Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:13 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси относно келтитенови  
Автор AGALAX (the dark one)
Публикувано10.05.04 17:15



Привет:)),

Може ли някой да ми даде информация относно някои неща,свързани с келтската религия и магическа традиция?

Първият въпрос се отнася до Келтския Кръст.Смята се,традиционно,че това е
символ свързан с келтското християнство .Но четох в един сайт,че датира от
по-рано.Християнското значение на кръста с кръг по средата е само едно от
многото.Датира от много по-рано.Знае ли някой нещо по въпроса?Имало ли е
символи,надписи по него и т.н.Какво са означавали?

Вторият въпрос се отнася до боговете на келтите-имало ли е 4ма такива,които
да са пазители на посоките(като че ли този въпрос се отнася до келтската Уика традиция?)и елементите.Знаете ли кои са те?

Как е традиционният келтски поздрав към Боговете,когато ги призоваваш
(като например "Hail to you")...

Звездата Сириус е имала огромно значение за Египетската религия и магия.
Имала ли е някакво за келтите?

Благодаря предварително

There's no Law beyond "Do what thou wilt".


Тема Re: Въпроси относно келтите [re: AGALAX]  
Автор roxy (mind-globaliser)
Публикувано10.05.04 17:36



1.'келтският кръст'
попринцип кръстът(както свастиката и още няколко символа) са древни слънчеви знаци.в едно богато илюстровано издание за индианските обредни костюми, което може да се намери в библиотеката на американския културен център в софия има изображение на кръст вписан в кръг, опасан от зигзагообразна линия, т.е. като келтски кръст но с вид, категорично означаващ слънце.което от друга страна показва, че между ранната символика на народите могат да се търсят прилики.
2.ами ако из4акаш да се поровя в "келтски митове и легенди"(че ми е на английски) може да ти кажа.то аз оттам смятах да пускам една тема за крал артур, но ме хвана мързела...

keep your dreams. don't sell your soul. be careful.


Тема Re: Въпроси относно келтите [re: AGALAX]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.05.04 22:34



E, най-после нещо смислено в клуба!

Драги приятелю, по тези въпроси най-добре ще е да се обърнеш към тези хора -

. Те ще ти дадат точен отговор.

Относно келтския кръст - не бих твърдял с пълна сигурност, че е соларен знак. Виж, за свастиката може да се каже, че е такъв, с много по-голяма положителност.
Що се отнася до вписания в кръг кръст при северноамериканските индианци, там символиката е малко по различна... Не е соларна, а изразява нещо по-важно.

Не бих свързвал Уика с келтската (и с която и да е традиция). Уика си е Ню Ейдж, а това няма връзка с никоя Традиция. Честно казано, не знам да има определини пазители на посоките при келтите. Или поне не са оставнали сведения за такива...

Връзката на Сириус с Египет е отново плод повече на Ню Ейдж-интерпретации, отколкото на реални исторически сведения. Нашите прадеди са били най-вече земни хора и са се интересували от реалните неща около тях...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 11.05.04 02:43.



Тема Re: Въпроси относно келтите [re: AGALAX]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано11.05.04 01:25



Виж тук за инфо относно келтския кръст:



Накратко, по всяка вероятност келтският кръст е от преди келтите, защото в пещера във френските Пиринеи са намерени плоски камъни с изгравирани и оцветени кетски кръстове от 10 хил. г. пр.н.е. Преди християнството четирите края на кръста били равни по дължина и кръстът е бил изобразяван на земята и вероятно е маркирал място за поклонение. Четирите края на кръста заедно с кръга са символизирали различни неща едновременно (включително четирите посоки), описани в сайта по-горе. По въпроса дали всеки от четирите края е бил свързан с определен келтски год няма съгласие.

А тук има и една нестандартна хипотеза, че келтският кръст е бил инструмент за навигация, използван от хората, оцелели след края на ледниковия период:




Тема Re: Въпроси относно келтите [re: jaytee]  
Авторнe-keлт (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 02:37



Този линк е интересен, но както спомена и г-н Black Wolf, подобно тълкуване на келтския кръст е чисто съвременно нещо и е в линията на т.нар. Ню-ейдж.

В истор. източници никъде няма май сведения за подобно символично обвързване на въпросния кръст.



Тема Re: Въпроси относно келтите [re: нe-keлт]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано11.05.04 02:52



Да, прав си, интерпретацията е съвременна... На мен ми стана интересно и ще потърся нещо по-автентично, ако е останало, защото потомците на келтите са [били поне до скоро] доста строги католици.



