Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Напълно сериозен въпрос към Черния Вълк  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано21.03.04 22:46



Без грам заяждане и имитация на простотиите ти (твоите съклубари явно не знаят как се лигавиш) искам да те попитам:

Как може да изповядваш религия, която не черпиш от корен?

Има ли в България индиански шаман, който те посвещава в тайнствата на вашата вяра?

Кълна се в Бога не е и няма да бъде заяждане тази тема с всичките и последващи отговори от мен...

____________________________________

Memento mori


Тема Напълно сериозен отговорнови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.03.04 09:18



Ами ако си малко по-запазнат, ще знаеш, че и при самите шамани никой не ги посвещава "в тайнствата на вярата". Това става по друг начин. А за шамана - да, има такъв.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Не съм запознат разбира се...нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано22.03.04 11:28



Обясни ми...

____________________________________

Memento mori


Тема запознат разбира се...нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано22.03.04 23:51



6amanizma ne e religia, a pateka.
poznanie za koiato sam po4erpil bukvalno "ot korena"
6amanat ne posve6tava, a vodi
tova liato za 2-ri pat v Bg doide istinski 6aman,
i ostana vazhiten ot miastoto i ot horata



Тема От кои хора?нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано23.03.04 11:06



Добре де...

Като ще е индианско "учението", всичко "европо-американско" му противоречи.

За да се сливаш с природата трябва да живееш в нея а не в бетонния град (тухлената селска къща)...

За това твърдя, че в България този начин на "шаманизъм" е един вид демонстрация на различност и нищо повече...

____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 23.03.04 11:09.



Тема Хм-хм...нови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.03.04 11:52



Не е баш така. Ще се огранича с думите на един индиански шаман, който казва, че "да бъдеш индианец не е въпрос от процент в кръвта, а начин на мислене".
Така че всъщност всеки може да бъде всичко. Човек е това, което иска да бъде и има сили да го постигне.

Така че и ескимос може да бъде българин, ако иска, както и обратното.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Не ме разбра...нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано23.03.04 12:20



Мисълта е едно...

А битието и битността - друго...

Не може обграден от "матерялното" да се сливаш с природата - това казвам.

Как ще ме убедиш, че усещаш силата на земята, щом живееш в "панелка" примерно...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Не ме разбра...нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано23.03.04 21:30



sveta si e sviat...kadeto sa porabotili horata,
e leko zagrozen, zatova poniakoga e hubavo 4ovek da popatuva
izvan ramkata na "kvadrata", prez sredata na "nikade"za sedmica pne.
jiveia na vtoria etaj na 3-etajna tuhlena postroika i 9 meseca v godinata
prez prozoreca mi se vijda samo darveta....
po vreme na zemetresenie 6te ia useti6 na Zemiata Silata, i o6te kak
v panelkata...
p.s. niakoi rastenia na silata sa savsem malki, no nosiat "zova
za zavru6tane" v neobiknovena stepen...



Тема Самото живеене в европейското общество...нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано24.03.04 10:21



Те променя. Това твърдя.

Дори и общуването с компа...

За да си "природен" човек трябва да живееш в природата. Поне аз така си представям индианския шаманизъм.

Храната сам да си я добиваш. Да живееш свободен и независим от "материалистични общества" и финикийски знаци...

Всичко друго е смесица и взаимни противоречия.

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Самото живеене в европейското общество...нови [re: Set]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано24.03.04 16:12



материалното се отрича НАПЪЛНО от една друга религия
а обичта към природата е състояние на духа, независимо къде живееш, все пак винаги можеш да излизеш и да намериш девствено кътче и да преживееш катарзиса



Тема Позволяваш ли ми да ти отговоря?нови [re: Бьopи]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано24.03.04 17:00



?

Обещах да пиша само на Вълчан извън другата тема...

Ако "ДА"

ето и моя отговор:

Твърдя, че ако не живееш в хармония с природата (и по начина, който индианците живеят) въобще не можеш да се докоснеш до техния мироглед и традиция. Не говоря за религия, защото вярванията им са силно свързани със "земното" и стихиите.

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Самото живеене в европейското общество...нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.03.04 20:28



Много вярно така си е, спор няма ;-).
Макар, че девствените кътчета стават все по малко в нашата родина, което не е много добре. Понеже съм си наполовина балканско чадо поне по разкази на роднини и познати до преди 50-60 години все още е можело да се срещне някой горски дух от рода на самодива във балкана ама днес духът на природата умира по нашите земи. Не е зле да помислим малко в тая насока като ще го удряме на екология.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Елементарно Уотсън!нови [re: Set]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.03.04 20:32



Сет какво се учудваш, той обижда на рационалист значи не му е нужна много логика за да вярва в нещо.
Демонстраци на различност е само една от диагнозите, логично е да попитаме какво подбужда тези демонстраций някаква неудовлетвореност от собственото аз, инфантилно желание да покаже, че е достигнал някаква зрялост. "да бъдеш индианец не е въпрос от процент в кръвта, а начин на мислене".
Абсолютно съгласен уви народопсихологията не се формира в игри на индиянций и каубой, за да имаш подобен начин на мислене най малкото трябва да си живял дълги години в подобно среда, тогава ще формира лично несъзнавано което чат пат ще му помага в подобни практики. Ако е бил в някой ромска махала уви те не се броят за индиянци колкото и да им се иска. Още повече, че в психологията на несъзнаваното още Юнг е открил, че една голяма част от митовете и символите които се съдържат в тази част на нашата психика се предават едва ли не генетично поне в един основен процент и това несъзнавано се нарича колективно което освен това е по голямата част от несъзнаваното, мисля че има достатъчно изследвания в тая област стига да има кой да чете. Езичеството е магическа религия и голямо значение в нейната практика заемат имено символите и митовете закодирани в психиката. Интересно е как му въздейства бизона като символ или други неща които или ги няма в неговото колективно несъзнавано или са със съвсем различен знак и смисъл.
Аз ще ти кажа никак той не е езичник а любител на езическата история, какво си въобразява е нещо съвсем различно, утре може да каже, че е извънземен и се е доближил много до техния начин на мислене. По подобен начин се пълнят психиятричните клиники в българия почва се от нещо безобидно и се стига до извънземни гласове които ти нареждат какво да правиш.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема То се видя че ще отговарям...нови [re: Бoян lYl]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 10:51



Надявам се само да не ме осъждате, че нарушавам обещанието си...


За ТОВА ГОВОРИМ !!!

Не може да имаш битността на европеец и да живееш по канона на индианците.

Не може да добиваш храната си в магазина и да усещаш болката на убитото от теб животно...

Не може да пиеш вода от чешмата и да усетиш ромона на планинския поток...

Това са само примери, с които аз си представям (може и да греша) индианското...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: То се видя че ще отговарям...нови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.03.04 11:52



Затова сигурно ходиш по стрелбищата да си избиваш комплексите... Затова вероятно си и ловджия...
Ами хубаво - ходи си в църквичката, по ловджилък... И не се опитвай да разсъждаваш по проблеми, които са над твоите интелектуални възможности.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Айде пак...нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 12:24



Ако това ти е начина на разговор с мен, ще ти кажа следното:

Който сее вятър - жъне бури...

Не ми пречи че се пробваш да ме обидиш. Интересно ми е само, дали ще имаш гъзето да ми го кажеш в очите...

А и преди ти казвах и пак ще ти повторя - Слез на земята и не давай оценки на непознати, инак мършата си е мърша....


Ето, не се дърля...

Обясни ми като на ЕДЕОТ как аджеба ти си индианец, като живееш в град...
____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 25.03.04 12:33.



Тема Re: Айде да се намеся и азнови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано25.03.04 13:04



нищо общо с дърленето ти с Вълка, ще си говорим само за принципни неща:

да приемем, че според теб непосредствената битност е определяща за светогледа и светоусещането на човека - повече или по-малко, но все пак определяща.
да приемем също така, че си християнин.

как съчетаваш първото с второто? как приемаш претенциите за универсализъм на християнството? как разбираш и тълкуваш думите на апостола, че в Христа няма роб и свободен, елин или юдеин и т.н.? защо това, което иска християнството да бъде - религия, достъпна за всеки независимо от неговия бекграунд - не можеш да приемеш за езичеството?

къде са според теб разликите?

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Разликата е във "вярването"нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 13:58



Индианското начало е строго "съединено" с природните стихий.

Не можеш да живееш по един "съвременен" начин (включая добиването на храна, плащането на данъци, возенето в градки транспорт и т.н) и да бъдеш в единение с природата. Това говоря...

А за християнството - аз съм просто вярващ и не виждам противоречие.

И все пак не забравяйте че не съм духовно лице...

Много повече ми отива дето вълчето ми вика ловец (ловжия е той щото целия му лов е въобръжаем)

Та така.

Просто исках нормално обяснение, но се видя че не може да ми го даде...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.03.04 15:34



Наистина, нямам желание да си хабя думите и е под достойнството ми да споря с такива като теб, но ще ти кажа едно-две неща...

Индианското начало е не е свързано строго с природните "стихии". То е свързано с цялостния живот върху това, което наричаме Земя, и с цялостното съществуване на Вселената. Индианското начло е свързано най-вече с духовните ценности, но в главицата на един християнин тези неща не се побират.

Светът е променлив, съответно условията за живот се променят, но духовността е нещо много по-устойчиво. Има свещени неща, които са неизменни...

Религията не е нещо, което е обусловено от мястото, времето и условията, защото божественото присъства навсякъде и винаги. Иначе и аз ще те попитам защо си християнин, а не живееш както са живели юдеите преди 2 хил. години?!

