Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:51 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Айде да се намеся и азнови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано28.03.04 12:07



езическите религии в своя, така да се каже, "класически" вид, наистина съдържат елемент на етничност и териториалност.

но, първо, и ти признаваш, че боговете на съседното племе могат да се признаят и дори допуснат. това се проявява най-пълно в гръко-римската религия: първо старите италийски божества се отъждествяват със старите елински, а сетне се приемат в станалия крайно гостоприемен пантеон разни богове отвсякъде: то Сарапис ли не е, Кибела ли... дори боговете на "варварските" племена се отъждествяват с гръко-римските: например прочутото изказване на Херодот за боговете на траките, които той приравнява със съществуващи гръцки, или това на Цезар за боговете на галите.
този синкретизъм не означава ли, че древните са привидяли някакви универсални черти, сближаващи различните племенни богове като типажи и идеи?

второ, така или иначе днес езичеството никъде не съществува в "чист" и "класически" вид, защото Църква и т.н. са се постарали да го поразчистят. това значи, че като решиш да практикуваш и изповядваш някаква форма на езически култ, ако ще да си мислиш, че е най-чистата възможна, ти по необходимост използваш синкретизъм и еклектика. ха кажете ми откъде да си възстановя трякийската религия, например? от умозрителните мъдрувания на Александър Фол ли? докато шаманизмът все още има живи носители на Традицията, от които може да получиш някакво усещане и знание при непосредствен контакт. бих предпочел нещо такова, ако ще шаманът да е чукча от Сибир, отколкото да правя някаква бутафория, имайки предвид оскъдицата на наши си данни.

а също така прочети какво съм написал в отговор на Боян за универсалните архетипи, за да не се повтарям.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Относно бизоните, умниците и ловжийте...нови [re: Set]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 12:37



zatapvaneto e specialitet na sholastite-kanonici,
koito sa tolkova zadobriali v nego, 4e sa si zatapili pove4eto setiva
kolkotodo rezervatite i konc-lagerite, te sa pokazatel za stepenta na izvratenost na edna kultura, pretendira6ta za civilizovanost , spravedlivost i 4ove6ki prava.
"tvoe e smo tova, koeto moje6 da pazi6."
postiganeto na drugoto nivo na vnimanie e poznato na
6amanisti4nite kulturi ot zorata na 4ove4estvoto,
i v dne6nia informiran sviat stana dostapno za ogromen broi saznania,
koeto vodi sas sebe si neminuemi promeni v svetogleda na zapadnia 4ovek.
(to zatova i pla4at na umrialo zastupnicite na "pravata/krivata" sliapa blizkoizto4na
viara...
"Riders of the Storm, riders of the storm...:)))



Тема за елинизма и съвременното езичествонови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 16:09



разумно велиш

за елинизма - мисля, че именно неговата синкретичност и еклектизъм е първата крачка към монотеизма - както казваш, човек започва да мисли за боговете си като за универсални принципи и абстракции
променя се значи "типа бог", така да се каже

мисля и че втората крачка е залелия елинския свят митраизъм, който е почти монотеистичен (по тая тема съм писала курсова работа при Фол и това ми беше тезата)

и още докато пишех между другото, с тия чисти класификации мойте, си мислех айде дано някой не подхване темата за мистериите, щото тогава я втасахме - обориха ме отвсякъде
но да си я захвана сама тогава - мистериите действително претендират за универсалност и те, сиреч, отнасят се към цялостния световен ред, и като такива не са баш онова езичество, което ни е представено от красивите статуи и от Омировите поеми...

абе аз се усетих после и че бъркам и аз понятията - щото за мен като се каже езичество, разбирам автоматично политеизъм...
а трябва да призная и на анимизма и пантеизма, че са също вид езичество...

за живата традиция: няма накъде да си по-прав!

между другото, аз дори не знам дали изобщо някога което и да е езичество е съществувало в тоя "класически" и "чист" вид, който познаваме от литературата... ми че това си е литература преди всичко...
но езичеството не като космология, а като етическа и морална система, мисля, че съществува доста силно и до днес в света, т.е. много малко сме се променили от въведените християнски елементи
днешните хора за мен са много повече езичници (както и да наричат боговете си) в мисленето, поведението и ценностите си, отколкото християни
да си християнин е много трудно

ако повече бяха християни, светът щеше да е едно по-хубаво място

но да живеят двойните стандарти

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема цитатченови [re: Set]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.04 16:19



ся няма да кажа кого ще цитирам, но една група американци се вайкаха колко кофти празник е Thanksgiving и колко им е съвестно за цялата тая работа с индианците...
и той им рече тъй, циникът му с циник:

You won. All right? You came in and you killed them and you took their land. That's what conquering nations do. It's what Caesar did, and he's not going around saying, "I came, I conquered, I felt really bad about it." The history of the world isn't people making friends. You had better weapons, and you massacred them. End of story.

не мога да го кажа по-добре
но да, съвсем, хм, езическо мислене си е това не е като да е човеколюбиво просвещенческо разпространение на истинската Христова вяра... с любов към ближния и искрена грижа за душата му... нали?

