Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:01 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Расизъм и езичествонови  
Автор Aвитoxoл (хан)
Публикувано19.01.04 19:46



има ли връзка между тези две понятия?
ако има - каква?
как мислите?



Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Aвитoxoл]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано19.01.04 20:10



Ами няма нищо общо, в езически времена разсизма не е съществувал като идеология. И едва ли са се презследвали хора заради цвета им, разсизма е продукт на съвременото общество и също като кумонизма в някаква степен изключва религията.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Aвитoxoл]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано20.01.04 13:40



И да, и не.
Днес има връзка между нео-нацизма и нео-паганизма.
Както виждаш и двете съдържат "нео", което винаги е знак за нещо измислено, съчинено.
А иначе между автентичното древно езичество и расизма логическа връзка няма и няма как да има.
Неслучайно славяни и прабългари са живели заедно в една държава близо 200 години, пазейки всеки собствената си културна и религиозна традиция, но без да я натрапват на другия. А ние самите сме доказателство, че макар и бидейки от различни раси, те особено са се погаждали и в интимно отношение. А щом са се обичали, за какъв расизъм може да става дума.
Ако погледнем Рим и там нещата са стоели по сходен начин. Толкова култури свободно са се прелели в едно общо цяло.

Всъщност расизмът и изобщо омразата към другостта, към различния, са характерни за семитските племена (по ред културни причини) и затова са толкова силно изявени в семитските религии - юдаизма, исляма и християнството.
В Библията, в цяла една глава се разяснява на Моисей и евреите му (от Бога им), как като влязат в Ханаан, в никакъв случай не трябва да се женят за тамошните племена, нито да живеят в мир с тях, а да ги изтребят до крак.
Християнството през историята доказва многократно, че добре е усвоило тези примери на юдаизма. Ако щете вземете за пример и покръстването на България и на славянските общности като цяло - всичко чуждо, нехристиянско е било унищожавано.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Orнecлaв]  
АвторSabazii (Нерегистриран)
Публикувано20.01.04 17:15



Тук не си много точен , мисля. Така наречените прабългари не са били различна раса от славяните!! И дввте са индоевропейци и европеиди-средно разклонение!! Дълбоко заблуждение е да продължаваме да смятаме,че славяните са руси със сини очи, а българите са черни монголоиди!! Юеджи/съседите на китайците/ са били русокоси!!
..А расизма е като завистта. Естественно е измислен от грозните и озлобени семитски степни номадски племена.
Все пак аз мисля, че древните релгии са се погрижили достатъчно добре за всички въпроси вкл. и за междурасовите отношения. Интересно е как Викингите са се смесвали с Келтите а когато са пристигнали на о. Гренландия и срещнали местните Инуити - НИТО едно интимно отношение е нямало. Просто са ги смятали за друг вид същества. Ето защо и Расизма си е както всички неща и там трябва да има мярка.. И това е нещо , което е напълно естествено за Езическия начин на мислене. Дълбоко заблуждение и гнусна фалшификация е да си мислим , че всички "добродетели" са християнскии, че езичеството е символ на разхайтен и безотговорен начин на живот/виж за негърските "религии" не знам!!



Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Orнecлaв]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано21.01.04 22:02



Всъщност имах предвид различните раси (аз бях Авитохол, но нещо ми се прецака регистрацията, няма значение това е др. история), в смисъл на негроидна, монголоидна и европеидна. Идеята е че езичеството е свързано със строга почит към родното. В такъв смисъл дали не граничи със расизма понягога, знае се все пак, че от национализма до расизма има една крачка и има хора, които я правят. В това се изразяват опасенията ми. Самият въпрос е продиктуван от един сайт за прабългарите, където от всеки втори ред струят нацистки прокламации, иначе на страницата има много интересни и добри разработки. Като заговорих за сайт, имаш моите почитания за твоя посветен на славяните, изумен съм и същевременно засрамен колко малко знам за дедите си. Всъщност откъде почерпи литература за тово чудо?



Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Sabazii]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.04 22:08



Е, българите като "арийци" едва ли са били много светли - вижте истинските арии в Еран и Индия... Арийците са само една част от индоевропейските народи, отделили са се достатъчно рано от тях, поемайки към Иран и Индия. Останалите в Европа индоевропейци никога не са се наричали арии...

Впрочем, истинските тюрки (ту-кюе) също са били русокоси и синеоки, макар и с явно монголоидни черти. И до днес сините очи се смятат за белег на много чист тюркски произход в Казахстан и Киргизия. Има достатъчно сведения за русите коси на кимаки, кипчаки и пр. Трябва малко повече да се четат книжки и по-малко да се спрягат великобългарски измислици...

Прабългарите са конгломерат от очевидно различни расово и езиково племена, борещи се постоянно за власт. Затова и никое от държавните им образувания не е трайно. Особено са показателни борбите между родовете в началния период на българската д-ва. Анализа на родовите имена показва, че това си били и междуплеменни борби.

Норманите (викинги са само хората, които са в морски поход, т.е. тръгнали да пиратстват) са се срещнали инуитите ок. 200 г. след като са заселили Гренландия. Просто ескимосите идват след тях... И тези, които ескимосите не са избили, са се претопили с тях.
Що се отнася до религиите в Африка, те са религии без кавички.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Бьopи]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.04 22:14



Езичеството е свързано с почит към глобалните същности в света. Езичеството е почит към света в цялост и уважение към всичките му прояви. Патриотизмът или ако щете, родолюбието, както го виждаме сега ние, е нещо, което старите езически народи не са познавали и не са се интересували от него.
Те добре са разбирали дребността на този въпрос и че има много по-важни неща в Света.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Расизъм и езичествонови [re: Orнecлaв]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано22.01.04 21:48



И с какво е различен неопаганизма, били ми обяснил какви са им вярванията?



Тема Re: Бравонови [re: Black Wolf]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано22.01.04 23:36



Едно голямо БРАВО, Черни вълко!
Не бих могъл да го кажа по-добре.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: Неопаганизмътнови [re: Бьopи]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано22.01.04 23:52



Ще споделя на мен какво ми е направило впечатление, но ще отворя една огромна скоба, където и Black Wolf да направи допълнения, защото съм сигурен, че и той има много точни наблюдения по въпроса.
Неопаганизмът, поне в масовия си вид се характеризира с огромна синкретичност и минимална историческа достоверност. С това то е по-скоро окултизъм, отколкото автентично езичество, каквото е реконструкционизмът.
Неопаганистите почитат множество божества от различни традиции, под предлог, че боговете са само няколко, но с много алтернативни имена и няма значение човек кое име почита.
За неопаганистите историята няма особено значение - когато им трябва молитва или ритуал те си съчиняват някакъв, според вкуса си, независимо дали е в съгласие със следваната от тях традиция или не.
Руският неопаганизъм е нещо още по-особено. Освен всички други негативи, той намята на себе си и расисткия имидж. И за обслужване на расистките и нацистките си идеи, руските неопаганисти използват и се позовават на старата вяра както им е удобно. Като при това употребяват огромно количество фантазия.
Като идея и начин на действие българският скинарски псевдо-тангризъм много прилича на руския езически нео-нацизъм. Като им четеш статиите оставаш с неприятното впечатление, че някой се опитва да те манипулира, при това не особено интелигентно. На мен ми е много неприятно като виждам да се поругава древната религия и философия на дедите в името на нечии низки страсти.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.