Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:17 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Мюсюлманинови  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано20.01.05 21:39



Как смятате има ли привърженици на традиционните стари вярвания в днешните мюсюлмански държави, където не е установен т.нар. светски режим. Все пак на земите на Иран, Ирак, Афганистан и др. живеят потомци на велики древни цивилизации. Дали религиозната пропаганда е толкова безмилостна или просто медиите ни внушават това?
А ами ли жители на тези държави, които да са атеисти - винаги съм се чудел
И ако има такива хора, то те как се запознават с древните религии, представям си какво е наказанието за "неверниците"...

Редактирано от Бьopи на 20.01.05 21:41.



Тема Re: Мюсюлманинови [re: Бьopи]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.05 12:04



Шаманизмът ви5наги е съществувал съвсем легално и официално сред народи, прели доста отдавна исляма - казахи, киргизи, туркмени, узбеки - практически сред всички мюсюлмани в Ср. Азия. Винаги е съществувал и в други ислямски страни - напр. Индонезия.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Мюсюлманинови [re: Бьopи]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано21.01.05 19:09



Преди доста време гледах по "дискавъри " едно филмче за Иран. И там показаха някакви хора , които уж бяха зороастрийци/макар. че той е официално забранен/ Почитаха огъня, някакви пещерни храмове в Северозападен Иран....
Но пък може и да е няква инсинуация/хехе/ с цел да се покаже, че има някаква съпротива срещу ислямизма.

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Мюсюлманинови [re: Black Wolf]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано21.01.05 22:23



Какво е шаманизъм?



Тема Re: Мюсюлманинови [re: Бьopи]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано22.01.05 16:21



Има много писано по въпроса.. Мирча Елиаде е написал едни такива дебели книги..
Но виж , според мен тва сие народното езичество. Например вярата,че баенето помага в лечението .. ами някои народи вс еоще предпочиатат тези методи. Някъде гледах за един от Естония.

Но , виж някъде из българско понякога ходят "на ходжа" да им побае . Представи си !! Та не е попа или някой знанар , апри ходжата на турците

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Мюсюлманинови [re: Бьopи]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.01.05 18:08



Т.е. как какво? Не разбирам какво питаш?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Мюсюлманинови [re: Black Wolf]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано22.01.05 19:54



Дай ми просто определение, обясни ми го като в учебник по Родинознание



Тема Re: Мюсюлманинови [re: Бьopи]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано24.01.05 18:02



сложна работа... освен казаното дотук:
в завладяното от Османската империя Двуречие са живели айсори, считани за потмци на древните асирийци.част от тях са избити при някакъв бунт(подобно на кланетата у нас при потушаването на Априлското въстание), но хиляди други остават и до днес в Ирак, като твърде отдавна са приели християнството.спомена се за тях в началото на войната с/у Ирак, във връзка с това, че са тормозени от режима на Саддам. някои от иранските народи - кюрди и таджики, поне в началото на 20 век още пазят традициите на огнепоклонството.

we live in a shadow
and we have the chance
to throw it away


Тема Re: Мюсюлманинови [re: roxy]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано24.01.05 18:19



вече на два пъти се споменава огнепоклонничеството, тоест зороастризмът.

смятате ли, че той е "истинско" езичество?

според мен носи доста от духа и идеологията на монотеистичните религии, които и са черпили от него с пълни шепи.

колкото до това дали ислямът формално толерира езичниците: отговорът е твърдо не.

това, че тук-таме в ислямския свят са останали някакви странни ритуали, е недоглеждане и/или невъзможност те да бъдат изкоренени, а не липса на желание за това.

така е впрочем и в християнския свят.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Мюсюлманинови [re: the_bomb]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано24.01.05 19:46



Никой не е твърдял, че е възможно ислямът да толерира езическите ритуали, това от широката общественост може да се очаква в днешно време единствено ако се използва за целите на пазара.
Преди време гледах научно-популярен филм, в което един учен пътуваше по пътя, откъдето е минал Александър Македонски по време на завоевателните си походи. Мъжът влезе в контакти с потомците на племена, които изповядваха езически вярвания. Мястотонахождението им не си спомням, но предполагам, че е някъде в Средна Азия. Бройката на хората 100% е малка. Та тогава бях се учудил, че има все още неосквернени от масовите ралигии.
Но за ислямистите специално ми е чудно, защото нищо определено не съм чел, дали някои обичаи са се запазили, дали не...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.