Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:09 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Тангранови  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.05 14:37



Има ли някой от вас тангрист, тенегрианин или както щете го наречете, но да вярва че старата българска вяра в Тангра е жива.



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.01.05 15:09



Ами разкажи ни за нея...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 00:01



...щото единственото сведение за тангара по нашите земи е от една колона и половината надпис е очупен,така,че не се разбира за кво иде реч.е има и други сведения ... от филма "хан аспарух",но там българите бяха с виетнамски електронни часовници...



Тема Re: Тангранови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.01.05 09:45





Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Авторsova (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 12:41



Струва ми се, че Тангра е на ръба между религията и научното познание. Странно, но в последните учебници по история за средните училища по този въпрос пише доста. Интересна е и връзката с Изтока. Вярващ в Тангра днес едва ли ще се намери дори и един, но мисля, че много хора подсъзнателно при-емат онова, което той символизира. Просто и на ум не им идва да свържат схващанията си с това понятие, защото не го познават.



Тема Re: Тангранови [re: sova]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 12:54



Браво "СОВА"!!! Едно разумно мнение да прочета! Макар ще ти кажа, че вярващи в Тангра има. Аз съм един от тях. Имало ги е винаги през вековете, нашата религия не е загинала. Имало е възрожденци - тангристи. Тази религия е жива и във Волжко-Камска България на места и в Памир. Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО. Българите се пишат християни и когато ги попиташ защо те ти отговарят - "ами нали сме българи". Колко смешно - християнин е антипод на българин, но това е друга тема.
Колкото до връзката с Изтока - п-скоро това е връзката на Изтока с нас!



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано04.01.05 15:00



Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО.

Аха. Да си тангрист значи да си ню ейдж. Разбрах.

Лошо няма, и това е религия, аз лично я признавам за пълноценна такава и не ми пречи. Самата аз не я изповядвам, обаче. Но съм толерантна :)

mom, he formated my second song


Тема Re: Тангранови [re: Loretta]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 15:44



Хммм Лоретта, по-скоро бих употребил age като значение на "Вечност". Религиите остаряват най-бързо, но и най-дълго остават стари. А трудно би могла да ми посочиш по-стара религия от тази. Особено монотеизъм. Името на бога ще намерим в различни нюанси- Тенгри, асирийското Танра, памирското Тандра, шумерското Дингир... Можеш да хвърлиш един поглед и на "Джагфар Тарихъ"...
Между другото тангриста е и сред най-толернтните, ние нямаме нищо против която и да е религия, стига да не ни я натрапват.



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.01.05 21:25



"...Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО."

Добре! Даже много добре. Напълно съм съглесен с такова отношение към нещата. Но... това е "усещане", характерно за много други системи. Нарочно казвам "системи", без да определям дали са религиозни, философски или други някакви...

Усещането е хубаво нещо, без него вероятно не можеш да "влезеш" в нещата. Но всяка такава ситема има точно определини концепции за света, за устройството му, за силите, които действат в този свят (и техните характеристики); и за точното място на но човека и начините му да взаимодейства с всичко това.

Ние не знаем дали дали тенгризма е моно или политеистичен (при цялата условност на това деление), и какви други части от системата освен Тангра съществуват. Разбира се, има "религиозни" системи, които са много по-стари - примерно от палеолита, но обикновено никой не им обръща внимание. Въпреки, че са универсални обяснения на света и силите в него. И действат абсолютно ефективно. А за една подобна система е важно именно да е приложима.

Тенгризмът, при най-добро желание, си остава една идея, която може да въодушевява човек (т.е. да действа на емоционално ниво), и да създава у него усещане за връзка с предците и причастност към някакво "велико" минало. Но това си е чиста проба автосугестия.
Да вземем проста ситуация. Имаш проблем - житейски, здравен, социален, вътрешен - без значение. Как ще го решиш с помоща на тенгризма? Изискват се конкретни действия (ако щете ги наречете ритуали - а реално действащите ритуали във всяка система се правят по ТОЧНО определен начин, а не както на човек му хрумне или каквото "усещане" има), та за тези конкретни действия в тенгризма не знаем НИЩО.
Това е като един непознат уред - да, може да ни харесва на външен вид, но не знаем как действа и как се борави с него.

Ето, това е един неясен момент в т.нар. "тенгризъм". Ние имаме представа за него, но това е представа от наши дни. А каква е била представата на предците ни? Не знаем почти нищо за това...

Между другото, това е проблема на цялото европейско нео-езичество. Хората са вдъхновени от някакви общи идеи (най-често съвременни, без гаранция че древните ТАКА са гледали на нещата), и си измислят (или взаимстват) начини, по които тези идеи "да заработят". Щото от голи идеи смисъл няма.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано04.01.05 21:48



Аз не мисля че е имало Тангра като български бог!
Омуртаг говори за БОГОВЕ!!!
И не мисля че е нужно да се прекланяме пред ТЮРКСКИ БОГ, само защото комунистическата пропаганда искаше да ни побратимява "братският турски народ".Нито са ми братя тюрките и техните мюсюлмански държави.
Аз съм бял човек и като такъв се самоопределям като Ариец-братя са ми и германците и руснаците с което се и гордея.И ми е смешно когато някой се самоопределя като тюрк толкова колкото като видя бял негър, разбирай рапар или българка играеща кючек.

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.