Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:34 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пуснете книгите си на свобода :)  
Автор lex (..безсмъртен..)
Публикувано30.09.03 12:44



Хейй натъкнах се на нещо много уникално :))))))))))

Пуснете книгите си на свобода :))))))))))......... вижте този сайт, може да се зарибите :)))))))))))



"Ще преведа човечеството през отрязъка време на тъмните сили"

Тема Re: Пуснете книгите си на свобода :)нови [re: lex]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано01.10.03 21:25



Защо толкова много интересни любителски български сайтове са на hit.bg! Те не се зареждат от чужбина! А има толкова много други сървъри по света, които предлагат безплатен хостинг за любителски сайтове...

Добре, ще кажете вие, ти като си в чужбина и си избягал от България, какво ти пука за българските сайтове, чети си на английски! Да, ще отговоря аз, на английски има даже много повече неща в Интернет, но животът понякога е малко по-сложен...

Тези мои мисли не са лично насочени срещу никой автор на любителски сайт, а изцяло срещу политиката на някои български сървъри да забраняват достъпа от чужбина.

this machine will not communicate


Тема Нямаш ли приятели, останали в Българиянови [re: jaytee]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано01.10.03 22:07



Да сложат едно proxy и да си имаш достъп и ти ?



Тема Re: Нямаш ли приятели, останали в Българиянови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано01.10.03 23:20



точно такива, които да сложат прокси специално за мен нямам.

this machine will not communicate


Тема Re: Пуснете книгите си на свобода :)нови [re: jaytee]  
Автор lex (..безсмъртен..)
Публикувано02.10.03 13:42



Нямаш проблем... виж международния сайт:



"Ще преведа човечеството през отрязъка време на тъмните сили"

Тема Re: Нямаш ли приятели, останали в Българиянови [re: jaytee]  
АвторOrнecлaв (Нерегистриран)
Публикувано26.10.03 18:31



Ето ти първата страница на сайта
----------------------------------------------

Как станах Bookcrosser
Нека си призная от самото начало, че съм направо побъркана по тази идея. Просто пред вас е един страхотен фен на най-благородното, най-безкористното и най-мащабното движение на маниаците на тема четене и книги.

Винаги съм се чудела кога Интернет ще престане да ми поднася такива чудесни изненади. Кога ще се изчерпи новото из неговите страници. Кога ще ми омръзне. Тъкмо когато бях на път да сведа сърфирането си до някакво разумно времетраене, на един поизоставен от мен арт-форум се появи следното съобщение:"Може би ще ви е интересен този забавен сайт: www.bookcrossing.com". Разбира се, душата на истинския сърфър в мен веднага отиде да провери каква е работата. Това беше едно от най-гениалните ми открития в Мрежата, откакто въобще имам Интернет достъп! Представяте ли си, че по света има 162,670 души, които са в състояние да вземат една книга от личната си библиотека и просто ей така, да я оставят на публично място- напр., кафене, парк, градски транспорт, железопътна гара- само и само за да я намери някой друг и да я прочете?! Ами можете ли да си представите, че същите тези хора са готови да изпратят книгите си да пропътуват през океана, да минат поне през десетина ръце, да прекосят границите на поне 3-4 държави, само и само защото някой иска да ги прочете? Но да преминем към същността. Bookcrossing (в превод- "място, където се пресичат пътищата на книгите") е един гигантски световен онлайн клуб на книгата. В него хората непрекъснато обсъждат, разменят, търсят, изпращат, оставят книги. Сайтът изпълнява ролята на координационен център, където може да се проследи движението на тези книги. Как става това? При регистрирането си bookcrosser-a получава своя лична страница, наречена "лавица за книги". Там той може да се представи, да сподели своите литературни предпочитания,и най-вече, да регистрира книгите, които е готов да сподели с други читатели по света. Когато една книга бъде регистрирана в сайта, тя получава уникален номер, или BCID(bookcrossing идентификация).По този номер става проследяването на по-нататъшната й съдба. Bookcrosseri-те обичат да "пускат на свобода" книгите си. Снабдени със съответния надпис и разяснение, както и с идентификационния си номер, тези книги се оставят на места, където вероятността да бъдат видени и намерени е голяма. Това се нарича "wild release"(пускане на свобода по широкия свят). Когато книгата бъде намерена, се предполага, че читателят й ще бъде достатъчно съвестен да отиде на сайта и да регистрира книгата като намерена.По този начин собственикът й ще знае, че тя е намерила нов дом. <Ако дотук ви беше интересно, прочетете нататък------>
----------------------------------------------------------------------------------
Втора страница:

С какво друго се занимават Bookcrosser-ите?

