Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:45 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Тангра  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.05 14:37



Има ли някой от вас тангрист, тенегрианин или както щете го наречете, но да вярва че старата българска вяра в Тангра е жива.



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.01.05 15:09



Ами разкажи ни за нея...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 00:01



...щото единственото сведение за тангара по нашите земи е от една колона и половината надпис е очупен,така,че не се разбира за кво иде реч.е има и други сведения ... от филма "хан аспарух",но там българите бяха с виетнамски електронни часовници...



Тема Re: Тангранови [re: дядoБлaro]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.01.05 09:45





Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Авторsova (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 12:41



Струва ми се, че Тангра е на ръба между религията и научното познание. Странно, но в последните учебници по история за средните училища по този въпрос пише доста. Интересна е и връзката с Изтока. Вярващ в Тангра днес едва ли ще се намери дори и един, но мисля, че много хора подсъзнателно при-емат онова, което той символизира. Просто и на ум не им идва да свържат схващанията си с това понятие, защото не го познават.



Тема Re: Тангранови [re: sova]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 12:54



Браво "СОВА"!!! Едно разумно мнение да прочета! Макар ще ти кажа, че вярващи в Тангра има. Аз съм един от тях. Имало ги е винаги през вековете, нашата религия не е загинала. Имало е възрожденци - тангристи. Тази религия е жива и във Волжко-Камска България на места и в Памир. Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО. Българите се пишат християни и когато ги попиташ защо те ти отговарят - "ами нали сме българи". Колко смешно - християнин е антипод на българин, но това е друга тема.
Колкото до връзката с Изтока - п-скоро това е връзката на Изтока с нас!



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано04.01.05 15:00



Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО.

Аха. Да си тангрист значи да си ню ейдж. Разбрах.

Лошо няма, и това е религия, аз лично я признавам за пълноценна такава и не ми пречи. Самата аз не я изповядвам, обаче. Но съм толерантна :)

mom, he formated my second song


Тема Re: Тангранови [re: Loretta]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 15:44



Хммм Лоретта, по-скоро бих употребил age като значение на "Вечност". Религиите остаряват най-бързо, но и най-дълго остават стари. А трудно би могла да ми посочиш по-стара религия от тази. Особено монотеизъм. Името на бога ще намерим в различни нюанси- Тенгри, асирийското Танра, памирското Тандра, шумерското Дингир... Можеш да хвърлиш един поглед и на "Джагфар Тарихъ"...
Между другото тангриста е и сред най-толернтните, ние нямаме нищо против която и да е религия, стига да не ни я натрапват.



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.01.05 21:25



"...Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО."

Добре! Даже много добре. Напълно съм съглесен с такова отношение към нещата. Но... това е "усещане", характерно за много други системи. Нарочно казвам "системи", без да определям дали са религиозни, философски или други някакви...

Усещането е хубаво нещо, без него вероятно не можеш да "влезеш" в нещата. Но всяка такава ситема има точно определини концепции за света, за устройството му, за силите, които действат в този свят (и техните характеристики); и за точното място на но човека и начините му да взаимодейства с всичко това.

Ние не знаем дали дали тенгризма е моно или политеистичен (при цялата условност на това деление), и какви други части от системата освен Тангра съществуват. Разбира се, има "религиозни" системи, които са много по-стари - примерно от палеолита, но обикновено никой не им обръща внимание. Въпреки, че са универсални обяснения на света и силите в него. И действат абсолютно ефективно. А за една подобна система е важно именно да е приложима.

Тенгризмът, при най-добро желание, си остава една идея, която може да въодушевява човек (т.е. да действа на емоционално ниво), и да създава у него усещане за връзка с предците и причастност към някакво "велико" минало. Но това си е чиста проба автосугестия.
Да вземем проста ситуация. Имаш проблем - житейски, здравен, социален, вътрешен - без значение. Как ще го решиш с помоща на тенгризма? Изискват се конкретни действия (ако щете ги наречете ритуали - а реално действащите ритуали във всяка система се правят по ТОЧНО определен начин, а не както на човек му хрумне или каквото "усещане" има), та за тези конкретни действия в тенгризма не знаем НИЩО.
Това е като един непознат уред - да, може да ни харесва на външен вид, но не знаем как действа и как се борави с него.

Ето, това е един неясен момент в т.нар. "тенгризъм". Ние имаме представа за него, но това е представа от наши дни. А каква е била представата на предците ни? Не знаем почти нищо за това...

