Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:53 23.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Тема Хетско/Месопотамските митовенови  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано27.12.04 00:55



Здравейте!

Въпроса който поставям е вероятно повече за клуба "Митология" където съм го и сложил, обаче си позволявам да го поставя и тука, защото всъщност въпроса е свързан най-вече със старите богове - а те са във вашата компетенция нали така :))
(с риск да бъда досаден, защото предполагам, че много от вас "пребивават" и в 2-та клуба паралелно)

Ако някой се интересува от старите Шумерски и Хетски митове, ще се радвам да ми помогне с една мистерия...
Когато кажем "класически месопотамски мит" всички се сещаме първо за епоса за Гилгамеш. Освен него обаче съществуват и други типични митове, които се срещат във всеки сборник- между тях са 3 -
1. "Поражението на Дракона" - за битката между "Бога на Ураганите" и "Дракона"
2. "Завръщането на пролетта" - за разсърдения бог на пролетта Телепину
3. "Приказката за чудовището Уликуми, което стигало с главата си небето"
Да не ги преразказвам, че са много дълги, а и са известни на всички
До тук добре
Обаче на скоро ми попадна една книга за хетите в която освен за "Хилядите богове на хедската замя" е засегнат и въпросът за митовете.
Разбира се, споменава се, че по онези земи митологичната система е била изключително комплексна, вкючваща митове от чужд произход - месопотамски, хуритски, сирийски
Обаче имало и "чисто анатолийски митове" - хетско-лувитски и протохетски
И кои са 3-те "чисто анатолийски мита" дадени като пример:
1. "Мита за Илуянака или борбата срещу Дракона" - съвършенно копие на "Поражението на Дракона" до последната подробност
2."Мита за Телепин" - за разсърдилия се бог на пролетта (едно към едно със "Завръщането на пролетта")
3."Песента на Уликуми" (като "Приказката за чудовището Уликуми.......")
И вече епосът за Гилгамеш е цитиран като общ за всички народи от района.
Значи един от двамата автори нещо бърка
Обаче кой?
По склонен съм да вярвам, че митовете са месопотамски, защото из тях се мотае бог Еа например (и в "хетската" приказка се споменава името му, а той е Шумерски бог)
Обаче "Бога на ураганите" го има и в "месопотамската" история за Дракона, а Бога на Бурята си е хетски бог....

Вашето мнение???



Тема Re: Хетско/Месопотамските митовенови [re: Logrus_]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано27.12.04 23:31



на бегли спомени от седми клас (а той беше отдавна за мен), хетската държава е в Месопотамия
Месопотамия не е държава, а област
така че дали ще наречеш митовете хетски (конкретно) или месопотамски (общо), все е вярно

mom, he formated my second song


Тема Re: Хетско/Месопотамските митовенови [re: Loretta]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано28.12.04 13:11



Да, ама не. Хетската държава се е намирала в Анатолия (днешна Турция демек) и май е нямала много общо с месопотамските цивилизации и култури. И доколкото си спомням, митологията на хетите също е различна от тези от Двуречието, но не съм много наясно с детайлите, а и не ги помня много.

Nothing Remains The Same...



Тема Re: Хетско/Месопотамските митовенови [re: Taлиecин]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано28.12.04 13:13



Ок. Взимам си мнението назад, значи.
Да съм внимавала повече в седми клас!

mom, he formated my second song


Тема ми не съвсемнови [re: Taлиecин]  
Автор firefox (dreamer)
Публикувано28.12.04 16:03







Тема За хетитенови [re: firefox]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано28.12.04 16:19



Всъщност - да, хетското царство е било в Анатолия. Интересното е, че хетите всъщност дори не са симитски народ (както повечето хора предполагат, поради района в който "действат"), а индоевропейски преселници, дошли от Балканите в Анатолия 5-4-тото хилядолетие пр.Н.Е. и смесели се с кореното население - т.нар. "протохети". Протохетите нямат нищо общо с хетите, названието е традиционно, те са били доста развита цивилизация, нито симити, нито индоевропейци.... - нали се сещате за Чатал Хьоюк...- техен е.
Та, религиозно-митологичната им система няма нищо общо с месопотамската, от тук идва и объркването ми



Тема мммм дали? [re: Logrus_]  
Автор firefox (dreamer)
Публикувано28.12.04 18:12



бе това с нямането нищо общо не бързай да го казваш - ок, да хетите са индоевропейци по-скоро (големи любители на боговете на бурята, не ще и дума, по която причина лесно се вписват в схемата на "общата индоевропейска религия" и вариациите), но дали не са имали нищо общо със с(!)Е(!)митска Месопотамия?

сещам се за пример от наскоро четена книга - ставаше въпрос за една хетска богиня явяваща се едва ли не женски еквивалент на бога на бурята по линия на това, че и тя се счита с един общ събирателен образ на държавно равнище, но в отделните селища се почитат местни нейни ипостаси. Та богинята се казваше Слънце от Аринна, което странно име се дължи на трудността да се прочете/преведе записът на името й, а той какво мислиш представлява? Клинописен знак значещ "бог" и клинописния символ на Шамаш, откъдето и тълкуването богиня слънце. Нататък май следвал и запис, който се прочита като Аринна, макар да не си спомням действителен топос ли е това.

Та мисълта ми е точно за това, че след като хетите са ползвали месопотамска писменост (не казвам точно каква, нито мога в момента да уточня до каква степен е била модифицирана, ако въобще е била, понеже трябва да проверя източниците си), а и до голяма степен са следвали утвърдената на юг-югоизсток стилистика в изкуството (макар и да са привнесли доста самобитност), трудно е да се каже, че степента на влияние е малка. Митологията не е нещо изолирано в някаква консервативна, статична дисциплина, която да може да се изучава в чист вид. Да смятаме така е грешка, която често правим понеже сме плод на епоха с развити _догматични_ религиозни системи - нещо което не е 100% вярно за историческата епоха, която се опитваме да разглеждаме. Според мен, митологичното мислене е в много голяма степен опит да се осъзнае заобикалящият свят и в този смисъл не може да бъде безболезнено отделено от цялостната житейска философия, светоусещане, естетика, че и визия за държавно управление, ако щеш. А понеже по тези показатели имаме индикации за вляние привнесено от Месопотамия, едва ли ще сгрешим много да предположим такова и по отношение на митологията. Няма да е първият случай в който относително близки образи от различни пантеони се смесват и си влияят тогава когато народите, които са им носители се срещат и взаимодействат.


ПП: поздрави за ника ;) Chaos will prevail :)



Тема Re: мммм дали?нови [re: firefox]  
Автор Logrus_ (Kwn)
Публикувано30.12.04 23:17



Разбира се, да се отрича влиянието е немислимо - всъщност през 19-18 век историческия фон в Анатолия се характеризира с наличието на асиририйски търговски фактории - практически средища на ``цивилизация`` по тези земи - наследство от тях са голям брой клинописни плочки (по традиция наричани ``кападокийски``)
Що се отнася до Слънцето - тук нещата са малко сложни- по хетската земя то е почитано в два аспекта - мъжки - "UTU", "Tiwat"- на лувитски ,"Tiyat" - на палайски ; и женски - богинята Слънце Арина - тя е старата хетска богиня Вурушему, почитана в протохетския град на Арина. В официалния пантеон от времето на Империята тя е уподобена на хуритската Хебат.
Влияние да - но корена е един, все пак това не са сходни народи. А аз попаднах на категорично твърдение за анатолийския произход на митовете - т.е. някъде има груба грешка, което не ми харесва




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.