Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:05 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема името  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано01.12.04 22:15



В нашата специалност понеже сме се събрали все образи-уникати, имам следния колега: казваше се човекът Лазар. Интересува се от сканд. езичество, пише дипломна работа за върколаците в сканд. средновековна литература, и сме ходили с него навремето заедно на една лекция, посветена на историята на Антихриста.
Това знам за него.
Идвам тоя семестър на училище, питам колегите какво ново (щото както винаги идвам със закъснение), осведомяват ме те какво е належащо да се знае и накрая казват - а, да, и Лазар си смени името.

За тук присъстващите, които не знаят кой е Лазар (от някои теми, в които няма да се намесвам за да не им развалям хомогенността, си мисля че може да има такива хора тук), ще поясня, че това е библейски (новозаветен) персонаж, когото, според Евангелието, Христос възкресил от смъртта.
"Лазаре, стани!" му казал и оня както бил умрял - възкръснал.
И роднините на Лазар много благодарили на Христос.

Та името е силно християнско демек, и човекът понеже има някакви принципни несъгласия с тази религиозна система, си го е сменил.

Сега се казва Нордиан Нивлхайм. Хубаво, алитеративно име, отпращащо директно в дълбините на скандинавското езичество.

Усещате ли какъв въпрос ще ви задам?

Кой от вас, който има християнско име, би го сменил официално заради убежденията си?

За тези с нехристиянски имена: възнамерявате ли да се съобразите с произхода на името, когато живот и здраве един ден наименовате децата си?
Не че ще зависи само от вас , но какви имена биха избрали езичниците за собствените си деца?

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.12.04 22:50



За щастие нямам нужда да си сменям името... А за децата - обезателно! На всяка цена ще се съобразим!

Но всъщност кои имана са християнски? Примерно тези които са гръцки или латински - кои не са се използвали преди появата на християнството? Тези, които са да кажем еврейски - хубаво, те могат да минат за "християнски" или "неезически".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано01.12.04 22:52



щях да се подяда пак с тебе, ама хайде хубава тема, няма да те дразня
ами моите имена собствено, бащино и фамилно са славянски, така че съм доста горд с това
все пак ако питаш Огнеслав, той ако научи собственото ми ще каже, че
не е автентично, но все пак си е славянско, няма съмнение
ако имах еврейско, гръцко и не знам си какво име, просто ужас, но си е чиста случайност, щастлива случайност, че съм с такива имена
децата си бих кръстил само със славянски или български имена
за момче - Борис, Боян, Чавдар, Владимир и т.н.
за момиче - някакво славянско
за прекръстване не знам, може би



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Aristipos (цинико-сиренаик)
Публикувано01.12.04 23:36



чудесен въпрос!
Даже сега съжелявам, че нямам христианско име за да го сменя!

"Когато другите мислят като мен, ми се стува че някъде греша"


Тема Re: иметонови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано02.12.04 00:59



Може и Цок, да кръстиш някое. Или Кракра ( като Кракра Пернишки)
Смешни хора. Да ви имам предразсъдъците.



Тема Re: иметонови [re: Black Wolf]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 01:25



Ами разбирам имената на апостолите (Петър, Петя, Петко: Павел, Павлина, Павлин; и т.н. - имат се предвид и производните им), директно това на Христос (Христо, Христина, Кристиян), на Мария (заедно с Мариана), Магдалена (Магдалина), всякакви пожелателни от типа "божи дар" (Божидар, Теодор, Теодора, Тодор) и директно имена със значение "бог" (Божан, Божана, Божил) (макар и тези конкретно да не означават непременно конкретния бог, винаги са се свързвали с него).

Други библейски персонажи - Йоан (Иван, Иванка), Йордан (Йорданка), Георги (Гергана, ...) - тези дето празнуват по-известните именни дни, отворете кой да е православен календар и ще ги видите - с червеничкото (освен неделите), останалите са по-неизвестни такива.

Също имена на светци, които не са известни по друг повод освен покрай светеца, т.е. създават асоциация именно с този светец и не биха навлезли конкретно в нашата култура, ако не ни ги беше донесло християнството.

Имена, назоваващи християнски символи и важни събития (Стефан, Кръстю, Евгения, Наталия, Величко, Спас).

Т.е. говоря за това, че въпреки че дадено име е съществувало да речем преди появата на Христос (напр. Мария), то е навлязло във всички световни култури именно чрез християнството и в днешно време всеки свързва това име с "божията майка" - едва ли някой би могъл да ти изведе еврейското значение на думата?!...
С имената, обозначаващи предмети (напр. Кръстю), е по същия начин - предметът "кръст" си съществува отделно, но хора биват кръщавани на него заради Христовия кръст, а не заради някой друг. Също с името Наталия на всекиго е ясно за чие рождество иде реч, и коя е благата вест, на която е кръстена Евгения.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 01:33



Оо. Не си прав да омаловажаваш силата, която името носи.
Според мен името е много важно за човека. Не вярвам в нумерологията, по друг начин е важно.
Смисълът му е единият много съществен елемент: какво означава, какво пожелание отправяш към детето си, давайки му конкретното име? Има съвсем директни такива: Живко, Здравко, Камен, Румен... дори Стоян (да се задържи, да стои - ако родителите са губили други деца преди това и ги е страх да не загубят и това).
Другото важно е как звучи - съчетанието от звуците. Това не мога да го обясня добре, но Гъцко, да речем, не е сред най-благозвучните имена.

