Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:41 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема великденнови  
Автор firefox (superstar)
Публикувано13.04.04 11:37



вярвайте или не толкова очевиден повод за изследване и въпрос досега ми е убиягвал по тангентата - защо се боядисват яйца на великден? (досега някак половинчато любопитството ми е било задоволявано от приказката на баба ми, как всички животни отишли на поклонение пред кръста и всяко носело дарове, а кокошката - яйце, и когато го поставила в подножието на разпятието, капка кръв от челото на Исус го обагрила в червено, та оттук обичая. Е, това някак вече не ми е достатъчно :})

Явно е, че това време на годината се празнува в повече от една религия, знаем, че и на запад оттук има езическа традиция свързана с необикновени яйца. От друга страна обичаят налага празника да се изчислява според фазите на луната (макар, че християнството добавя и допълнителния слънчево-календарен елемент - да е винаги в неделя), което също отвежда (може би) към мисли за честване на природата, възпроизводителните сили и плодородието (заешката "емблема" на западната Истър е друг намек в същата посока), а и ако яйцето не е чудесен символ на новия живот, здраве му кажи, но какъв е случаят с боята? Защо магическото яйце е непременно червено (всъщност, така ли е)?

Въобще, какви са езическите корени на празника и обичая. Cross-cultural примери са добре дошли.
Благодаря.

"did Mohamed move a mountain or was it just PR"


Тема Re: великденнови [re: firefox]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано13.04.04 12:57



Хе-хе, аз пък тъкмо се канех да питам в Митология откъде се пръкнал образът на Великденския заек Ти имаш ли инфо по въпроса?

С риск да ти кажа нещо, което вече знаеш, Великден е празник на възраждащата се растителност и въобще природа. В различните страни празнуват възкресението съответно на Адонис (преди да стане гажде на Венера, е бил любовник на финикийската Астарта), Тамуз, Озирис, Атис (той пък е в комплект с Кибела), Дионис-Загрей и Персефона (тия двамата са тракийски). Всеки от тях си има легенда, която го свързва с растителността - някъде с горската, другаде със земеделските култури. Ритуалите на Озирис, Адонис и Атис най-силно напомнят християнските, последните двама дори са родени от девица. Слънчево-календарния елемент не е християнско нововъведение, празникът поначало си е такъв.
Обичаи, свързани конкретно с яйцето, не знам (говорим си за предхристиянски, нали така). Яйцето символизира Вселената и прераждането, а червения му цвят вероятно носи соларна символика. В България чисто червено се боядисва само първото яйце, а осталите се украсяват според два основни стила: а) на бял фон с черен писец различни винетки, соларни символи и т.н., като някои от заградените пространства се запълват с червена и синя боя и б) на тъмночервен или тъмносин фон същите шарки, но бели
Това за кръвта ме навежда на друга идея - някои от ритуалите в чест на Богинята и нейния любовник са свързани с проливане на кръв и самонаравяване (хм, дори със самоскопяване), но тук задълбавам в предположения...

Българинът още не може да възприеме кюфтето от Макдоналдс като израз на върховната култура


Тема Re: така, така :)нови [re: Бъдъмбa]  
Автор firefox (superstar)
Публикувано13.04.04 13:39



(тва е бг бабешкия вариант на бъдуайзърското true, true :D)

за заека - почти нищо не знам, поне не от авторитетни източници, с изключение на това, че съществува жена-богиня Ийстър и заекът и яйцето са и символи, както и венец цветя май. Личното ми предположение е, че тя е някаква персонификация на плодородието и заекът и е символ по същата логика, по която е лого и на Плейбой ;)

за соларните умиращи и възкръсващи богове - ок и 10х, макар че като истински езичници ние можем да се опитаме да потърсим ОЩЕ по-назад, преди патриархалния бълвоч да промени старите богиня-майка култове :)))
(добре де, това за неделята най-малкото предполага, че много преди това е трябвало да има календарна организация на дните по седморки?)

иначе, честно, това което ми се щеше да чуя е аджаба чия кръв е проливана на празника на яйцата ;), щото съм в едно такова настроение сега - привиждат ми се човешки жертвоприношения в чест на богини на плодородието всяка пролет и тн. разбииш, но ми е любопитно дали е имало нещо такова или просто мнението ми за най-дълбоката древност е прекалено стивън-кинговско

"did Mohamed move a mountain or was it just PR"


Тема Re: така, така :)нови [re: firefox]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано13.04.04 19:38



Яйцата са признак за плодородие е нормално пролетта да им се отдава особено внимание. При много езически народи, както казахте, са се боядисвали яйца. За червения цвят има една проста логика, която едва ли може да доведе до истина, но според мен никой друг цвят не е толкова символизиращ живота (раждането му) колкото червения. А иначе Еaster идва от древната, мисля германска, богиня Астра.



Тема червенонови [re: Бьopи]  
Автор firefox (superstar)
Публикувано13.04.04 19:48



бе и аз се сетих за няколко тълкувания на червеното в този смисъл, но ми се ще да ги "засека" и отдругаде, ако ме разбираш.

