Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:10 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Напълно сериозен въпрос към Shadar i Setнови [re: Shadar]  
АвторEkscom (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 21:38



Kogato se govori za nezavisimo koq religiq/magiq/disciplina,
kakvo zna4enie ima tova dali si bylgarin ili ne?!
kakvo zna4enie ima tova dali e evropeiska dyrjavata ili ne?!
kakvo zna4enie ima tova dali u4ish neshto ot u4itel, ot shkola, ili ot sobstven opit?!


PS: i m/u drugoto, vqrvaneto e nerazdelna 4ast ot koqto i da e magiq



Тема да, разбирам тенови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано29.03.04 21:38



но!

имам три "но" към позицията ти.

първо, това какво сме измислили ние и какво са измислили те е доста относително. огнестрелното оръжие например и "макиавелизмът в отношенията", както го наричаш, са постижения с твъре съмнителна стойност. те колкото са ни тласнали напред, точно толкова са ни дали и инструмент в ръцете да се потискаме едни други и да вършим насилие. голяма част от научно-технически прогрес не ми го хвали, защото той е довел и до такова окаяно състояние на планетата, каквото имаме днес. нали през цялото време си говорим за панелки и за чувстване духа на природата...
"изостаналите" в материално отношение култури може и да нямат пушки да пуцат срещу нас, когато стъпим на техните земи, но те имат други неща, които ние сме загубили, а може и никога да не сме притежавали и те да са ги развили самостоятелно, като компенсация за липсата на интерес към научно-техническия прогрес.
ние сме "по-напреднали" само от нащата си гледна точка. от гледна точка на "изостаналите" може да сме щурави и смешни в суетенето си около неща, които всъщност имат много малко значение (напр. парите).
това не значи и че напълно трябва да се отрекат нашите добри страни. но в много случаи нещата с добрите страни на нашата и на чуждите цивилизации са несравними, все едно да кажеш дали тортата е по-сладка, отколкото е синьо небето... надявам се, разбираш какво имам предвид.

второ, Кортес е бил посрещнат като бог не защото в него самия по природа е имало нещо божествено, пък онези са били тъпи диваци, които инстинктивно са разбрали низшата си природа в сравнение с белия човек. не казвам, че ти непременно си го представяш така, но вероятно самите конквистадори са искали да мислят, че е така, защото това им е давало удобен повод да грабят злато без угризения. по-късно това е логиката на робовладелци, колониалисти и т.н. от всякакъв род и калибър. ти, доколкото виждам, си разумен и мразещ потисничеството човек, но ето че инерцията в мисленето по някаква причина те кара да използваш Кортес като аргумент, а неговият случай изобщо не е аргумент. доколкото знам, религията на ацтеките е била такава, че са чакали точно такова божество да се появи точно оттам, откъдето Кортес е дошъл. испанецът просто се е оказал с нужния външен вид, на нужното място и време. нелепо съвпадение, ирония на съдбата, наречи го както щеш, но всеки е в състояние да реагира глупаво и погрешно, когато дза пръв път се сблъска с нещо абсолютно чуждо и непознато.
и да, човешките жертвоприношения не са хубаво нещо, но атомната бомба също не е. можем ли да спорим кое е сравнително по-хуманно? според мен не е редно.

трето, ако българите толкова много бяхме напиняли да се освободим през тези 500 години, те нямаше да са петстотин така че нека не се изкарваме прекалено големи бабаити на гърба на индианците. че е имало някакво желание за свобода, имало е. но далеч не винаги и не у всички, а понякога даже само у единици. откъде знаеш, че не е така и в резерватите на индианците и че и там няма единици, копнеещи по свободата си?
освен това съгласи се, че ние сме били под властта на една деспотична Империя, докато САЩ, каквито и да са, (все още) не са достигнали нивото на феодално-ориенталска "прогресивност", от която се е очаквало ние да се освобождаваме едно време.

ами това е засега.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Кортес е типичен представител...нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 23:08



"първо, това какво сме измислили ние и какво са измислили те е доста относително. огнестрелното оръжие например и "макиавелизмът в отношенията", както го наричаш, са постижения с твъре съмнителна стойност."

Огнестрелното оръжие е просто силата на интелекта.

Тук ще се противопоставя на мнението ти - В съвременното ловно законодателство на България, лова с арбалет и лък са забранени. (ползвам го само за пример)

Забранени са, защото съвременните лъкове и арбалети превъзхождат по прецизност и тишина стандартните ловни пушки (не говоря за карабини, а само за гладкоцевни оръжия). Просто животното има по-малък шанс..

До средата на 17-ти век положението е било същото.

Който не знае - 50 фитилни пушки и 250 арбалета, ако не ме лъже паметта -и 20 конници въоръжени с пики. Това е силата на Кортес. Смятам, че освен всичко отвратително в характера му (описано в предишния ми постинг), е бил много кораво копеле...


Атомната бомба.

Демонстрация на сила (до толкова огромна, че спира Сталин пред широко разтворените обятия на Европа). Тотална загуба за победените. Непрежалими жертви. Неясно колко спасени млади войници от двете страни на барикадите. Неясно колко спасени европейци...