В религиозните системи, които имат потенциала зат ова, присъстват универсални ценности (както се опита да ти каже Бомбата). Затова примерно шаманизмът е оцелял през последните 30-40 хил. години и продължава да върши добра работа и днес. И има все нови и нови адапти. Защото той, както другите езически вярвания, има универсален характер.

Но както вече подчертах, тези неща са над възможностите и на един ловджия, и на един християнин. Поради умствената нищета, която е свързана с тези две неща.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: То се видя че ще отговарям...нови [re: Set]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано25.03.04 15:35



Ама така си е!
Макар, че уважението към природата не е патент на индиянците а въпрос на култура, все пак не всички еколози ходят с пера на главата ;-) или вярват в езически богове.
Уви ирационалното мислене и силното въображение могат да си играят лоши шеги със психиката ни.
А както казах и преди освен в живота в природата има и фактори в несъзнаваното които формират мирогледа, в случая с колективното несъзнавано няма как да попаднат индиянски символи а в личното не съзнавано за да има такива определено трябва да е живял дълго в подобна среда.
От тук на татък, да се пишеш индиянски шаман е въпрос на въображение и траверсия.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано25.03.04 15:43



може и така да е.
но според мен има и нещо, което не е съвсем така.

вярно, че индианската "религия" може би си е най на мястото ако ловуваш, живееш на открито и т.н.
но има и нещо друго - светогледът е преди всичко идеи. а идеите може да възприемеш като правилни и ценни за себе си и без да живееш в типи. идеите витаят из въздуха и могат да се прихващат както се хващат вируси, направо от въздуха, независимо откъде са дошли първоначално (че и във времето се пренасят, пущините!). ако искам да повярвам в прераждането, не е необходимо всички жени около мен да носят сари и да е пълно с маймуни. ако възприемам древногръцката идея за Съдбата, не е задължително да живея в V в. пр.Хр. в Атина.

ако ти беше живял около началото на нашата ера в римската провинция Юдея, вероятно думите на Иисус щяха да си паднат точно на мястото, в конкретния контекст, който непосредствено те заобикаля, та нямаше да имаш нужда от Отци, Свещено предание и прочие да ти ги тълкуват.
да ама ти не живееш там и тогава, ти си тук и сега.
и аз уважавам твоя избор да вярваш в каквото си си избрал, независимо, че не ти е органично присъщо да разбиращ що е "садукей" или "прокуратор".
не виждам каква е разликата, та се чудиш на езичниците и "индианофилите" в частност.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Щом е под достойнството ти...нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 20:43



Защо влизаш в такива мерзки за теб клубове и се правиш на маймуна?

Мисля, че до момента само ти обиждаш на личностна основа...

А аз ще спазя обещанието и няма да го правя...

Просто те оценявам като КОМПЛЕКСАР...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано25.03.04 22:26



"ne moje tova, ne moje onova"...
ti probvai, pak posle govori/postvai...vij "istinska magiia"v "okultizam",
vav foruma na gbg.bg.
tva, 4e nekoi pretupkan avtobus moje da ti podeistva zle na telesno/mentalno/guhovno/efirno/astralno nivo, si e edno na ruka...
premaiki sebe si, hristianina/ateist
za VIS6E tvorenie/evolucionno stapalo,
ti avtomati4no ignorira6 ostanalite nositeli na Jivota okolo teb, pak bilo to trevi4ka m-u dve paveta, 4aika rano sutrin, katerica na darvoto ili samoto darvo.
o6te vednuj, da te osvetlia- Sveta si e sviat,
niakoi bolni mozaci si vaobraziavat 4e jiveiat v ob6testvo/pastvo
i zajiviavat vedna iliuzia.



Тема Общо взето...нови [re: the_bomb]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.03.04 18:00



...няма какво да добавя, Бомба! Съгласен съм напълно с казаното от теб.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Тотално погрешно !!!нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано26.03.04 18:24



Докато не усетиш горещата кръв на простреляния от теб дивеч (със стрела, която саморъчно си направил) и това не е ежедневна бора за прехрана, нямаш шанс да "бъдеш"...

Всичко друго е демо версия...

Както каза и Боян - всеки може да си представя всичко...

____________________________________

Memento mori


Тема така и така сме тръгнали да се месим,нови [re: Set]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано26.03.04 18:52



хаиде и аз
Сет, ако следвам твоята логика спокоино мога да те попитам - докато не усетиш тежестта на кръста, хулите на тълпата и пироните, които се забиват в плътта ти, как можеш да кажеш, 4е си християнин ?
Да си последовател на една религия или вярване не е ли, не да изживяваш отново първите страдания или да преоткриваш филисофията на вода4ите, а да си го приел, да следваш повика му. Не може винаги всяко поколение или 4овек да запо4ва наново, защото има приемственост и предаване на знания. Някога, когато християнството е било преследвано, проповядването е ставало в катакомби, днес то е в катедрали. Всеки един истори4ески период е имал своите проблеми, с които една или друга религия е трябвало да се съобразява. Важно е да си иницииран, това, което е в теб, а не онова, което според обстоятелства, независещи от теб, те заобикаля.
А след това, дали ще го правиш насред природата, в тъмна манастирска килия или в бетонен апартамент, каква е разликата ?

Мелиса

Cupitor impossibilium


Тема Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: mellisa]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано26.03.04 20:13



Не можеш да бъдеш "природен" (да усещаш фибрите на земята) и да си прегръщаш зимъска парното...

Апропо несравними са понятията (поне вие се опитахте в началото да ми го докажета)

Християнството е религия и обрядност.

Индианския шаманизъм и вярвания е НАЧИН НА ЖИВОТ. Това казвам...

Ако някой ми каже друго - просто се опитва да ме лъже...

ИИИИ

Не анализираме все пак християнство тук нали?

Ако искате да питате по въпроса - има си клубове...
Тука обсъждаме САМО шаманизъм

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано26.03.04 23:14



ами тъй и тъй си християнин, и волю-неволю се явяваш нещо като апологет на своята вяра сред нас, що пък да не обсъдим и нея

плюс това, ако шаманизмът беше само някакво силно локално и свързано с непосредственото тук-и-сега вярване, защо го има сред почти всички народи, а не само у индианците? не е ли така защото и в него има нещо универсално?
ами според мен има, и аз през цялото време говоря за идеи, а не за битност и т.н. те са основното, а не това как усещаш кръвта на животното и прочие

така че и шаманските идеи могат да бъдат не по-малко универсални от християнството. разликата, разбира се, е огромна, защото в християнството имаме Откровение, осъществено в един много специален миг от Историята, имаме Църква, имаме проповядване на Словото и други неща

но защо това да значи, че моята или на Вълка или на Боян или Мелиса идея да е по-малко универсална от твоята, християнската? да, не е толкова организирана и унифицирана, проявява се независимо на много места, но това прави ли я "демо версия"?

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: the_bomb]  
Автор Legion (предполагаеми)
Публикувано27.03.04 01:55



Защото например християнството е едно, а както каза неотдавна Боян, езичествата са много. И различни.

Подхожда ли на българи да живеят според съдържанието на аборигенски напеви? Или на бушмените - да се отъждествят с нордическите порядки?

Христос обаче заръчал на апостолите да идат и да научат всички народи като ги и кръщават.



Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано27.03.04 03:17



Бомба до някъде си прав, но като приемаш нещо подобно като идея ти си го пречупваш през твоя светоглед, а твоя светоглед като на индиянците ли е или ти така си мислиш. А дали не си подбираш само нещата които са ти близки. Освен това с идеите можеш да живееш и без да си част от дадена религия. Е и аз харесвам платон, но има неща в него които са ми далечни и във повечето философии и религи мога да намеря близки и далечни неща ама реално има много малко които да ти пасват идеално. Още повече, че езичеството е магическа религия а не гола философия а магията си има тясни принципи свързани с психологията, защо никой от вас не коментира този аспек. Все пак точно той надхвърля сверите на фантазията и придава логичност на нещата, а който каквото ще да разправя но света си е логика и закономерност.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано27.03.04 03:19



Само индиянското начало ли е свързано с духовните цености и земята.
И кои са тези свещени и неизмени неща?
А те само за индиянците ли са типични? И само с духовните цености ли се изчерпва това да си шаман. Защо говориш само оби приказки кажи нещо специфично.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: То се видя че ще отговарям...нови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано27.03.04 03:22



Изказване на годината стрелбата е спорт и едва ли всички спортисти в тая област са комплексари колкото и да ти се иска. А до колкотo ми е известно индиянците също се припитават с лов, ловеца стига да не е бракониер също има важно значение за популацията и така подържа равновесието.. Ловците убиват определен брой дивеч за да контрулират популацията от даден вид, както казах стига да не са бракониери. Интересното е, че той все пак разсъждава докато ти говориш наизуст без да се замислиш.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.03.04 09:39



Ами тогава твоята "религия и обрядност" е нещо много фалшиво...

Абе, умнико, ако не гониш бизони и ловджии, да не би нещо да се променя?!? Силите над нас са си същите, както преди 100 или 10 000 години...
Нима нашия начин на живот влияе на тях? Нима твоя бог се е променил от времената на Мойсей? А живееш ли ти по начина, по който са живеели юдеите тогава?

Грешката ти е, че свеждаш шаманизма и индианските религии (всъщност тя не е една...) до някакво примитивно "природопочитание". Всъщност става въпрос за духовност, имаща универсален характер, която вие, последователите на юдео-християнството, никога няма да достигнете...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Всички в един строй!нови [re: Legion]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.03.04 09:48



Наистина, християнството и комунизмът са твърди привърженици на тази идея. Не случайно комунизмът почерпи много неща от богатата практика на християнството - и начините за контрол, и начините за промиване на мозъка.