Освен да пускат книги на свобода, Bookcrosser-ите оживено общуват помежду си. Конструкцията на сайта позволява за един и същи екземпляр на книга да бъдат въведени мнения от различни потребители. Така може да се проследи какво впечатление е направила книгата на голям брой хора. Поради това, има още няколко вида дейности, които се радват на голяма популярност сред bookcrosser-ите: т.н. "bookrings, "bookrays", "bookboxes", "booktrade". При *bookrings*една книга, към която повече хора са проявили интерес,пътува между тях, като всеки, който я получи, я прочита и на свой ред я изпраща на следващия в списъка. Накрая книгата се връща при притежателя си.Пощенските разходи са за сметка на този, който изпраща. При*bookrays*системата е същата,разликата е, че книгата не се връща при собственика си, а продължава да се предава, докато има желаещи да участват. Накрая обикновено се"пуска на свобода".*Вookboxes*представлява колет с книги (най-малко три)от определен жанр. Този колет също пътува от човек на човек, като всеки има право да вземе няколко книги от получените, като ги замени със свои от същия жанр.Изненадата и очакването са ключов момент при този вид размяна. *Вooktrade* пък се нарича размяната на една книга с друга по взаимно съгласие на двама bookcrosser-и.

Ако не сте убедени в практичността на тази идея, или ви се струва доста налудничава, ще се опитам да ви покажа защо Bookcrossing не е само за хора от Западния свят.
----------------------------------------------------------
Трета страница:

Защо да ставаме Bookcrosser-и?

В общи линии, Bookcrossing е вид хоби.Иска се нещо повече от това да обичаш да четеш. Нужно е да имаш желание да се включиш в играта, да разбереш тръпката,да отделиш от времето си. Защо трябва да си хвърляме книгите по парковете и гарите, ще попитате вие, нали сме давали пари за тях?! Но ако погледнете собствената си библиотека, ще видите със сигурност доста книги, за които сте почти сигурни, че няма повече да отгърнете. Някои от тях направо не са ви харесали; други са ви харесали, но удоволствието е било мимолетно-колкото е траело прочитането. Вие знаете, че няма да ви се прииска да ги прочетете пак. Защо да не се разделите с тях? Защо да не ги пуснете "на белия свят", където те могат да намерят нови читатели? Идеята на Bookcrossing е в това, че мястото на книгите не е само по лавиците на домашните ни библиотеки, а те трябва да обикалят света, да стигат до колкото се може повече хора. По думите на създателя на Bookcrossing-Рон Хорнбейкър: "Нашата цел е, просто казано, да превърнем целия свят в една голяма библиотека. Bookcrossing е безкрайна размяна на книги,първата и едниствената по рода си."

Пускането на книги "на свобода" е едно приключение, което може да се изпита само в действие. Избирането на подходящо място, планирането на "операцията", снабдяването на книгата със съответните опознавателни знаци, за да се вижда, че не изгубена;"дебненето" да уловиш подходящия момент да я оставиш така, че да не биеш на очи; после, очакването:" ще я намери ли някой, ще я регистрира ли, ще разбера ли при кого е попаднала?"

Внимание заслужават и другите дейности на bookcrosser-ите. *Bookrings*,*bookrays*,*bookboxes* и *booktrades*(обяснени са тук) са идеално средство за кратко време да прочетете куп интересни книги, да се запознаете с автори, които не сте чели; при това тази размяна далеч не е скъпа, както може би си мислите. (За практическата полза от тези инициативи-------->



Тема Re: Нямаш ли приятели, останали в Българиянови [re: Orнecлaв]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано30.10.03 16:41



Благодаря ти много! Идеята е страхотна. :-)



Тема питаненови [re: lex]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано01.11.03 00:35



аз не виждам предимството на тази идея пред използването на обществени библиотеки

а ако притежавам някоя по-рядка книга, която в градската библиотека я няма, едва ли ще я оставя на някоя пейка...

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: питаненови [re: Loretta]  
Автор jaytee (fruit & nut)
Публикувано02.11.03 02:56



Не, няма практически смисъл. По-скоро романтичен, особено за държавите, където има култура на кафенета с книги, където можеш да отидеш следобед в кафето, да вземеш книга от рафта със стари книги и да почетеш... размечтах се нещо... ;-)

Аз бих го направил с книга, която много ми харесва, без да е изключително скъпа или труднодостъпна. Т.е. бих купил едно копие за себе си и едно, което да "освободя".



Тема Така по-може!нови [re: jaytee]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.03 22:24



Даже съм си наумил едно-две заглавия, които да "освободя".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.