Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:59 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Прабългарското селище - важно  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано25.01.04 23:46



Виждали ли сте този сайт?
Показали ли сте го на приятелите си?



Отдавна държавата ни имаше нужда от такъв историко-етнографски музей, а вече построен - не се рекламира по никакъв начин.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!

Тема Re: Прабългарското селище - важнонови [re: Orнecлaв]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано26.01.04 14:14



похвална инициатива, да. време беше да обърнем малко повече внимание на историческия туризъм. браво!

следващата хубава стъпка би била някой да лустроса и да порекламира малко истинските ни исторически забележителности, които, като изключим две-три, почти хич не се виждат и чуват. бил съм в Преслав и това, което може да се види в полето като руини е в меко казано окаян вид. в Плиска не е по-различно.
а гърците от всяка намерена антична колона в някое затънтено селце правят атракция!

PS имам само едно възражение: тук пак е прокарана грозната тенденция да има два вида цени - за българи и за чужденци. като човек, който е водил свои гости от чужбина насам-натам из България, смятам, че това измекярско-балкантуристко отношение към външните туристи прави изключително грозно впечатление и представя нашия наионален характер в много лоша светлина, все едно всички българи сме пладнешки разбойници. на мен ми е обидно да ме възприемат така, но не мога да се сърдя за това на онези хора, които са усетили как персоналът на хотели и заведения ги вижда само като ходещи чекови книжки.

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема историческите забележителностинови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано26.01.04 15:35



Ако един ден този клуб се превърне в цивилизовано място за културни дискусии на хора с искрен интерес + желание да помогнат, може да помислим и за възможността да бъдем от полза за спасяването на някой исторически паметник.
В клуб Средновековна кръгла маса обсъждахме такива възможности. Двата клуба може да си сътрудничат в това отношение.

Само че в момента ни тук, ни там кипи някаква високоинтелектуална дейност, нито сме успели за толкова време да се запознаем и сработим, така че приеми горната реплика за подхвърлена просто ей така.

В чужбина хората правят такива работи. В Швеция ми направи силно впечатление системата за опазване на руническите камъни. Всеки желаещ има възможност да "осинови" камък. Изисква се да го предпазва от влиянието на времето - на еди-какъв си период от време да го почиства по определен начин, за да не хваща мъх, защото мъхът разрушава повърхностната структура на камъка и така постепенно заличава надписа. Това става все по-голям проблем, надписите стават все по-нечетими и след извесно време няма да може да се изследват в оригинал, което би било огромна загуба. А държавата няма възможност да плаща на хора и транспорт, за да поддържа камъните, пръснати из цялата страна. Затова местни хора с ентусиазъм се заемат с тази работа, без да им се заплаща. Ангажиментът не е голям, а човек получава удовлетворение, че с нещо малко, което е по силите му, е спомогнал за запазването на културното наследство на народа си. Разбира се обясняват ти точно какво се иска от теб да правиш, ти не си длъжен да разбираш от археология предварително.

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Прабългарското селище - важнонови [re: the_bomb]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано26.01.04 16:46



Не си много прав за двойните цени, защото ако за чужденците историческите ни паметници са само туристическа атракция, за българите те са жива част от културата ни, която трябва да е достъпна за всеки българин. Освен това културното министерство и институциите, които поддържат тези паметници, ползват бюджетни пари, т.е. за тези паметници на нас вече ни е взет данък. И е грозно, че българите изобщо трябва да плащат, защото примерно ако някой няма 20 лв. за вход в Царевец, няма да може да покаже на децата си какво са строили дедите им.
Не ме разбирайте погрешно, лично аз съм готов да плащам навсякъде и то повече от обявената такса, защото знам, че тези пари са необходими за запазването на наследството. Но помислете и за хората, които нямат същите финансови възможности.
Да не говорим, че при разликата в стандарта, и в сегашното положение таксата вход (да речем 2 лв.) на българите им излиза доста по-скъпо от входа (да речем 5 лв.) за едни германци.
Когато има такси за българи, е все едно майка ти да пуска квартиранти в къщата си на морето и ти да трябва да плащаш наравно с тях, когато спиш там.
Абсурдно е, нали.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: Прабългарското селище - важнонови [re: Orнecлaв]  
АвторTyиr (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 14:22