Езическите вярвания се различават във външната си обвивка. Това дава и очаромванието им - китайците (в друга връзка) казват: "Нека има сто школи, нека цъфтят сто цвята".

Но вътрешната същност е една и съща. Защото не може да е друга. какво е езичеството - то е познаване на законите, по които е изграден и по които се движи свмета и познаване на силите, които действат в него... А тези сили не са отделни за всеки народ и племе... Те са универсални.

Частичка от тях сте познали и вие (много малка, трябва да отбележим) и я наричате бог, светии и т.н.

А това, че християнството е едно не е истина... Я виж как се дърляте секта срещу секта Православната секта срещу петдесятниците, католиците срещу лютераните... Всъщност май само вие, православните, все още не можете да се примирите с многообразието на севета...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Бoян lYl]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.03.04 09:49



Защо трябва да отварям очите на подобни на теб екземпляри? Да хвърляш бисери на свинете...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Тези универсални сили....нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано27.03.04 09:57



Ти ги проспиваш на втория етаж...

Пак казвам - много повече от теб съм сред природата и по-силно усещам фибрите и.

И на лов за вълци може да те заведа, ако се представиш като отличен ученик...

Шаманизма ползва земните енергии, а не електричеството от контакта и електромагнитните вълни на телевизията...

Сам казваш:

"какво е езичеството - то е познаване на законите, по които е изграден и по които се движи свмета и познаване на силите, които действат в него... А тези сили не са отделни за всеки народ и племе... Те са универсални.
"

Ами анджък де !!!

Ма ти не общуваш с тях...

Ти шльопаш по клавиатурата...

____________________________________

Memento mori


Тема Ей това и аз му обяснявах в ловно-рибарския клуб..нови [re: Бoян lYl]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано27.03.04 10:03



ма то не отбира...

И вълчата популация трябва да се намалява (не е бъзик с ника му)...

Ама не!!!

Ловжия та ловжия

Предложих му да се опита да преживее една зимна вечер сред вълча глутница без огнестрелно оръжие, но не посмя да отговаря...

Лова е стопанско мероприятие и не може да бъде определян като "избиване" на животни. Той е мярка за коригиране и регулиране на популацията..

Ще се огранича до тук, за да не променям целите на Вашия клуб...

____________________________________

Memento mori


Тема Относно бизоните, умниците и ловжийте...нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано27.03.04 10:09



В края на краищата гонителите (щото явно са най-умните) живеят в резервати...

Както много други изчезващи видове...

Защо говориш (пишеш) глупости, та после някой трябва да те затапи???

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Ей това и аз му обяснявах в ловно-рибарския клуб..нови [re: Set]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано27.03.04 13:15



Да бе знам миналата година вълчата популация в нашия край беше нарастнала доста и даваха по 50лева на кожа. Аз не съм ловец ама определено щеше да ми е интересно все пак тръпката да преследваш хищник сигурно е несравнима, макар, че не бих искал да ловувам с пушка искам да имам почти равен шанс с дивеча, копие, меч и нож.

Интересно е, че той се пише за голям индиянец а незнае такива елементарни неща около подържането на природното равновесие. Човек ще каже, че индиянците са пасяли само трева и никога не са посягали на дивеч.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Бисери дава само този който има.нови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано27.03.04 13:19



Ох, ох не се оливай много все вживяваш. Вярно, че в царството на слепите и едноокия е цар ама аз нямам проблем със зрението ти си тоя дето избягва неудобните въпроси и няма смислен отговор за тях.

Та кое наричаш бисери общите приказки или налудничавите си представи.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано27.03.04 13:33



ами и ти си подбираш нещата, които на теб са ти близки, и не приемаш другите. ако си мислиш друго, лъжеш се. тъй като езичниците не са организирани в Църква за разлика от християните и нямат унификация на идеите и представите, за да откриеш общите идеи ти трябва неминуемо някакъв еклектизъм.
а магията си има принципи, които я правят да действа навсякъде и по всяко време, стига да е направена както трябва и да е вложена нужната психическа нагласа и енергия в нея.в този смисъл ако една магия работи тук и сега, има ли значение дали е ирокезка, тибетска или от някое село в Родопите?
да не говорим, че в доста много от случаите ритуалите и обредите са твърде сходни. има индиански обреди, които много приличат на африкански, японски и древногръцки такива. има обреди в древноримския брачен ритуал, които напомнят традиционната българска, както и традиционната полинезийска сватба. примери няма да давам, за всеки обред можете да намерите сами сходни образци от цял свят.
едва ли във всички тези случаи става въпрос за преки заемки
защо ли тогава се получава така?
говориш много за архетиповете на Юнг. ами какво ще кажеш за общите архетипове на човешкия род?

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема несъгласнанови [re: Black Wolf]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 02:02



Преди да съм прочела какво са ти отговорили по-нататък, искам да изразя противоположна теза (щото ако не го направя сега, после ще си я забравя):

Езичеството е във висша степен социален тип религия. Тя може да има универсални ценности, но те са "универсални" с оглед на това какво е добро за добруването на обществото.
Езичествата, които познавам, не се занимават предимно с честване на красотата и силата на природата, а с това как човекът да се защити от хаоса и да живее, заедно с другите човеци, в ред. Ред трябва да има вътре в обществото и по това то се различава от дивата пустош.
В този смисъл религии като тези се основават на обществото, което ги е създало. Универсалният момент в тях може да се каже, че е общочовешки (в смисъла на common sense) и не е достатъчен, за да обявиш себе си за съпричастен на това общество и тази религия.

Особено важен елемент в езичеството е, че човек не ИЗБИРА да изповядва тази и тази религия, той се РАЖДА в тази културна ситуация, към която тя принадлежи.

Когато в днешно време се създава общество, изповядващо някаква вече отмряла религия, единствено коректно е да се каже, че то изповядва НЕО-религия - с идеята, че заема елементи от тази религия, но твори и изповядва нещо ново, именно поради променените обстоятелства (битови, социални, политически, културни) и поради ограниченото знание, което обикновено имаме за стария (истински) вариант на тази религия.

В този смисъл, ти можеш да кажеш, че изповядваш НЕОшаманизъм, а не шаманизъм, и то само в случай че си част от общество, което изповядва същото.

Специално с шаманизма знаеш че не съм запозната изобщо, но много обичам терминологично да сме коректни, и затова го правя цялото това вмъкване. Щото не можеш да твърдиш, че си част от една религия, без да си част от групата, която я е изповядвала, и без да принадлежиш културно и етнически (айде етнически как да е, но поне културно) към тази група. А тази принадлежност не е въпрос на това "как се чувстваш отвътре", а на обективна даденост.

Не е малко нещо да наблюдаваш отстрани, да изучаваш и да се кефиш

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Айде да се намеся и азнови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 02:15



(ако някой е отговорил, ще изтрия)

разликата е в това, че едните религии са етнически, а другите - универсални
такива са по ТИП

етническите религии обикновено не претендират за универсалност (както Вълк претендира от името на шаманизма)
те са отворени към други истини и не ги приемат за алтернатива, а за добавка
освен това езическите богове са свързани и с места - ние живеем тук, нашите богове са силни тук; съседното племе живее там, неговите богове са силни там.
боговете са свързани със земята, а не са същности, проявени във всяко нещо (последното доколкото помня се нарича анимизъм? или пантеизъм?...)

ся шаманизмът може и да е анимистичен (като тип религия), но с това той стои някъде между религия и... нещо, което не е религия, но не знам какво е :) философия може би.
щото за да има религия трябва да има бог(-ове), а шаманизмът по-скоро борави с принципи и абстракции...

абе нищо не знам за шаманизъм и я най-добре да си млъкна за него :), ама по въпроса с терминологията мисля че голяма част от неразбирателствата ни идват от нея - не че принципно сме несъгласни едни с други, ами просто наричаме нещата с различни имена...

тааа---- да. по твоя въпрос - християнството е универсална религия и като такава претендира да е истинна независимо от бекграунда на конкретния човек

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: Legion]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 02:37



ох
точно това се опитах да кажа, а то гледай колко по-просто можело да се каже

ама айде няма да трия...

ей като се одзверя в тоя компютър вечер.. ужас, зомбясвам

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: Black Wolf]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 02:45



мен пък езичеството ме кефи именно доколкото то НЕ Е универсално...

ако ми претендираш за универсалност, и че ти знаеш единствената истина, и че твоята истина е валидна и за мен (въпреки че аз не го знам) - тогава ти си много по-близо до християнина или мюсюлманина или там хиндуиста и т.н., отколкото например до моя скандинавски варварин или до египтянина или там елина и вавилонеца...

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Всички в един строй!нови [re: Black Wolf]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 02:47



Православието не е секта.

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Позволяваш ли ми да ти отговоря?нови [re: Set]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано28.03.04 09:24



Позволявам
Виж, въпросът е принципен, не става дума конкретно за индианците...



Тема Re: Самото живеене в европейското общество...нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано28.03.04 09:28



екологията е материалистична наука, няма много общо с езичеството
не е синоним на любов към природата



Тема Re: Едно е религия и друго шаманизъм...нови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано28.03.04 09:48



Не бъркай Хиндуизма с Будизъм



Тема Re: Ей това и аз му обяснявах в ловно-рибарския клуб..нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано28.03.04 09:55



изглежда не усещате разликата мужду ловец и ловджия



Тема Re: Айде да се намеся и азнови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано28.03.04 12:07



езическите религии в своя, така да се каже, "класически" вид, наистина съдържат елемент на етничност и териториалност.

