Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:02 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Слънцето  
Автор Loretta (mechanic)
Публикувано12.11.04 06:11



Хубава е тая тема за слънцето, как не се е появявала досега, не знам, ама е срамота!

Аз започнах своите търсения навремето със соларни култове, и досега си признавам, че най- са ми на душата.

Ся, да свързваме Слънцето със светлина, топлина и прочие, няма нужда, то е видно.
Обаче другият най-честно срещан момент, свързан с него, е, че обикновено е мъжко и съответно се възприема като символ на мъжкото начало. Цялото противоречие мъжко/женско = слънчево/лунно оттам нататък пропива в цели религиозни системи и оказва влияние върху повече от едно от божествата в тях. В момента си мисля за класическа Гърция и за това, което любимият ми Фол ми е намлял в главата за религията на траките. Но елинизмът също следва такива разни принципи и там слънчевият култ почва силно да бие на монотеизъм с главен бог Слънце (Sol Invictus), доминиращ над един важен антагонист и незначителен остатък от пантеон.
По Египет (не съм запозната) почитането на Слънцето беше въведено, доколкото помня, като реформа, от оня пич Ехнатон, нали така? И не му минава номерът. Демек там въпреки че си имаме Ра (или там Амон-Ра), не може да се каже, че египетската религия е доминирана от соларния култ, нали? Който знае, моля да осветли.

Но основният ми въпрос, за който се зачудих, докато гугълях по темата на госпожица Bloodsigned-ова, е следният: сещате ли се религии, в които Слънцето е жена?

И да кажа за Скандинавия: тук ни е женско, миличкото
Но определено е одушевено - наричат го she (hunn), а не it.
А Луната е момче.
Иначе колесници, коне, всичко си имат както си му е редът...

No power in the 'verse can stop me!


Тема Re: Слънцетонови [re: Loretta]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано12.11.04 09:11



Ето ме идвам да осветя най тъмните места в твоето мрачно съзнание пропито от женските сили на разрухата и стихията...Да оплодя земята която символизира твоето женското плодородие, да напълня амфората- съдът божествен..."Боговете си стиснаха ръцете,теглиха жребий и се поделиха,
Ану се възкачи на небето, на Енлил се падна Земята,моретата,
затворени като с обръч,бяха дадени на Енки, господарят на Земята."
"Баща ми царят на Вселената,ме създаде във Вселената...Аз съм плодородното семе, родено от великият див бик,аз съм първородният син на Ану.
Аз съм великият брат на боговете...Аз съм роденият като пръв син на божественият Ану."

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема в класическа Гърция и в Римнови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано12.11.04 10:32



е една малка каша.

естествено, има си го олицетвореното светило под формата на Хелиос, син на титаните Хиперион и Тея, които от своят страна са родени от свещения брак между Уран (Небето) и Гея (Земята). Та Хиперион и Тея раждат Хелиос - Слънцето, Селена - Луната и Еос - Зората. за колесницата и конете на Слънцето е ясно.
Понякога Хелиос бива смесван и отъждествяван с баща си, титана Хиперион, който също може да бъде представян как кара слънчевата колесница.

Най-често, особено в по-късно време, Сълнцето и Луната биват отъждествявани съответно с Аполон и сестра му Артемида (или Диана в Рим). Соларният аспект на Аполон е изразяван чрез епитета му Феб (Фойбос), покрай което и сестра му се нарича Феба (Фойбе), и започва да се бърка с титанката Феба, съпруга на Кей и майка на Лето, която би трябвало да й се пада баба.
покрай връзката си с Луната Артемида бива също така отъждествявана с Хеката, която по начало се смята просто за хтоничния аспект на Артемида. Оттук и връзката на Луната и нейното светило с магията.

в Рим местното божество Сол, привнесено от сабините, рано се отъждествява с Хелиос, но вероятно по-рано е имало собствен култ и собствен мит. почита го родът на Аврелиите (името им е от aurora - зора)

в представянето на императора като Sol Invictus има много черти както от култа към Аполон, така и от митраизма.