Между другото, това е проблема на цялото европейско нео-езичество. Хората са вдъхновени от някакви общи идеи (най-често съвременни, без гаранция че древните ТАКА са гледали на нещата), и си измислят (или взаимстват) начини, по които тези идеи "да заработят". Щото от голи идеи смисъл няма.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано04.01.05 21:48



Аз не мисля че е имало Тангра като български бог!
Омуртаг говори за БОГОВЕ!!!
И не мисля че е нужно да се прекланяме пред ТЮРКСКИ БОГ, само защото комунистическата пропаганда искаше да ни побратимява "братският турски народ".Нито са ми братя тюрките и техните мюсюлмански държави.
Аз съм бял човек и като такъв се самоопределям като Ариец-братя са ми и германците и руснаците с което се и гордея.И ми е смешно когато някой се самоопределя като тюрк толкова колкото като видя бял негър, разбирай рапар или българка играеща кючек.

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Тангранови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 23:53



да не забравим най-важното - нашите предци може хал хабер да са си нямали от тангра.за сметка на това е останала богата българска празнична система със съответните и ритуали и посветени хора(русалий и т.н.).вместо да се изследва и помни това хората предпочитат тангра,щото това дето го има звучи бабешки, а тангра звучи някак си...възвишено и неясно.неясно - защо ли?



Тема Re: Тангранови [re: Чepнopизeц]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 23:56



както се казва по стар тангристки обичай - аш колсун!ама "хан аспарух" е взел своите жертви...



Тема Re: сова посочи ми...нови [re: sova]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано05.01.05 00:02



...един исторически документ в който се казва,че българите са вярвали в тангра.учебникът по история не е исторически документ,а умозаключенията на някой виден историк,който е решил да е така,щото пръднал наляво...



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано05.01.05 00:38



" Да си тангрист или тенегрианин е по-скоро усещане отколкото вяра, усещане че си част от космоса, от великия разум, от цялата безкрайна вселена, и че си важен за НЕГО"
Да товае модерното схващане , обяснено от много учени и почувствано от много хора .
НО!!
Дрввните народи са наричали това нещо с различни имена/ако въобще са го усещали като: мана. оренда, вакан и др.... Не бих казал. обаче че Тангра. Тандър, Дингир и Танра има еднакви значения и поначало озна. това,което ти казваш. Но не знаем въобще как са го наричали древните българи. Освен това, доклкото съм запознат единствено тюрко-моголските народи са възприемали Тангра като върхове бог и са му принясяли жертва.
Така че , ако искаш да си тюрк вярвай си в тенгри-хан, обяснявай го както си искаш пред света, пък да видим как ще те възпримеат като нормален българин.
Между другото познавам доста"тенгриани", но те са такива защото искат ,а не защото са убедени,че това е Българскиятбог
..Темата е доста дълга и май ще трябва да напиша нещо по-сериозно по въпроса. Аз съм българин, но знам,че едно е било друго е сега, трето е какво ще бъде. Четвърто е какво искаме да бъде!! И не бива да бъркаме тези неща защото е заблуда, най-голямата заблуда- да си правиш изводи от една догадка/тангра/!!
Казах!!

и един майтап: знаеш ли,че един сибирски народ./тунгусите ако не се лъжа са наричали бога на небето БУГА!!

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Въпрос към Дулонови [re: дядoБлaro]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано05.01.05 01:07



Въпрос към Дуло:
Какво имаш предвид като казваш, че си тангрист???
Знаеш ли, когато си пусна телевизора на някой "официален празник" виждам все една църква и в нея 82-годишната баба Пена, запалила смирено свещ, гледаща в земята, и до нея- я президента, я мин.прецедателя, и той запалил една такава свещ и гледащ в земята смирено.... тук концепцията е ясна - въпреки, че нито баба Пена, нито господин мин.прецедателя/президента са "истински" християни и заграяват за какво става въпрос (но това си е "кадрови" проблем на една религия, която не ме касае)
Обаче какво значи да си тангрист???
Както казва проф.Димитър Овчаров в книгата си "Прабългарската религия - произход и същност" - "прабългарската религия е една религия с многопластова структура и сложен характер" (всъщност- с констатацията съм съгласен, но с някой неща в книгата - не съвсем)
Имаме официален пантеон - дори той е спорен! Дали това въобще това е монотистична религия?
Да не говорим за "народната религия" - тангризмът не е унифицирана, догматична религия като християнството. Мисля, че обикновеният народ е бил по-близко до тотемизма и шаманизма, отколкото до официалния пантеон.... Официалния пантеон е по-повлиян от чужди тюркси влияния от "народната всяра"
Кое тогагава е "тангризма"???
Напълно се присъединявам към мнението на BlackWolf- да, хубаво би било да си тангрист- звучи яко, и сигурно бих се чувствал яко....
Ама какво е да си тангрист?????????