В днешния свят - и сега вече ще ти дам, Бьори, повод да ме заядеш - е добре името да се произнася лесно и от хора, които не говорят български. Свидетел съм как се измъчваха всичките ни преподаватели като се опитваха да се обърнат към момиче с име Цветелина. Това "тсв" в началото на думата ги изтормозваше отвсякъде. Никога не би могло такова нещо да е в плюс на човека, може евентуално при лош късмет да му се превърне в минус.

Име Цок за първи път чувам, но Кракра е страхотно (обичам мъжки имена завършващи на -а). Жалко, че е толкова непопулярно име в днешно време, та ако кръстиш детето си така, го обричаш на доживотен присмех и гледане под вежди.
Да дадеш име, за което да му се подиграват, смятам за най-лошия избор. 4овек трябва да носи името си достойно и да не се срамува от него.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Бьopи]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 01:41



аз харесвам това звучене на гласна + я: Боян, Деян (второто някакси повече)
също имена на дървета: Калина, Явор, Ясен (последното обожавам заради двузначността му)
другите ми любими са Яна (не знам защо) и Огнян (и смисъла, и звученето)

сега като се замисля, Яна май е от Йоан Кръстител?

и като каза славянски: много харесвам съставни мъжки имена, и специално Десислав, защото може да се съкрати на женско
също женски имена, които се съкращават на мъжки

ама аз съм си джендър-чалната малко, не отричам
в смисъл кефя се на многозначност и неопределеност в това отношение конкретно - дава поле за интересни експерименти
макар че знае ли ги човек наследниците дали ще им е до такива експерименти

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Aristipos]  
Авторнaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 01:55



Тоя дето си бил сменил името, просто е болен, ама много...
Аааа и тежко, при това...



Тема Re: иметонови [re: нaблюдaтeл]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.12.04 03:26



Да, в нашето откачено време, плод на противоестествената християнска култура, почти никой вече не се замисля за силата на името...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Е, де !нови [re: Loretta]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано02.12.04 10:25



Петко какво християнско има ? Не идва ли от Пет ?

Петър има и български вариант - Камен

Божидар и подобните на мен ми изглеждат нашенски, все пак и езичниците почитат Бога. Величко, Спас - също (,,велик'', ,,спасител'').

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Е, де !нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 14:16



Празнува ли Петко Петровден?
Петровден на кого е ден?

А иначе може и от 5 да иде, знам ли.
Странно. Кой си кръщава детето "5"?
5 какво?
5-ия ден от седмицата?

Абе, кой е изобретил седмицата?
Искам да кажа, винаги съм си мислела че е християнска повеля (да почиташ седмия ден и да не работиш), но в момента нещо се усъмних...

mom, he formated my second song


Тема Re: Е, де !нови [re: Loretta]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано02.12.04 14:53



За седмицата и аз мисля, че е християнска чикия. Но има и други календари - прабългарският например е бил много точен - може да се опитаме да го популяризираме и възродим ? Все още има държави, живеещи по не християнско летоброене - Китай, Япония и т.н.

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Е, де !нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 16:49



Прекалено ще си усложним живота. Аз не виждам смисъл.
Отделно дето е невъзможно де, ама тука нали си говорим на всякакви теми, включително и на фантастични, та може.
Я пусни тема за календара, да видим какво мислят останалите.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 18:40



моето е юдео-християнско (старозаветно).
нямам никакво намерение да го сменям, още повече че буквалният му смисъл ме удовлетворява на мах

не съм езичник, да добавя за протокола, че някой да не се обърка :)



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано02.12.04 19:56



всъщност ти какво точно следваш?
а за славянските имена питайте те Огнеслав, макар че относно имената Борис И Боян ще имаме спор с него
Боян не произлиза от боя се, нито пък Борис от боря се



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано02.12.04 20:04



абе я си пиши там в мизерното клубче, какво се намесваш тука, като си продажен гъз какво да те правя
кръсти си там името на някой евреин или грък, който няма нищо общо с нас
и не знаеш какво означава името и си глей кефа
Кракра е бил достоен българин, койте се е бил за нашата свобода, ти като искаш да си роб - бъди си
какво ми дреме на кого как му звучи някое име, смешно било, що пък все хората трябва да се казват Петър, Иван или Мария
вас ако питаме всички еднакви трябва да бъдем, че да може лесно с гегата да ни пердашат



Тема Re: иметонови [re: Mist]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 20:11



Юдео-християнин такъв.
А аз се сещам за една колежка, която е жена на основателя на официално регистрираната в Норвегия езическа религия (признато вероизповедание, можеш да си го попълваш в документите например). Много щура жена, с раста до под кръста (не че има общо) и рунически надписи по ръцете, и "открит" езичник.
Та тя се казва Мари и си е съвсем спокойна с това име

Писа дипломна за един езически култ - към конския фалос Волси - запазен през християнско време. Фалосът се завива в специални листа, за да се запази, и семейството се изрежда да му се покланя всяка вечер ли какво там беше. Култът се води от жените в семейството (майката и дъщерята), та бие на содомия отвсякъде.
Целия център я бъзикаше че пише за конски пишки ама тя не се притесняваше грам.

