Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:20 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: Бoян lYl]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано29.05.04 21:58



ами разбирали са християнството както трябва,а не като поповете.те и в старите си вярвания са били по-близо до християнството,т.е.до учението на иисус.кръстат не е запазена марка на христянството.в първите години последователите на иисус не са носели такива знаци.първите знаци свързани с християнството са рибата,но не и кръстат.под хуни се разбира,цялата паплач изсипала се над рим.атила е делял наравно само с българските багатури,което явно показва какъв е той.хуни е общото название на българи,хазари,маджари,разни готски племена,алани и т.н. под ръководството на атила.страно е че и китайските източници ги наричат племената хун ну(ако съм точен в транскрипцията).българите също се делят на оногундури,кутригури,кучи българ и т.н.,но като гледам са останали най-много от чукондурите дето четът избирателно и пресяват фактите през чувствената си природа(превеждам-това ми харесва,значи е истина,това не -отхвърлям го).



Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: дядoБлaro]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано30.05.04 01:54



Какво означава разбирали християнството както трябва-и как трябва да бъде разбирано според теб.Като казваш че кановете Кубрат Испор и Тервел са фенове на иисус можеш ли да го докажеш с факти и доказателства.И ако не са били християни не ги ли обиждаш с това свое предположение.Като говориш за паплач и слагаш българите в кюпа не се ли самообиждаш като българин.А това че обиждаш всички е друг въпрос.И за Атила не съм съгласен че има нещо общо с българите освен че отстъпващите му орди са били избити от тях.И за Рим съм чувал че вандали и готи го превземат.Ами кво да ти кажа-съгласен съм за чокондурите

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: дядoБлaro]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано30.05.04 02:09



Щом Канът Субиги според теб освен като Върховен Колобър и инкарнация на Бог е можел да бъде и християнин значи вероятно е можел да бъде и имам.
Аз мисля че имаш много объркани представи за религиите и историята.Как да ти обясня че папата не може да бъде мюфтия.Имаш и много объркани представи за езичеството-езичникът за тебе е дивак въпреки че вероятно се самоопределяш и като такъв.Аз ще ти го обясня простичко без да използвам разни чуждици-всяка религия независимо дали е толерантна или не към другите ги нарича езически.А не както ти си го мислиш-има пет религии -всички останали са нелигитимни езически ала бала- подскачат там по някви ритуали пият кръв и т.н.С какво християнина е по малко абориген от аборигена-ами с това че аборигена не е дошъл да го аборигенизира и цивилизова насилствено.Така че много е относително кой е езичник е кой не.

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: Чepнopизeц]  
АвторCeвap (Нерегистриран)
Публикувано30.05.04 13:48



Съвсем не е вярно, че Атила не е българин! Четете български източници, стари летописи, предания. Препоръчвам ви Джагфар Тарихъ. Има и други доказателства, че Атила е бил българин и българите са били ръководното тяло на Хунорската империя. Нямам време да ви вадя доказателствата, но ще ви дам това, което ни прати наш един човек от Волжка България. По случая написахме материал за нашия сайт, ето го:

ИСТОРИЯ И СЪВРЕМЕННОСТ
По повод на забележката, че византийците ни наричали “хондрокефали вулгари”, тоест “твърдоглавите българи”, нашият приятел Булат Муратов, големият изследовател истоковед от град Уфа, Башкирия ни писа: "Твърдочелите българи са потомци на коренните хуни. Ваш прадядо по мъжка линия е бил самият Атила. Твърдочели българи значи “Истински, коренни българи”. В историята вашият род бил наричан КараБулгар заради ужаса, който сте всявали у своите врагове.”
Да, изглежда някога сме били такива. Сигурно сме били такива, щом родните ни братя Башкорти го твърдят. Остана ли обаче днес нещо от миналото величие? Остана ли нещо твърдочело, нещо Българско? Или забравяйки Атила, Бичът Божий, покорителя на Европа, ние забравихме и себе си, та позволяваме на презрените чандала да тъпчат и свещената ни земя и нас самите!