Тема Re: Въпрос към Дулонови [re: Logrus_]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано05.01.05 14:32



Искам да кажа следното – Тангра е само върха на една огомна пирамида. Под него са множество и различни култове от племенен и родов произход - към духовете, намерели конкретен израз в почитането на планини, езера, реки, определени места – не става въпрос за духове, свързани с “подземния свят”, а със сферата в която живее човека. След това идва култа към прадедите..... След това има една недостигнала до нас митологична система..... Следват народните традиции, обичаи.....
Почти нищо от това не е достигнало до нас. Дори малкото съхранени обичай са останали като ритуали, пречупени през един по-късен светоглед – за влагания в тях тогава смисъл можем само да предполагаме.
Ние не знаем нищо за тези неща
А те са “българската вяра” – Тангра е само едно име
И най-важното – няма го вече народа на Тангра



Тема Re: Въпрос към Дулонови [re: Logrus_]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано05.01.05 18:01



Всъщност самото име Тангра е жестоко експлоатирано. Изглежда има хиляди последователи и всеки от тях има различна представа за същността на вярата си. Общото, което ги сближава е че всички те си мислят, че едва ли не Тангра е над всички други съществуващи богове - най-стар, а самото учение според тях излиза из границите на религиозното и се допира до философия. Доколко това е вярно? Дали Тангра е български бог, ако е бил монотеистична ли е била религията ни? Защо този тип на мислене ми прилича на този на християните? Защо продължава да има хора като Йоло Денев и пр., които с великите си глупости да вменяват на хората погрешно впечатление?
Аз за Тангра аз съм чел единственото, че хан Омуртаг му е направил жертвен дар. И хиляди други глупости в учебниците по история.
Изглежда, че за така наречените прабългари не може да се открие достатъчно, а повечето информация е преднамерено представна.
За славяните знаем много повече, въпреки че съществува традицията в училище да се учат за египтяни, гърци, римляни, асирийци и какви ли не, а за славяните нищо. И пълно с книжки, разказващи легендите на тези народи, в това число и за викинги, индианци и японци, но не и за славяни. Защо?
И сега, когато панславянската идея е веч по-скоро минало се наблюдава друг ефект митът за всевластникът Тангра задушава славянското.
Всъщност въпросът ми е трябва ли да възстановяваме вярата на прадедите ни точно каквато и била преди векове, т.е въпросът е можем ли? Можем ли да вникнем в техния свят при прекъсната връзка? Хората, които днес се зоват последователи на старите религии имат ли нещо общо с тях или това е прсто нещо ново. Ние не можем да възстановим старите митове и легенди и да ги хвърли е така от шепати с в сегашния свят, защото най-малкото има обективна действителност, които ни пречи, не можем да мислим като нашите деди, защото не живеем като тях, а и не знаем достатъчно за тях? А трябва ли да го правим? Вие как си мислите, че утре ще сменим християнската вяра, ще върнем старите богове, независимо то имената и всичко ще стане прекрасно. Не старата вяра не може да оцеле в днешния свят, трябва да решим от кое да се откажем от нея или от съвременния свят или компромисен варианто, който ще ни обремени и обърка все повече.



Тема Re: Въпрос към Дулонови [re: Бьopи]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано05.01.05 22:02



Не, старата вяра не може да бъде "реставрирана" - дори технически това е невъзможно, да не говорим за духовната страна.
Но това няма значение - аз лично уважавам хората, които се наричат "тангристи" - няма значение, че не са наясно с концепцията на религията си - такива са и 99% от "православните християни".... Тангристите поне имат уважителна причина за това - за разлика от християните
Но тангристите поне искат да изразят нещо - и то е несъгласието с официалната "вяра". Евала им за това. Християнската религия няма нищо общо с нашия народ - нито отговаря на неговата същност, нито на неговите традиции. Всъщност тя не отгоеваря на същността на който и да е народ- дори на еврейте. Обаче историята е пълна с парадокси



Тема Re: Въпрос към Дулонови [re: Logrus_]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано08.01.05 18:05



"ПРАВИЛНИЯТ" ТЕРМИН Е ТЕНГРИАНСТВО, а не Тангризъм щото се праи паралел с нацизъм и др. А пък Тенгри е великия колкото кок-тенгри, тенгри-хан, и цяла плеяда изкуфелници като започнеш от Бешевлиев-тюркофила, Минеш през Съсълов-хуна, Йоло Денев-политика и писателя, Елтимир -чеченеца и стигнеш до масона Зиези пелазгиеца и основарел на 101 империи и 1001 свещени идиотии.