но, първо, и ти признаваш, че боговете на съседното племе могат да се признаят и дори допуснат. това се проявява най-пълно в гръко-римската религия: първо старите италийски божества се отъждествяват със старите елински, а сетне се приемат в станалия крайно гостоприемен пантеон разни богове отвсякъде: то Сарапис ли не е, Кибела ли... дори боговете на "варварските" племена се отъждествяват с гръко-римските: например прочутото изказване на Херодот за боговете на траките, които той приравнява със съществуващи гръцки, или това на Цезар за боговете на галите.
този синкретизъм не означава ли, че древните са привидяли някакви универсални черти, сближаващи различните племенни богове като типажи и идеи?

второ, така или иначе днес езичеството никъде не съществува в "чист" и "класически" вид, защото Църква и т.н. са се постарали да го поразчистят. това значи, че като решиш да практикуваш и изповядваш някаква форма на езически култ, ако ще да си мислиш, че е най-чистата възможна, ти по необходимост използваш синкретизъм и еклектика. ха кажете ми откъде да си възстановя трякийската религия, например? от умозрителните мъдрувания на Александър Фол ли? докато шаманизмът все още има живи носители на Традицията, от които може да получиш някакво усещане и знание при непосредствен контакт. бих предпочел нещо такова, ако ще шаманът да е чукча от Сибир, отколкото да правя някаква бутафория, имайки предвид оскъдицата на наши си данни.

а също така прочети какво съм написал в отговор на Боян за универсалните архетипи, за да не се повтарям.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Относно бизоните, умниците и ловжийте...нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 12:37



zatapvaneto e specialitet na sholastite-kanonici,
koito sa tolkova zadobriali v nego, 4e sa si zatapili pove4eto setiva
kolkotodo rezervatite i konc-lagerite, te sa pokazatel za stepenta na izvratenost na edna kultura, pretendira6ta za civilizovanost , spravedlivost i 4ove6ki prava.
"tvoe e smo tova, koeto moje6 da pazi6."
postiganeto na drugoto nivo na vnimanie e poznato na
6amanisti4nite kulturi ot zorata na 4ove4estvoto,
i v dne6nia informiran sviat stana dostapno za ogromen broi saznania,
koeto vodi sas sebe si neminuemi promeni v svetogleda na zapadnia 4ovek.
(to zatova i pla4at na umrialo zastupnicite na "pravata/krivata" sliapa blizkoizto4na
viara...
"Riders of the Storm, riders of the storm...:)))



Тема за елинизма и съвременното езичествонови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 16:09



разумно велиш

за елинизма - мисля, че именно неговата синкретичност и еклектизъм е първата крачка към монотеизма - както казваш, човек започва да мисли за боговете си като за универсални принципи и абстракции
променя се значи "типа бог", така да се каже

мисля и че втората крачка е залелия елинския свят митраизъм, който е почти монотеистичен (по тая тема съм писала курсова работа при Фол и това ми беше тезата)

и още докато пишех между другото, с тия чисти класификации мойте, си мислех айде дано някой не подхване темата за мистериите, щото тогава я втасахме - обориха ме отвсякъде
но да си я захвана сама тогава - мистериите действително претендират за универсалност и те, сиреч, отнасят се към цялостния световен ред, и като такива не са баш онова езичество, което ни е представено от красивите статуи и от Омировите поеми...

абе аз се усетих после и че бъркам и аз понятията - щото за мен като се каже езичество, разбирам автоматично политеизъм...
а трябва да призная и на анимизма и пантеизма, че са също вид езичество...

за живата традиция: няма накъде да си по-прав!

между другото, аз дори не знам дали изобщо някога което и да е езичество е съществувало в тоя "класически" и "чист" вид, който познаваме от литературата... ми че това си е литература преди всичко...
но езичеството не като космология, а като етическа и морална система, мисля, че съществува доста силно и до днес в света, т.е. много малко сме се променили от въведените християнски елементи
днешните хора за мен са много повече езичници (както и да наричат боговете си) в мисленето, поведението и ценностите си, отколкото християни
да си християнин е много трудно

ако повече бяха християни, светът щеше да е едно по-хубаво място

но да живеят двойните стандарти

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема цитатченови [re: Set]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 16:19



ся няма да кажа кого ще цитирам, но една група американци се вайкаха колко кофти празник е Thanksgiving и колко им е съвестно за цялата тая работа с индианците...
и той им рече тъй, циникът му с циник:

You won. All right? You came in and you killed them and you took their land. That's what conquering nations do. It's what Caesar did, and he's not going around saying, "I came, I conquered, I felt really bad about it." The history of the world isn't people making friends. You had better weapons, and you massacred them. End of story.

не мога да го кажа по-добре
но да, съвсем, хм, езическо мислене си е това не е като да е човеколюбиво просвещенческо разпространение на истинската Христова вяра... с любов към ближния и искрена грижа за душата му... нали?

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: за елинизма и съвременното езичествонови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано28.03.04 20:43



"днешните хора за мен са много повече езичници (както и да наричат боговете си) в мисленето, поведението и ценностите си, отколкото християни
да си християнин е много трудно"

поне за европейците бих казал, че повечето са атеисти, материалисти, прагматици, рационалисти, скептици и пр., но не и езичници и мога да ти го докажеш ако искаш... при това всички тези явления са си точно продукт на двойния християнски стандарт, даже за протестанството е всеизвестно, че е пионерът на капитализма

"ако повече бяха християни, светът щеше да е едно по-хубаво място"

не няма да е, уверявам те, Средновековието го е доказало...



Тема Ако ми пееш "Ездачи на бурите"...нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано28.03.04 23:01



Да ти напомня ли, че малко по-късно във ФИЛМА един твърдо стъпил на земята предводител на "Дългите ножове" се изказа:

"Обичам миризмата на напалм рано сутрин"...

И Бесовете полетяха под звуците на Вагнер ...

Демонстрационното заяжддане ми е чуждо. Но пак повтарям:

Не започвам битки, но ги водя ако ме принудят...

Si vis pacem para bellum

Ако индианците, техния интелект и вярвания бяха съзидателни - щяха да предвождат света, а не да се почесват по резерватите...

Това е...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: несъгласнанови [re: Loretta]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:14



Уауууууу впечатлен съм нямам думи, много добре казано.
Направо обезмисли слагането на нещо което вече съм написал ама все тая то и без това е за друг човек.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Почти ме разбра.нови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:18



“ами и ти си подбираш нещата, които на теб са ти близки, и не приемаш другите. ако си мислиш друго, лъжеш се.”

Имено аз какво ти говоря, че в крайна сметка ако ще следваш някаква пътека неможеш да приемаш само част от идеите. Неможеш да се пишеш индиянски шаман като приемаш наполовина начина им на живот и това което си чел за светогледа им, просто е смешно. Прочиташ две книжки и вече си по голям индиянски шаман от чистокръвен такъв.
Да спор няма магията си действа навсякъде независимо от топографския фактор, ама не там е проблема, в магията се работи със символи. А символите не са еднакви за всеки народ, дори като започнеш от нещо елементарно като езика на тялото, тук с един жест пожелаваш успех, но има страни в които със същия жест можеш да напсуваш някого. Не е ли страно, че в цял свят с кимане на глават казват да, само ние и индийците казваме не, щом могат да се открият разлики дори в един такъв прост жест какво остава за сложните символи, само това ми обясни. Ами да вземем за пример някакво животно мислиш ли, че навсякъде то ще се възприема еднакво като символ, дали паяка за индиянеца няма да е съвсем различен символ от паяка за българина. Ами черната котка е прието, че носи нещастие у нас, но в англия е на късмет.
Като почнеш да правиш някакъв ритуал и той целия е изпълнен със символи които при нас или ги няма или са различни, дали ще има някакъв ефект направеното от теб. Дори при едно астрално пътуване или шамански транс на теб ти се привиждат сума ти неща всяко от които си носи някакъв смисъл, смешное да прилагаш някакъв път който просто не съответства на психиката ти, на световъзприятията ти. Ти никога не си живял в подобна среда за да усетиш дори и малко от тоя начин на мислене или техния начин на живот, то ако беше тъй аз само от книжки щях да съм като Брусли.
Съгласен, че ще има и сходни неща било в обреди било в символи сходства винаги ще има, но въпроса не е в сходствата а в разликите. Именно разликите те правят различен, разликите ни правят народ със специфика и не само нас а и всички останали. Разликите те правят личност а не поредният елемент от масата хора. Ние си имаме специфики като народ и като начин на възприемане на света, а езичеството си е това светоглед(религиозен) , магията също. И за двете се черпи от заобикалящия те свят. Да по принцип всичките архетипове са общи, те са всеобщи като структора примерно Анима като архетип я има у всички нас. У всички хора тя изпълнява една съществена роля представата за женското начало, да но тази анима е като празен съд който винаги има определено място в схемата, но като съдържание тя се пълни при всеки различно, първо се пълни (дъното) колективната представа а след това личната(повърхноста). Като си представим че психиката е на пластове колкото по на дълбоко влизаш толкова по представите са всеобщи, въпроса е че тези представи обикновено стават все по примитивни докато не се сведат до животински инстинкти. Все пак ние сме еволюциони същества изграждащи се като личности. Езичеството си е личностен път за даден етнос, ако искаш нещо чуждо и екзотично като религия може би трябва да се запиташ защо?
Отговорите за мен са 2 или се правиш на интересен или глобализацията ти влияе лошо. Според мен е много гадно, че повечето от вас подценявате фактора глобализация.
В крайна сметка занимавайте се с каквото си искате, но за мен това си е фантазия децка игра и малко ме съмнява някога истински езичник да ви вземе на сериозно.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема природа+любов=екология ;-)нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:22



Да екологията не е религия или философия тя си е наука, но ако си мислиш, че тези които се занимават с нея гонят материялни облаги а не са движени от любов към природата дълбоко грешиш. Е възможно е да има и разни платени типове които да казват, че даден завод не замърсява и т.н. за да гушнат някой пачка, ама такива изключения може да има само у някоя гладна страна като нашата. Инак който си става еколог тук най вероятно си е идялист.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Are U talking to me ??? :-)))нови [re: Loretta]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано28.03.04 23:23



MMMM???

