Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:42 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема религия и пропаганда  
Автор roxy (свободенрадикал)
Публикувано24.12.03 15:31



*кои религии в историята са имали най-ефективна пропагандна система?
идват празници и това ме кара да се замислям, че всяка година по 2 пъти(на коледа и великден) се започват неколкодневни тв саги от игрални и научнопопулярни филми, разглеждащи личността на исус христос и достоверността на неговото съществуване...всяка година едно и също с леки изменения.ако не са филми по евангелията, тогава са посветени на някой древен водач-патриарх от библията или друго подобно събитие...(а вместо това колко по-интересни филми за живота на учени-просветители можеха да се създадат?!)
*наистина заинтригуващите неща по теми от библията през последните 5 години бяха точно 2:
1.една поредица на би би си в 6 серии за христос, в която жовотът и учението му се разглеждат във всички аспекти - 1.може ли жив човек да бъде почитан като бог - с един скучноват епизод за индиеца саи баба и поклонниците - местни хора и хипита се доказа че може/ 2.евангелията като биографичен материал - сравнението им с биографии от известни римски автори показа, че са написана в характерна за епохата структура/ 3.исус като равин-бунтовник - дълбоките познания в еврейските свещени книги говорят, че е бил от тази прослойка/ 4.исус като новатор - включва в учението си елементи от други философии(стоицизъм)......и така нататък - научен анализ без вяра в чудеса.
2.друг филм на би би си - за царство шеба и савската царица, или по-точно как прочутата и среща със соломон била просто с цел установяване на по-добри търговски връзки за така необходимия при възлиянията към йехова тамян(основна експортна стока на държавата шеба).
*и помежду другото, елементът на непорочното зачатие май е стандартна представа за чудо на доста места по света: майката на лао дзъ го е заченала, поглъщайки падаща звезда, а според "попол вух" една принцеса забременяла с двама богове-герои от изплюл се в шепата й череп на бог...
с идеята за чудото като нещо невъзможно в нормалния живот и противоположно на естествения ход на нещата(или човещките и природните закони) започват религиите.

Freedom is just another word for nothing left to lose...


Тема Re: религия и пропаганданови [re: roxy]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.12.03 22:02



Да, PR-a на християните е добър - и как да не е? Като се съчетае традиционното еврейско мошенничество и умение в далаверите (с което е проникната цялата им вяра) с хилядолетната практика, вложените пари и ангажираните хора - и ето ти успеха на християнския бизнес!

Християнството си е просто бизнес, и като всички чифутски изобретения винаги е било бизнес!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема За чифутите си правнови [re: Black Wolf]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано24.12.03 22:38



Техният бог е парата. Но християнството и тъпите им празници са повече от бизнеса, въртящ се покрай тях (коледно пазаруване, великденски яйца и пр.) - то е в основата си една досада за нормалните хора. А пазаруването (бизнесът) покрай тъпите им празници е заразило прекалено много от нашите съвременници и затова на хора, неподаряващи подаръци по повод чуждите им християнски глупости се гледа като на скъперници. Най-досадното са малоумните реплики според мен.

Може би нормалните хора трябва да се сберем и да помислим върху една контра на християнската пропагадна - дали ще бъде контра-пропаганда или отварянето на очите относно изискващият подаръци дядо коледА ще дорешим ?



Тема Култова теманови [re: roxy]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано24.12.03 22:40



Много неща ми идват по нея, ама засега само ще те попитам как точно се казват BBC сериите и има ли ги някъде ?

Хайде, аз отивам да гуляя за няколко дена, християните да го духат !

Редактирано от ЯPOCTcлaв на 24.12.03 22:41.



Тема Re: Култова теманови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор roxy (свободенрадикал)
Публикувано26.12.03 18:57



uf, kakvo da ti kaja, nqmam spomen za tova za hristos - be6e predi pone 2-3 godini po velikden. a tova za savskata carica be6e prez 2003 sys sigurnost - vse po btv v '4asa na bbc'...
potyrsi eventualno ne6to za starite produkcii v site:



Freedom is just another word for nothing left to lose...