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема СТИГА!!нови [re: Дyлo]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано08.01.05 18:16



Били ми казал едно име на местност, река, част от дума, и нешо свързано с Тангра по НАШИТЕ/повтарям НАШИТЕземи /, а не на волжките, кавказките и др. сродни на древните българи и на монголите народчета и племенца!!


Българската дума е БОГ!!

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
АвторKurgan (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 12:09



Mnogo iskam da si pi6a s nqkoi kato teb.Imam razni yse6taniq i vijdaniq,ama nqma s koi da gi spodelq.Ako iska6 mi pi6i na maila kurgan@abv.bg



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Caбaзий]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано09.03.05 18:14



Нашия бог се казва БОГ а не ТАНГРА!!!

Боже, Господи, помагай на заблуделите тангрианци!

Все още неоткритата тайна на древната ни история
е в основата на нашата несвобода


Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Per Per]  
АвторИзyмeн Дyлo (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 10:37



Ебаси колко си тъп! Кой е "вашия" бог!?!!!???
Християнския е Христос, Мюсюлманския - Аллах, будисткия - Буда и т.н. И всички са БОГове!!!! И всички си имат имена!!!! Къв си ти в края на крашщата??? Ако си от някой тихоокеански остров, то "бог" може и да е някой дървен стълб!??
Колко мъка има по този свят БОЖЕ!!!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Изyмeн Дyлo]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано11.03.05 16:25



ами глей' са, просто е
моят Аз се казва Аз, ама и твоят Аз се казва Аз ама от твоя гледна точка, за мен си Ти, и Аз може да не приемам всичко в Теб и дори да започна да те обиждам ако се чувствам застрашен от твоето мнение или от това, което правиш. та същото е с тези богове, те са по-големи проекции от собствените ни малки личности и се бият вместо нас на своите терени и си имат тълпи последователи, които са вложили съзнанието си в изграждането им, обаче ако попиташ поотделно тези тълпи от Аз-ове ще се окаже, че всеки поотделно си има собствени разбирания за своя си бог, които се различават доста от себеподобните му или от това, което пише в уеаднаквящите вярванията писания (разбирай "свещени книги")

From the highest peak to the deepest valey


Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Изyмeн Дyлo]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано11.03.05 21:44



На ИСТЕРИИ не обърщам внимание. Само на ИСТОРИЯ И АРХЕОЛОГИЯ.

По същество: Надписът TANGRAN/TANGRAS е открит и разчетен и то не докрай убедително само на едно единствено място!

Повтарям: ЕДИН ЕДИНСТВЕН АРТЕФАКТ - счупената колонка од Мадара!

Надписът е В ДВА РЕДА! Първата част ТАГГ, на края, ДЯСНО. Втората част РАС (според Геза Фехер) или РАN (според Веселин Бешевлиев), в началото, ЛЯВО.

Прието е двете гръцки "гама" да се четат НГ. Разбира се в гръцките думи. Това не винаги се отнася на негръцките. Това е втора забелешка след разночетенето на Фехер и Бешевлиев: РАС/РAN.
Трета забелешка: Защо трябва да се чете като една дума? Защо не се допусне, че става дума за две отделни думички: Таг Гран?

Според мен има поне ТРИ други обяснения на значението на записаното:

1) ТАГ = велик, ГРА(N) = химн, следва: "Великия Химн".
2) ТАГ = велик, ГРА(С) = HERA/GRAJA, следва: "Великата Богиня Майка"
3) ТАГ = велик, ГРА/ГРИ = "божеството на ГРЪМА", следва: "Великия Перун" или "Великия Зевс/Юпитер"

Обясненията произлизат от иранските езици от където тюркските народи са взели думата Тангра/Тенгри/Тенри на заем, като по-прости.

Все още неоткритата тайна на древната ни история
е в основата на нашата несвобода

Редактирано от Per Per на 11.03.05 21:46.



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Per Per]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 14:06



Мили Боже! (Или както там си предпочиташ да го наричаш) Какво професионално изказване! С каква лекота изнасяш лекции на тема "Гръцки и ирански езици"! Мда беше усвоил и българския ве мъжки! БелеЖка се пише с Ж, а не с Ш!
А би ли ме светнал на какъв език "ТАГ" означава "велик", щото на старобългарски си означава "кон". "БОЛ, БАЛ, БЪЛ" означава "ГОЛЯМ, ВЕЛИК". От там идва и "БОЛ-Г-АРИ" - т.е. "големи, велики ари (арийци).
Колко мъка има по тоя свят БОЖЕ!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Дyлo]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано12.03.05 22:44



БелеЖка за "българския ВЕ мъжки":

1) Омур Таг или Оmvri Tag
2) Tag Masad

.....