Аз не съм Спасителя...

Snt. Anger...

____________________________________

Memento mori


Тема Обясни ми, аз лично не виждам разлика!нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:25



Ще се радваме да обясниш аз лично не виждам кой знае какви разлики.
Може би ловеца се препитава с това докато ловджията убива заради тръпката.
Но в крайна сметка ако всичко се прави както трябва те са си част от подържащия механизъм на екосистемата.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема не съм праванови [re: Бoян lYl]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано29.03.04 05:29



баш за шаманизма всъщност не съм права, щото както гледам по другите постинги, изглежда той има запазена жива традиция...

от друга страна, религиите пък не са нещо статично - напротив, и те се променят с времето...
не е хубаво да се налага изкуствен консерватизъм и да се пази нещо старо, само защото е старо...
така че шаманизмът днес едва ли е съвсем същият като този, който е бил преди еди-колко си време... дори и някои ритуални елементи да са останали (те са много упорити по принцип), конюнктурата се е променила

ама нищо не пречи Вълка да се нарича шаманист, ако иска... (ако е част от групата на шаман, наследник на тая жива традиция)... щом не е имало отмиране...

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема за глобализациятанови [re: Бьopи]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано29.03.04 05:47



Средновековието не може да ти е критерий за християнство
ама да не подхващаме пак темата, че ми е омръзнала...

за европейците си прав - в голяма степен са долни неверници, те
но съвсем доскоро обществото (и то говоря предимно за това на село и в малкия град) е функционирало по чисто езически начин, а фолклорът е бил израз на някакъв, айде да го кажем, несъвместим с християнските канони, начин на мислене...

първо урбанизацията прави крачка към разпадането на тая система (на тоя тип общество), а то разпадне ли се обществото, разпада се и организацията на духовния му свят...
втората крачка я прави сега глобализмът
понятията за етнос, за "ние" срещу "вие", за "тук в затвореното" срещу "вън в хаоса", за род, за защитеност в рамките на 4 стени - но и ограниченост и несвобода в рамките на същите тия 4 стени (символично разбира се... под "стени" имам предвид родът, домът, наш'то село...) - всичко това се е размило яко... култури се смесват... човекът е невероятно подвижен, толкова, колкото никога не е бил... връзките между поколенията изтъняват все повече...
и не сме вече нито така ограничени, нито така защитени, както сме били

какво й е хубавото на тая ситуация и какво й е лошото - всеки сам да си реши за себе си... аз лично тръпна от ентусиазъм и вълнение от променящия се свят около мен, и не бих заменила разширения хоризонт и за най-сигурните стени...
но да, очаква се някои да полудеят :)

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема офтопикнови [re: Set]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано29.03.04 05:53



а, аз си говоря така принципно :) на всеослушание, нали е говорилня тук
пък който има уши, да чуе ;)

но офтопик исках да те питам, ти Сет все пак в какъв смисъл го използваш за ник? щот имам един познат, който е член на някакъв Temple of Set (ама нещо разочарован като че ли), та си викам да не би да има нещо общо...

или пък... толко да ти се кефят хората, че храм да са ти издигнали?

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: То се видя че ще отговарям...нови [re: Бoян lYl]  
АвторEkscom (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 08:36



Za da napravish kakvato i da e magiq, trqbva da si v dopir s tova, ot koeto teglish silata si.
1. Edin shaman, druid, itn teglqt sila ot prirodata i zatova trqva da sa blizo do neq. Ne e syshtoto da si v gora i da si v panelen blok.
2. Hristiqnite teglqt silata si ot Gospod i prosto trqbva da se proshepne edna molitva i shte si v kontakt c Nego.
Ne e nujno da hodish s pera na glavata ili da jiveesh kakto edin evrein e jivql predi 2000 godini za da si v dopir s religiqta si.

Tuk sym napylno saglasen s Бoян, 4e za da si indianski shaman trqbva da si blizo do prirodata, a ne v panelen blok, zashtoto silata na shamanite idva ot neq. Kakto i Set kaza, "Не може да пиеш вода от чешмата и да усетиш ромона на планинския поток..." ili shumovete na gorata, mirisa na gorqshtite dyrva v orynq, polyha na vqtyra i tn... Trudno shte si shaman ako ne v dopir s prirodata. i perata nqmat nishto obshto s tova da si shaman.
Ot druga strana, hristiqnite, shto se otnasq do religiq, sega jiveqt po absoliutno syshtiq na4in kakto sa jiveli predi 2000 godini. dopira do Gospod (molitvata i vqrata) e syshtiq kakto predi, taka i sega.

-Ekscom

*Vqrvash li v tova, koeto ti izglejda nerealno, ili se sabujdash na sledvashtata sutrin i si kazvash: "kakyv stranen syn synuvah!"*



Тема Re: Ако ми пееш "Ездачи на бурите"...нови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 11:15



убеден ли си, че всички, които управляват, са в това положение защото са добри и съзидателни? и че всички, които са жертва на насилие (като индианците), просто си го заслужават?

в най-добрия случай мога да нарека това доста спорна идея

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Естествен подбор...нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 11:40



Който владее силите, той е на върха на пирамидата.

Ако индианските богове са достатъчно силни, защо допускат племената да се стопяват и промиват?

Защо древните култове се губят полека лека?

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Почти ме разбра.нови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 11:45



хмм... детска игра...

виж отговора ми към Лорета за това коя традиция е жива и коя - не. да се опитваш да реконструираш нещо запазило се само като фрагменти във фолклора и да правиш от него религия - ето това е детска игра. ша ма прощаваш, ама си е така. замисли се колко от това "съживено" чудо ще бъде автентично и колко от него ще е нещо, дето ти сам си си го измислил...

разбирам, че всичко това е само от патриотични чувства и неприязън към настоящото международно положение. говориш за глобализация и т.н., но това са политически аргументи, които, мене ако питаш, е по-добре да си останат възможно най-далеч от един истински разговор за духовния живот на човека.

пак казвам, лично аз бих потърсил Традицията там, където тя все още е жива и се практикува. и това не е за да се правя на интересен, а защото тук просто не е останало нищо под формата на жива езическа религия. а, докосвайки се до една жива традиция, мога да вляза в досег с представи, които ще са много по-близки до тези, които и мойте предци са имали, отколкото ако седна да си ги измислям сам.

подценяваш ролята на универсалиите, много я подценяваш! в ритуала, празника, мистерията целта не е да се подчертаят разликите. аналитичното разделяне и класифицирането на света по родове и видове, подчертаването на спецификата на всяко едно нещо е характерно за ежедневното мислене. точно това се преодолява в екстаза на празнуването. тогава се достига много надълбоко, до общите неща, до корена и основата на всичко. излизаш от ритуала пречистен именно защото той ти е показал основата на твоята човечност, на това, че си човешко същество, и твоето място в света като такова.
това не е обезличаване. това става като част от един ритъм делник-празник, в който подобно усещане се постига само в отделни специални моменти на просветление, след което животът се връща в нормалното си русло. иначе не би могло и да бъде. обезличаването е приоритет на тоталитарните системи, които се опитват да направят празник и екстаз от цялото ежедневие, от тоталността на живота. човек трябва да марширува в крак с всички, да ликува постоянно поради закрилата на Партията и Лидера, да вее знамена и пее радостни песни колкото може по-често.
нищо не е по-чуждо на духа на езичеството. в него има ритъм и хармония между миговете, в които отчетливо да чувстваш индивидуалността на всяко нещо, трезво да разбираш своеобразието на своя личен път, и миговете,в които да виждаш как всичко се слива в един пулс и границите на егото и индивидуалността отпадат - само за да се възродят по-ясни и силни след това.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема недей да ставаш циничен,нови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 11:58



нали уж си християнин

айде да направим един експеримент и да разиграем в умален вариант това, което се е случило с индианците:

аз идвам у вас, въоръжен с пушка, придружен от няколко души, застрелвам неколцина от домашните ти, прибирам всичките ти ценности, пари, бижута и т.н., и те затварям в банята, докато аз се разполагам в хола, изпразвайки съдържанието на хладилника ти и забавлявайки се с жена ти.

ще твърдиш ли, че аз съм прав, само защото съм по-силен?

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема само малко за разните видове езичествонови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 12:15



с доста много от нещата, които казваш, съм съгласен.

а колкото до разликата между, да го наречем "мистериалния" тип езичество, с "Омировия" - да, двете са доста различни, но все пак не чак толкова, че да не могат да съществуват едното наред с другото в едната обща система на античната култура.
аз го виждам като разликите между протестантство и православие. двете са достатъчно различни, та преставителите им дори да се обвиняват едни други, но все пак в основата и на двете лежи един общ монотеистично-християнски светоглед, който доста ги сближава помежду им и рязко ги отличава от всичко останало.
така че доколко две неща са различни или по-скоро подобни е донякъде въпрос на гледна точка: различни спрямо какво? подобни с какво?

