Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:41 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Димитров ден - разпус.нови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 01:09



вълчо,или си одъртял или си ослепял.вместо да захапеш глезен гризкаш дръвце.



Тема Re: Гръцкия календарнови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано12.11.03 12:24



нещо си в грешка, Бояне, или пък алманахът, който си ползвал, бърка.

календарът не може да се казва Селевкиди, това е името на владетелската македоно-гръцка династия, управлявала Сирия, Месопотамия и в един период от време Мала Азия след смъртта и разпада на империята на Александър Велики.
тези владетели наистина са създали свое летоброене, което обаче започва от тяхното царстване, а не от началото на света както византийската ера, защото иначе 2315 г. назад биха се оказали твърде малко.

но доколко това летоброене може да мине за "гръцки календар", поне в смисъла, в който се казва "келтски" или "славянски календар", е доста спорен въпрос. това е летоброенето на една огромна космополитна империя, управлявана от македонци, с официален език и култура гръцките такива и с наследство вавилонско, шумерско и всякакво месопотамско, от което със сигурност Селевкидите са черпили с пълни шепи, особено пък по отношение на календара.
за самобитен гръцки календар, който принадлежи само на този етнос и култура, може да се говори на други места и в други епохи - например в класическа Елада от 5 в. пр. Хр. той, разбира се, не е бил съвсем единен, тъй като всеки полис си е имал свои местни особености, но все прак си е напълно native, дето се вика. и на този нейтив календар няма какво толкова да му се изследва и сравнява - той е като на повечето древни народи. лунен е, води се по фазите на луната, наваксва на всеки няколко години с един men embolimos, или високосен месец, който се вмъква в годшния цикъл... подобни характеристики има летоброенето в почти всяко антично и/или "примитивно" общество, така че не можеш да му хванеш края кой от кого е заемал и дали не става въпрос просто за независимо паралелно развитие на едни и същи явления.

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: Гръцкия календарнови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано13.11.03 09:29



Не съм астроном не разбирам чак толкова в същност там бяха дадени ери, селевкиди е летоброене, а за да има летоброене според мен трябва да има календар. Разбира се аз не съм астроном не разбира чак толкоз. Какво представлява календара слабо ме интересува, съжалявам, че повдигнах въпроса, мисля, че е все тая дали е авторски въпроса беше в метода на изчисление дали са ползвали плеядите.
Ако някой има речник на символите да види значението на плеядите и да го публикува тук за да се разбере дали съм сбъркал.
Или ако знае как се изчислява година да го сподели, доколкото си спомням това става по неподвижна звезда като полярната + съзвездие като плеяди или орион + слънчевия или луния цикъл.
Алманахът е за 99 година издателство Натурела, селевкиди е дадена само като ера.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Гръцкия календарнови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано13.11.03 11:04



не написах това, за да те упреквам в незнание, няма нужда да се оправдаваш. просто коригирам неточностите на този алманах, който си ползвал, и те съветвам и ти да направиш същото и да коригираш грешната си информация, почерпана оттам (впрочем продължаваш да твърдиш как Селевкиди е ера, но Селевкиди не е името на ерата, а на династията, която я е въвела, имай го предвид!)
вярно е, че в случая няма значение кой от кого е взел, но репликата ми беше по повод на някои изказвания тук как гърците всичко били откраднали.
колкото до Плеядите, в календара и летоброенето на гърците, доколкото си спомням, те не се използват. тези неща се водят само по луната и по встъпването в длъжност на дадени магистрати или жреци. Плеядите се използват обаче в традиционния земеделски календар на гърците, които смятат, че сезоните и свързаната с тях полска работа се сменят с изгряването и залязването на това съзвездие. виж по-подробно по този въпрос поемата на Хезиод "Дела и дни" (в поредицата "Световна класика", С., 1988). съжалявам, но в момента не ми е под ръка, за да цитирам точно за какво става въпрос.

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: Гръцкия календарнови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано13.11.03 11:13



Както и да е плядите явно са играли важна роля дали, в официялен или земеделски календар, те са били важни и на вярно не са се различавали кой знай колко по смисъл и съдържание за различните народи.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Димитров ден - разпус.нови [re: Black Wolf]  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано13.11.03 17:34



Ауу, колко съм невеж.
Ето нещо за което никога нищо не съм чел.
Чрьновлъче, обясни ми накратко за какво става въпрос - за Канона на промените и хексаграмите.

П.С. извинявай, че се позабавлявах с псевдонима ти; просто изпитах неистово желание да го преведа на старославянски :о))



Тема Re: Колобренови [re: koлoбъpът]  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано13.11.03 17:45



Връзката със славянската митология тук е явна, а и логична... след като става въпрос за български обичаи и поверия.
А ни та каква основа заявяваш , че славяните тук са "набутани ни в клин, ни в ръкав". Общо взето нацията ни като цяло е продукт на славянското "бутане" (ако ме разбираш). Ако ги нямаше славяните, нямаше да ни има и нас. Та в тоя смисъл, във всичко свързано с българите, славяните са хем в клин, хем в ръкав. Т.е. съвсем намясто споменати.
И въобще не разбирам защо хора като теб се обаждат. За да говориш, трябва да си компетентен. А за да си компетентен, трябва да си се интересувал, да си чел, да знаеш. Ти за славяните нищо не знаеш. Освен, че били високи, руси, със сини очи и много добродушни. Не че е било точно така, ама това пише в учебничетата по история, та и ти (само) това знаеш.



Тема Re: Димитров ден - разпус.нови [re: Бoян lYl]  
АвторHиkoлa (Нерегистриран)
Публикувано15.11.03 15:05



За "традицЙте" не знам, но като начало не е зле да познаваш поне правописа. Направо не ми се коментира.



Тема Re: Колобренови [re: Orнecлaв]  
Автор koлoбъpът (екстремист)
Публикувано25.11.03 18:25



Ти също вземи се образовай!И ти откъде знаеш мамка му аз колко знам ,колко съм чел и колко съм компетентен!Всичко сварзано със тъпите славяни е здраво обвито в политическа паяжина и прекомерно раздуто до безумие!От което и ти здраво си обладан!!!И ти не си човека,който ще ми дава наклон на .... къде да се обаждам и къде не!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.