Що не употребиш личното му име Jol Tenry вместо псевдонима "Боже"?

Все още неоткритата тайна на древната ни история
е в основата на нашата несвобода
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Per Per на 12.03.05 22:46.</EM></FONT></P>

Редактирано от Per Per на 12.03.05 22:48.



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Дyлo]  
АвторNbti (Нерегистриран)
Публикувано13.03.05 01:09



Извинявайте, че се намесвам, но ми стана интересно...? Дуло, на какво точно основание говориш за старобългарски език? Такъв безспорно е съществувал, но единственото място, където са се запазили старобългарски думи са единствено някои лични имено, които точно поради тази причина са непонятни за когото и да било! Говорейки за старобългарски, би могъл да фиксираш единствено някои от славянските езици. Езикът на т.нар. прабългари обаче не е бил славянски!!!
А може би пък аз греша, щом ти знаеш и значенията на тези старобългарски думи.
Какта и да е! Във времето, за което ти говориш, българите са били безписмен народ, а намереният надпис е на гръцки. Съвсем естествено от тук следва да се търси и неговото гръцко четене, или поне да се допусне такова!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Nbti]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано15.03.05 09:16



Миролюбиво приемам, че просто питаш, а не се заяждаш и затова ще ти отговоря така:
1. Българите не са били безписмен народ, или смяташ, че народа създал най-съвършенния календар в света е бил безписмен? Руните, йероглифите и клинописа също са писменост.
2. Ако сега приемем латиницата в БГ - на латински ли ще пишем!
3. Съвсем приятелски съвет - прочети малко, и ще разбереш, че съвременния българиски, съвсем не е 90% славянски.
Защо българския не прилича на полския например? Защо езикът на руснаците да не е повлиян от езика на древните българи? Защото Киев е бил българска столица, зщото хазарите (днешните руски евреи и близки български родственици, огромен народ), баяновите и куберовите българи са се в пределите на днешна Русия.
Само питам, нищо не твърдя!
И още нещо - само преди десетина дни чух проф. Б. Димитров (когото безкрайно уважавам, макар да не съм съгласен на 100 % с всичко казано от него) да твърди, че "българите и славяните по онова време вероятно са говорили близки езици и са се разбирали и без преводач"!
Така, че кой какъв език говори не знам, според мен всички езици имат общ произход, но така или иначе не бива да приемаме твърденията на Сульо и Пульо за меродавни, особено ако чужденци се произнасят за българския език, произход и култура. Такъв е бил прийома от Освобождението насам и затова историята ни бъка от византийски, руски и всякакви други недомислици! Време е нашите историци и археолози да направят самостоятелни изследвания (и те го правят - Петър Добрев например) и тогава лъсват нови истини за нас! Истини на които някои се присмиват, други отричат тотално, а трети се страхуват от тях!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Дyлo]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано16.03.05 14:56



Виж по принцип конните народи от индоирански произход най-вероятно са повлияли, били те роксолани, кимери или разни други. Но това влияние е почнало още преди да се появим на европейската сцена.
На тази основа може би славянските езици и прабългарския да са били близки, но да кажем, че ние сме променили езика на такава голяма маса славяни като русите ми се струва смешно.

nf_kubratov_snop@abv.bg
nf_kubratov_snop@yahoo.com



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
АвторPagane (Нерегистриран)
Публикувано03.05.05 19:20



Chudeh se niakoi dali znae ot kude moga da nameria rituali po tangrism. Edinstvenata kniga do koito uspih da se dobera e "Kolobar" na Spas Mavrov, no tia izglejda po skoro teoritichna otkolkoto praktichna... Zashtoto v kraina smetka kak moje niakoi da se nereche tangrist ako ne praktikuva svoeto veroizpovedanie.
Blagodaria predvaritelno za komentarite



Тема Re: Тангранови [re: Pagane]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано06.05.05 10:02



Не се наричай тангрист. Тогава няма да има нужда да практукуваш тангристки ритуали и няма да има значение дали изобщо има такива ритуали или няма...



