Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Позволяваш ли ми да ти отговоря?нови [re: Бьopи]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано24.03.04 17:00



?

Обещах да пиша само на Вълчан извън другата тема...

Ако "ДА"

ето и моя отговор:

Твърдя, че ако не живееш в хармония с природата (и по начина, който индианците живеят) въобще не можеш да се докоснеш до техния мироглед и традиция. Не говоря за религия, защото вярванията им са силно свързани със "земното" и стихиите.

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Самото живеене в европейското общество...нови [re: Бьopи]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.03.04 20:28



Много вярно така си е, спор няма ;-).
Макар, че девствените кътчета стават все по малко в нашата родина, което не е много добре. Понеже съм си наполовина балканско чадо поне по разкази на роднини и познати до преди 50-60 години все още е можело да се срещне някой горски дух от рода на самодива във балкана ама днес духът на природата умира по нашите земи. Не е зле да помислим малко в тая насока като ще го удряме на екология.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Елементарно Уотсън!нови [re: Set]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.03.04 20:32



Сет какво се учудваш, той обижда на рационалист значи не му е нужна много логика за да вярва в нещо.
Демонстраци на различност е само една от диагнозите, логично е да попитаме какво подбужда тези демонстраций някаква неудовлетвореност от собственото аз, инфантилно желание да покаже, че е достигнал някаква зрялост. "да бъдеш индианец не е въпрос от процент в кръвта, а начин на мислене".
Абсолютно съгласен уви народопсихологията не се формира в игри на индиянций и каубой, за да имаш подобен начин на мислене най малкото трябва да си живял дълги години в подобно среда, тогава ще формира лично несъзнавано което чат пат ще му помага в подобни практики. Ако е бил в някой ромска махала уви те не се броят за индиянци колкото и да им се иска. Още повече, че в психологията на несъзнаваното още Юнг е открил, че една голяма част от митовете и символите които се съдържат в тази част на нашата психика се предават едва ли не генетично поне в един основен процент и това несъзнавано се нарича колективно което освен това е по голямата част от несъзнаваното, мисля че има достатъчно изследвания в тая област стига да има кой да чете. Езичеството е магическа религия и голямо значение в нейната практика заемат имено символите и митовете закодирани в психиката. Интересно е как му въздейства бизона като символ или други неща които или ги няма в неговото колективно несъзнавано или са със съвсем различен знак и смисъл.
Аз ще ти кажа никак той не е езичник а любител на езическата история, какво си въобразява е нещо съвсем различно, утре може да каже, че е извънземен и се е доближил много до техния начин на мислене. По подобен начин се пълнят психиятричните клиники в българия почва се от нещо безобидно и се стига до извънземни гласове които ти нареждат какво да правиш.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема То се видя че ще отговарям...нови [re: Бoян lYl]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 10:51



Надявам се само да не ме осъждате, че нарушавам обещанието си...


За ТОВА ГОВОРИМ !!!

Не може да имаш битността на европеец и да живееш по канона на индианците.

Не може да добиваш храната си в магазина и да усещаш болката на убитото от теб животно...

Не може да пиеш вода от чешмата и да усетиш ромона на планинския поток...

Това са само примери, с които аз си представям (може и да греша) индианското...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: То се видя че ще отговарям...нови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.03.04 11:52



Затова сигурно ходиш по стрелбищата да си избиваш комплексите... Затова вероятно си и ловджия...
Ами хубаво - ходи си в църквичката, по ловджилък... И не се опитвай да разсъждаваш по проблеми, които са над твоите интелектуални възможности.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Айде пак...нови [re: Black Wolf]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 12:24



Ако това ти е начина на разговор с мен, ще ти кажа следното:

Който сее вятър - жъне бури...

Не ми пречи че се пробваш да ме обидиш. Интересно ми е само, дали ще имаш гъзето да ми го кажеш в очите...

А и преди ти казвах и пак ще ти повторя - Слез на земята и не давай оценки на непознати, инак мършата си е мърша....


Ето, не се дърля...

Обясни ми като на ЕДЕОТ как аджеба ти си индианец, като живееш в град...
____________________________________

Memento mori

Редактирано от Set на 25.03.04 12:33.



Тема Re: Айде да се намеся и азнови [re: Set]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано25.03.04 13:04



нищо общо с дърленето ти с Вълка, ще си говорим само за принципни неща:

да приемем, че според теб непосредствената битност е определяща за светогледа и светоусещането на човека - повече или по-малко, но все пак определяща.
да приемем също така, че си християнин.

как съчетаваш първото с второто? как приемаш претенциите за универсализъм на християнството? как разбираш и тълкуваш думите на апостола, че в Христа няма роб и свободен, елин или юдеин и т.н.? защо това, което иска християнството да бъде - религия, достъпна за всеки независимо от неговия бекграунд - не можеш да приемеш за езичеството?

къде са според теб разликите?

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Разликата е във "вярването"нови [re: the_bomb]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано25.03.04 13:58



Индианското начало е строго "съединено" с природните стихий.

Не можеш да живееш по един "съвременен" начин (включая добиването на храна, плащането на данъци, возенето в градки транспорт и т.н) и да бъдеш в единение с природата. Това говоря...

А за християнството - аз съм просто вярващ и не виждам противоречие.

И все пак не забравяйте че не съм духовно лице...

Много повече ми отива дето вълчето ми вика ловец (ловжия е той щото целия му лов е въобръжаем)

Та така.

Просто исках нормално обяснение, но се видя че не може да ми го даде...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: Разликата е във "вярването"нови [re: Set]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.03.04 15:34



Наистина, нямам желание да си хабя думите и е под достойнството ми да споря с такива като теб, но ще ти кажа едно-две неща...

Индианското начало е не е свързано строго с природните "стихии". То е свързано с цялостния живот върху това, което наричаме Земя, и с цялостното съществуване на Вселената. Индианското начло е свързано най-вече с духовните ценности, но в главицата на един християнин тези неща не се побират.

Светът е променлив, съответно условията за живот се променят, но духовността е нещо много по-устойчиво. Има свещени неща, които са неизменни...

Религията не е нещо, което е обусловено от мястото, времето и условията, защото божественото присъства навсякъде и винаги. Иначе и аз ще те попитам защо си християнин, а не живееш както са живели юдеите преди 2 хил. години?!

В религиозните системи, които имат потенциала зат ова, присъстват универсални ценности (както се опита да ти каже Бомбата). Затова примерно шаманизмът е оцелял през последните 30-40 хил. години и продължава да върши добра работа и днес. И има все нови и нови адапти. Защото той, както другите езически вярвания, има универсален характер.

Но както вече подчертах, тези неща са над възможностите и на един ловджия, и на един християнин. Поради умствената нищета, която е свързана с тези две неща.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: То се видя че ще отговарям...нови [re: Set]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано25.03.04 15:35



Ама така си е!
Макар, че уважението към природата не е патент на индиянците а въпрос на култура, все пак не всички еколози ходят с пера на главата ;-) или вярват в езически богове.
Уви ирационалното мислене и силното въображение могат да си играят лоши шеги със психиката ни.
А както казах и преди освен в живота в природата има и фактори в несъзнаваното които формират мирогледа, в случая с колективното несъзнавано няма как да попаднат индиянски символи а в личното не съзнавано за да има такива определено трябва да е живял дълго в подобна среда.
От тук на татък, да се пишеш индиянски шаман е въпрос на въображение и траверсия.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.