Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:34 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Музикнови  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано19.11.04 22:26



Все си мисля, че трябва малко да разнообразим темите в клуба, то така и за езичество вече рядко се говори, та ще си позволя да пусна едно нещо извън темата на клуба.
Музиката отдавна е част от човешкия живот, откакто човек е започнал да твори култура я има. Интересно ми е вие с какви данни разполагате, знам че сте много начетени. Но не ми пишете за медногласия тракиец Орфей, а по възможност за това, какво точно е била музиката за дедите ни, като съпровод към важни ритуали, като изблик на чувства или просто за разтуха.
В тоя ред на мисли нека да обвържем днешната музика с езичеството. Първо неоспорима е връзката на фолклорната музика със старите обичаи. Ясно е за всеки, че външната обвивка на християнството не може да задуши многвековния мироглед на хората. Вие как се отнасяте към народната музика? Преди време Сабазий беше пуснал тема за личните интереси на посетителите на клуба и много от тях бяха споменали любими банди, но не си спомням някой да беше казал, че обича народна музика. Аз лично нямам нито един диск с българска народна музика, но не мисля, че това е толкова страшно, тя си ми е дълбоко в душата. За да усетиш истинската магия трябва да я чуеш наживо и не толкова на разни организирани изпълнения, а просто в някое село, съвсем спонтанно изпятя и/или изсвирена.
Освен народна музика обичам страшно метъл. Общо взето и аз забелязах, че при всички, които бяха писали любими стилове метълът в едно или друго течение присъстваше. Дали заради приблизително еднаквата възраст /вероятно/ на клубарите – от 20 до 35 предполагам – възраст свързана с метъл модата у нас, дали заради друго, но със сигурност метълът/рокът е от популярните съвременни стилове, който има най-тясна връзка с езичеството. Може би никой от вас не подозира колко езически метъл групи има. Мисля, че Сабазий слуша някои от тях. Тук е времето да отворим дума. Аз знам много имена, но имам много малко от тях на мр3 или СД. Освен паган има и блек, фолк и всякакви други стилови течения /като музика/, които използват откровени езически вдъхновения в текстовете си.
За блек метъла може да се отвори отделна тема, покрай това и за сатанизма, но ще видим.
Хайде пишете, надявам се да е интересна темата!



Тема Re: Музикнови [re: Бьopи]  
Автор Loretta (bloodyawfulpoet)
Публикувано20.11.04 00:24



Аз не разбирам какво точно питаш. Искаш да споделим какво слушаме ние, или да разсъждаваме върху мястото на музиката в езическото общество, или да разсъждаваме върху мястото на нео-езичеството в съвременната музика?

My heart expands, 'tis grown a bulge in it,
inspired by your beauty... effulgent


Тема Re: Музика и Топла вода.нови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано20.11.04 03:10



Има една древна банда. За първи път я чух в паметната 1985 година ( паметна е, щот тогaва чух таз група). Казва се MANOWAR. Те, според мен бележат началото на ... хм ... езическия метъл.

В "наши дни", много скандинавски групи черпят лирическо вдъхновение от сагите, но това не е нещо ново, нечувано или невиждано. Колко от тях са истински поклонници на старите богове и до колко следват мейнстрийма на жанра(ма много хубава думичка...) е друг въпрос.
Да, вярно е, че тази музика е един вид "камерна", но чак да не сме чували, не е.

Малко смешна ми се видя сложната музикално-философка еквилибристика, търсеща противопоставяне на християнството, езичеството и Тежкия Рок.
Метъла е музика. Просто музика.
Можеш да натовариш музиката със всякакви идеи.
Да, християнството отрича поклонението пред езическите богове, но едва ли метъла е последния истински бастион на "старата вяра".
Освен езически, има и много християнски хеви-метъл групи.

, , , и др.
При това, те не са плод на някаква мода а на съзнателна позиция и вяра. На много от тях им се е налагало да се борят за съществуване, именно с консерватизма на християните. Консерватизма обаче - както Лоретта мъдро забеляза в един постинг - не е приоритет единствено на християнството.

Колкото до фолклора - аз лично съм почитател на родопската музика. Честно казано не съм запознат с начина й на използване от дедите ни, но пък ти оставям тука един линк към статия за .

А -да. Щурците също имат своя принос към Езическия Рок с песента "Еньовден", писана още в мрачните тоталитарни времена. Но нея сам ще трябва да си я потърсиш.



Тема Re: Музика и Топла вода.нови [re: Bloodsigned]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано20.11.04 09:11



автентична родопска музика изпълнява съставът "Корова", чийто диск, мисля, все още се продава в "Дюкян Меломан".

има и един състав, наречен "Луди Млади", който се опитва да възстановява фолклор в автентичен вид. техните мр3 са свободно достъпни на сайта им и са доста приятни. само че не си спомням адреса... впрочем членове не тази група се подвизават в клуб "БГ фолклор", може да наминете оттам.

а иначе за мен основоположници на "езическия метъл" си остават Lеd Zеppelin

колкото до по-съвременния метъл, горе-долу от времето, когато започва да се нарича "метъл", той нещо не е в състояние да ме развълнува. предпочитам пост-пънк и готик групи от рода на Bаuhaus, Joy Division, Siouxie and the Banshees, дори ако щете Dead Can Dance. Както и някои психеделични групи от края на 60-те. Pink Floyd са ми любимци.

подобни стилове далеч по-добре се вписват в моите представи за мистично и мистериално музициране.