Искам да кажа, че и най-непукисткия и "тру" езичник може да си носи християнско име без да се притеснява.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 22:15



не юдео-християнин, а прост атеист :)

изобщо не ме учудва колежката ти. така или иначе човек си сменя името (доброволно), само ако не му харесва. пък и в днешния свят на никове, които можеш да сменяш по пет на ден, какво тук значи някакво си име :)



Тема никовенови [re: Mist]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано03.12.04 03:02



За никовете никак не съм съгласна (егати, това как хубаво се алитерирА!).
Не се сменят лесно. С всяко име, което ползваш, си върви някаква идентичност, която изграждаш пред останалите (то името за нищо друго не служи - ако си сам на света, не ти трябва). И в един момент тая идентичност не можеш с лека ръка да я зарежеш и сринеш до основи и да се откажеш от нея.

Аз съм преживяла 4 смени на никове (освен паспортното ми име) и отказът от някои е бил труден, от други - лесен - само според това колко хора ги знаят и дали се налага да продължавам да контактувам с тези хора.
Сега има останки от идентичности насам-натам - тук съм едно, на ICQ друго, приятелите ме знаят еди-как си, блогърите по друг начин - станала съм на зелка от тия никове, а си ги обичам и си ги чувствам свързани с мен.
Все още не мога да преживея да се обръщат към трето лице с Eowyn специално. А в смесена компания се е случвало да ме наричат (и дори да се подписвам!) Lоrettа/Ео. Или пък аз сама да се запъвам и да не знам как да се представя като ме питат коя съм. В главата ми не е въпросът коя съм, защото аз съм много, а "коя ще бъда за този?".

Изобщо, не е така лесна и на случаен принцип тая работа с никовете. Е глей си тебе - хем пишеш тук нерегнат, хем поддържаш това id и туй то. А можеш да си пишеш анонимно всеки път. Що така?

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 03:03



Специално за "Гъцко" ( не че и аз съм го чувал), сети се колко смешни думи с "ъцк", знаеш.

Пръцка
Фръцка
Скръц

... и разни такива ъцкави думички ...
а Цок, Цоко, Цонко, може би и Цанко ... съм чувал ( не, че знам със сигурност ) че са български имена.



Тема Re: иметонови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 03:16



хи-хик ...
Много си готин, когато си ядосан. Мога ли да те цункам.

Кво се палиш бе ...
Аз да съм казал че Кракра е недостоен българин! Напротив! И за каква свобода говориш? За тази ли, за която хората са се клели над ножа, револвера и Библията?
Пак повтарям БИИИИИИИИИИИИИИИИБЛИЯТА...
Ти, дето се правиш на свободен, очевидно също си роб. При това ти харесва. Защото си роб на предразсъдъците си.

Освен това, ти не можеш да ми кажеш в кой клуб да пиша. Където искам, там ще пиша. Ако искам, всеки ден тука, ще пускам по един Давидов псалом.

Аз не се казвам нито Петър, нито Иван, нито Мария. Обаче и Стоян не се казвам...нито Боян, нито Борис. И децата ми също.
Което още веднъж показва, колко си задръстен, в опита си, да се направиш на свободен.



Тема Re: иметонови [re: Black Wolf]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 03:22



Ами аз като не вярвам в подобна сила?
Да, името е важно и е по-добре да звучи приятно, отколкото НЕприятно...но чак сила ...
Аз лично си харесвам моето, но не съм сигурен че бих го сменил, ако не ми хареваше ...



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 03:28



Сега ако Бьори не те разпне ... не знам ...

Междувпрочем, знаеш ли, че и растата нещо-свързана с юдео-християнството? Лайън-Зайън...такива неща



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано03.12.04 03:43



да бе, а мацката е норвежка!
това норвежец с раста е някакъв оксиморон...

сигурно затова си и пази името Мари
обича... дихотомиите! (е не, лигавя се вече)

mom, he formated my second song


Тема псалминови [re: Bloodsigned]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано03.12.04 03:52



аа не може :)
Давидовите псалми ще ги изтълкуваме като оффтопик и веднага ще се обединим срещу тебе и ще си назначим модератор специално да ги трие
ама недей така, я глей колко си е хубаво сега
аз се борих много против модератор тук навремето, така че не ми разваляй труда - хубаво клубче стана и без да е нужен пазач
то да не повярва човек направо

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано03.12.04 08:22



точно ти да не вярваш в силата на христовото си име?



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано03.12.04 08:46



Разбира се, че можеш да ме цункаш ама отзад
Разбира се, че са клели над библията, те не са познавали старите вярвания или богове или поне не така че да ги познаят в същността им, представяте ли си Ботев или Левски да бяха езичници, кой от обикновените хора, в чиито глави векове на ред се е набивала християнската зараза, щеше да им повярва и да тръгне след тях, те така или инак са смятани от повечето за луди нехранимайковци. С това не казвам, че тези двама герои са имали отношение към езичеството, били са си християни, дори и Ботев, смятам.
Но да ми говорят, че християнството било запазило българската народност, направо смешно.
Не го запазило, а го е консервирало. А на консервата май и до днес пише РОБ, разкалати преди употреба, че да му се намести мозъкът.
А ти пускай каквото щеш, ако искаш и любовната лирика на някой поп-педофил, все ми е тая.
Мисля, че скоро християнството ще слезе от трона, искаш не искаш, това е.
Всеки може да си кръщава детето, но пак казвам не виждам смисъл да го кръщавам с имена, които не носят смисъл за мен като българин.