а иначе в античното (в строгия смисъл на думата) езичество е имало и още "течения": например "алегорично-пантеистичния" светоглед на високообразованите и философите, "народното" езичество на бабите на село, не много различно от съвременното...
от всички тези работи капризът на историята е запазил до днес много избирателно разни свидетелства. но това е всеобщ проблем на всички интересуващи се от езичество днес, който многократно сме обсъждали тук.
аз лично виждам изход в свързването с живи преставители на някоя езическа традиция, като например шаманите. и това не е много лесно, но все пак е нещо.

а иначе се радвам да те видя отново из дир-а

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Има един Сет...нови [re: Loretta]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 12:20



А на мен храм нещъ да ми строят

Нямам нищо общо с твоя познат (все пак съм православен)...

____________________________________

Memento mori


Тема Ще се подчиниш, или умреш...нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 12:26



Това исках и аз да кажа...

Подчинените ги виждаме в момента...

____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 29.03.04 12:28.



Тема e браво бе!нови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 12:40



айде тогава всеки да грабва по едно пушкало и да тръгнем да се пуцаме един друг.

естествен подбор, по-добрите ще оцелеят.

в нашето общество по-добрите явно са мутрите, ако тръгнем да мерим нещата с тоя аршин.

това е неандерталско, не е християнско!

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Не разбираш ли, или се правиш?нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 13:03



Това което ти казах беше много просто...

Или играеш по пословицата: "Преклонена глава сабя не я сече"

Или се биеш до край...

Какво лошо съм написал ???

За примера, който ти посочи, трети вариянт не виждам...

Ако знаеш такъв - кажи ми го...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Не разбираш ли, или се правиш?нови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 13:26



ами ти беше тръгнал да доказваш превъзходството на белия човек и неговата религия (християнството) над индианците.

аз ти показах с пример, че победата над индианците се дължи не на това, че ние непременно сме по-добри и по-съвършени, а чисто и просто на нашето превъзходство в груба физическа сила.

ти по никакъв начин не отрече това. даже го потвърждаваш.

оттук нататък не мога да разбера какво твърдиш, какво искаш и казваш ли нещо изобщо... опитай се да бъдеш малко по-последователен, ясен и аргументиран, моля те. ти за "силата на правото" ли си, или за "правото на силата"?

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Не е това...нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 15:00



Нашето превъзходство не се дължи само на грубата сила.

Дължи се на научно-техническия прогрес, политиката, макеавелизма в отношенията, европейското рационалистично мислене и практичност, вековни традиции в науката, и не на последно място - църквата.


Защо да е груба физическа сила нашето превъзходство?

Ние сме превъзхождали технологично. Не забравяй, че и това не е било главен фактор. Много от индианските войни са достигали до огнестрелно оръжие (било и на тройна цена).

Кортес се изправя с 300 конквистадори, срещу армия от 100 000. Самите шамани предават народа си в ръцете на "Белия Бог".

Култура и вярвания подчинени на човешки жертви са АНТИЧОВЕШКИ...

Мисля, че завоевателския (в добрия смисъл на думата) дух е довел белия човек в Америките.

ИНТЕЛЕКТ (вековни творчески натрупвания), съзидателност, креативност, жажда за богатства (това ще го обсъждаме допълнително), вяра и мисионерство, бягство от немотията в Европа...

Ето ги част от подбудите.

"ти за "силата на правото" ли си, или за "правото на силата"?"

Аз съм против подтисничеството под каквато и да е форма. Против пренасянето на люде в жертва на слънцето. Против войната. Против робството...

Против заяжданиците на комплексарите във форумите...
(виждам, че се възмущаваш искрено когото манипулативно ползвам техните методи)

Защо ме оценяваш само по външната демонстративна обвивка?

Много идентична с тази на "черния вълк" :-)...

Защо не ми дадеш шанса да водя битка с негови правила?

Ще ти отговоря - защото не ти харесват методите...

А това, че индианците са избрали робския живот във резерватите, говори само за нивото им на приспособимост...

Ако българите сме били под робство 500г. , през 10-15г. бунтове са горяли...

Робството е състояние на духа...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: природа+любов=екология ;-)нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано29.03.04 15:22



Екологията е наука как да се употребява природата, ама по-хитричко, по терлички и никой не може да ме убеди, че не е подвластна на икономическата конюнктура и въобще на пазарни цели.



Тема Re: за глобализациятанови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано29.03.04 15:30



Ако мислиш, че глобализацията ти дава повече свобода, дълбоко се лъжеш. Тя помага да си повече информиран, респ. по-подвластен на чужди стереотипи и пр., един уравняващ, масов, универсален процес, който прави така че за по-голямата част става видна само простотата на повърхността, за да вникнеш в една култура, примерно в японската, не ти стига да гледаш един американски филм, сниман в Япония...



Тема Re: Напълно сериозен въпрос към Черния Вълкнови [re: Set]  
Автор Shadar (новак)
Публикувано29.03.04 18:21



В самото ти задаване на въпроса личи неразбиране на езическите вярвания на българите. Говориш за шамани, изповядване на религии и тям подобни тъпни.
Езичеството не се изоповядва-то се вярва. И като доказателство ще спомена какво е впечателението на монхаът Диего Ланда отишъл да покръства маите. Той е бил просто шокиран колко силно вярват и спазват традициите си тези хора.
Затова ,че езичеството не черпи от корен ?! Ами какво тогава черпи от корен :Юдаизма , Исляма, Будизма, коя от тези религии е най-българска?
А шаманът не учи в семинария а се ражда такъв. Аз не знам що а шаман има в българия обаче определено той не ще да е българин.



Тема Анжък :-)))нови [re: Shadar]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 19:08



И аз това питам???!!!???

Кви шамани, кви индианци, кви "вярвания" в европейска държава. При това християнска от 12 века...

Благодаря за подкрепата!!!



____________________________________

Memento mori


Тема Re: Напълно сериозен въпрос към Shadar i Setнови [re: Shadar]  
АвторEkscom (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 21:38



Kogato se govori za nezavisimo koq religiq/magiq/disciplina,
kakvo zna4enie ima tova dali si bylgarin ili ne?!
kakvo zna4enie ima tova dali e evropeiska dyrjavata ili ne?!
kakvo zna4enie ima tova dali u4ish neshto ot u4itel, ot shkola, ili ot sobstven opit?!


PS: i m/u drugoto, vqrvaneto e nerazdelna 4ast ot koqto i da e magiq



Тема да, разбирам тенови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 21:38



но!

имам три "но" към позицията ти.

първо, това какво сме измислили ние и какво са измислили те е доста относително. огнестрелното оръжие например и "макиавелизмът в отношенията", както го наричаш, са постижения с твъре съмнителна стойност. те колкото са ни тласнали напред, точно толкова са ни дали и инструмент в ръцете да се потискаме едни други и да вършим насилие. голяма част от научно-технически прогрес не ми го хвали, защото той е довел и до такова окаяно състояние на планетата, каквото имаме днес. нали през цялото време си говорим за панелки и за чувстване духа на природата...
"изостаналите" в материално отношение култури може и да нямат пушки да пуцат срещу нас, когато стъпим на техните земи, но те имат други неща, които ние сме загубили, а може и никога да не сме притежавали и те да са ги развили самостоятелно, като компенсация за липсата на интерес към научно-техническия прогрес.
ние сме "по-напреднали" само от нащата си гледна точка. от гледна точка на "изостаналите" може да сме щурави и смешни в суетенето си около неща, които всъщност имат много малко значение (напр. парите).
това не значи и че напълно трябва да се отрекат нашите добри страни. но в много случаи нещата с добрите страни на нашата и на чуждите цивилизации са несравними, все едно да кажеш дали тортата е по-сладка, отколкото е синьо небето... надявам се, разбираш какво имам предвид.

второ, Кортес е бил посрещнат като бог не защото в него самия по природа е имало нещо божествено, пък онези са били тъпи диваци, които инстинктивно са разбрали низшата си природа в сравнение с белия човек. не казвам, че ти непременно си го представяш така, но вероятно самите конквистадори са искали да мислят, че е така, защото това им е давало удобен повод да грабят злато без угризения. по-късно това е логиката на робовладелци, колониалисти и т.н. от всякакъв род и калибър. ти, доколкото виждам, си разумен и мразещ потисничеството човек, но ето че инерцията в мисленето по някаква причина те кара да използваш Кортес като аргумент, а неговият случай изобщо не е аргумент. доколкото знам, религията на ацтеките е била такава, че са чакали точно такова божество да се появи точно оттам, откъдето Кортес е дошъл. испанецът просто се е оказал с нужния външен вид, на нужното място и време. нелепо съвпадение, ирония на съдбата, наречи го както щеш, но всеки е в състояние да реагира глупаво и погрешно, когато дза пръв път се сблъска с нещо абсолютно чуждо и непознато.
и да, човешките жертвоприношения не са хубаво нещо, но атомната бомба също не е. можем ли да спорим кое е сравнително по-хуманно? според мен не е редно.

трето, ако българите толкова много бяхме напиняли да се освободим през тези 500 години, те нямаше да са петстотин така че нека не се изкарваме прекалено големи бабаити на гърба на индианците. че е имало някакво желание за свобода, имало е. но далеч не винаги и не у всички, а понякога даже само у единици. откъде знаеш, че не е така и в резерватите на индианците и че и там няма единици, копнеещи по свободата си?
освен това съгласи се, че ние сме били под властта на една деспотична Империя, докато САЩ, каквито и да са, (все още) не са достигнали нивото на феодално-ориенталска "прогресивност", от която се е очаквало ние да се освобождаваме едно време.