Тема Re: религия и пропаганда -IIнови [re: roxy]  
Автор roxy (свободенрадикал)
Публикувано26.12.03 19:05



искам да питам и за други религии и секти.не на последно място индийските и прочие гурута през 60-те, въобще цялата вълна на мистицизъм си е имала доста добър пи ар тогава...понеже съм от хората, за които, е айде от мен да мине, но поне 75% от "религията е опиум за масите"(дядо Маркс)
е, все пак съм хипи, но тогава малко са оглупяли.не всички - Чарлс Буковски казва нещо от рода, че най-много обича тези индийци, които отглеждат бели усмивки и бляскави очи под рунтавите вежди и успяват да преспят с половината интелектуалки в града...

Freedom is just another word for nothing left to lose...


Тема Re: За чифутите си правнови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано26.12.03 21:59



Пич,май забравяш,че всички празници по същността си са езически.
Коледа и Великден - най-вече.






Тема Re: религия и пропаганда -IIнови [re: roxy]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.12.03 09:21



Индийските щуротии не са по-малки, и аз също хич не си падам по хиндустанската "духовност", но въпреки всичко някак си са по-приемливи... Изглеждат по-благо и нормално някак си...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема ей пичовенови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано27.12.03 11:44



защо ми се струва, че малко пресилвате нещата? да се съмнявате в ценностите на християнството - да. ама да изповядвате антисемитизъм - НЕ!

аз поне не мога да приема обобщения на етническа основа от рода на "българите/евреите/патагонците са (всички) еди-какви си". един човек трябва да бъде уважаван или не заради самия себе си като индивид, без оглед на това към какъв етнически или друг колектив принадлежи (същото важи и за християните впрочем). отговорността за всяка една постъпка и избор си е съвсем лична, дори и когато човек си мисли, че прави нещо в качеството си на "чифутин" или християнин или езичник, демек като принадлежащ към някакъв колектив.

нещо като "национален дух" сигурно има, но елементарните теории по този въпрос от ХІХ в. (епоха на отвратителен рационализъм, недостойна да бъде уважавана от един езичник) са отдавна отречени. що за "чифутски национален характер" обединява в един кюп Айнщайн, Христос, Юда, Йехуди Менухин, Валери Петров и чичо Моше от съседния блок, когото НЕ МОГА да намразя само защото празнува Ханука?

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: религия и пропаганданови [re: roxy]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано27.12.03 12:01



<с идеята за чудото като нещо невъзможно в нормалния живот и противоположно на естествения ход на нещата(или човещките и природните закони) започват религиите>

не, драга Рокси, с тази идея се ЗАКОПАВАТ всички религии в името на атеизма! всеки уважаващ себе си вярващ, независимо тенгрианец или адвентист от седмия ден, е вярващ именно доколкото вярва, че чудесата се случват тук и сега и че той е в активно взаимодействие с неговия Бог или богове, които винаги са край него.
ако няма такова усещане, изобщо не може да се говори за вяра.

а критиката на християнството може да бъде за всичко друго, но не и за това, което ти изтъкваш. историческият Христос бил еди-какъв си: ами не ме интересува какъв е бил, интересува ме какво е казал или поне какво неговите последователи твърдят, че е завещал да се спазва като етика и правила. християнските представи са се настанили върху езически и са заимствали от тях: ами добро утро, както се казва в такива случаи. и лошо няма, именно това е едно от нещата, които могат да бъдат уважавани в християнството.
така че критиките на съвременния "научен подход" към християнството всъщност могат да бъдат критики на кой да е атеист и материалист срещу коя да е религия: дадено учение се разнищва на пух и прах в исторически план, доказва се, че не е уникално и има прецеденти в историята, гледа се скептично на всички възможни чудеса и се доказва, че такива не може да са се случили...
вече друг е въпросът какви са истинските кусури на християнството, но не чакай BBC да ти ги покаже, нито пък холивудските и други продукции по Библията, чиято цел е чисто комерсиална и няма общо с никоя религия.

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: религия и пропаганданови [re: roxy]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.12.03 16:26



Най-пропагандираната религия от края на 20-тия век е тибетския ламаизъм. ПОд предлог на изгнаничество и експлоатирайки съчувствието на света към страдащите и гонените Далай лама и компания провеждат изключително успешна експанзия . Наскоро по някакъв повод чух че само във Франция за будисти са се обявили около 3 милиона души. Много впечатляващо.





Тема Re: ей пичовенови [re: the_bomb]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.12.03 16:48



Темата е сериозна... И аз доскоро гледах с пренебрежение на антисемитизма, докато лично на се опарих "благодарение" на евреи... И не взех да обръщам внимание някои неща около мен, по света...