Тема off topicнови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 09:44



Дали християнството е запазило българската народност е въпрос на тълкувание, на историческите факти.
Един общоизвестен факт е, че по времето на вече споменатия пернишки деспот, да си смениш вярата е означавало да се отречеш от род и родина. В нашия случай - да се отречеш, да си българин.
В условията на робство, дори консервацията (каквото и да означава това) е по-добрата алтернатива, от асимилацията.
Предполагам, че именно това е направил и Паисий, извеждайки родовета на българските царе, директно от потомството на Ной - тълкувал е историческите факти.
Защо на Ной, а не на ... Ерик Червенокосия, да речем, ще те оставя ти да ми разтълкуваш.

Като допълнение към темата за тълкуването на историята, ще добавя, че преди години четох за група турски "историци", които заявиха пред света, че националността на Омир е мит.
Според тях, Омир не е бил грък, а турчин и се е казвал Омер.

Така и ти, можеш да твърдиш каквото си искаш и за християнството.
Може да е запазило българщината. Може и да не е. Фактите обаче сочат, че Евтимий Патриарх търновски е защитавал Търново и е умрял не защото не е искал да стане васал на султана, а защото не е искал да смени вярата си.

Към темата за имената мога да добавя, че заедно със смяната на вярата и сюнета, смяната на християнските имена с мусюлмански е било задължително при "новопокръстените", като мярка за отделяне на "правоверните" от "раята". Така се е "родил" Карафейзи, например.

За християнството - Евалла аланк'оолу!!!!
Мило дете, АЗ ЗНАМ, че скоро християнството ще "слезе от трона", както казваш. Не само това. Скоро християните ще бъдат преследвани и третирани като врагове на демокрацията и свободата. Даже ще имаш удоволствието да убиеш няколко, предполагам.
Това миличък, го пише в Библията.
Дано когато дърпаш спусъка, се сетиш за тези мои думи.



Тема Re: иметонови [re: дядoБлaro]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 09:50



Истина, истина ти казвам,
ако Исус Христос, се казваше Драган Чуйпетльовски,
сега нямаше да плюете срещу християните
а срещу чуйпетльовците

а моето име, има стойност до толкова, доколкото аз самия имам такава.
Малко ми е трудно да те разбера какво искаш да кажеш с това "да вярваш в силата на християнското си име..."
...да не говорим, че името ми е по-скоро славянско.



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 09:52



... дихотомия...?!?!?!
единствената дума с подобно звучене, за която се сещам е "лаботомия", но предполагам че нямат нищо общо?!




Тема Re: псалминови [re: Loretta]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано03.12.04 09:58




Може да назначите модератор само за мен.
Ще е голям комплимент!

Аз, разбира се не бих направил такова нещо ... от уважение към...хм ... верите ви.
..и защото "Зорлем гюзеллик олмаз"...
Но ми стана смешна препоръката на Бьори, в контекста на предъвкваната вече тема, за свободата на словото.



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано03.12.04 13:59



жалко е, че не разбираш.



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано03.12.04 14:04



да те насоча малко:
кога аврам става авраам(и защо), а исус - иисус?



Тема Re: никовенови [re: Loretta]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано03.12.04 15:17



мисълта ми беше за техническото улеснение - кеф ти, сменяш ник.



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор leshnick (human equation)
Публикувано03.12.04 16:10



“What’s in a name? That which we call a rose by any other name would smell as sweet.”
Шекспир

В ботаниката може да не е толкова важно името;) при хората обаче си е важно – особено за комуникацията с околните, както се отбеляза, но също и за самовъзприемането. Сега, връзката между означаемо (понятието, идентичността) и означаващо (думата, името) може да е произволна, но не и в социален контекст. Името на човека е някаква особена пресечна точка на индивидуално и социално – дава ти се от други, често е повторение на някакви още по-други, изговаря се (пише се) от други много по-често отколкото от самия тебе. От другата страна са теориите, че то изразява по някакъв начин дълбоката ти същност и има едва ли не мистична значимост. Спомням си един сайт, където като си напишеш името ти дават описание на характера;) Голяма забава.

Та, ако си смени човек сам името, тръгва с рогата напред срещу социума, един вид, аз съм остров, сам си решавам как ще се казвам, вие се съобразете с мене.