ами това е засега.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Кортес е типичен представител...нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 23:08



"първо, това какво сме измислили ние и какво са измислили те е доста относително. огнестрелното оръжие например и "макиавелизмът в отношенията", както го наричаш, са постижения с твъре съмнителна стойност."

Огнестрелното оръжие е просто силата на интелекта.

Тук ще се противопоставя на мнението ти - В съвременното ловно законодателство на България, лова с арбалет и лък са забранени. (ползвам го само за пример)

Забранени са, защото съвременните лъкове и арбалети превъзхождат по прецизност и тишина стандартните ловни пушки (не говоря за карабини, а само за гладкоцевни оръжия). Просто животното има по-малък шанс..

До средата на 17-ти век положението е било същото.

Който не знае - 50 фитилни пушки и 250 арбалета, ако не ме лъже паметта -и 20 конници въоръжени с пики. Това е силата на Кортес. Смятам, че освен всичко отвратително в характера му (описано в предишния ми постинг), е бил много кораво копеле...


Атомната бомба.

Демонстрация на сила (до толкова огромна, че спира Сталин пред широко разтворените обятия на Европа). Тотална загуба за победените. Непрежалими жертви. Неясно колко спасени млади войници от двете страни на барикадите. Неясно колко спасени европейци...

Ако не знаеш, ще ти напомня, че неговите (Сталиновите) репресии унищожават 30 милиона руснаци - с 50% повече от Втората световна война...

Атомното оръжие е наистина опасно. Най-вече, попаднало в ръцете на терористи..

Ето една сентенция, която харесвам:
"Не оръжията убиват хора. Хората убиват хора..."

"ние сме "по-напреднали" само от нащата си гледна точка. от гледна точка на "изостаналите" може да сме щурави и смешни в суетенето си около неща, които всъщност имат много малко значение "

Има една теория в науката (вероятностна статистика в научните изследвания), която гласи:

"Най-простото обяснение е най-вероятно"

Ако Европейската раса е доминираща, то явно този начин на технологично развитие е най-правилния за нашата физиологична същност...

Технологията се е развивала с идеята за улеснение на слабото човешко тяло...

Било в това да побеждава по-силните животни и враговете на племето, било в това, да олекне мотиката...

За да може да се осъществи Homo Ludens...

____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 29.03.04 23:38.



Тема Re: за глобализациятанови [re: Бьopи]  
Автор Amicus Plato (Apprentice)
Публикувано29.03.04 23:12



в другия случай, ако изобщо знам, че има такова нещо като японска култура, ще мога да вниквам в нея единствено през призмата на съответния авторитет. Днес имам възможността да не повярвам на американския филм и да потърся информация от друг източник, докато тогава самото съмнение в интерпретацията на авторитета, би поставило под въпрос моя статус като член на общността.

На глобализацията проблемът изобщо не е по-голямата информираност, а недостатъчната информираност, защото има непрозрачни механизми за влияние - политически, икономически и, разбира се, културни. И за да не съм извън темата, ще отбележа, че такива непрозрачни механизми за натиск и методи за преразпределение на ресурси са по-характерни за институционализираните религии (и идеологии, разбира се) с универсални претенции под каквато и да било форма.

Fato maior prudentia.


Тема Оссанна и Разпни го !!!нови [re: Amicus Plato]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 23:24



и ДА и НЕ..

Всеки може да намери истината, стига да я потърси внимателно...

____________________________________

Memento mori


Тема много драма, много!нови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано30.03.04 03:14



на мен пък ми е смешно емоционалното отношение към исторически събития и конфликти

гледаме филми много, и сме свикнали всичко да делим на "наши" и "ваши", на "добрите" и "лошите" - пък те конфликтите не са толкова прости и черно-бели, а и ние не сме някакъв обективен съдник, та да си въобразяваме, че нашето мнение е _обективното_

имаме нужда да вземем страна, да се чувстваме съпричастни с едните и да мразим другите, и най-вече, да сме убедени, че сме _обективно_ прави...

аз пък нямам страна в тоя спор за индианците и конквистадорите...
и защо да имам? така си върви историята, и в този момент на това място "правото на силата" е било решаващо поради куп фактори...
ми нормално...
разглеждаме ситуацията, правим си изводите от нея, и се опитваме с нейна помощ да предвиждаме изходите от бъдещи конфликтни ситуации, които могат да ни се случат...

тогава вече има значение на чия страна сме лично ние и на коя група симпатизираме... и заемаме тази позиция, която е най-изгодна на "нашата" група, съответно - на нас...

а за минали неща и особено такива дето не ни засягат пряко - защо толкова драми правим, защо така емоционално черно/бяло гледаме...

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема оффтопикнови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано30.03.04 03:22



добре съм ви заварила, вихрите някакви луди дискусии и скачате от тема в тема в някакви километрични "нишки" - адски е трудно да се следи!

радвам се да ти чета подредените мнения, мерси за яснотата дето внесе, че я ме гледай как се бях забатачила в понятия - ей не съм се занимавала с античност от Фолово време, а то беше преди - малеееи - 7 години!... помощ остарях!!!

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема да!нови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано30.03.04 03:24



кога ще си направим оргия!

:))

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема begai v "hristianstvo",togava!:-)))нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 10:16



6toto jkreci, nare4eni KOLOBRI e imalo pri Bulgarite, predi lubimia ti
"bogougoden"(ugoden na vizantia) kniaz Boris-Mihail, da zabrani
bulgarskata viara v putia na TanNagRa, kakto i runi4eskata bulgarska pismenost,
i ot togava ostatacite ot tova drevno poznanie, prototip na VSI4KI MONOTEISTKI
religii ot Blizkia Iztok, sa se predavali ot dedo na wnu4e,ot usta na uho,
i ot oko na oko, USTNO, t-e po-EZI4ESKI.
p.s. za indiancite, te osa6testviha takava expanzia v civilizovania sviat posredstvom knigite na C.Castaneda, 4e so "otmastiha" za vsi4ko, 6to sa pretarpeli ot
"belia demon"(demon ozna4ava "znae6t".



Тема Хич даже не са си отмъстили !!!нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано30.03.04 10:30



Кастанеда е един булевардник

Това обяснявах и на хората от християнския клуб

Спооооко !!!


Ако Кастанеда ти е учител - ще ти кажа просто: Не става (ти сам го усещаш в сърцето си...)

____________________________________

Memento mori


Тема peia si peiotni pesni...нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 10:35



pesni4kata e na "The Doors",
a za "PIRAMIDATA", piramidi po sveta-bol...
plemenata se stopiavat i iz4ezvat ot TOZI sviat
otpredi belia 4ovek, ne za6toto sa "niz6i", a za6toto sa namerili PUTIA!
p.s. dosta SUB_KULTURI sa povliani zna4itelno ot edni ili drugi
6amanisti4ni tradicii, ako ne si bil na trance-parti ili na Jurema-ceremonia,
nevejestvoto ti e prosteno, 4ado moe;-)))))))
drevnite kultove se vazrajdat na edno novo nivo, a
modernite oficialni shva6tania sa v dalboka kriza.
...And on The Seventh Day, Shiva Created Hashish.... and then started to DANCE"



Тема Kikikikiikikki!!...нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 10:45



ne slu6ai staro, a slu6ai patilo"...
u4itel mi e Nevoliata, u4enikat e Voliata. castaneda bil bulevardnik...
toi prosto e bil edin ograni4en i nai ve4e strahliv amerikanec, zaburkal se
po Silata na Slu4ainostta sas ne6to, koeto samo e 4akalo, da mu doide vremeto...
P.S. tia, toltekite, sa dosta podmolni, pokazali sa mu to4no tova, koeto
e mojelo da raztursi li4nia , no i ob6testvenia mu sviat,
"po patia mojej da napravi6 samo 2 gre6ki... da se varne6 nazad, ili izob6to da ne trugne6"
"niakoi moje da ni nari4at '6kola 4an', drugi 'Zen-budisti', no zapomnete dobre, 4e nie daje NE sme budisti.. NIE PROSTO SME!"Dgen_Zen_Ji



Тема Добре тате!!!нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано30.03.04 10:48



Пафкай си цигаретката и си боцкай веничките...

Всеки си избира пътя и лесното...

____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 30.03.04 10:50.



Тема naistina, sestri4ke,нови [re: Loretta]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 10:53



mnogo malko sa dne6nite "istinski" hristiani, i pove4eto ot tiah
ne 4lenuvat vav carkva, a se sabirat v duhovni grupi, na otkrito,
po indianski model.
89% ot horata ne sa "moderni ezi4nici" a al4ni za pari/vlast/vnimanie energiini
vampiri, ili zombita, za koito la4ite na ISTINSKOTO SLUNCE sa pagubni.



Тема ХАХАХАХА Индианци дзен будисти...нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано30.03.04 10:57



Само как го достигнаха тоя дзен, като не познават никой извън резервата...

Айде разбирам мен да ме бъзикаш, че се занимавам....

Ама те....

____________________________________

Memento mori


Тема ХЕХЕХХЕ Членски внос да внасяме ли???нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано30.03.04 10:59



А за тези дето се крият от слънцето - споко !!!

Имам си сребърни куршуми!!!

____________________________________

Memento mori


Тема Re: да!нови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано30.03.04 12:07



ами когато кажеш

настъпването на астрономическата пролет отмина, но се задават други празници... Големите Дионисии в Атина, Малките Елевзински Мистерии... Гергьовден, Русалии... сигурно и в нордическата традиция има нещо...

в краен случай на лятното слънцестоене

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема може и да си права, нонови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано30.03.04 12:18



ако ще сме обективни, да сме обективни докрай!