иначе е напълно нормално да се боядисва в червено по 2 причини:
1) в индоевропейската триада небе-земя-подземен_свят цветовете вървят съответно бяло-червено-черно, като съотнасянето на света с червената земя е много характерно за повече от един народ (сещам се и за изключения де - в египет заради червения цвят на пустинята нещата са по-различни, и май в китай заради почвените особености около жълтата река, но пък те не са индоевропейци :) )
оттук примерно ми се връзва логически червения цвят да символизира земята и съответно червеното яйце - най-общо възраждащата се земя, пролетта и тн
2) това (както и бялата и черната) е най-лесната и достъпна за получаване багра за човека в най-ранен етап на развитие :) то затова и скалните рисунки са в тези три цвята, плюс жълто понякога, когато има подходящ оцветител в географската околност :D

"did Mohamed move a mountain or was it just PR"


Тема Re: така, така :)нови [re: firefox]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано14.04.04 09:33



Малко набързо, че нямам време. Повредата не е в твоя телевизор, нито в Стивънкинговия
Първо - тия богове не са соларни. Повечето са владетели на отвъдното и покровители на плодородието. Второ - ами ние точно за Богинята-майка си говорим. Това са елементи от нейния ритуал (т.е. на Кибела, Астарта и Деметра), а патриархатът тепърва набира позиции. Най-старите култове са тези на Кибела и Атис, струва ми се, и при тях нещата изглеждат най-варварски. В техния вариант на празника (отбелязван на 22 - 24 март в Рим) ритуално се оплаква фигура, изобразяваща Атис, украсена с цветя. Третия ден се нарича Ден на кръвта; върховния жрец си пуска кръв от ръцете и я принася в жертва, а останалите жреци танцуват, изпадат в екстаз и се самонараняват с ножове. Новопосветените пък посвещават мъжествеността си на богинята по един твърде буквален начин - отрязват си я и я поднасят на статуята й. Ъъъ, това са възстановки на Фрейзър. Нали такива неща те интересуват?
Иначе най-сериозно се гледа на човешките жертвоприношения в средата на лятото, когато се прибира реколтата, а напролет се набляга на оргиите...

Българинът още не може да възприеме кюфтето от Макдоналдс като израз на върховната култура


Тема Re: така, така :)нови [re: Бъдъмбa]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано19.04.04 04:03



Много интересна тема. Накара ме да се разтърся из Интернет и да прочета това онова.

Конкретно името на западноевропейския Easter изглежда произлиза директно от германската богиня Eostre или Ostara, която е богиня на пролетта и плодородието, свързвана с Луната (лунна богиня). Eostre пък от своя страна e превъплащение на богинята-майка, позната като Ищар, Астарта, Кибела и много други имена... Богинята-майка най-вероятно е била свързвана с Луната, заради (наблюдаваната) връзка между лунния и менструалния цикъл. С повече фантазия човек може да види главата на заек върху Луната при пълнолуние. Оттам и от прословутата плодовитост на заека идва символът на Великденския заек. Някъде срещнах, че заекът се приема и като превъплащение на богинята-майка.

Може би най-старата запомнена богиня-майка е вавилонската Ищар. Има една легенда, според която от небето паднало огромно златно яйце в река Ефрат, от което яйце се излюпила Ищар. Яйцето е символ на плодовитост и на сътворението на Вселената. Някъде четох, че яйцето, символ на богинята-майка е било оригинално змийско яйце, а змия, държаща в устата си яйце символизира Вселената, съдържаща самата себе си. Това може би символизира по-скоро всемогъщието на богинята-майка, отколкото плодовитостта и?

Около яйцата лунната символика малко се смесва със слънчевата и от това, което четох леко се обърках. Червеният цвят, казват, символизирал слънцето (на мен ми се струва, че по-скоро символизира новия живот или новото слънце, скрити в яйцето). Много превъплащения на богинята-майка имат общ елемент в това, че по време на пролетното равноденствие богинята (или синът и) се връща/възкръсва от подземния свят. Чупенето на яйца на Великден пък символизира появата на новото слънце (жълтъка).

Изглежда традиции, свързани с яйца и зайци около пролетното равноденствие има из цял свят от незапомнени времена (дори и в Китай). Някъде (например в Рим) празниците са били точно по време на равноденствието. Но във времето на празнуване на нашият Великден има и лунна символика (първото пълнолуние след пролетното равноденствие).

На едно място прочетох дори, че западната традиция, включваща криене на яйца в градината, събирането им в плетени кошници и оцветяването им в различни цветове символизира следното нещо: хората преди опитомяването на птиците събирали яйца на диви птици (обикновено естествено оцветени), понякога заедно с гнездата (които приличат на плетени кошници).

Интересно дали самоскопяването на новопосветените жреци на Кибела по време на пролетния фестивал има нещо общо с червения цвят на яйцата. Може би да, защото тоя ритуал е символизирал прераждането на посветените за нов живот (на по-високо ниво на посвещение). И преди съм се съмнявал за връзка, но досега не съм намерил нито едно потвърждение...

Редактирано от jaytee на 19.04.04 06:36.



Тема А "боренето" на яйца...?нови [re: jaytee]  
Авторяйцe (Нерегистриран)
Публикувано19.04.04 04:51



...Не е ли практика само в България.Мисля ,4е на запад не "борят" яйца...




Тема Re: А "боренето" на яйца...?нови [re: яйцe]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано19.04.04 06:34



На Запад няма такъв обичай, но той не е само български. По света е известен като гръцки обичай. Ето малко инфо тук:



И при румънците е същото. Предполагам и при сърбите е така, но не съм сигурен. А руснак ми е казвал, че те също се борят с яйца, но не на Великден, а просто ей така като се случи да варят яйца.



Тема Re:нови [re: jaytee]  
Автор firefox (a girl)
Публикувано19.04.04 11:22



може би в случая няма нищо символично, а е просто следствие на обичая за чупенето на яйца - в смисъл, че когато чупиш яйце с друго яйце, все едното ще се окаже по-здраво и чистото любопитство може да породи този вид "състезание".

"Should I wait for you, my substitute for love?"



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.