Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:42 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Абсурдите на християнствотонови [re: Бoян lYl]  
Автор xenox (член)
Публикувано16.12.05 11:17



ами успех с книгата идооплюването на християнството (или християните - те заслужават до известна степен, хора са все пак)!
все пак ми се искаше да чуя за ценностите.

българин да се наричам...


Тема Re: Абсурдите на християнствотонови [re: xenox]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано17.12.05 15:50



Ами ти ми посочи трите стъпки на християството 1 страхът 2 изгодата 3 любовта.
Трите са много верни проблема там е, че поради първите две до третата неможеш да стигнеш. Там където има страх и изгода, немогат да съществуват всички нормални неща които са характерни за това което аз усещам като езически цености.
Аз бих посочил 5 стъпки към езичеството Смелост, Безкористност, Истина, Свобода тогава Любовта към тези дето заслужават сама ще дойде както и разбирането за езическите цености.

Човек дори добре да живее умира



Тема Re: Абсурдите на християнствотонови [re: Бoян lYl]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано17.12.05 21:08



Можеш да си изчистиш съзнанието от подобни смешни диференциации, като тая че християнство, значи страх, а езичество - смелост.
Пълни профанизми.
Ето ти доказателство; един езичник е написал това: "Primus in orbe timor fecit deos" .
Виодаш ли какви фикции имаш в главата. Всичко друго е оборимо, следвайки същата логика и схема.



Тема Re: Абсурдите на християнствотонови [re: Бoян lYl]  
Автор xenox (член)
Публикувано18.12.05 10:42



ами хубаво. мерси.
сега ще си говорим ли още или ще ходиш да си пишеш книгата?

българин да се наричам...


Тема Re: Ако допуснем, че...нови [re: xenox]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано18.12.05 12:42



вселената бие на хаос, това на ниво макрокосмос би означавало например:
слънцето да си изгрява и залязва откъдето и накъдето му скимне, луната да се мотае по небето като пияна, планетите да се въртят ту в една, ту в друга посока за разнообразие(или изобщо да не се въртят, ако не искат), слънчевата система да реши да отскочи в някой друг край на галактиката, или направо да се шматка до Андромеда, звездите да мигат като дискотечни светлини или София при режима на тока и постоянно да сме в страх да не ни глътне някоя черна дупка.
на ниво планета земя всичко щеше да е неразбираемо защо и как щъка по непредвидимата й повърхност; нямаше да има животински видове,а всякакви изродени мутанти, а човешкия свят (ако изобщо се стигне до него) би приличал чисто и просто на пъстра сбирщина от лудницата, където Наполеон и Цезар трепят заедно Чингисхан, да речем...
на ниво микрокосмос материята едва ли би била в точно определено състояние и с поддаващи се на изучаване свойства, или поне елементарните частици щяха да се свързват по-безразборно от друсани хипита и въобще всичко би било такова, че да ни е бедна фантазията - нашата, та даже и на Дъглас Адамс да измисли подобна космическа щуротия... затова много повече ми допада идеята за ръководеща сила от типа на Дао или Логос, или 'всемирната душа' Брахман (по-голям от най-голмото и по-малък от най-малкото) - поне са ми по-натурфилософски... или пантеизма на Джордано Бруно например, или вижданията на учените след Ренесанса(ох, тази егоистична и егоцентрична епоха, както я вижда църковната история) за Господ като 'вселенския механик', навил веднъж 'часовника' без да се меси повече... реално погледнато, естествено е израилтяните(другият монотеизъм - зороастрийският пък възниква именно в отричането на религията на магите) да не развият много натурфилософски виждания заради пътя на развитие на обществото и религията им (за разлика от съчетаващите религия, магия и наука култове) - е, може би е имало излкючения(кабалата ?), но малко... а християнството в началото си съдържа и реакция срещу откъсването на представителите на привилегированите жречески съсловия от съдбата на народа им("митарите и блудниците ще влязат в рая преди вас"), опит за цялостна реформа да юдаизма, отхвърляне на неговата закостенялост - и поне в началото успява, но не и сред юдеите... както и да е, това си е мое мнение, дори непретендиращо за вярност... благодаря на загрижените за душата ми, но какво да я правя - много е свободолюбива, милата.
в крайна сметка всички тук сме повече или по-малко повлияни от християнството поради средата и културата, в която сме израстнали - повлияни в силата на вярата си или силата на отрицанието си; повлияни и заради това, че сме се заинтересували да опознаем различните виждания. колкото до евреите - именно тяхното съзнание за богоизбраност или антисемитската омраза ги правят да изглеждат 'голяма работа' - исторически рядко са бивали значима сила в региона си; но са развили умения, които ги правят значими и са дали на света учени и мислители; не са дали философията на съмнението обаче - май беше заслуга на гърците... обаче е твърде полезна против човешко и религиозно възгордяване - ако не мислиш убежденията и постъпките си за абсолютни и неоспорими, ако си нямаш 'едно наум', къде отива съзнанието и отговорността. защото атеистът не си мисли дали някой някъде ще му опрости греховете - по-добре е да се старае тук и сега те да са възможно по-малко.