Тема Re: Въпроси относно келтите [re: AGALAX]  
Автор AGALAX (the dark one)
Публикувано11.05.04 13:42



Благодаря много за всички мнения:)).

Сайтът на PaganPath ми свърши идеална работа-за това,което ми трябваше.
Съдържа всичко,което ми трябваше като съответствие.

Другите също са много интересни.Класическото мнение днес е,че келтският
кръст си е бил християнски символ,изписан от Свети Патрик върху камък.Той
бил начертал кръг и върху него-кръст.Това била енигма за (да не прозвучи
нелепо!) "кръст със ореол".

Само че съвремените изследователи виждат в това някакъв стремеж за обеди
нение на езическите и християнските вярвания.Кръгът е символ на Лунната
Богиня(представен като ореол),а кръстът -чисто християнски символ.Един вид
психологически похват.Ето още един интересен сайт,който намерих:



С други думи-значения много,явно всяка епоха го ое отнасяла към отделни
неща.

За Уика и Ню Ейдж.Не,не мога да се съглася,че те ИМАТ каквото и да било общо.Уика си е Уика,движението Ню Ейдж е нещо различно.Различно както
от Уика,така и от идеите на т.нар.Епоха на Водолея:))).Съжалявам,ако съм
циничен,но Ню Ейдж в едно 60% от аспектите си е извращение на Водолея.

Последно да попитам:знаете ли какви са келтските поздрави за Hail i Blessed Be.Благодаря много:))

There's no Law beyond "Do what thou wilt".

Тема Re: Въпроси относно келтите [re: AGALAX]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано11.05.04 18:44



Да, и аз срещнах тази легенда за св. Патрик и кръста върху лунния символ. Това май се предполага, че го е направил по време на диспута с друидите на хълма Тара, когато ги е убедил да повярват в Исус.

Не знам дали ще ти помогне, но съвременните келтски езици ги наричат Gaelic (предполагам галски?). Например, има ирландски gaelic, шотландски gaelic, уелски gaelic, мански gaelic и може би бретонски gaelic. Потърси в И-нет има english-gaelic речници и там може да се ориентираш за съвременните келтски варианти на различните поздрави.



Тема Re: Въпроси относно келтите [re: Black Wolf]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано19.05.04 11:31



cit. "..Връзката на Сириус с Египет е отново плод повече на Ню Ейдж-интерпретации..."
Надали е точно така, египетсктат цивилизация е типична земеделска цивилизация т.е. зависела е изцяло от потенциала на селското стопанство и по-точно от разливането на Нил. Сега направи няколко прости сравнения:
1. изгрева на "кучето",
2. настъпването на дъждовния период в субекваториалната част на Африка,
3. къде се намират изворите на р. Нил и нейното горно и част ср. й течение,
интегрирай горното и сам си отговори на въпроса дали е Ню ейдж или не.
А, и още нещо вие приятелчетата от "Орловия кръг" с чието съдействие излиза поредицата "Белия бизон" не обърнахте ли внимание като как аджеба там превеждат етнонима "асинибойн". В книжлето се казва (на няколко места) - "резачи на гърла" а всъщност то си означава - "онези които готвят с нагорещени камъни" и не ми излизай с номера че това е било фигуративно сравнение. Това за ню ейдж-а и точността.
Карл Май и Дж. Ф. Купър са за вас единствените авторитети, само дето Купър не е виждал жив индианец как пикае (бил си е съвсем градски жител човека).
Довиждане.
Аз бързам че ме чака лов на бизони.



Тема За асинибойните [re: XУ]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано20.05.04 14:22



Незнам какво приятелчетата от "Орловия Кръг" знаят и разбират. Доколкото познавам бегло някои хора от там, разбират повечеот теб.

За кое книжле става дума - за "Грешката на Самотния Бизон" предполагам? Е, чернокраките наричат асинибойните именно "резачи на гърла". Самите асинибойни наричат себе си накота (съюзници), защото са се отделили в налото на 17 в. от останалите лакота-накота-дакота.
Да, "асинибойни" значи на оджибуейски "готвещи с камъни", ама в случая става въпрос за чернокраки. И ако имаш възражения, отнеси се до Дж. У. Шулц...
Така че бегай лови бизони и малко се пообразовай покрай това! Аман от малоумни идиоти!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.