За децата – моите имат много интернационални имена:) Каката даже е една от съпругите на бог Кришна:)) Малкият е кръстен на архангел:) Религиозна толерантност форева:Р

А нейде из Откровението на Йоана пишеше нещо в смисъл, че в края на времената всеки ще получи бяло камъче, на което ще има специално име, известно само на Бога. Направо да му стане любопитно на човек:)

hopelessly blissful and blind


Тема Re: иметонови [re: leshnick]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано03.12.04 22:34



Да си смениш името не е действие срещу социума. Ти не му пречиш с нищо. Просто взимаш в ръце посланието, което излъчваш, и също това, което получаваш, когато се обръщат към теб по име.
Ако това послание не ти харесва и го смяташ за невярно или по някакъв начин неприятно, или не желаеш да се асоциираш с него - защо не.
Малко повече контрол над информацията за, от и към нас е хубаво нещо.

mom, he formated my second song


Тема не е точно таканови [re: Loretta]  
Автор Amicus Plato (Censor)
Публикувано04.12.04 00:54



В отговор на:

Да си смениш името не е действие срещу социума




Абе не е точно така. Защото е from now on you will call me един вид
Кой каза по-горе, че няма смисъл да имаш име, ако си сам. С името те назовава някой друг, който е прието, че има право да го прави и след това обществото приема, че тази личност се назовава с това име. Посланието на името изобщо не е твое послание; това е уловката, посланието е от общността към нея си в бъдещето. И ти като си сменяш името, това е бунт и действие срещу нея, защото искаш да обсебиш това средство за комуникация. Затова и можем да приемем, че смяната на името има деструктивен характер по отношение на обществото.

Случаите с нелепи имена само потвърждават правилото. Това е изкривена комуникация и намесата цели в случая да я нормализира.

Идеята, че името не е послание на носещия го индивид, а на общността към себе си, намира израз и в съдебната практика при смяна на името. Съдът изисква лицето да докаже, че с името, което иска да приеме законно, е известно в обществото.

Ако всеки си гледаше в собствената паница, светът щеше да се върти къде по-бързо.

Тема Re: не е точно таканови [re: Amicus Plato]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано04.12.04 02:36



Добре. Нека бъде действие срещу социума
Но ако социумът иска да изпраща послание към себе си, то нека индивидът има право да се съгласи или да откаже да бъде носител на това послание.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: leshnick]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.12.04 07:23



Името се дава от други... Ами така е в сбърканите социуми. Като нашия... В нормалните човек си завоюва името - или имената, защото различните етапи от живота може да изискват различни имена. И името се дава от други в зависимост от това какъв си и какъв искаш да си.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: иметонови [re: Black Wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.12.04 07:26



Освен това не човек избира име. Би трябвало името да намери човека... Христо или Мария не са такива имена... Те не означават нищо истинско, нямат сила... Те отрязяват само желанието на родителите ти, които общо взето хабер си нямат от това какво е значението на името за човека.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Мда, в допълнениенови [re: Black Wolf]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано04.12.04 15:19



мога само да кажа, че в обществата, следващи езическата традиция, имаш едно име до пълнолетие, и друго след него. Понякога и трето, свещено име за по-специална употреба.

Нещата много-много не са се променили и при нас, т.к. приятелите все още си говорят на прякор.

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано04.12.04 15:20



Аз не бих си сменил личното име, защото е Българско/славянски корен/, макар, че някои смятат,че имало такъв "християнски" празник и даже такъв светия/ а такъв няма/!!
Виж фамилията ми е християнска и ако можеш да я сменя с родовата ., ама тя пък е турска, тъй,че ...
аа... щях да забравя Познаваш ли Кристиян Викернес??
А знаеш ли случая с Иван Лайнаров , дето отишъл да си смени името?

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема не във всички езически общества е таканови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано04.12.04 18:54



В някои си е както при нас е практиката - името носи родова идентичност, т.е. дава се име, което указва към кой род принадлежи човекът. Визирам Скандинавия, където се срещат поредици баща Алф - дъщеря Алфхилд - чичо Алфгейр - друг чичо Гандалф, или пък израз като "той се казвал Финн и бил отгледан от Берг, затова му викали Бергфинн" и т.н.

В този смисъл и ние сме си поезичничили християнското имедаване, като сме съчетали двете неща в практиката: хем даваме християнски имена, хем - в най-често срещания, т.нар. "традиционен" случай - ги избираме не според значението им, а според това как се е казвала бабата или дядото, т.е. указваме и поддържаме някаква родова идентичност.
Което е силната страна на езичеството, защото за него тази идентичност е важна.
За християнството не е, то - както някой цитира в другата тема - предизвиква човек да остави майка си и баща си (подразбира се ако го спират) и да се присъедини към Христос, т.е. отношението човек-бог е по-важно от отношението човек-род, а "истинското" семейство на човека е общността от християни, не биологичното му.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Caбaзий]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано04.12.04 18:56



Знам го за "Тодор Лайнаров", вицът беше политически едно време

mom, he formated my second song


Тема Re: off topicнови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано05.12.04 16:56



Капитализмът си е малко дело на християнството ми се струва, така че вие добре се вписвате в действителността, така че няма нужда някой да ви гони.
Това, че имало и има християни родолюбци, не значи, че религията ви е такава. При това какви са тези глупости, ако Патриарх Евтимий беше мюсюлманин нямаше ли да защитава родината. Въпреки еднаквата вяра и до днес се знае кой е турчин и кой кюрд, така че в случая за каква асимилация можем да си говорим.



Тема Тамън да прочета нещо умнонови [re: Bloodsigned]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано05.12.04 21:08



АЗ ЗНАМ, че скоро християнството ще "слезе от трона", както казваш и айде пак глупости : Това миличък, го пише в Библията.

Нема да ви дойде акъла, християнчета. Поне не и докато се кръстите.