Движение “Воини на Тангра”





Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: Бьopи]  
Автор roxy (истинска)
Публикувано30.05.04 15:08



допреди Крум и Омуртаг българите са били веротърпими към заварените в земите им християни.гоненията(главно около възцаряването на Омуртаг и при Маламир) са били по-скоро израз на вътрешна политика и държавнически намерения.
езичеството винаги е народна религия и впоследствие придържането към нея остава израз на връзката с корена и традициите.може би ликвидирането й слага край на една несъмнено влиятелна прослойка - колобрите, които като носители на езотерично знание заемали собствено място в съвета на 6-имата велики боили и войската, и са упражнявали значителна роля в политиката(сакралното цареубийство на Крум, вероятното 1-годишно 'междуцарствие' преди издигането на Омуртаг).но прабългарската знат съвсем не попада изцяло под меча на подкрепящите Борис - сред Симеоновите и Самуиловите велможи се срещат имена като Мармаис, Глад, Чалан(Салан), Мостич, Ханадин, Менеморут, Елемаг...според Пламен Павлов никъде не е отречено(и не се изключва вероятността) Владимир да е бил подкрепен и от славянски вождове, споделящи заедно с част от боилите 'старото виждане' за устройството и управлението на държавата.
П.С.:колкото до етруските - елинизирането им е започнало още преди да бъдат завладени от Рим - от контактите им с гръцките колонии в Южна Италия.

дали ще се смеем със теб?
побъркан е целият свят

Редактирано от roxy на 30.05.04 15:09.



Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: roxy]  
Автор roxy (истинска)
Публикувано30.05.04 15:22



с това изказване съвсем не оспорвам силата на езическа българия и значението на религията в духовния й живот.просто не е имало страна и система, в която носителите на различните видове власт(светска и духовна) да не са влизали в противоречия и борби за власт. в старата българска религия жреците по подобие на магите са имали твърде голяма власт и Борис решава пробема, наред с етническата интеграция, а с малко закъснение - и собственото богослужение на славянски език чрез християнството в източния - цезаропапистки вариант.

дали ще се смеем със теб?
побъркан е целият свят


Тема За хуните [re: Ceвap]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано30.05.04 17:47



Ето как отговаредин древен шумерски текст в който е засвидетелствано прякото отношение на тази древна най-древна цивилизация към номадският начин на живот които според някои са едно и също.В тази шумерска песен богът на номадите Марту поискал ръката на царската дъщеря.
Приятелките и я съветват-
Той живее в шатра, под дъжд и вятър,
яде неварено месо,
няма дом, макар и да е жив,
нито могила-когато ще умре.
Възползвайки се от частични съвпадения и сходства между шумеро-акадският пантеон на боговете от 26 век пр.н.е. и някои от имената на на хунските духове -алпи в късният татарски епоз от 15 век след н. е.през разлика от около 40 века авторът на"небето което помни" обявява тъждеството на шумери и хуни.За този род обопщения явно е без значение религиозната концепция моделираща вътрешният заряд на понятията.Елиминиран е целият ансамбъл от ориентири отнасящ се до митотворческата среда до етностните характеристики и стопанските параметри на обществото извикало тези богове за да се твърди че хунските викове от степта са всъщност шумерска песен.Този вид "изследване" е изкушен от приликите на повърхноста и старателно избягва същността като събеседник.
Не им се разминава и на други народи които далеч привилегията на шумерите да се сдобият с "достойнството"-хуни с доказан призход.Във варияциитена центрофигуриращата фантазия дори основните белези на расата не са аргумент който да внесе колебание в отсъждането.Човек неволно се пита колко лица има един факт след като в портретите му приликата не е задължителна.Разчекнати от хипотези уплашените факти бързат да се съгласят с всичко-било словоблудство било друго...
Едно от тези фрапиращи твърдения правещи от хуните строители на протоиндийската цивилизацция отново откриваме в"паметливото небе" на Константин Каменов на стр.18..."към третото хилядолетие пр Хр. ...предимно хуни за пореден път напускат местоживеенето си.Едни се отправят на юг и създават градове от рода на Мохен Джаро и Харпа."
В обопщените резултати на този труден труд шумери траки масагети саки сармати и други народи най-после получават радостната вест че са... хуни.Онова което ще научат за себе си е че всички целукупно са и...българи.
Апетитът на колосалната грешка с българската природа не пощади нито една представа или сведение без да ги хунифицира в ореола на краткотрайното номадско превъзходство.Тези упражнения изтърпя и българският календар който упорстваше да бъде слънчев а не- очакваният лунен и българските каменни надписи които по план трябваше да се окажат тюркски а не източноирански както се установи по късно и Мадарския конник -обявен за номадски паметник и Именника на българските владетели в който Авитохол трябваше да стане Атила а Ирник трябваше да изиграе ролята на хуна Ернах.В тази мелница попаднаха и невинните линеарни изображения сейнати в битова среда които бяха набедени за изкуство от тюркски тип.
Обвинението в хунска съзидателност обаче не издържа проверките.Духовните пиратски трофеи прикачени към хунският реален факт придобиват карнавални стойности и шегаджийски нюанси а в условиято на научното изторическо изследване те са като вода в лодката.Докато хунските интелектуалци на нашето съвремие "строят" в слово величествени храмове за хунската цивилизация Никита Бичурин съобщава за народите в Средна Азия"Шан-юй сутрин излиза извън лагера да се поклони на Слънцето а вечер се покланя на Луната"Всъщото сведение се споменава"При пълнолуние хуните отиват на война а при липса на луна отстъпват"
Ако се вгледаме в българският арсенал от сведения ще открием точно противоположното известие.Пълнолунието се е считало за неподходящо за битка тъй като загубата на кръв от раните е много по голяма и поради това българите се оттеглят.Като време за битки те предпочитат новолунието.Но това сведение говори за твърде различен аспект в преценката е и свидетелство за друг ракурс спрямо представите за Луната която не се изчерпва само със светлинните си функции.Тук се намесва космическият религиозен мотив който отсъства при хуните.Това е само един малък сигнал че трябва да се внимава с обопщенията.
Ако за хунският свят Луната е просто светило то в месопотамските и иранските религии тя е морално преживяна.Нейните фази и съотношенията в които тя влиза с останалите небесни фактори са разтълкувани като влияния върху земният живот в сложно религиозно отношение.Луната е един от най важните митологгични фактори в традициите на уседналите земеделски народи тясно свързана с митологемата за Слънцето."
Александър Алексиев