Тема Re: Тангранови [re: Pagane]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано06.05.05 18:02



Тангристки ритуали... Ако искаш да практикуваш такива, ще трябва да се напрегнеш малко фантазията. Уви, изчезнали са преди 800-900 години...
Всъщност знаем за религията на прабългарите съвсем малко и всичко казано по въпроса са главно хипотези... Не става въпрос за разните съвременни "тангристки" писания, които са чиста спекулация на хора с богато въображение.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Тангранови [re: Caбaзий]  
Автор hemes (непознат)
Публикувано20.06.05 04:02



Сабазий е тракийско божество,защо си писал-"апостол"



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Дyлo]  
Авторgruhil (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 01:53



Аз ли нещо се лъжа или може би не, но не беше ли точно чужденец баща на памирската теория. Имаше някакво име като Шлосер или Шльосер, не мога да си спомня точно ... А иначе май повечето ни възрожденци са смятали, че сме си били винаги тук.



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Дyлo]  
АвторKhan Atila (Нерегистриран)
Публикувано28.06.05 17:39



Пич напълно съм съгласен. Видях нещо интересно може да интересува и другите:
http://seedot.com/civilization/bigprogram.html
На кратко казано на страницата ще намерите генетични изследвания.
Според мен това е по правдоподобен източник за произхода ни - не се базира на исторически данни.
Интересен е също и друг факт - произношието на цифрите в езика Санскрит (Хинди)
http://www.omniglot.com/images/writing/sanskrit_num.gif
и сходството на Глаголицата с Руните от езика Панджаби (произлезнал от Санскрит (Хинди)) - по произношение също. Това за религията е спорен въпрос народите често сменят писмеността си заедно с религията и руните биват променяни (завъртани, по абстрактно рисувани, огледално изобразени и т.н.). Единственото, което е сигурно са гинетичните изледвания. Индия или Иран все тая. Човек когато стигне до края се пита винаги "Това ли е краят?" невъзможно е да разберем цялата истина а дори и да я разберем ще си зададем пак въпроса и ще почнем да търсим и из безкрайния космос ...



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Khan Atila]  
Автор111 (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 11:09



Две неща са безкрайни: вселената и човешката глупост!

Доказателство за иранския ни произход:
Древните обитатели на българските земи са били големи любители на виното. Обичали са и орфическите оргии с млади девойки. Но кой всъшност е най-големия поет на този тип живот? Ами това е познатия ни Омар Хаям! Но как в мисюлманския Иран той е можел да познае тези удоволствия? Може би единствено чрез древните книги на своя народ, а може би и Омар е бил орфист!? И така, следваики пътя на логиката, достигаме до извода, че българите са иранци или иранците са българи!

Да живее абсурда и Тангра!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: 111]  
АвторKhan Atila (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 13:38



Доказателство за иранския ни произход са генетичните изследвания. Дори и не си ги погледна сигурно.



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: 111]  
АвторKhan Atila (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 13:43



А за оргиите да не ти припомням от кой е написана Кама Сутра.



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Khan Atila]  
Автор111 (Нерегистриран)
Публикувано01.07.05 10:26



Аз генетични иследвания на тази страница не видях! Има само някакви твърдения, че сме индоевропейци ( което е пределно ясно за всеки, който се е поглеждал в огледалото!) и таблица, която обобщава, без да дава никакви конкретни данни. И всъщност, какво като сме индоевропейци - че те повечето европейци са такива? И каква е връзката с Тангра? И връзката с Кама Сутра не я схванах!
И ми е много интересно кой е този въшлив с пари спонсор, който е готов да налее толкова пари за генетични иследвания. Никаде не се споменава методологията ( може да не съм я видял, ако ти си я зърнал, прати линк), вероятно става дума за антропологични иследвания ( не генетични), а такива са правени често и в общи линии могат да ни искарат роднини и с древните зулуси.
Ако ти е толкова трудно да се самоидентифицираш, поговори с баба си, преслушай една народна песен, поспри за месец, два фентъзито и после пак ще си говорим за Тангра и имал ли е той някога почва у нас.



Тема Re: Тангранови [re: Black Wolf]  
АвторИppa (Нерегистриран)
Публикувано01.07.05 16:52



Здравейте,вие всички,които се опитвате да разбулите мистерията около древните български вярвания.Казвам български, а не прабългарски, защото смятам, въпреки научното становище по въпроса, че те са исконно български.Що се отнася до въпроса за произхода на българския език то изобщо не би трябвало да има разногласия.Българите, като малцинство са били доста бързо асимилирани от славянското население( като се има пред вид, че българите,които са дошли са били предимно воини и посредством смесени бракове новите членове на тези семейства говорят на майчин език/славянски/ и нататък е ясно) . Та така този славянски език, записан от братята Кирил и Методий и наричан в науката старобългарски, старославянски или староцърковно славянски е езикът на южните славянски племена.Много е просто,нали?!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: 111]  
АвторKhan Atilla (Нерегистриран)
Публикувано02.07.05 16:08