Имам двама приятели евреи (не са от България), които са много готини хора. Имам и тук двачма-трима добри познати евреи (също свестни хора), с които сме си говорили по темата. Самите те общо взето не отричат всички тези отрицателни национални черти, които имат.

Какво имам против тях - всъщност нищо. Освен че са търгаши (и то в най-кофти смисъл), използвачи и не им пука за хора извън тяхната общност. Разбира се, има и свестни. Но много голяма част от евреите отговарят на гореспоменатите характеристики...

Може би изолацията, продължилия векове тормоз по най-различни поводи и пр. са си казали думата. Но защо ми се струва, че хората, имащи гореспоменатите отрицателни черти, сред евреите са много по голям процент, отколкото сред други народи?

Нима ще отречете, че си създават СВОИ общности (финансови, политически, в културата и изкуството), в които СТРАНИЧНИ хора много трудно проникват - въпреки, че имат нужните качества, и тези общности придобиват определини позиции, използвани изцяло в полза на самите тях? Мисля, че това е факт...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 27.12.03 16:54.



Тема Re: религия и пропаганданови [re: Drona]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.12.03 16:58



Знаеш, че не си падам по източните шмекерии, но Тензин Гяцо е много готин чичка, не мога да отрека. При това никого не са гепили с меч, клада или нещо друго (напр. унищожаване на неговите книги, храмове и пр.), за да го накарат да стане будист...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Е ти па се изказанови [re: Бъдъмбa]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано27.12.03 18:18



Точно тия са единствените чисто християнски.



Тема Културният антисеметизъм позволен ли е ?нови [re: the_bomb]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано27.12.03 18:20



А между другото евреите бързо ще ги намразиш, стига да си имаш достатъчно дълго време работа с техен ,,средностатистически'' представител.



Тема Re: Е ти па се изказанови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано28.12.03 02:37



Коледа и Великден са се празнували в цяла Европа много преди някой да чуе за Христос.Разбира се,не под тези имена.На един от първите християнски събори владиците са решили Рождество Христово да се празнува на 24-ти декември,въпреки че никой си нямал представа кога е било,точно защото всички езичници са празнували тогава и по-лесно щели да приемат новото.На 24-ти декември от край време се празнува раждането на бога,а кой точно бог - Христос,Митра,Дионис-Загрей - е подробност.Същото важи за Великден.Сигурно няма да ми кажеш,че червеното яйце е християнски символ?!Мислех за всеизвестно,че чисто християнски празници няма - има умишлено променяни езически.






Тема Re: религия и пропаганданови [re: roxy]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано28.12.03 02:40



Все пак по Коледа даваха и Тялото с Антонио Бандерас.Това беше опит за критичен подход,макар и доста плах.






Тема Re: Е ти па се изказанови [re: Бъдъмбa]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано28.12.03 16:42



Вечерта преди коледа - Бъдни вечер, това е новата година (раждането на Бога). Това са празнували по него време. Църквата е прикачила измисления си празник там явно за да се свържат Стария и ,,новия'' бог и постепенно Стария Бог да бъде забравен.

Колкото до Великден - в разните там евангелия от тоя и ония недоучили ученици на Христос много точно се споменава кога са го разпънали. Т.е. тая дата е възстановима.

Разбира се всичко, което казвам е само дедукция. Ще се посъветвам с познати-историци - може пък и ти да си прав.



Тема Велик ден!!!нови [re: Бъдъмбa]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано28.12.03 22:10



Здравей Бъдъмба за велик ден не знаех я ми разкажи, ако обичаш, какъв му езическия произход.
Досегa винаги съм си мислел, че това май е единствения сигурен Християнски празник. :-).
Бих те по правил леко все пак за едно по долно изказване, Kоледа си е именно езическо наименование на празника. Само, че е славянското което едва ли ти харесва до колкото се сещам по какво си запалена иначе, прабългарското наименувание за нова година не го знам но сигурно ти можеш да ми го кажеш.
Весели празници. ;-)

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: религия и пропаганданови [re: Бъдъмбa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано29.12.03 00:59



И все пак точно по Коледа си намерих едно филмче, което си спомням от тийнейджърските години
И непрекъснато ми се върти едно Always look on the bright side of...