Такаа.. Това е предният пример за опит за печалба на гърба на културното наследство. Аз съм посещавал този атракцион. Сайта му може да привлече някой заблуден чужденец, но всеки българин гледал филма "Хан Аспарух" би се изсмял на този цирк. Първо наистина има двоен ценоразпис за българи и чужденци. За българите 6 лв. за чужденците-мисля, че беше над 10 лв. До тук-как да е, който иска ще даде. Обаче да ти кажат, че трябва да се съберат най-малко 15 човека за да отворят този увеселителен кът-е това вече не ми се вижда никак уместно. Ами аз лично стоях на брега -на около 5 м. от входа на "великото селище" и наблюдавах поне 2 часа реакциите на хората. Идваха по 2-3 и дори 5 човека на веднъж, но някакъв субект им обяснаваше, че ако се съберат наи-малко 15 човека тогава ще ги пусне. И естествено хората се оглеждаха, повъртяваха се за 5-10 мин. и си отиваха. Да не говорим, че това нещо е извън града и хората специално трябва да отидат до там за да им кажат, че няма да ги пуснат. както и да е-успях да вляза покрай една голяма туристическа група. И останах напълно разочарован. Жалко подобие на цирк. Никакъв дух на автентичност и оригиналност. Вярно, че край морето се правят всякакви атракции само за пари-ама като ще е гарга, да е рошава поне. Ами аз ако бях един германец или холандец или какъвто ще да е пампаец от това което видях щях да остана с впечатлението, че прабългарите са били нещо като апахите или команчите. Просто това прабългарско селище не е на ниво.



Тема Re: историческите забележителностинови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано30.01.04 14:39



това е хубаво, но в Швеция въпросът с камъните сигурно е решен с някакъв нормативен документ.

тук в това отношение сме много зле.

каквото и да измислим, можем първо да направим само две неща:

първо да настояваме пред Парламент, МС и т.н. да се направят съответните промени в закона, да се издаде постановление, което да урежда тези неща и т.н. повечето подобни инициативи знаеш как завършват - поредната подписка-цирк пред Народното събрание, съответното й сеирджийско отразяване в едно каренце в "Труд" или "24 часа" и толкоз.
другият вариант е, без да настояваме да се променя законът, да натиснем организациите, които по същия този закон (мисля, че е за опазване паметниците на културата или нещо подобно) отговарят за такива неща. това отново най-вероятно също ще стигне само до ниво "сеир" и "протест" пред някое министерство.

без да предприемем такива стъпки, всичко общо, което, бидейки неоторизирани от закона, може да имаме с паметниците на културата, е да ги гледаме. при всеки опит за намеса ще бъдем третирани от властите като обикновени иманяри, нахлули неправомерно на територията на културен обект. и с право: откъде някой да знае, че не сме такива и какво право имаме да влизаме?

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема Re: историческите забележителностинови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано31.01.04 06:15



да де да де, за нормативна уредба става въпрос разбира се
ама изобщо няма какво да ги обсъждаме тия неща - нито скоро някой ще се сети да помисли в тая насока, нито пък ще сме ние, които ще се съберем задружно и ще го "подсетим"

колкото до това, че ако предприемем някакво действие на своя глава, ще ни счетат за иманяри - ами естествено, и така трябва да е! с тия тийнейджърски страсти в тоя клуб, да не мислиш че сме по-различни от средния багерист-търсач на пеликета?

археологическите разкопки са 1 месец копане - 10 години документиране и изследване и подготовка за следващия месец копане
и като си изкопал вече 1/20 от мястото, стига толкова
нека има и бъдните поколения какво да откриват - с по-добрата си техника и по-развитите си знания

за опазването на вече открити неща разбира се е друго нещо

ама само си тракаме клавиатурите на тая тема пък аз се офлянквам щото ме мързи да отида да спя

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Не берете грижа...нови [re: Tyиr]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано31.01.04 11:34



може би не след много време у нас ще има добре направено келтско село... Автентично!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Сакъннови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано01.02.04 11:45



Боже опази ний не сме си оправили нашите селища сега и за келтите ще правим, абе кът искаш келтски селища върви в англия.
Нормално е ако ще се правят подобни атракциони първода да са насочени към бита на предците ни.
Още повече, че келтите са били само прешълци що да не направим атракцион едно турско селище а, с джамийки, бабаити с ятагани, ханъми едно друго ще палним малко хашиш с ниргелето ще са черпим с шербет все яки работи?

Което ме подсеща за едно предаване по повод реставрацията на един тракийски град. Някакви чужденци бяха отпуснали някаква невероятна сума за проект по реставрация на един невероятен тракийски град, построен насред едно езеро, направо са щели да го направят приказка, ако някой малоумен и не така патриотично настртоен човечец не си бе присвоил средствата. По лошото е че дори не се знае кой и как.

А като отворихме темата за келтите се сещам и за едно изказване на един нео друид ама баш англиски си, че едва ли не хемус сиреч стара планина е тяхна свещена планина едва ли не им е бащиния нещо. Човек би се замислил да не им проправяш път нещо на тяхните интереси а.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: историческите забележителностинови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано01.02.04 12:33



Ами така е като не сме организирани иначе идеята да натиснем някоя такава организация не е лоша. Ако имаше действащо езическо общество в българия можем да натискаме до дупка и да тръбим по мас медийте докато някой не ни обърне внимание. В крайна сметка би трябвало да има подобни фондаций които да спонсорират подобни начинания. Това е добър повод да покажем дали сме езичници само на думи или наистина ще има такова общество у нас.
В същност проблема, е че това май е последния проблем на държавата има толкова други неща които са не по малко важни но или никой не работи за тях или това се прави много бавно.
В крайна сметка в другите страни как стават тези неща.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.