Да виж това за методолигията си прав. Имах предвид раздела гени в таблицата им. Вярно че не са написали всичко, а са резюмирали резултатите в таблицата. Днес прочетох една лоша новина за Иранците - Буш иска да ги "умиротворява". Ами какво че сме индоевропейци - това значи че сме водили войни сами срещу себе си, народи с един корен ... не е ли тъпо, кажи ми? А тез с дръпнатите очи откъде ли са се пръкали пък те и защо са ни откраднали календара? Е връзката за Кама Сутра най късно като си правиш деца ще я направиш . Пич никъде не пише нищо за Тангра, нито пък в какво са вярвали Тангристите - Някои правят аналогии с Будизма че там се срещало понятието Тангра, други че означавало гръмотевица, трети с манихейството, но общо взето да се правят аналогии и заключения по този път изглежда безнадежно ... Все едно да сравняваш викинг със индиец - понеже имали обичай да изгарят труповете. Ако имаш нещо повече за Тангра поствай линкове.



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Gal_Dim (непознат )
Публикувано05.07.05 13:12



Здравей, Дуло. Обръщам се директно към тебе, защото изобщо не ми се занимава с дядовци, тракийски апостоли и трицифрени, лазят ми по нервите.
Относно езика и произхода на българите мога да говоря дълго и, за разлика от доста хора тук - аргументирано, не просто назубрено или заслепено, защото някой някога казал нещо си. Но това, доколкото разбрах, не те вълнува много, затова да ти отговоря.
Тантризмът (който няма нищо общо с нацизмът, защото наставката не определя значението, иначе зороастризъм, католицизъм, снобизъм, онанизъм и прочие, че взе да ме хваща яд, щяха да са все едно и също по значението си явление) е едно от най-старите вярвания. Не казвам религия, защото религиите имат доктрини, а тантризмът има йерархия. Само че не е монотеистична, поне не в смисъла, в който е християнИЗМЪТ. Тантризмът намира посредници в доста други вярвания и разбирания, наистина, но това е просто защото е траен, но е може да се осъществи само от един народ или етнос. Елементи на тантризъм има във ВСИЧКИ източни религии, в езичеството, естествено, дори (колкото и да не му се иска на вълчо) в уика, при това в доста голяма степен. Не им се връзвай на недоучените приказки и задръстените сетива ("и взе им Бог ума, и взеха глупости да вършат" пише на стената на софийския...), следвай си твоето и хич да не ти пука. Знам, че не е много лесно, при условие, че влизаш в противоречие със собствената си вътрешна нагласа, но е възможно. Купи си едно жито и си намери хубаво, спокойно място, където да храниш гълъбите два часа. Повярвай ми, ще се почувстваш доста по-добре. И ровичкай още, не се отказвай!
с поздрав



Тема Аз ли нещо не разбрах?нови [re: Gal_Dim]  
Автор Crazy Wolf (Кой се вълнува?)
Публикувано05.07.05 13:49



Дуло питаше за тангризъм.
Ти му отговаряш за тантризъм.
Поне с едното (не че е правилно да се казва -изъм) съм запознат. Не съм открил досега връзката между двете. Но сигурно я има. Можеш ли да се поясниш ти как я виждаш?



Тема Re: ТАНГЪ+РА, РА+Й, У+РА!нови [re: Дyлo]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано13.08.05 12:08



+ Душите на праведниците отиватъ у убавото место, при Богъ Отецъ?!
+ На това место БОЛГЪ+АРИИТЕ му викатъ РА+Й!
+ За това БОЛГЪ+АРИИТЕ СА ХОР+РА!
+ А ПедерДобревъ си го тури на........!



Тема Re: ТАНГЪ+РА, РА+Й, У+РА!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор Kpиcтиян Bиkepнec (damned)
Публикувано13.08.05 15:20



ама не е само Петър Добрев. То цялата световна наука не потвърждава наличието на Танг-РА и те ли да си го турят на.....!!
ХА-ХА+Й.. ти май не си много у ред?!!
Хоръ-БАтъ !! Вомбат също е човек



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Kpиcтиян Bиkepнec (damned)
Публикувано14.08.05 16:50



Абе как можеш да вярваш на някакъв бог, за който няма нито едно доказателство за присъствие по нашите земи. НИТО ЕДНО!!! Всъщнсот и името му е измишльок по правил;но е Тенгри, кок Тенгри, Тангръ, и ли нещо друго
.. аз пък сматам да си измисля един бог Барбарок и да си вярвам колкото си искам в него хахаха.

