Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:40 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Опасността от християнството и подобнинови  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано11.12.03 21:53



Това трябваше да бъде

, ама всъщност е съвсем отделна тема ...

Първо - приспива се критичното мислене, от хората се правят марионетки (кой дърпа конците няма значение). В наши дни - потребители на стоки и услуги. Но това е друга тема.

Второ - идеята, че всичко е ясно, защото е написано в еди-коя си книга, е очевидна спънка за прогреса (да си спомним Галилео Галилей и Джордано Бруно). Накрая хората ще деградират до това, което на нас е познато като мравешки живот - едно неизменно общество със строги правила. Разбира се за налагането на тая идея е нужно първо да бъде приспан разумът (първата опасност).

Трето - идеята за човекоподобния Бог води до там, че човек си позволява да унищожава света, в който живее без угризения. В до-промишлената епоха това не е било съдбоносно, но в наши дни резултатите са видни - парниковия ефект, изчезването на много видове и т.н. Някой може да каже, че това не е следствие от човекоподобност на бога на западния свят, а от алчността, но ако хората не се чувстваха безнаказани поради богоподобността си, биха ли се отдали на алчността, пренебрегвайки съвестта си ?

Това, мисля е достатъчно. Не че няма друго какво да се добави по въпрова ...



Тема Re: Опасността от християнството и подобнинови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано11.12.03 22:44



Виж, третото не е много във връзка с нещата. Защото изеята за човекоподобния бог не е само християнска, а съществува в много от езическите религии.
разбира се, в езичеството по-скоро става въпрос за богоподобния човек. В библийката също бръщолевят че "бог сътворил човека по свой образ и подобие", но много скоро забравят за това...

Докато езическите религии твърдо отстояват позицията за човека като потгомък на боговете, а не като "раб божи". Не случайно в "Слово о полку Игореве" хората са наречени "Даждбожи внуци"... Но тези богове са си съвсем "човекообразни".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Опасността от християнството и подобнинови [re: Black Wolf]  
Автор TheSailor (непознат)
Публикувано12.12.03 10:46



Здравейте,

Отскоро съм в клуба - извинете, интересно ми е и още се оглеждам :-)
Не разбрах добре идеята Ви - човек да стане богоподобен ли ? Не знам в коя религия го има :-)



Тема Re: Опасността от християнството и подобнинови [re: TheSailor]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано12.12.03 15:00



Абе вобще не е тва идеята ама карай...

Иначе го има - в християнството, саме че е малко изопачено - човек ВЕЧЕ е подобен на Бога. Той (човека) така си е бил направен още от началото(преди да произлезне от маймуните, разбира се).
Което ще рече че още има на къде да се развива :-))))

Йоан 3:16


Тема Re: ...виж сега Славчо...нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано12.12.03 15:08



...явно яростта ти, те заслепява и ти пречи да мислиш обективно.
Първо: Това дето го описваш, малко намирисва на Комунизъм ама със същия успех може да бъде и Маккартизъм. Може да бъде и всичко друго. Опасявам се че бъркаш вярата /или Религията, ако така ти е по-лесно/ с ИДЕОЛОГИЯТА.

Йоан 3:16


Тема Брейнови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Hansol ()
Публикувано13.12.03 07:01



Ок, ето аз съм православен християнин - покажете ми че съм такъв ...

Извинете че се усмихвам, но не съм забелязал нещо подобно - нито да ми се е приспало критичното мислене, нито че всичко ми е ясно, камо ли пък да унищожавам света без угризения

Поздрави...

Редактирано от Hansol на 13.12.03 07:14.



Тема Reнови [re: Bloodsigned]  
Автор Hansol ()
Публикувано13.12.03 07:10



Здравейте ,

При християнството целта на човек е да се доближава до Бога с мислите си и делата си, както за едно дете е полезно да е близо до своите родители...

А че има накъде да се развива - разбира се :-))



Тема Re: Опасността от християнството и подобнинови [re: Black Wolf]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано13.12.03 10:35



Може би не съм се изразил правилно. Основна християнска идея е, че само човекът има душа, всичко друго е неодушвена материя. Тая вредна представа не намира почва в никое езичество, и с право.



Тема Re: Reнови [re: Hansol]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.12.03 12:02



Човек се ражда близо до своя праотец, когото наричате "бог". Целта е да бъде достоен за него с делата си и те да бъдат богоравни. Винаги е било това целта...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Брейнови [re: Hansol]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.12.03 12:03



Жив и здрав... Как мислиш, животните имат ли душа?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.