Oh... sorry, Loretta

Иначе за религиозната пропаганда не знам... май най-добре е да я разглеждаме свързана с интересите на държавата. И при християнството го има, и при исляма, само онези кришнаистки евангелисти изглеждат на пръв поглед малко настрани, но като имаме предвид, че централите им са предимно извън родината им...



Тема Re: Е ти па се изказанови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано29.12.03 14:31



Това за Нова година също е вярноЕто малко цитати:

"В Коледа са събрани едновременно няколко различни празника.Римската Нова година - Календите,попаднала в древна Тракия върху по-старите празници на Дионис,Персефона и Залмоксис,божества преди всичко на мъртвите и смъртта,но също и покровители на плодородието и изобилието...
...Ясно е,че мъртвите и смъртта са самостоятелна тема в песните,която няма връзка с коледните пожелания за щастлива година или за честит живот.
Те не са във връзка и с представата на нашия народ за Коледа като Нова година,представа,която идва от зимното слънцестоене.То е на 22-23 декември,но народът го поставя един ден по-късно - на 24 срещу 25 декември,когато празнува Бъдни вечер.На този ден фактически според народните представи слънцето завършва пътя си от старата година и започва новия си път.Затова Коледа е празник,който е свързан и със слънцето и неговото влияние върху природата"
А ето и една "християнска" коледна песен:
...добри гости,самси Господ
самси Господ с хранен коня
подире му Божа майка
Божа майка на кошута
на ръце й Млада бога
на чело й ясно слънце
на гърди й тъмен месец...
"...Божествената тройка е в странен вид,напълно чужд на християнските представи за нея.Господ никъде не се представя като конник,а още по-малко Божата Майка като ездачка на кошута...
...Идеята за Бога ездач е много стара по нашите земи.У траките не само богът конник или херой,но и Аполон,Дионис,Силван,Арес,Митра и Сабазий са ездачи...
...тези странни изображения(на боговете конници)не се срещат никъде другаде в огромната Римска империя"

Това беше от Иван Венедиков.А ето малко и от любимия ми Фрейзър:

"...В нашите коледни празненства се е запазил поучителен остатък от дългата борба и църквата,изглежда,го е заела направо от езическия си съперник(Митра).Според юлианския календар 25 декември се смятал за ден на зимното слънцестоене и за Рождество слънчево,защото след тази повратна точка през годината денят започва да става по-дълъг и слънцето все по-силно.Ритуалът на Рождеството,както са го празнували в Сирия и Египет е забележителен.Празнуващите се оттегляли в някакви вътрешни покои,от които в полунощ излизали с високи викове:Девицата роди!Светлината става по-силна!Дори египтяните представяли новороденото слънце в образа на бебе,изнасяли го на неговия рожден ден - деня на зимното слънцестоене - и го показвали на обожателите му.Без съмнение Девицата,заченала и родила син на 25 декември,е Великата източна богиня,наричана от семитите Небесната дева,или просто Небесната богиня,и в техните земи тя била разновидност на Астарта.Но поклонниците на Митра системно го отъждествявали със слънцето,Непобеденото слънце,както го наричали те;така че неговото рождество също се падало на 25-ти декември.В Евангелието не се казва нищо за деня на Христовото рождество и при това положение отначало църквата не го празнувала.С времето обаче християните в Египет започнали да смятат 6 януари като ден на рождеството,обичаят да се чества рождението на Спасителя на този ден постепенно се разпространил и към четвъртия век се установил навсякъде на Изток.Но в края на третия и началото на четвъртия век Западната църква,която въобще не признавала 6 януари като ден на рождеството,възприела 25 декември като истинската дата,и с времето решението й се възприело и от Източната църква.В Антиохия промяната не била въведена докъм 375година.
Какви съображения са накарали църковните власти да въведат коледните празници?Мотивите за нововъдението са дадени с голяма откровеност от един сирийски автор,сам християнин:Причината,съобщава ни той,отците да пренесат тържеството от 6 януари на 25 декември,бе следната:езичниците имаха обичай да празнуват на същия 25 декември рождеството на Слънцето,и на него запалваха светлини в знак на веселие.Християните също вземаха участие в тези тържества и веселия.Затова,когато сановниците на църквата разбраха,че християните имат склонност към този празник,те се посъветваха и решиха на този ден да се празнува Рождество,а на 6 януари - Богоявление."