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: off topicнови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано06.12.04 20:59



За верска.
Освен това, на какъв език говорят кюрдите? Аз наистина не зная, но се чудя, на кюрдиски ли? Има ли вобще такъв език ...имало ли е ...

"Това, че имало и има християни родолюбци, не значи, че религията ви е такава." Но не значи и че не е!
Щял ли е Патриарх Евтимий... може би. А може би не. Фактът че един християнин е родолюбец, остава.
Това не отменя факта, че е имало християни - предатели.
Просто разшираява мирогледа.



Тема Re: Тамън да прочета нещо умнонови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано06.12.04 21:02



Въпрос на гледна точка, нали?



Тема Re: off topicнови [re: Bloodsigned]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано07.12.04 11:43



Патриях Евтимии е единица ами поп Кръстьо ами поп Мартин дето обира съратника си Вълчан воевода, ами колко още знайни и незнайни предатели от тоя калибър които са си сътрудничели с гърци и турци за да ни заличат като народност. Защо започна с изключенията трябваше да започнеш с правилото.
Знаеш ли че когато кръстоносния поход на Варненчик е минавал от тук е клал попове защото са учели че кръстоносците са зли а турците са пратени от бога за да накажат болярите.
Не христянството е спасило духа на българите а традициите които те са си мислели, че са христянски. Махнеш ли традициите и вярата ни ще се обърне още по лесно точно това става днес подмянна на ценостна система.
Днес християнството прокарва световния ред на масоните и евреите а повярвай ми трябва да си пълен идиот ако си мислиш, че те са с добри намерения.

nf_kubratov_snop@abv.bg
nf_kubratov_snop@yahoo.com



Тема off topic - поп Кръстьонови [re: Бoян lYl]  
Автор Amicus Plato (Censor)
Публикувано07.12.04 17:26



извън темата е, но справедливостта изисква да напомня, че поп Кръстьо е набеден и възприет от широкото мнение като предател заради Вазовото стихотворение. Човекът, предал Левски, е Димитър Общи и този факт започва да става все по-известен.

Разбира се и на комунистическия режим му е било добре дошло да експлоатира мит, в който поп е предател.

Аз не съм съгласна с тезата, че християнството не е допринесло за запазването на българщината. Основна необходимост, за да се предотвати асимилацията, е ясното различие. Религиозното различие е било възможно най-ясното. Това е отгоре-отгоре, ама сега не мога да развивам.

Ако всеки си гледаше в собствената паница, светът щеше да се върти къде по-бързо.


Тема Re: off topicнови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано07.12.04 23:02



Аз не съм срещу редовия индивид, разбирай християнин от простолюдието, а срещу такива, които имат достатъчно абстрактно мислене и са избрали да изповядват тази смешна религия.
Кюрдският език е от семейството на иранския и иракския, нищо общо с тюркския турски или пък арабския. Това не пречи на глупаците на слагат всички мюсюлмани под общ знаменател и да им викат араби.



Тема Re: off topicнови [re: Бьopи]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.12.04 07:28



Що иракския език от кое семейство е? Аз пък си мислех, че иракски нема, а просто арабски...

Кюрдския е от иранското ез. семействое от индо-европейската група ез. Значи е далечен роднина на българския. Ама мно-о-ого далечен... Доста по-далечен от английския примерно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Не на гледна точканови [re: Bloodsigned]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано08.12.04 10:10



А на избор между умереност и безгранична вяра.

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: off topicнови [re: Black Wolf]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано08.12.04 18:43



Иранска езикова е водят, на древните перси
ние пък какво общо имаме със английския



Тема Re: Тамън да прочета нещо умнонови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано08.12.04 20:59



ама ти къде си виждал някой в привилегировано положение сам да каже просто ей-така: "айде чао, аз бях дотук" и да си тръгне без нищо или да предрече сам края си от любов към мисленето?!? нещо не го вярвам. обичайните действия(и разсъждения) са все едно че ще остане завинаги, защото, "естествено" е най-добрият резултат от дълго развитие. не само с религиите е така. капитализмът се шири и мисли, че е най-ефективният продукт на общественото развитие, на само няколко школи знаят, че това ще свърши: марксистите, институционалистите(това е едно твърде интелигентно нещо, възникнало в САЩ) и цикличната школа в стопанската история. когато всичко свърши и ако обаче вземем, че станем като свободни атоми след това, бившите капиталисти ще обвинят марксистите, марксистите пък ще кажат, че е гадна идеологическа диверсия и ще идат да правят революции, а анархистите ще се изкефят и ще вдигнат голям купон

One day maybe you will love again
Love that never dies


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано08.12.04 21:12



съгласна съм. иначе моето име си е хубаво, славянско, даже връзка с природата има; за децата ще намеря славянски или български. дано не им се налага да седят в училище с разни Освалдовчета и други резултати от предозиране на наивни майки със сапунени сериали...
обаче случая с колегата ти малко ми напомня(извинявай) за онзи, дето искаше да се нарече Манчестър Юнайтед...и май му разрешиха. могъл е поне да намери подходящото българско име със значението на онова скандинавско...
(вари ме, печи ме - не ми е в излишък национализма, ама е здраво вкоренен...)