да приемем, че не трябва да обагряме емоционално миналото, но нека също така не величаем този, който се е оказал по-силен, само защото се е оказал по-силен! нека не му приписваме качества, които няма - благородство или напредничавост например...

европоцентризмът, съчетан с християнски прозелитизъм, често е склонен да прави точно това: "победили сме, защото сме по-готини". понеже не ни изнася да кажем: "победили сме, щото сме нагли и при това, за наш късмет, мускулести".

дори да приемем, че насилието и потисничеството са неизбежни исторически факти и резултат от логични процеси, това не променя факта, че което за мен не е добро, просто не е добро и туй то. само го наричам с истинското му име според мен. това за мен е по-скоро обективно, че дори на моменти цинично в обективността си.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема по-полека с ентеогенитенови [re: patiLAN42O]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано30.03.04 12:34



надявам се, осъзнаваш, че те са помощно средство, а не самоцел.

в голяма част от субкултурите, за които говориш и които и на мен са ми до известна степен симпатични, признавам, хората се причестяват с такива средства сутрин, обед и вечер и най-накрая се оливат, леко минавайки покрай Същността...

субкултурите не могат да заменят истинската Традиция, прекалено консуматорски ориентирани са. особено в днешно време.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.

Редактирано от the_bomb на 30.03.04 12:52.



Тема tve e spesialitet na belia 4ovek,нови [re: Set]  
Авторpatilan42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 12:58



bockaneto, cigarkite i ognenata voda,
az osven lulata na mira, drugo ne mi trebe

nai dobre se smee tozi, koito se smee postoianno



Тема Re: по-полека с ентеогенитенови [re: the_bomb]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 13:08



vsiako stado si ima i mur6a, a za vseki vlak si ima i putnici...
parvia mi kontakt s nepoznavaemoto edva ne me zatri,
biah se naklipoal s Datura Stramonium, ne e za razpraviane...
ottogava dosta voda izte4e, no moga da kaja, 4e navsiakade se nabludava razdvijvane v duhovnoto novi na sa6testvuvane.
tradiciata na indiancite Arakuani za provejdaneto na Jurema ceremonia e edna ot nai-drevnite tradicii, i 6ansa da u4astvam v takova sabitie sigurno ne e bil slu4aen.
entheogenite nikoga ne sa mi bili samo-cel, za6toto sa po sa6testvoto si samo materialen aspekt na sauznika.
kato oprat ne6tata do nepoznato i nepoznavaemo, togava vnimanieto e otvad
to4kata na kakvoto i da e samnenie, i niama nujda ot u4ebnici ili u4iteli,
no ako niakoi patuva pred teb, e po-lesno da go sledva6..
uspeh na vsi4ki v predizvikatelstvata, izbrani ot tiah !!!



Тема Е перке ми ги фалиш бря???нови [re: patilan42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано30.03.04 13:11



Явно много са ти на душата...

А за смеенето - Браво индианецо!!!

Лулата на мира?

Когато кажеш и докажеш искреност...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: природа+любов=екология ;-)нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано30.03.04 18:13



Да като наука за това са я създали ама по добре с нея от колкото без нея.
И все пак всеки който учи това едва ли основната му подбуда е как някой корпорация ще му дава пари за да лъже разни институций, че няма замърсяване.
Повечето хора които са тръгнали да се занимават с това го правят от любов към природата, не мислиш ли?

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Антиглобализма е важен фактор, но не единствен.нови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано30.03.04 18:17



Интересни аргументи със теб явно мислим по различен начин, казваш че аргументите ми свързани с глобализма са чисто политически и трябва да ги оставим страни от духовния живот.
Интересното е, че това е невъзможно по няколко съществени причини.
Основната е, че глобализма убива именно духовния живот той го уеднаквява свежда го до нещо елементарно. Достатъчно е само да се огледаш от какво се интересуват масата хора около теб чалга (гнусна мешавица от разни етно музики- глобален продукт за балканите), какви мелодийки или екстри имат гсм, наркотици, голям процент само чатят без да се срещат с хора, навсякъде те учат, че разни цености като приятелство, чест, любов са думи без стойност, че парите са всичко и над всичко. Интересно е, че национализма става все по мръсна дума учат, че това е някаква отживелица, учат те че американците винаги са победители, че хора които се борят някъде за свободата си са терористи. Религийте стават мода, модерно е да се правиш на индянски шаман ставаш такъв модерно е да си еди кво си ставаш такъв. Религийте стават и политика имам познати които са ми разказвали, че повечето протестански църкви в родния ми град се държат и пазят от мафията, как ти звучи това. Знаеш ли кви луди пари взимат тия хора. А да не мислиш, че някой истински шаман ще се вдигне от другия край на земята да дойде тук за да те учи само от една добра воля на разни неща всичко е пари, а ти ще ми говориш за духовен живот. Вие самите неможете да се осетите как ми говорите за езичеството като за нещо единно без специфика склони сте да го превърнете в единна религия също като християнство, ислиям или юдаизъм все хубави религий нали.
А като се има предвид хора като вълчо как защитават една подобна идея, следващата света инквизиция ще е езическа. Стане ли езичеството такъв тип това е началото на края времето когато всички религий се сведат до една която да контролира масите на тази планета ще настъпи скоро, тогава тя наистина ще е опиум за народа. Хора мислете за бъдещето, живота е игра на шах, всеки ход променя края на партията.
Освен това друга съществена причина за да си мисля, че политиката не е далеч от езичеството е това, че тези религий са социялни те не са залюпени като някой други да мислят само за отвъдното или за духовното, те се интересуват от начина на живот от социялния действителност в която живеем. Както доста хора се изразиха тук това е начин на живот, а в българия където живота е повече от труден мисля, че е добре хората които се считат за духовно виждащи същества да се борят за една по добра социялна среда за всички индивиди без оглед на вероизповедания.


Обаче аргументите не се изчерпват само с политика, езическата ни традицията е сравнително жива и е време да се събуди от летаргичен сън. Никой не е казвал, че тя трябва да е буквално като в миналото важното е да действа и да е адекватна. Все повече български историци се обръщат към древните ни религий и се опитват да ги реконструират като философия и представа. Това не е особено трудно като се има предвид богатия етнографски материял който имаме. Щом един криминален психолог може да изгради сравнително цялостан представа за характера на дадена личност само по това което е оставил като продукт на дейноста си, какво те кара да мислиш, че това не е възможно и спрямо един етнос. Там ние също имаме краен резултат продук на мисленето за разлика от горния пример обаче имаме представа и за историческия път на тоя етнос, от тук на татък ти трябват само психологически и окултни познания за да се съживи една адекватна спрямо действителноста религия. Тя ще е дори по добра от точно възтановеното ни от древноста езичество, защото като социялна религия тя ще отразява по добре реалноста. Докато един индиянски шаманизъм ще е абсолютно неадекватен като метод за духовност, тъй като няма нищо общо с настоящия ни начин на живот.

Както казах универсалите са без значение специфичните неща у нас са повече и те ни формират като индивидуалност било национална или личностна.
И пак ще повторя архетиповете са всеобщи само като схеми на взаимодействие, самото съдържание на всеки архетип е повече или по малко индивидуално.
Така, че заниманията с коренно чужди нам религий особено езически, само имитира някаква духовност и задоволява една детска потребност да си уникален в собствената си среда.

И пак ти казвам превръщайки езичеството от нещо специфично национално в някаква всеобща религия ти се приближаваш към момента в който ще има само една религия дори няма да се усетиш как това ще е станало от нещо духовно в нещо чисто тоталитарно, не бъди късоглед и не се успокоявай, че подобни неща са ставали и друг път.
Какво знаеш примерно за гръцкото езичество освен митологията, някакви практики. Тъй като си гръкофил ми се иска да обсъдим нещо на Платон, то е малко във връзка с духовноста и политиката. Всъщност това е един мит по който са направили поне първата част на матрицата.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: природа+любов=екология ;-)нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано31.03.04 19:14



Виж, например такива неща, като толерирането на видове и пр., които се наблюдават в някой резервати като част от т.нар. природозащитничество ги отхвърлям напълно. Ще ти дам пример. Преди години в Норвегия решават да защитят по някакъв начин бялата яребиц(ако се не лъжа) като избиват естествения му враг. И познай какво е станало броят на намаляващата бяла яребица се е стопил съвсем и станало дабеч по-зле онт преди, защото не имало естествен отбор на природата, в лицето на врага и болните и слаби яребици скапали генофонда. Така че ако истинската любов към природата, според мен, се изразява в това да я оставим да се развива по-своите естествени закони.



Тема Re: за глобализациятанови [re: Amicus Plato]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано31.03.04 19:20



за да разбереш една култура не ти стигат само книжки, дори и целия интернет...
трябва да престоиш при хората и да вникнеш в техния свят. но и това е трудно днес, защото поради глобализацията се налагат стереотипи отвън все по-масова и автентичните култури се размиват. какво като отида в някой голям град в Япония днес, все повече хора приели американския начин на живот: универсално облекло, прически, професии. ужасявам се само като си помисля за глобално село, все едно казан пълен със смес от всички манджи на света, отврат



Тема Re: Обясни ми, аз лично не виждам разлика!нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано31.03.04 19:31



да ти общо взето си направи автоотговор на въпроса. но вземи един днешен ловджия, нужно ти е да имаш една пушка с оптичен мерник и можеш да окипазиш цяла гора с животни и не се изисква нито сила, нито умения, нито много мозък. при това аз не удобрявам ако някое животно се убие само за удоволствие, а не от жизненоважни подбуди, тази игра, която се разиграва днес от ловджиите е с предизвестен край и не е много "спортсменска"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.