куче влачи рейс


Тема Re: египетнови [re: Loretta]  
Автор firefox ()
Публикувано12.11.04 10:56



откак мелиса се навърта из клубовете, ме е страх да се изказвам за Египет :))) с моя проблем да помня фактология и склонност да запазвам от всяка информация само тухличките за градежа на собствената си теория, а не информацията сама за себе си O:}

както и да е, с уговорката, че може да не съм напълно точна - не си права за Египет :) Соларният култ там е мнооооого мощен и го избива на монотеизъм отпреди Ехнатон, чието пък прегрешение не е толкова, че издига над всички Слънцето, а че отрича всички останали (и най-вече текущо най-таченият Амон) и сами Атон дори не е стария Ра, ами някакво новоси изобретение, което освен религиозни, влачи и съвсем неприемливи социални реформи, :) (чела ли си "Синухе"? много найс книжка, tnx to haz)

Та слънцето си е първостепенен бог в Старото царство, което силно се доминира от хелиополския пантеон начело с Ра.

В Средното царство на мода идва тиванската енеада на Амон, но дори Амон се налага да се идентифицира с Ра, за да поеме властта и приема много от слънчевата символика (самосъздалият се невидим бог, който е създал вселената се прилепва към слънчевата троица Ра-Атум-Хепри: Атум - самовъзникналото сутрешно слънце, Ра - слънцето-цар в средата на небосвода, дневното светило и Хепри май беше когато залязва и отива Отвъд)

В Новото царство пък египтяните съвсем изпреварват евреите (които тъкмо са си надградили месопотамското родово божество на небето и ветровете с малко зряла египетска философия от култовете на Птах и избиващия на монотеизъм Амон) и си създават нещо като християнство с езическо лице - култът към умиращия за света Озирис (макар че в неговата троица нещата са малко по-различни от християнските и въобще представите от нашите ширини, щото жертва е не синът на бога, а самият бог; Изида пък никъде не претендира да е девица (те хубаво се шегуваха в "Гепи", че цяла религия е произлязла от грешния превод на момиче като девойка), а отмъстителния, всевиждащ, небесен бог всъщност е синът Хор (който също се свързва със слънцето, за да добие легитимност като небесен владетел, което не е трудно, понеже и Ра още е свързван със сокола)).

мдам :) Слънцето владее :) при създаването на следващата световна религия, гласувам да си го сложим начело на пантеона и се записвам като стой та гледай :)

---
порязах се
боли ли те?


Тема женско слънценови [re: Loretta]  
Автор firefox ()
Публикувано12.11.04 12:46



като загледах линка на the bomb за свещените текстове (обичам такива линкове! :D) се сетих за поне два женски образа свързани със слънцето:
- конкретната отпратка - нещо наречено "Облечена със Слънцето" явно по повод библейския образ от Откровение
- хититската(?) богиня наричана "Слънце от Аринна" - много странен образ на Великата Богиня Майка (понеже вместо със земята се свързва със слънцето; а се свързва със слънцето защото името й се изписва със знака на Шамаш и нещо, което те разчитат като име на град - Аринна; самата богиня е нещо като събирателен образ на местните богини-майки и локални слънца от аринна, които отделно си носят лични имена на хититски(?) царици (ако не е обратното де :)) )
Тя е много интересен образ, защото в хетската империя съществувала идеята за идентификация на бога и ефектите му със свещеното руно в храма му, което пък много готино връзва нещата със познатият Мит за Златното Руно и чудесно налива вода в мелничката ми на тема Златното Руно/Златната Ябълка - образи на слънцето в един протомит за раждането му на дърво, в което живее змия/дракон и цялото това е свързано с култ на богиня. (Всичко това като пререквизит за един мнооого еретичен поглед върху юдео-християнската история за градината и ябълката, който да реставрира малоазиатските й езически основи, отпреди религиозно-реформистката му догматична редакция (не знам дали знаеш, но дори евреите са си имали жена на бога, преди свещениците да седнат и да straighten up-нат малко канона) )

---
порязах се
боли ли те?