бог бок Барбарок -спасителя ХИП ХИП УРАААА!!



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Khan Atila]  
Автор Kpиcтиян Bиkepнec (damned)
Публикувано14.08.05 16:55



Ха така и всички, които не са като иранци черни и брадясали не са българи или по-точно са от разни други интегрирани етноси !
Що не се застреляш, бе??
той Бозидар Димитриус и Петър Добрев като са по-чернички,си правят така,че да оправдаят свочта чернота като се пишат най-българи !!



Тема Re: Тангранови [re: Kpиcтиян Bиkepнec]  
АвторPoдoлюбeц (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 19:56



На Дуло сигурно му се е пръснала главата от всичко това.По въпроса за произхода:сред нас сигурно няма прабългарски потомък, но все пак хората са дошли от една и съща джунгла.На мен ми е много удобно да вярвам в този измислен Тангра, защото ми омръзна тъпите американци да признават Македония, а не България(макар никой на Балканите да не знае откъде всъщност е произлязъл).Тангра е събирателен образ на българите, които искат да вдигнат поизгубеното достойнство на тази държавица.
PS:Ако някой ме смята за некомпетентен не се сърдя!



Тема Re: Тангранови [re: Poдoлюбeц]  
Автор Kpиcтиян Bиkepнec (gash)
Публикувано17.08.05 22:53



А той Дуло имаше ли глава? хахаха
няма проблеми , Тангра е разично от Тенгри-хан, нали??
Той и Бог е съвсем различно от Яхве, ама ходи им обяснвай на християните...



Тема Re: Тангранови [re: Kpиcтиян Bиkepнec]  
АвторPoдoлюбeц (Нерегистриран)
Публикувано18.08.05 11:28



Къде изчезна Дуло?



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: Бoян lYl]  
Авторbylgarin ot Kiyv (Нерегистриран)
Публикувано18.10.05 01:24



A на теб известно ли ти е откога руснаците /не русите/ живеят на тази територия Ако не припомни си историята - Екатерина велика /германката/, цар Петър и /Санкт Петерсбург ?/... В украинския има думи като в българския, които не се срещат в руския и т.н Защо руския да не се е развил от бълг. и укр. езици които са близки /естествено украинския с доста промени поради вековете полско робство/ Да руския е изпитал влиянието на българския, след 200-300 г. много думи се връшат в българския които се развива след Освобождението Между другото Чел ли си възрожденските поети и писатели в оригинал условно казано Е това руски ли е Сам си отговори



Тема Re: Нашия бог се казва БОГ!!!нови [re: bylgarin ot Kiyv]  
Авторstark (Нерегистриран)
Публикувано26.11.05 22:30



Търся информация за обществото "Войни на Тангра"?!



Тема Re: ТАНГЪ+РА, РА+Й, У+РА!нови [re: Kpиcтиян Bиkepнec]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано03.12.05 23:31



+ Щомъ не можешъ да схванешъ толкова елементарни неща?!



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано20.01.06 13:30



Интересно...тази тема е във форума повече от година и в нея са се поровили бая народ! Какво излиза: явно българина се вълнува от нея! Защо ли?
П.П. Питам риторично.



Тема Re: Тангранови [re: Дyлo]  
Автор Caбaзий (сабасианец)
Публикувано20.01.06 14:55



питай нереторично за да ти се отговори

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Тангранови [re: Caбaзий]  
АвторGeRrY_лЪЮ (Нерегистриран)
Публикувано22.01.06 14:02



Там е цялата работа,че историята ни е много изкривено представена в учебниците.Авторите по-скоро измислят,вместо да проверяват в историческите извори,според които българите са били един доста развит народ и не са били просто едно племе идващо от азия.А и българите когато идват към европа не са били малобройни както е според учебниците,а според всички древни източници са били многорбройни.всичко си пише в книгата "сага за древните българи" от Петър Добрев,който се интересува повече може да я прочете.Проследяват се лингвистични белези и други доста е интересно.Християнството се налага само за да се обединят останалите племена на Балк.п-в с българите и за да ни признае Византия за държава,защото според тях нехристините били варвари.



Тема Re: Тангранови [re: GeRrY_лЪЮ]  
АвторGeRrY |Y| (Нерегистриран)
Публикувано22.01.06 14:04



Пропуснах да кажа,че темата е страхотна



Тема Re: Тангранови [re: Caбaзий]  
АвторДyлo (Нерегистриран)
Публикувано28.01.06 14:57



Точно до теб бих се допитал относно други теми, но не и в случая.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.