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: за елинизма и съвременното езичествонови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано28.03.04 20:43



"днешните хора за мен са много повече езичници (както и да наричат боговете си) в мисленето, поведението и ценностите си, отколкото християни
да си християнин е много трудно"

поне за европейците бих казал, че повечето са атеисти, материалисти, прагматици, рационалисти, скептици и пр., но не и езичници и мога да ти го докажеш ако искаш... при това всички тези явления са си точно продукт на двойния християнски стандарт, даже за протестанството е всеизвестно, че е пионерът на капитализма

"ако повече бяха християни, светът щеше да е едно по-хубаво място"

не няма да е, уверявам те, Средновековието го е доказало...



Тема Ако ми пееш "Ездачи на бурите"...нови [re: patiLAN42O]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано28.03.04 23:01



Да ти напомня ли, че малко по-късно във ФИЛМА един твърдо стъпил на земята предводител на "Дългите ножове" се изказа:

"Обичам миризмата на напалм рано сутрин"...

И Бесовете полетяха под звуците на Вагнер ...

Демонстрационното заяжддане ми е чуждо. Но пак повтарям:

Не започвам битки, но ги водя ако ме принудят...

Si vis pacem para bellum

Ако индианците, техния интелект и вярвания бяха съзидателни - щяха да предвождат света, а не да се почесват по резерватите...

Това е...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: несъгласнанови [re: Loretta]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:14



Уауууууу впечатлен съм нямам думи, много добре казано.
Направо обезмисли слагането на нещо което вече съм написал ама все тая то и без това е за друг човек.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Почти ме разбра.нови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:18



“ами и ти си подбираш нещата, които на теб са ти близки, и не приемаш другите. ако си мислиш друго, лъжеш се.”

Имено аз какво ти говоря, че в крайна сметка ако ще следваш някаква пътека неможеш да приемаш само част от идеите. Неможеш да се пишеш индиянски шаман като приемаш наполовина начина им на живот и това което си чел за светогледа им, просто е смешно. Прочиташ две книжки и вече си по голям индиянски шаман от чистокръвен такъв.
Да спор няма магията си действа навсякъде независимо от топографския фактор, ама не там е проблема, в магията се работи със символи. А символите не са еднакви за всеки народ, дори като започнеш от нещо елементарно като езика на тялото, тук с един жест пожелаваш успех, но има страни в които със същия жест можеш да напсуваш някого. Не е ли страно, че в цял свят с кимане на глават казват да, само ние и индийците казваме не, щом могат да се открият разлики дори в един такъв прост жест какво остава за сложните символи, само това ми обясни. Ами да вземем за пример някакво животно мислиш ли, че навсякъде то ще се възприема еднакво като символ, дали паяка за индиянеца няма да е съвсем различен символ от паяка за българина. Ами черната котка е прието, че носи нещастие у нас, но в англия е на късмет.
Като почнеш да правиш някакъв ритуал и той целия е изпълнен със символи които при нас или ги няма или са различни, дали ще има някакъв ефект направеното от теб. Дори при едно астрално пътуване или шамански транс на теб ти се привиждат сума ти неща всяко от които си носи някакъв смисъл, смешное да прилагаш някакъв път който просто не съответства на психиката ти, на световъзприятията ти. Ти никога не си живял в подобна среда за да усетиш дори и малко от тоя начин на мислене или техния начин на живот, то ако беше тъй аз само от книжки щях да съм като Брусли.
Съгласен, че ще има и сходни неща било в обреди било в символи сходства винаги ще има, но въпроса не е в сходствата а в разликите. Именно разликите те правят различен, разликите ни правят народ със специфика и не само нас а и всички останали. Разликите те правят личност а не поредният елемент от масата хора. Ние си имаме специфики като народ и като начин на възприемане на света, а езичеството си е това светоглед(религиозен) , магията също. И за двете се черпи от заобикалящия те свят. Да по принцип всичките архетипове са общи, те са всеобщи като структора примерно Анима като архетип я има у всички нас. У всички хора тя изпълнява една съществена роля представата за женското начало, да но тази анима е като празен съд който винаги има определено място в схемата, но като съдържание тя се пълни при всеки различно, първо се пълни (дъното) колективната представа а след това личната(повърхноста). Като си представим че психиката е на пластове колкото по на дълбоко влизаш толкова по представите са всеобщи, въпроса е че тези представи обикновено стават все по примитивни докато не се сведат до животински инстинкти. Все пак ние сме еволюциони същества изграждащи се като личности. Езичеството си е личностен път за даден етнос, ако искаш нещо чуждо и екзотично като религия може би трябва да се запиташ защо?
Отговорите за мен са 2 или се правиш на интересен или глобализацията ти влияе лошо. Според мен е много гадно, че повечето от вас подценявате фактора глобализация.
В крайна сметка занимавайте се с каквото си искате, но за мен това си е фантазия децка игра и малко ме съмнява някога истински езичник да ви вземе на сериозно.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема природа+любов=екология ;-)нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.03.04 23:22



Да екологията не е религия или философия тя си е наука, но ако си мислиш, че тези които се занимават с нея гонят материялни облаги а не са движени от любов към природата дълбоко грешиш. Е възможно е да има и разни платени типове които да казват, че даден завод не замърсява и т.н. за да гушнат някой пачка, ама такива изключения може да има само у някоя гладна страна като нашата. Инак който си става еколог тук най вероятно си е идялист.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Are U talking to me ??? :-)))нови [re: Loretta]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано28.03.04 23:23



MMMM???

Аз не съм Спасителя...

Snt. Anger...

____________________________________

Memento mori



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.