Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:34 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: За славяните.нови [re: roxy]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано03.03.05 00:16



Мястото се казва Аркона на о-в Руен или както сега се казва Рюген. Главния храм е бил посветенна Свентовит и е бил наистина средище на тамошните езичници (не само славяни, също така скандинавци до покръстването им). Всъщност забележителното му е , че е останал езически център до около 1220 г., оттук и доброто документиране на вярванията и обичаите, които са сред не многото източници за старата славяска религия.
Рюген остава славянски, но християнски до 1325 г. когато умира последния славянски княз. След това острова се управялва от германски владетели и населението постепенно се германизира. Сега е известен най-вече с рюгенския теевурст

Редактирано от Craig на 03.03.05 00:53.



Тема Re: За славяните.нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано03.03.05 13:30



Ами хайде да направим една примерна постановка, по кумонистическите представи, цифри точни незнам но грубо съотношението прабългари-византийци- славяни според тях е било горе долу такова 60 000 - 1 000 000 - 500 000.

Прабългарите са били многоженци значи съотношението минимум е било такова мъже-жени-деца,
1-2-15, при славяни и византийци 1-1-10.
Сега почваме да смятаме Българските мъже са били 3334, славяните са били 41667, византийците 83334.
По онова време се казва, че българите са извадили 30 000 войска явно са ги броили със славяните византия вади 60 000.
Сега си представи как Българският кан отива при славяните за помощ с 3 000 войника и казва на славянските князе:
- слушайте сега пичове имате си проблеми с византия, ще сключим едно договорче за съюз ще победим византия, ще направим една държава и ще ви изселим от родните места за да ни пазите срещуположните граници.
След това със сигурност можеш да си представиш как славянските князе със сигурност са си нацепили гъзовете от смях. Защото аз ако бях един славянски княз и някой дойде с подобно смешно предложение при мен определено щеше да му се случи случка.

Постановка номер две някак сме се спогодили със славяните и вече по времето на Тервел сме една доста уважавана сила. Държавното ядро е от кана и неговите хранени хора които да кажем са не по малко от 1000 души аристокрация прабългари, външното ядро аристокрация е от васалните славянски княжества. Тази аристокрация е женела дъщерите си за славянските князе за да постигне по трайни взаимоотношения, наказвала е непокорните племена и едва ли се е задоволявала само със две жени.
А непокорни славянски племена със сигурност е имало, аз ако съм кан мъжете от такова племана бих ги взел за роби а жените ще ги раздам на хранениците си, логично нали.
По онова време в България са се провеждали възобновителни строителства на превзетите крепости, за това се искало работна ръка създавали са се укрепления предпазни валове за това се искал човешки ресурс който по тази теория няма как да е дошъл от Българите.
От това излиза, че ако наистина Българите са били толкова, славяните са били големи идоти и повечето са сменили поробителя а не са се освободили в държава в която са равностойни партньори.
По принцип нещата върху които може да се помисли са далеч повече, но явно прабългарите изобщо не са отстъпвали по численост на славяните.
Мисля, че даже северите които пишат "повест за времената" споменават някой не много хубави неща за нас. Явно техните разходки не са били много мирни.
Езика е важен спор няма, но ако прабългарите са с индо-ирански произход значи езика на славяни и българи е бил що годе сходен.

nf_kubratov_snop@abv.bg
nf_kubratov_snop@yahoo.com



Тема Re: За славяните.нови [re: roxy]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано03.03.05 13:32



Рокси радигаст е град това го знам със сигурност, радващия гостите град :-).
А за останалото нищо не си спомням :-), може да е имало и такъв жрец незнам.
Благодаря за картичката :-).

nf_kubratov_snop@abv.bg
nf_kubratov_snop@yahoo.com



Тема Re: За славяните.нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано03.03.05 16:07