сега недейте да се втурвате да спорите с мен: въпрос на вкус.


there's a killer on the road, his brain is squirming like a toad


Тема Re: Музика и Топла вода.нови [re: the_bomb]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано20.11.04 10:14



Хех, Луди Млади още ли съществуват
Много ще се радвам да чуя нещо тяхно, сега ще потърся за сайта им
Като се има предвид, че си прекарах студентските години слушайки "репетициите" на Исихия в коридора пред стаята си, сега имам доста техни неща.


А тъпотиите за метъла и християнството са под всякакъв коментар



Тема Re: Музика и Топла вода.нови [re: else]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано20.11.04 13:23



Хех, Луди Млади още ли съществуват

ами не знам, веднъж се запознах с един техен член, който ме насочи към сайта им. нямам представа дали още са alive and well.

Като се има предвид, че си прекарах студентските години слушайки "репетициите" на Исихия в коридора пред стаята си, сега имам доста техни неща.

О да, доста са добри! разполагаш ли с, така да се каже, буутлег-записи?

А тъпотиите за метъла и християнството са под всякакъв коментар

Ами така е, но за това известна вина имат и самите християни. Откакто се е появил рокендролът, в някои среди не са спрели да го кълнат и сатаносват. даже наскоро четох старата песен на нов глас в клуб Православие, където някой за пореден път повдигна отколешния въпрос за прослушването на записи наобратно, и какви ужасни неща се чували, и как още Бийтълс се продали на Сатаната, и прочие, и прочие.
та има групи и стилове, които просто се възползват от този не-християнски или анти-християнски имидж на рок-музиката, за да печелят от това.

иначе чест прави на някои християни, включително мои познати, че не виждат нищо лошо в слушането на такава музика - все пак, става дума за изкуство, а изкуството никога не бива да се приема прекалено буквално.

there's a killer on the road, his brain is squirming like a toad


Тема Re: Музик [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано20.11.04 16:03



от всичко по малко
нео-езичество ли, тове глупост, езичеството си едно и то вече не съществува



Тема Re: Музика и Топла вода.нови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано20.11.04 16:29



Менуор са позьори, нищо общо нямат с езичеството. Просто го използват в услуга на малоумните се текстове.
Не си прав, че при всички е мода има си доста групи, чийто текстове са изблик на вяра и житейска позиция. Тези банди, чийто текстове са с езическа тематика не са малко има и много повече хулещи християнството. Тези групи никога не са били мейнстрийм и няма да бъдат.
Че рокът, метълът е просто музика, така е, но те олицетворяват определени настроения и начини на мислене. За Щурците 5 пари не давам. Не съм казал, че мътълът е какъвто и да е било бастион, просто рокът винаги се е противопоставял на догми, а истинската му функция е да гони престорените и лъжливите, въпреки всички просташки рок звезди и музикалния бизнес изродил хиляди.
Ето някои от групите:
Sabbat - английски траш метъл със силни езически текстове, да не се бърка с Black Sabbath
Bathory - шведи едни от родоначалниците на блек метъла, а после бащи на викинг метъла, наскоро лидерът им умря.
Skyclad - със същия вокалист като Сабат езичникът Мартин Уалкайер
Otyg - шведски фолк метъли
Butterfly Temple - руснаци. Всъщност е пълно със славянски езически метъл групи, като има и български като Bleeding Black от Враца, които имат досег със старата вяра.
ODROERIR
WAYLANDER
CAHAL
URANUS
ODE OF ETERNITY
AGARES
SHAMAN
BELINUS
WIZARD MARK
SYMBEL
CRYSTALMOORS
MOREDHEL
CONFLIGO
FURIA
ROD
NOMANS LAND
PAGAPU
ARS NENIA
и много блек и дет метъл групи, които не цитирам и чиито тесктове са си свързани пряко или косвено с древните религии



Тема Re: Музика и Топла вода.нови [re: Бьopи]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано20.11.04 17:45



Тези групи никога не са били мейнстрийм и няма да бъдат.

Само по един въпрос да се уточним: това, че нещо е мейнстрийм, прави ли го само по себе си лошо? Причините едно нещо да е популярно сред много хора могат да бъдат най-различни, и ако ти си от хората, според които групи от ранга на Флойд и Цепелин не струват само защото са прекалено известни, от сега да ти кажа, че силно не съм съгласен!

there's a killer on the road, his brain is squirming like a toad


Тема Re: Музика и Топла вода. [re: Бьopи]  
Авторelse (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 21:18



Да ти кажа, всичко това ми стана ясно още от първия ти постинг, но вторият вече наистина ме разсмя.
Зачудих се дали от тази тема може да стане нещо като онази за Варг, която видях с прекалено голямо закъснение, но държи челното място в личната ми класация по брой тъпотии, събрани на едно място

Ще се радвам да ми отговориш на един въпрос - какво е за тебе "езичник"? Човек, който изповядва всички езически религии едновременно?
Знаеш ли на какво ми напомняш с тази "езическа музика"
Като бях на около 5 години и тъкмо се бях научила да чета, ми попадна някакво детско стихотворение, в което се споменаваше думата чужбина. Аз от контекста разбрах, че става дума за друга страна и веднага изтичах при майка ми да и съобщя, че искам да идем в Чужбина. Тя естествено ме попита в коя страна точно. "Еми как в коя, в Чужбина!", отговорих убедено Та и ти така с Езичеството




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.