One day maybe you will love again
Love that never dies


Тема Re: Мда, в допълнениенови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано08.12.04 21:16



и в Япония имаше нещо такова - различни имена за различните периоди от живота...

One day maybe you will love again
Love that never dies


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано08.12.04 21:19



Гъзибарови са си действителна фамилия. само отворете за майтап указателя...

One day maybe you will love again
Love that never dies


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано08.12.04 23:37



Аз съм фен на тази идея, време беше и ти да предложиш нещо умно след идеята ти да ходим на църква.Така трябва ми още малко време и си сменям името на Елемаг.Едно чисто натурално древнобългарско име което панславистите навремето опитаха да изкарат славянско.
И наистина ме е срам че съм кръстен в църква и нося християнско име.От доста време си мисля по този въпрос, а ти какво име би си избрала?

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Тамън да прочета нещо умнонови [re: roxy]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано09.12.04 21:42



просто политическите партии да се забранят и готово



Тема Re: иметонови [re: Чepнopизeц]  
Авторpoбokoп (Нерегистриран)
Публикувано10.12.04 13:16



Ти трябва да си доста тъп, за да искаш да смениш името си, а още повече поради такива причини!

Човек трябва да уважава името си, ако ли не то това не говори добре за самия него. Е ако се казваш Лайнаров или нещо такова може, ама иначе е тъпо.

И мен ме кефят някой древно български имена, но не бих си сменил името, за нищо на света. Пък и всяко нещо с времето си. В Момента не сме древни българи, а съвременни и модерни:)

А че си тъп, от доста отдавна съм го установил...!?!?!? Големия Брат те наблюдава....!?!?!?!?



Тема Re: иметонови [re: poбokoп]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано10.12.04 23:09



Големият брат да ходи в Ирак!?!?

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: иметонови [re: poбokoп]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано11.12.04 12:59



И като модерни бъгари давай да се казваме със едни такива суупер модерни имена като: Адам, Джон, Питър, Мадлен, ...айре бегай обяснявай на американците колко модерно е да се казваш Стоян!!

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Тамън да прочета нещо умнонови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано12.12.04 01:55



... и всички вън, голи до кръста, да се плюеме!!!




Тема Re: off topicнови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано12.12.04 02:10



Хе хе ...
Като вземем предвид, че разполагам с някакво абстрактно мислене, кое ме прави да не съм част от простолюдието?!?
Но вместо да правиш още по-смешни съждения, защо не се замислиш, кое би накарало някой с абстрактно мислене, да изповядва тази смешна - както казваш - религия.
Вече го обсъждахме (макар и бегло) с Loretta, но нека ти обърна внимание на нещо. Има хора, които приемат вярата в Христос, като партийно поръчение. Но аз не бих вярвал в Христос, просто заради идеята.
Разбираш ли, тъпо е да вярваш в Рай, Ад и Възкресение, ако нищо от това не е вярно...

За кюрдите - Ето нещо, над който си заслужава да се помисли. Някога, преди векове, Кюрдистан е бил завладян от Османската империя. Днес няма Кюрдистан. Но има България. Може факторите да са и гео-политически, но е факт, че екс-християнска България е отстоявала своята идентичност, на база вяра а мусюмански Кюрдистан все още го няма.
И благодаря за езиковедската справка, но тя още веднъж потвърждава казаното от мен - два народа, с различна религия и с различна съдба.

Редактирано от Bloodsigned на 12.12.04 02:18.



Тема Re: иметонови [re: дядoБлaro]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано12.12.04 02:22



Аврам - Авраам, то си пише там.
Но Исус - Иисус е глупаво.
Що не питаш кога Йешуа стана Джизъс?!?!



Тема Re: off topicнови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано13.12.04 08:11



Изповядвай си каквото искаш, твоя работа.
За кюрдите, ами просто никоя велика сила не е решила да го има Кюрдистан и затова го няма.



Тема Re: Тамън да прочета нещо умнонови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано13.12.04 08:15



струва ми се, че присъствието ти вече нагарача
ако искаш да си чешеш езика, ходи на централна гара в чакалнята и разговаряй с твоя месия или с когото си щеш
на всяка манджа меродия



Тема Re: иметонови [re: Чepнopизeц]  
Авторpoбokoп (Нерегистриран)
Публикувано14.12.04 02:55



Каква чест може да има човек който не уважава собственото си име и то поради някакви изкривени възгледи?

Всъщност по-правилно е, че не възгледите ти са изкривени, а ти си ги изкривил просташки, през изкривения ти болен мозък. Иначе не са ти лоши възгледите.

Мисли......!?!?!?



Тема Re: иметонови [re: Caбaзий]  
Авторpoбokoп (Нерегистриран)
Публикувано14.12.04 02:59



Добре древни-болг-арино Сабазий.

А що не вземе да се прекръстиш на Навунхундоносор, или там къвто беше, така ще си ептем древен, е не българин, ама древен, като гледам за вас това е по-важното!



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано14.12.04 03:51



ни та знам коя библия четеш,ама..нещо или пише грешно,или не си дочел.