За броя е трудно да се говори, но си по-скоро прав и за съм далеч от мисълта за славянското море, но във всеки случай славяните са били повече. При това не забрявай, че чрез завладявенито на нови територии са се присъединявали все повече и повече славянски племена. С това твърдение не отхвърлям, че и куберовите българи вероятно са се включили по някое време.
Не прави обаче грешката да мислиш, че славянските племена са били толкова обединени, все пак както е известно не са отговаряли никак по дисциплина на българите, така че е било възможно много от тези племена лисно да бъдат манипулирани. Славяните не са били поробени, просто нямат държавническия опит на българите, затова е нормално да го възприемат от тях. За тях българите се явяват своего рода обеднители. Българите са се нуждаели от човешки потенциал и славяните са им го осигурили. Просто славяните са нямали полза да се обединяват срещу българи, в тяхно лице са виждали съюзници в борбата с Византия, колкото и пристрастно да звучи обединенито е и на верска основа, езическите народи срещу християнска Византия. От друга страна не трябва да вярваме, че едва ли не славяните и българите са били създадени един за друг. Не мисля, че славяните биха отказали помощта и на авари и на хазари. Просто тези народи са се провалили в опита си да бълат обединители на върварските народи. В това са успели българите и затова са просъществували. А славяните заедно с авари и българи са правили набези още от много преди Аспарух мисля. Даже най-напред са си съдействали с аварите. Че е имало близости, освен верски, защото и много славяни са били християни далеч преди Борис, е ясно, иначе съюзът нямаше да просъществува. Още от Крум, а вече видно при Омуртаг започва интеграцията на славяните в на-висшите и сакрални постове. Майката(ите) на Маламир, Звиница и Енарвота са били славянки, ако се съди по имената им, така че за робство не може да се говори, кой би допуснал сина му от робиня да води саракта.



Тема Re: За славяните.нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано03.03.05 16:41



Прав си , но лично мое мнение е, че славяните не са били мнозинство до времето на Крум когато териториите ни се разширяват неимоверно, дори може да са били малко по малко. Разбира се до това време е имало много обединяващи фактори и култорите са им се сближили. Това е било предпоставка и за пресъединяването на все повече славянски племена към нас насилствено или мирно.
Да не забравяме случая с франките и племената които самоволно се отцепват от нас по онова време.
Тогава се централизира и власта така, че е естествено повечето славянски князе да са станали боляри или да са придобили други аристократични титли.
Ние не сме си били толкова чужди колкото ни представят старите ни теории.

nf_kubratov_snop@abv.bg
nf_kubratov_snop@yahoo.com



Тема Re: За славяните.нови [re: Бьopи]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано03.03.05 17:44



Ти къде прочете,че Омуртаг е женен за славянка? Тва с Маламир и Владимир,ч е са славянски имена е готино твърдение!!
Разбира се Боромир и фарамир от "Властелинът" са чисти славяни хехе
Чел ли си това?:


Не ме разбирай погрешно . съгласен съм че е напълно възможно да са славянски имена но има и други теории затова нека не абсолютизираме и отсичаме.

VITA BREVIS ARS LONGA

Тема Re: За славяните.нови [re: Caбaзий]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано04.03.05 14:28



Не са лишени от логика тези разсъждения, но това е просто хипотеза.
Влади+Мир (владетел на света/мира) много добре отговаря на логиката, че е славянско име. За Мала+мир, не знам от къде идва това мала. Излиза, че проблемното е мир, дали е българско или славянско. В крайна сметка не е толкова важно нали са български имена, не гръцки, еврейски ил цигански
А не смятате ли всъщност, че има прилика между кан/каган/канас и княз?
Особено ако следваме логиката, че хръсате било равно на хриз. Тая пък връзка как му хрумна



Тема Re: За славяните.нови [re: Бьopи]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано04.03.05 14:47



Според Бьори: "Влади+Мир (владетел на света/мира)"

Според мен: Влади+Мир = "владетел - Митра"

Имената ВладиМир, СветоМир, РадоМир.... са славянски/словенски имена и са от групата ТЕОФОРНИ ИМЕНА. Божеството, което "носят" тези имена е Митра. Но това е гръцкия вариант на името на божеството, което иранците, славяните, вероятно и други народи произнасяли - Мир (Mihr)

Примери за "теофорни имена" (буквално: "носещи бога") в обхвата на източното ("гърцизирано") православие са: ХРИСТОФОР ("носещ Христа"), ХРИСТАФИЛ ("обичащ Христа"), ХРИСТОДУЛ ("служещ Христу")....

Българите ("славяните/словените") не винаги са били християни в днешния смисъл на думата.

Преди са били "КРЪСТИЯНИ" - което ще рече МИТРАИСТИ (или ЗОРОАСТРИЙЦИ).

Все още неоткритата тайна на древната ни история
е в основата на нашата несвобода


Тема Re: За славяните и 'Повест времень!х лет'нови [re: Бoян lYl]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано08.03.05 17:19



за отношенията българи-славяни според този руски летопис някъде четох, че българите били наречени 'насилници' в земите на славяните на юг от дунава, но изобщо не е изключено първо да е било 'населници' и впоследствие да е променено...

I'll give you my freedom,
I'll give you my sorrow...


Тема Митологиинови [re: Black Wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.03.05 09:49



щото ще ми е интересно да направим едно сравнение...
Ако искаш - и с ведийската митология.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.