Ако не знаеш, ще ти напомня, че неговите (Сталиновите) репресии унищожават 30 милиона руснаци - с 50% повече от Втората световна война...

Атомното оръжие е наистина опасно. Най-вече, попаднало в ръцете на терористи..

Ето една сентенция, която харесвам:
"Не оръжията убиват хора. Хората убиват хора..."

"ние сме "по-напреднали" само от нащата си гледна точка. от гледна точка на "изостаналите" може да сме щурави и смешни в суетенето си около неща, които всъщност имат много малко значение "

Има една теория в науката (вероятностна статистика в научните изследвания), която гласи:

"Най-простото обяснение е най-вероятно"

Ако Европейската раса е доминираща, то явно този начин на технологично развитие е най-правилния за нашата физиологична същност...

Технологията се е развивала с идеята за улеснение на слабото човешко тяло...

Било в това да побеждава по-силните животни и враговете на племето, било в това, да олекне мотиката...

За да може да се осъществи Homo Ludens...

____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 29.03.04 23:38.



Тема Re: за глобализациятанови [re: Бьopи]  
Автор Amicus Plato (Apprentice)
Публикувано29.03.04 23:12



в другия случай, ако изобщо знам, че има такова нещо като японска култура, ще мога да вниквам в нея единствено през призмата на съответния авторитет. Днес имам възможността да не повярвам на американския филм и да потърся информация от друг източник, докато тогава самото съмнение в интерпретацията на авторитета, би поставило под въпрос моя статус като член на общността.

На глобализацията проблемът изобщо не е по-голямата информираност, а недостатъчната информираност, защото има непрозрачни механизми за влияние - политически, икономически и, разбира се, културни. И за да не съм извън темата, ще отбележа, че такива непрозрачни механизми за натиск и методи за преразпределение на ресурси са по-характерни за институционализираните религии (и идеологии, разбира се) с универсални претенции под каквато и да било форма.

Fato maior prudentia.


Тема Оссанна и Разпни го !!!нови [re: Amicus Plato]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано29.03.04 23:24



и ДА и НЕ..

Всеки може да намери истината, стига да я потърси внимателно...

____________________________________

Memento mori


Тема много драма, много!нови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано30.03.04 03:14



на мен пък ми е смешно емоционалното отношение към исторически събития и конфликти

гледаме филми много, и сме свикнали всичко да делим на "наши" и "ваши", на "добрите" и "лошите" - пък те конфликтите не са толкова прости и черно-бели, а и ние не сме някакъв обективен съдник, та да си въобразяваме, че нашето мнение е _обективното_

имаме нужда да вземем страна, да се чувстваме съпричастни с едните и да мразим другите, и най-вече, да сме убедени, че сме _обективно_ прави...

аз пък нямам страна в тоя спор за индианците и конквистадорите...
и защо да имам? така си върви историята, и в този момент на това място "правото на силата" е било решаващо поради куп фактори...
ми нормално...
разглеждаме ситуацията, правим си изводите от нея, и се опитваме с нейна помощ да предвиждаме изходите от бъдещи конфликтни ситуации, които могат да ни се случат...

тогава вече има значение на чия страна сме лично ние и на коя група симпатизираме... и заемаме тази позиция, която е най-изгодна на "нашата" група, съответно - на нас...

а за минали неща и особено такива дето не ни засягат пряко - защо толкова драми правим, защо така емоционално черно/бяло гледаме...

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема оффтопикнови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано30.03.04 03:22



добре съм ви заварила, вихрите някакви луди дискусии и скачате от тема в тема в някакви километрични "нишки" - адски е трудно да се следи!

радвам се да ти чета подредените мнения, мерси за яснотата дето внесе, че я ме гледай как се бях забатачила в понятия - ей не съм се занимавала с античност от Фолово време, а то беше преди - малеееи - 7 години!... помощ остарях!!!

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема да!нови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано30.03.04 03:24



кога ще си направим оргия!

:))

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема begai v "hristianstvo",togava!:-)))нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 10:16



6toto jkreci, nare4eni KOLOBRI e imalo pri Bulgarite, predi lubimia ti
"bogougoden"(ugoden na vizantia) kniaz Boris-Mihail, da zabrani
bulgarskata viara v putia na TanNagRa, kakto i runi4eskata bulgarska pismenost,
i ot togava ostatacite ot tova drevno poznanie, prototip na VSI4KI MONOTEISTKI
religii ot Blizkia Iztok, sa se predavali ot dedo na wnu4e,ot usta na uho,
i ot oko na oko, USTNO, t-e po-EZI4ESKI.
p.s. za indiancite, te osa6testviha takava expanzia v civilizovania sviat posredstvom knigite na C.Castaneda, 4e so "otmastiha" za vsi4ko, 6to sa pretarpeli ot
"belia demon"(demon ozna4ava "znae6t".



Тема Хич даже не са си отмъстили !!!нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано30.03.04 10:30



Кастанеда е един булевардник

Това обяснявах и на хората от християнския клуб

Спооооко !!!


Ако Кастанеда ти е учител - ще ти кажа просто: Не става (ти сам го усещаш в сърцето си...)

____________________________________

Memento mori



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.