I'll give you my freedom,
I'll give you my sorrow...


Тема Re: Ако допуснем, че...нови [re: roxy]  
Автор xenox (член)
Публикувано18.12.05 14:51



много хубаво литературно описание, особено момента за Дъглас Адамс, но идеята на постинга ми е малко по - различна. той беше написан по повод твърдението, че вселената еволюира непрекъснато. не смятам, че е баш така. еволюция има, но тя не е непрекъсната, нито повсеместна. във вселената постоянно се зараждат форми на организация на материята и енергията, но те не са устойчиви. създават се звезди, но те преминават през определени стадии на развитие (организация), след което отново преминават в състояние на хаос. на земята се създават живи организми (най - високата форма на организация за мен е живота), те пак се развиват до едно нива, след което деградират и се връщат в по - ниска форма на организация - умират. дори живота взет като цяло се е зародил, еволюира и се развива, но в крайна сметка ще изчезне (или поне най - високо организираните му форми). да, в природата има закони, които не позволяват на Слънчевата система да сищъка из галактиката, но не и постоянна, перманентна и всеобща еволюция.

когато човек наблюдава тези закони и се пита от къде ли са се появили изскачат 2 варианта (пона аз за 2 се сещам) - или нещата просто са си такива, защото не могат да бъдат по друг начин, или някой се е погрижил те да са такива. някой бог - ти изброи разни имена за него, които не са важни, защото до едно са прости интерпретации на една идея - идеята за създателя, "часовникаря" на вселената.
ако примем тази идея за вярна, пак се сещам за 2 варианта. единия си го посочила - навил часовника и не се меси повече, оставил ни е да се оправяме. другата - той все още се меси и се грижи за нас, творенията му.

всички тези идеи, обаче, са си само идеи - измислили са ги хората на различни места по света. измислили са ги хора, опитващи се с разума и делата си да се приближат до бога и да го разберат що за нещо е. нито гръцките философи, нито Буда, нито Мохамед (ако ще си губим времете с него), нито Джордано Бруно нямат наглостта да твърдят, че са достигнали до Бога и са го разбрали. главно, защото не са.

и тук идва разликата с християнството. то си има съвсем конкретен носител, който твърди, че е пратеник и син на Твореца на Вселената (същия, който е подготвил в един семитски народ условия за появата му и е предсказал самата му поява). Той не е просто учител или пророк, а самият Бог, който се открива на хората, за да ги спаси и за да не им се налага на философите и Буда да се мъчат да достигат до него. защото те и не могат да го достигнат.
и от там нататък или вярваш в Христос, или не, но това вече е друг разговор.


не става дума и за философията на съмнението. вярвам ти, че е дело на гърците, както почти всичко във философията по принцип. става дума не за философия, а за цял Свят, където всичко се погдлага на съмнение - предимно авторитетите, ценностите, правилата, принципите, доброто и злото. атеистът не чака да му опростят греховете, но и не гледа те да са по - малко. гледа как да ги скрие от хората и да му се размине. средностатистическия атеист, имам предвид, не някого конкретно. теб например - не.
права си за възгордяването. то е първия и възможно най - лошия грях, защото ти пречи да видиш останалите. за това Христос е казал да се борим с него, лицемерието и т. н. и т. н. много други неща. и освен това е казал, че дори да се оклепаш здраво в греховете, стани, поискай прошка и продължи да се бориш. не се отчайвай.
а това е хубаво. нали така?

българин да се наричам...


Тема Re: Абсурдите на християнствотонови [re: lutom]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано18.12.05 14:55



А това за християнството го пише хенокс
А в крайна сметка си е точно така древните езичници са били войни ,аристократи хора на честа и смелоста а християните и преди и сега са си били страхливи лицемери . Или поне повечето
Превиди ми това което е написал и кажи кой го е написал

Човек дори добре да живее умира



Тема Re: Абсурдите на християнствотонови [re: xenox]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано18.12.05 15:07



По принцип мисля да си напиша книгата
Ама ако настояваш ще си говорим ама тема по тема да не почваме с големите постове, че имам и друга работа а и става малко досадно

Човек дори добре да живее умира



Тема Re: Ако допуснем, че...нови [re: xenox]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано19.12.05 20:09



В крайна сметка само един евреин е имал наглоста да се обяви за Бог и че го е проумял напълно и всички наивници му повярвали
И как е доказал Исус, че е бог ами като опрощавал грехове
И аз съм бог и аз прощавам грехове, не случайно старите хора са казали човешко е да се греши божествено е да се прощава

Човек дори добре да живее умира



Тема Ти си нареднови [re: Бoян lYl]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано19.12.05 23:34



Не ме интересува, хеnох че го е казал. Това си е негово мнение. Иначе говориш на изуст. Езичниците били войни, ами и християните също. Тервел например. Кубрат също. Борис и Симеон. А християните страхливци. Боян IYI например, колкото и да не ти се иска.
А онова го пише Арбитер Елеганция: "пръв на света страхът съзедеде боговете".
Демек езичниците от страх са си създали боговете.

Редактирано от lutom на 20.12.05 00:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.