А колкото до Евангелията - наивно е да им се вярваНяма нито една точна дата там.За Великден обаче ще отговоря в бележка на БоянIYI






Тема Re: Велик ден!!!нови [re: Бoян lYl]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано29.12.03 14:58



Здрасти Бояне!
Прав си,моя грешка - Коледа и Великден са старите наименования.Прабългарското наименование на Нова година не го знам,но и не е важно в случая.За съжаление източника за българските великденски обичаи не е в мен,но има предостатъчно други:
"Всяка година на празниците на Адонис хората и предимно жените от Западна Азия и по гръцките земи оплаквали със горчиво вайкане смъртта на божеството,изнасяли завити като мъртъвци негови статуи,сякаш отивали на погребение,а после ги хвърляли в морето или в потоци.По някои места на следния ден празнували връщането му към живота...
...В голямото финикийско светилище на Астарта в Библос всяка година скърбели за смъртта на Адонис при съпровод на жалните звуци на флейти със плач,вайкане,блъскане по гърдите,но вярвали,че на следващия ден той ще се върне към живот и ще се възнесе на небето пред очите на обожателите си...
...Атис е още един от онези богове,чиято предполагаема смърт и възкръсване са пуснали дълбоки корени в религията и ритуалите на Западна Азия.За Фригия той бил същото,което бил Адонис за Сирия.Излиза,че като Адонис и той бил бог на растителността и всяка година на пролетно празненство оплаквали неговата смърт и ликували за неговото възкръсване.Легендите и ритуалите на двете божества толкова си приличали,че и древните понякога ги отъждествявали...Разказват,че също като много други герои раждането му(на Атис) е било чудотворно.Майка му,Нана,заченала девствена,като сложила зрял бадем или нар в пазвата си...
...Когато си спомним колко често църквата е успявала да посади ловко семената на новата вяра върху старата езическа почва,можем да предположим,че великденските тържества на мъртвия и възкръснал Христос са присадени на сходните тържества на мъртвия и възкръснал Адонис,които,както имаме основания да смятаме,са чествани в Сирия по същото време.Създаденият от гръцките скулптори образ на скърбящата богиня с мъртвия си любовник на ръце наподобява,дори може да е модел за Пиета в християнското изкуство - Богородица с мъртвото тяло на божествения си син в полите"
Има и други примери - за Митра,Озирис и прочие,но май стига толкова






Тема Re: религия и пропаганданови [re: the_bomb]  
Автор roxy (свободенрадикал)
Публикувано30.12.03 18:19



атеистка съм, признавам.под това за "идеята за чудото" имам предвид(сега вече мога и да се оплета в понятията) нещо извън мистичното прозрение, извън човешките възможности на един обучен, избран от общността или доказал способностите си в светски и духовен план шаман например.имам предвид чудото, за което е задължителен един бог или пророк или светец, чудото на фанатиците, чудото, което не е резултат от човешките умения на жреца, а само от волята на висшето същество, непознаваемото чудо.онова, което е "резултат" от монотеистичното отделяне на бога над и извън природата и света.

Freedom is just another word for nothing left to lose...


Тема Re: религия и пропаганданови [re: Бъдъмбa]  
Автор roxy (свободенрадикал)
Публикувано30.12.03 18:25



1.И новия филм на Мел Гибсън(историята около разпятието през погледа на Пилат) очаквам да е интересен, нищо че папата си даде покрепата за него - всички останали обаче скачат.
2.Ами "Евангелие по Матея"(ако не се лъжа) - май че беше на един италиански режисьор - бил е доста скандален?!Някой да разкаже ако го е гледал...

Freedom is just another word for nothing left to lose...


Тема Новия филм на Мел Гибсъннови [re: roxy]  
Автор -Koльo- (мно'о див)
Публикувано30.12.03 23:38



The Passion of Christ трябва да излезе на 25 февруари. Американските медии и по-точно евреите много го критикуват - бил много bloody и не знам си какво още. Дори нарекоха Гибсън "Jew-baiter".
А другия филм за който говориш, е "Gospel According to St. Matthew" на италианеца Pier Paolo Pasolini. Правен е през 1964 г. и е черно-бял. Доколкото знам, исус е представен като "outcast Italian peasant"

Ne e li OCHEVADNO,che si nyamam kirilica na klaviaturata?
Bulgarka


Тема Re: религия и пропаганданови [re: roxy]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано31.12.03 15:05



да, разбрах какво имаш предвид.

