Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:05 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: За езиканови [re: Black Wolf]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано24.01.04 18:30



Глупаво е да се мери на везни каква кръв повече тече във вените, идеята ми е че години наред съществува традицията да се омаловажава приносът на прабългарите в създаването на нашия етнос.
Ако прабългарите са били 30 хил., а славяните милиони, как се случило, че държавата се е превърнала в България, дори името славянин, никъде го няма в названието. И славяните защо не са серазбунтували срещу тези "нашественици", щом са били толкова много и толкова войнствени?
И как т.н. номадски народ е могъл да обедини дрг етноси така от нищото да създаде такава могъща държава и да издигне столица като Плиска?
Простете ми невежеството, но някой може ле да ми каже кое е първото трайно обединение с участието на славяните, което възникнало и постигнало това, което нашата държава.
В такъв смисъл изявления от сорта не ме интересуват прабългарите, те са се претопили в славянско море са смешни. Вмедсто да се гордеем, че в нас носим от силата на един хилядолетен и духовно богат етнос, ние си насаждаме едва ли не, че траките имали по-голяма роля от прабългарите...
Като говорихме за това, кой откъде идвал, ами според пръбългарите нямат по-малко прилики с германските и келтските народи. Всички си запалиха да дават разни етимологически доказателстава, а как си обяснявата приликата в звученето на Тор и Тангра, няма ли сходство? А Исперих, това их накрая в кои езици се среща?
Езикът наистина в голямата си част е славянски, има имена и думи прабългарски, но в основната си част е славянски, не го отричам.
Не искам да изтъквам превазходството на кой да е от двата ключови етноси, аз съм също толкова горд, че имам както прабългрска кръв, така и славянска.
Но ние някак си се различаваме от другите славянски народи, а някои не го признават.
И като заключение ще питам: каква е тайствена сила, коята решава да събере прабългари и славяни в една държава, дали е само опастността от Византия и сходното социално-икономическо положение на двата народа? Може ли тези два народа да са били идно хиляди години назад във времето?



Тема Re: монотеизманови [re: Black Wolf]  
Автор the_witch (хамлет)
Публикувано24.01.04 19:37



Почти напълно сигурно е, че прабългарите са били монотеисти.

Характерно е за всички степни и номадски народи.
Сещам се за евреите и 40 годишното скитане из пустинята. И в библията е запазено, че бог се е въплътил в облак, който да следват.
Монотеизма се дължи именно на нуждата от водач по пътя. От закрилник дори. Не могат да следват цяла орда божества, защото ще настъпи хаос и объркване: кое божество какво поискало, кой жрец е по важен.

Вярно, че прабългарите не са баш - номади, защото Фанагория си е ясно определена столица, с каменен градеж дори, което предполага усядане.
Но извън нея не е ясно как е стоял въпроса с територията и населението... що пък да не са се местили насам-натам, за да завладяват или просто охраняват?
Пък и след смъртта на Кубрат, всичките му пет сина са зарязали съединението и силата. Очаквам тогава да се е додефинирал образа на Тангра, като единствен бог.

Хуните, доколкото знам са били монотеисти също, а прабългарите са били в съюз с тях.

Самият Тангра не е ясно как са го разбирали... от една страна небе / слънце / владетел... от друга, техният календар е лунен...
Идва и объркването при знака ІYІ който ту се разбира като Тангра, ту като знак на рода Дуло. Пак и връзка владетел - Тангра



Що се отнася до изворите, доколко могат да се ползват с доверие тези на Пешо Добрев? (като се абстрахираме от параноичните му теории)

Винаги е по-добре да имаш два свята.


Тема Наг Сент-Миклошнови [re: Бъдъмбa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.01.04 19:39



Е, въпросното съкровище всъщност не е българско, ама няма значение...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Наг Сент-Миклошнови [re: Black Wolf]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано24.01.04 21:10



Има си хас! Сигурно гръцки майстори са го правили? Или не - сетих се - славянски!!!
Айде точно за него не ми обяснявай, че съм се явявала на изпит!





Тема Re: Славяните и християнствотонови [re: Бьopи]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано24.01.04 22:10



С огън и меч всичко става. Аз например се сещам само за една нация доброволно приела християнството - арменците.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: Хайде да престанемнови [re: Black Wolf]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано24.01.04 22:15



а всъщност в българската народна митология джуджетата като вълшебни същества въобще не са съществували.
показателно е, че дори думата "джудже" е турска заемка (cuce).

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: В какво са вярвали /пра/българите?нови [re: Black Wolf]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.01.04 22:17



Канасубиги и до сега не се знае какво точно означава.Има само хипотези.



Тема Re: За езиканови [re: Бьopи]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.01.04 22:27



И как т.н. номадски народ е могъл да обедини дрг етноси така от нищото да създаде такава могъща държава и да издигне столица като Плиска?

Хайде да не се отнсяме с пренебрежение към номадите.Това,че българите са бил номади,не ги прави диваци.Точно обратното -- оцеляването в номадска стреда е налагало създаването на сериозна организация,каквато уседналите славяни никога не успяват да изградят.Точно за това българите(които очевидно са били доста повече от 30 000) създават тук своята държава,а не славяните.

Иначе за останалото съм съгласен с теб.



Тема Re: монотеизманови [re: the_witch]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.01.04 22:39



Вярно, че прабългарите не са баш - номади, защото Фанагория си е ясно определена столица, с каменен градеж дори, което предполага усядане.
На туй му се вика полууседнали.Лятото обикаляш из степите,а зимно време се прибираш в зимовищата.А и едно е да имаш столица,това е въпрос на престиж,все пак.Друг е въпросът -- каква част от населението живее в нея?



Тема Re: Славяните и християнството [re: Orнecлaв]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.01.04 22:40



Готите.Също доброволци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.