Тема Re: женско слънценови [re: firefox]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано12.11.04 20:52



мисля,че върховната богиня в шинтоизма се отъждествяваше със слънце, но не съм сигурен



Тема Re: Слънцетонови [re: Loretta]  
Автор Caбaзий (масон)
Публикувано12.11.04 22:11



Тук ме обиди!! Погледни по напред в темите в Клуба. Ама майнат му. тогава беше лято пък нали занеш,че е норамлно да Го обичаш само когато го няма.
Тъй Бог не бива да се обича ,а да се уважава. не от него да се страхуваш ,а да чувстваш че е част от теб като товй орган...
Иначе казно на слънцето му викаме / България / Райко ха познай откъде е дошло?

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема липсванови [re: Caбaзий]  
Автор Loretta (mechanic)
Публикувано13.11.04 05:45



Извинявай за обидата. Ама гледай какви хубави мнения му събрахме на Bloodsigned, a?


Наистина, не си спомням предишните теми за Слънцето, за които говориш - но това няма значение, Слънцето никога не е изчерпана тема, затворена книга... Предполагам, че винаги ще има какво още да се каже. Хората за колко хиляди години не им е писнало да го обсъждат, пък ние сега - две теми, праз голям :)

А по въпроса, че е нормално да го обичаш само когато го няма - не можеш да отречеш фактора липса, нали? Неслучайно празниците на Слънцето са през най-краткия ден в годината. Ами липсва им на хората! Побъркват се, депресират се, тъжно им е, и нямат търпение да отбележат деня, от който нататък то започва постепенно да се завръща при тях.

Имай предвид и че се намирам в страна, където тови проблем е особено болезнен. 3-4 часа сивкав полумрак на ден не се издържат лесно. През декември понякога минават дни, без да видиш самото слънце, дори когато има виделина (заради облаците). По- на север са хептен за окайване, аз пак съм на юг, сравнително.
Опитвам се в момента да си спомня откога не съм го виждала. Със сигурност последните 3 дена не съм.

Не знам дали си изпитвал радостта да видиш отново слънцето след дълъг период на мрак и облаци. Миналата година, спомням си конкретно случая, зимата пак бях тук... Може би поне две седмици бяха минали, и изведнъж се показа иззад облаците... Хм... Не мога да ти обясня усещането

За "Райко" - искам много силно да те помоля да не ми кажеш, че произлиза от "Ра" ;)
the_bomb, знаеш ли нещо по въпроса?
Ако евентуално има нещо общо с "рай", кое е първо, яйцето или... раят?

No power in the 'verse can stop me!


Тема Re: липсванови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано13.11.04 11:12



че от "Ра" произлиза, иска ли питане!

а името на богинята Селена произлиза от Сийка

куче влачи рейс


Тема Re: липсванови [re: Loretta]  
Автор Caбaзий (масон)
Публикувано13.11.04 12:08



Виж, мезнам дали произлиза от Ра-Но определено Слънцето в България е от мъжки род .Това,че думата "слънце" е от среден е особеност на речта ни където всичко дето завършва на "е" е от среден род. Според некои на древнобългарски слунцето в е било "мар" , оттам той преминава в образа на слънчевията воин Марко Виж в народната песен "Слънце и Юнак"(по Анчо Калоянов). Прави се и аналогия с иранският Михр, който пък е самият бог Митра!!

А луната е "Месечко, Месец. Месечина". Мисля няма да е пресилено ако кажа, че образа на това небесно нещо е един педераст или травестит , ако ти харесва повече хермафродит.


VITA BREVIS ARS LONGA



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.