така по бива, но според мен пак не си съвсем права. чудото винаги е резултат от нечие благоволение - на върховен Бог, на низше божество, на природна енергия или каквото е там според съответната религиозна система. и не виждам какво лошо има в това. ако тези енергии бяха просто нещо, с което всеки по-отракан и сръчен може да си играе и прави каквото си иска (така го разбирам твойто "чудо в резултат само на човешко умение"), то това не биха били никакви Висши сили, дори изобщо не и Сили, а някакви уреди от рода на миялната машина или най-много компютъра. не можеш никакво уважение да имаш към такива неща, камо ли да изпадаш в религиозно вдъхновение пред тях. така всъщност разсъждават материализмът и позитивизмът за света: те си представят един едва ли не механичен свят, и единствената задача на човека е да го използва както на него му харесва, опознавайки и овладявайки процесите в него. тук няма нищо от старите религии, прекланящи се пред Природата. тук има само сляпа вяра в научно-техническия прогрес, която не е нужно да ти обяснявам какви беди е донесла за екологичното равновесие на планетата, нито пък колко е вредна за човешката душа (отчуждение, лудост и т.н.)

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: религия и пропаганданови [re: roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.10.07 23:57



вдигам темата, само за да придобиете представа какви смислени дискусии са се вихрели едно време в този клуб.



Facta, non verba!


Тема Re: религия и пропаганданови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано08.10.07 00:05



християните да го духат

Смислена дискусия викаш, а?
По собствените си правила трябва да си заключиеш темата за вдигане на стари теми с безсмислено съдържание.
Ама де морал, де!

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: религия и пропаганданови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано08.10.07 09:24



в задачата се търси: колко хора от коментиралите темата изобщо продължават да пишат в този форум и защо? и какви дойдоха вместо тях?
ЯРОСТслав например престана скоро след идването на Копривена метла. други(easy, the bomb) почти не влизат в Дир.бг.

Редактирано от Roxy на 08.10.07 10:09.



Тема Re: религия и пропаганданови [re: Last Roman]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано08.10.07 09:46



са се вихрели едно време в този клуб

[placha][placha]....знаеш ли, като каза това и почувствах сякаш ме водиш да посетим някое отдавна забравено, полуразрушено и опожарено градче, от което има само останки.....и сякаш връщайки тази тема, ти отдаваш почит на този град...и всички ние, де.

абе, хора, понякога си мисля, че клубът ще умре


а не искам(тука май изпадам в откровения)....не искам само да има спам, да се дракаме и караме(Метла замълчи си!), а да мислим заедно, да правим срещи, когато е възможно.....и форума да не се пълни с "паразити".навън в момента е много мрачно и като съм застанала тука пред компютъра, на топло, ми е някакси уютно и си представям зимата - как навън е студено, а ние всички сме у дома си и в "езичество" и си пишем.не знам какво ме прихвана с тия излияния и споделяния, ама така го чувствам....е, кажете, че няма да стане така

It's up to you!

Тема Re: религия и пропаганданови [re: katiysha]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано08.10.07 09:54



хайде без надгробни слова и епитафии засега... клубът затъпява от известно време, но поне още е alive and kicking... има други с много по-голямо падение ("История" някога също беше добър клуб). от нас зависи всичко.

Редактирано от Roxy на 08.10.07 10:44.



Тема Re: Е ти па се изказанови [re: Бъдъмбa]  
Автор HaDeSsDauGhteR (Empty)
Публикувано09.10.07 14:59



Да, така е - накарали са хората да празнуват християнски празници вместо езически, съгласна съм. Но само ****** с ум на християнин (пилешки) може да направи подобна глупост и по такъв начин да манипулира хората и да налага неговата вяра над другите

. Баси историята. И ние да не сме назад и да влезем за пореден път в шибаната Европа, трябвало да имаме някакъв ***** владетел, който мислим за голямата рабпта, щото покръстил българите и ги напавил тъпи, посредствеи лигльовци като цяла Европа тогава. И преди половин година направихме същата тъпня - даваме жертви, за да сме идиоти като другите. А за празниците е много оцапана работата, по-зле е от ... аре няма да кажа. Но е много нечестно, че празниците за определени светци и там големите уж християнски празници са на датите на стари езически. Християните да си измислят чисто техни уе, много са отворени ;0

Редактирано от Last Roman на 09.10.07 16:29.