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема благойка.... [re: дядoБлaro]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано30.05.04 21:46



1. Ами да ти кажа честно, отдавна не бях си говорил с някой автентичен БЪЛГАРИН от примерно 2 в., че да ми каже как точно се е наричал върховният им владетел Щом ти си успял да се свържеш и знаеш, хубаво
2. Това е ясно, просто трябва да се различават някак днешните БЪЛГАРИ и тогавашните БЪЛГАРИ.
3. Знам десетте божи заповеди и много ми е трудно мъдри хора като нашите владетели да са им се подчинявали. Цитирам: Да нямаш друг Бог освен мене- нима Кубрат се кланял на Йехова или на Исус, или на духа му или не знам на какво друго там. Не убивай - българите никога не са убивали, само малко. Ха сега кажи ми къде е твоето чисто християнство, изповядвано от Кубрат, Аспарух и Тервел.
4. Ако подходим скептично си прав и не си прав едновременно, никой не знае.
5. Такова нещо за етруските за първи път чувам, а всъщност не са ли те в основата на Римската империя, че тепърва да бъдат поробвани от нея?



Тема Re: Кой е Богът на древните българи [re: Чepнopизeц]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано31.05.04 23:51



що да го доказвам аз с факти-те са в академичната история,т.е. отдавна вече е доказано.
Какво означава разбирали християнството както трябва- ами не са си правели идоли кръстове и икони и не са се молили на тях ,а на живия бог.не са чакали някой като иисус да ги спасява,щото той никога не е обещавал такова нещо,а са развивали духа си.
Като говориш за паплач и слагаш българите в кюпа не се ли самообиждаш като българин.А това че обиждаш всички е друг въпрос- ами да се надсмееш над себе си е най-верния признак,че си нормален,виж който възвелчава себе си не е по реда си.
И за Атила не съм съгласен че има нещо общо с българите освен че отстъпващите му орди са били избити от тях.- а бе ти измисли нова история.
И за Рим съм чувал че вандали и готи го превземат.- една многовековна империя,с най-добрата войска(естествено без да я сравняваме с начата нали) и военно дело,я превземат някви диваци?понеже били по-многобройни?-еда ли.понеже били много яки?-глупости.нещо не се вързва.аз до колкото съм чвал пък я превземат римски генерали от германски пройзход,но само съм чувал.



Тема Re: За хуните [re: Чepнopизeц]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано31.05.04 23:56



а бе в тая книга "небето помни" като я чете разбра ли ,че има някакво развитие във времето?че някви народи отиват някъде си,смесват се с други и така нататък докато се стигне до българин?понеже за теб не сме хуни(понеже може би хуните не са арийци- голяма глупост),кви сме?някви иранци ли?
още нещо - българския календар не е въз основа на слънцето,а на 60 годишния цикъл на сатурн.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.