо - важен е и фолклорът. Народните песни и обичаи определено носят и елементи на езичеството.


Колкото хора, толкова мнения!

Редактирано от Mag на 08.12.02 12:01.



Тема Re: Езическа карта на България?!нови [re: Orнecлaв]  
Автор the_witch (нещо си)
Публикувано08.12.02 12:42



Идеята е супер, и аз съм си мислила за подобно нещо,
но защо не направим нещо такова? :



Ще е по-подредено и по-лесно за разглеждане.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.