Тема Re: иметонови [re: poбokoп]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано14.12.04 08:29



Ех момче, тук толкова хора обясниха, че името не е нещо неизменно, и рожденното име е до време. То е детското име. Когато човек мине в друго ниво (зряла възраст), е редно ида има ново име - той е всъщност друг човек. Съвременното общество в своята безкрайна тъпота не осъзнаа и не обръща внимание на подобни "тънкости". Що си сменят името монасите? Църквата е запазила знанието за тази тънкост...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: иметонови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано15.12.04 00:18



а може робо да разбира това...в някъв аспект...



Тема Re: иметонови [re: дядoБлaro]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано15.12.04 10:22



Предста'аш ли си?!?!
Извинявай, дедо, ама верно ти е отишло абстрактното мислене ...

... или ти не си си довършил домашното и караш на обща култура...




Тема Re: иметонови [re: Black Wolf]  
АвторBълkoдaв (Нерегистриран)
Публикувано16.12.04 01:10



Абе, помияр такъв, що не спреш да се правиш на велик?!?! Все едно си си сменил името, та дрънкаш врели-некипели! Безкрайната тъпота на съвременното общество, та чак и болдната! Ебати капута! Ти да не си по-остър бе?!?!?! Ей такива като тебе трябва да се утрепват още при раждането им!



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано18.12.04 18:12



Каква ти содомия,то направо си е некромантия.
И какви били основанията на култа?



Тема Re: иметонови [re: дядoБлaro]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано18.12.04 18:21



...т.е доколко старозаветните имена са "оригинални",т.е доколко от споменатите имена имат всъщност езически произход(като Аврам,Сара и пр.)?



Тема Re:нови [re: Loretta]  
Автор firefox (GW junkie)
Публикувано19.12.04 05:04



О! Аз съм съвсем доволна от сегашното си име! Има си готин смисъл в славянските езици, има значение и на гръцки, термин е и при индийците. По последните 2 параграфа пък има и асоциирани много готини митологични образи - все найс богини даващи на света много готини млади богове, обикновено характеризирани с будност и големи познания. Перфектно просто! Отгоре та това е кратко и звучи добре. :)
Адското име просто! Ситуацията направо е Compare your names to mine and then kill yourselves, да перифразирам така Bender. :D

Виж, ако АЗ се налага да давам име става много сложно. (Обикновено засега се случва да кръщавам само сървъри и то е общо взето лесно, щото изискването е да са на толкинова тематика. Примерно една машина дето щеше да е основно пощенски сървър - Торондор. :))) )
И както сме на темата, АДСКИ се кефя на елфическия начин за даване на имена - там това с идеята, че индивидът получава име от майка си и име от баща си, по време на живота си пък получава име/прякор от общността, а отделно може и сам да си избере име, с което да бъде наричан. Пер-фект-но!

То не, че в нашия свят не е така. Просто обстоятелствата принуждават семейството да ползва едно и също име от майката и бащата (те го избират заедно), а после в течение на живота, човек нерядко си се сдобива с прякор, просто ние не му отдаваме нужното значение, щото това не е официалното му наименование по закон (т.е. не то е записано в документите му, макар че във формулярите за лична карта май имаше поле "прякор"), да не говорим пък, че отделни хора нерядко използват различни версии и производни на основното име за да се обръщат към съответния човек (галени и тн имена). Не на последно място, човек има дори гарантирано от законов механизъм право да си смени името на каквото го кефи, при това говорим за официалното име. Никове при желание може да си сменя колкото си иска (въпросът с желанието обаче е точно както си го описала).

Но да се върнем на основния въпрос, бих ли чувствала дискомфорт ако името ми беше християнско и бих ли дала християнско име на евентуалните си наследници? Тва е много сложен въпрос! Ако трябва да съм напълно етична, моето състояние да нямам друг бог освен себе си би изисквало да се диференцирам не само от християнството, но и от всяка друга религия! :) Ужас! (е, винаги бих могла да реща въпроса с някой Леголас или Боромир примерно и да натреса на горкото чедо особено трудно детство :)) ) Тва, разбира се, е несериозно :)
Всъщност, аз много се радвам на шанса да се родя точно в нашето време на разнообразие и осведоменост, когато можеш да избираш от речниците на такова множество митологични и културни системи, че шансът да спретнеш готин идентитет на младата личност е много голям. Конкретно от християнската тематика хич, ама хич не се притеснявам от използването на тяхната символика. Да не говорим пък, че едно прецизно избягване на християнските или други имена би било много трудно. Какво ще рече, че Мария било християнско име? Или Исус? Нали се сещате, че преди да започне учението християни не е имало - родителите на Мария не са били християни и няма как да са й дали християнско име. Същото важи и за нея при раждането на сина й. :) Както и за имената на апостолите. :)))

(Бтв, като споменахме Лазар, тва винаги ми е било интересно - Първо: какво е станало с Лазар след като са го възкресили? Остарял ли е? Умрял ли си е пак? И второ: защо хората се шашкат толкова от възкресението на Исус, при положение, че свидетелствата са меко казано противоречиви (все от близки и познати, нали, без независими наблюдатели :) ) и най-малкото той не се е върнал за постоянно при живите, ами един вид "Принципно да знаете, че съм възкръснал, но иначе трябва да тръгвам вече, да се връщам на небето, so be good and seeya later!", докато при Лазар си е твърд факт.)

"ASCALON UNDER ATTACK!!!!! ASCALON UNDER ATTACK!!!"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.