Тема Re: религия и пропаганданови [re: Roxy]  
Автор HaDeSsDauGhteR (Empty)
Публикувано09.10.07 15:11



Аз по едно време бях вдигнала също ръце заради Метлата. Супер гадно ми разваля кефа. Щото понякога сядам на компа ей така да си направя кефа и не съм в добро настроение. Е, верно ме разсмива когато съм в добро настроение и може много да се смея на неговата гениалност, но затуй си има клуб православие (празнославие), нали? В крайна сметка не трябва да допускаме който и да е било да ни разваля кефа, тва го разбрах :) Но е супер гадно да разбереш, че някой як човек е напуснал клуба заради ...метлътъ. Ауе аре стига спам. Толкоз от мен.



Тема Re: религия и пропаганданови [re: HaDeSsDauGhteR]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано09.10.07 15:27



не се ядосвай за глупости и се включвай по-често.
причните за покръстването са чисто политически и има сравнително малко въпроси, които можем да си задавме за него... но за това има и тема "алтернативна история" няколко страници по-назад.
колкото до 'алтернативната история' на всяко едно нещо (или човек) - колко века, хилядолетия, милиони години дори можем да сътворим ей така от чисти разсъждения - страшно много! и все от типа "какво би станало, ако не се беше нацепила някФа комета в Земята да избие динозаврите?" или "ами ако хан Аспарух беше тръгнал на-майната-си-другаде?"... и какво в настоящето променя това - абсолютно нищо! така че теми от вида "ами ако" имат само и единствено теоретична полза, гимнастика за мозъка или както щеш го наречи...

Look around at all the plastic people
Who live without a care...


Тема Re: религия и пропаганданови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess (Empty)
Публикувано09.10.07 15:52



Да, занм че са чисто политически и затова се нервя, защото ако древните гърци са измислили нещо много гадно, несъмнено това е политиката, хахах :)И все пак хубаво е човек да се пита честичко "ако еди кой си не беше напвавил така, ако аз не бях оплескал така нещата". Защото в крайна сметка лично на мен именно това ми помага да отговоря на големия исторически въпрос "защо". В този си аспект вече може би се досещаш, че се ядосвам, защото това касае и света, в който живея. Хората не мислят ... това е факт ... и немислещите хора влошават качеството на живот и на мислещите като вземем предвид и политиката ... гледай какво става в България заради немислещи хора. Както е казал Ницше: "Човек трябва да е голям урод, за да не се срамува да се нарича християнин в наше време".



Тема Re: религия и пропаганданови [re: ThunderGoddess]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано09.10.07 16:18



елините са ни дали политиката само като понятие. имало я е и преди тях, имало я е и в страни, които не са знаели даже за съществуването на Гърция. за да я има, даже не е необходимо да има държава, а само групи индивиди с определни интереси...
мисленето постфактум е или урок, получен на принципа на пробата и грешката, или 'след дъжд качулка'... в историята има място само за достигане до първото - урока. в човешкия живот - също.

Look around at all the plastic people
Who live without a care...


Тема Re: религия и пропаганданови [re: HaDeSsDauGhteR]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.10.07 16:37



Борис не е бил тъп. Просто всеки покръстител е гонел определени цели /власт, влияние, признание/ като религиозните цели обикновено стояли на последно място. Като започнем от Константин и нататък.



Facta, non verba!


Тема Re: религия и пропаганданови [re: katiysha]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано10.10.07 00:30



Няма да умре само трябва да надскочим виртуалното и да сме наясно какво искаме от езичеството в българия





Тема Re: религия и пропаганданови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Empty)
Публикувано10.10.07 14:59



Тъп в смисал смотан - някой, който не е готин човек, хахаха. А за Константин няма да коментирам. Той е бил гадно, егоистично, смотано, кухо същество. От толкова много религии да избере възможно най- ..... всички гадни епитети, които се сетите. Прехвърлям се в "Алтернативна история" там да си кажа каквото имам :)



Тема Re: религия и пропаганданови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.10.07 15:19



Ами, Константин никак не е бил смотан, а хитър и далновиден. Затова и избрал най-нивелиращата религия. Имал нужда да централизира една разпокъсана империя, а това се постига, когато имаш покорни поданици.

Facta, non verba!



Тема Re: религия и пропаганданови [re: БoянlYl]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано10.10.07 19:02





It's up to you!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.