Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:17 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Езически общества в Б-я и липсата на шамани и  
Автор Bълkoдaв (бягащ)
Публикувано06.09.03 13:37



жреци в тях
Здравейте,
може би не съм наясно, но информацията ми за тези общества, които са се оформили на нашенска почва е с давност от няколко земни години, та може и да греша в предположенията си.
Преди време имах познати, които членуваха в такива общества. Няма да споменавам имена, за да не засегна някого /много ме е страх от езическата ярост/. Реших да се позаинтересувам от тях - в какво се състои дейността им, как се ръководи и т.н. Събират си се хората, разнасят лули или други атрибути /според обичаите на имитирания народ/, говорят си общи приказки, обсъждат историята на народа и т.н. Това си е в реда на нещата. Най-странно обаче ми беше, че в тези общества няма нито един истински жрец или шаман. Това е меко казано учудващо, защото без такова лице не могат да бъдат извършвани никакви ритуали. Те обаче правят ритуали /поне ги наричат така/. Без да отбележат, че по време на ритуала на правят връзка и с най-нискистоящия бог, без да осъзнават, че тези ритуали са всъщност карикатуристична детска игра - деца, които си играят на индианци или викинги по-добре ще ги изиграят.
Та каква е тогава целта на тези общества - само да се обличат като съответния народ? Това е вид травестия?
Поправете ме, ако греша



Тема Re: Езически общества в Б-я и липсата на шамани инови [re: Bълkoдaв]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано07.09.03 00:03



имах удоволствието да си кореспондирам известно време с един много печен тип от орловия кръг, не знам каква точно е функцията му при ритуалите които правят, но той се занимава със специфична дейност, която е също шаманизъм (индианците лакота имат няколко вида шамани) и по моя преценка не е лигльо който разнася лули - изключително интелигентен, по всички въпроси които обсъждахме беше на моето или над моето ниво.

прекратих писането с него само защото се оказа, че тази специфична дейност, която ме интересуваше, изглежда не е точно същото, с което съм се занимавал в предишни прераждания, както си бях помислил отначало. пък и е зает човека предполагам...

други от кръга не познавам, но за него мога да кажа само много хубави неща!



Тема Re: Езически общества в Б-я и липсата на шамани инови [re: Bълkoдaв]  
Автор Tokaй-иxтo (непознат)
Публикувано08.09.03 10:05



От доста време чета в този клуб и накрая реших да се регистрирам и да пиша нещо.
Провокира ме това мнение, защото се отнася до хора, с които наскоро влязох във връзка. Срещал съм се и с някои шамани (чужденци), както и с "шамани", които се мислят за такива... Тъой като съм виждал това-онова, бях дори доста изненадан, че тези хора знаят и могат доста работи...

Чудя се на наивността на някои от посетителите в този клуб; може би те очакват, че един шаман трябва непременно да лети, от устата му да излиза огън и да деменстрира тези неща непрекъснато!

Друг е въпросът, че в България няма шамани, но това е нормално. Защо обаче една група, следваща дадени традиции, трябва непременно да си "произведе" шаман или жрец? И това ще стане... Не е вярно, че без "такова лице" не могат да се правят ритуали. В т. нар. шамански народи далеч не всички ритуали се извършват от шамани. Това е и една от характерните черти на езичеството - няма нужда от "свещеници" за всяко ритуално действие! Връзката със Силите е лична и всеки има достъп до нея.

Тъй като се запознах с хората, за които Вълкодав говори, мога да кажа, че те не си играят и мнението му за "карикатуристична детска игра" не е вярно. Просто на един страничен човек не се показва всичко, пък и хората се претеглят според качествата им... Кой колкото може.

Може би той не е бил приет много добре и затова в него е останало недоволство?



Тема Оп-а-а!нови [re: Tokaй-иxтo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.09.03 14:05



Появиха се и американски туземци! И явно някои младежи недоволстват от липсата на шамани у нас! Че то не е проста работа, бе!

Но сега по-сериозно. За какво в същност става дума? Какви са тези езически организации в България? Повече инфо?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Езически общества в Б-я и липсата на шамани инови [re: Tokaй-иxтo]  
Автор Bълkoдaв (бягащ)
Публикувано08.09.03 19:23



Добре дошъл, Токай-ихто, нека бъдем заедно когато почне последната битка на боговете!
Виждам, че Токай-ихто говори за някое определено общество. Не искам да говоря конкретно, както казах, затова нека говорим общо по възможност. Blach Wolf също го моля да не иска цитиране на имена. Целта ми не е да оплювам или подигравам когото и да е. Целта ми е да разбера дали съм в грешка с предположението си, че в нашенските общества НЯМА шамани.
Виждам, че Токай-ихто също твърди, че няма шамани. Нека той не се обижда, но тези думи за връзката със силите са ми много познати - казвали са ми ги определени хора от обществата:)

Сега малко за приемането. Вълкодав беше приет много добре. Почти всички хора в тези общества са интелигентни, добронамерени, отворени към нови хора и т.н. Странното е, че се отдръпват, когато разберат, че например някой не може да се пречупи дотам, че да си облича определени дрехи. Това е меко казано скъп на триците, евтин на житото. Както и да е.





Тема Re: дай определениенови [re: Bълkoдaв]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано09.09.03 00:00



за "шаман"!



Тема Определение?нови [re: зyмyнr]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.09.03 15:06



Няма такова, което да е общовалидно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Определение?нови [re: Black Wolf]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано09.09.03 15:20



тогава въпросът има или няма шамани е горе долу същия като да попитам има или няма "згръц" в българските езотерични общества.

а ако ми искате обяснение какво е згръц, ще кажа "ами няма определение, згърц си е згръц само по себе си".

и се получава безмислица... в такъв случай нека вълкодав да поясни какво разбира ТОЙ под думата "ШАМАН"



Тема Re: Определение?нови [re: зyмyнr]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.09.03 16:54



Ами то май е ТЯ... Или аз пак нещо не съм доразбрал?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: дай определениенови [re: зyмyнr]  
Автор Bълkoдaв (бягащ)
Публикувано08.10.03 14:13



Мислех да цитирам определение от Елиаде, но вчера ми попадна друга книжка, ето цитат от нея:Всички ние можем да виждаме по рождение - въпросът е, що за виждане е това? Това е възприемането на света през призмата на една проникната от понятията реалност, вписана на свой ред в многоцветността, но и в цветната слепота на съответната култура. Нашият свят, независимо от какъв обществен произход е повлиян, е субективно творение на човешкия дух. Ние сме създали всички наши теории и възгледи, за да разберем по-добре този свят; мнозина обаче вярват, че тези теории са автентични отражения на природните закони, обобщения на природните принципи. Този наивен реализъм, който прибързано приема географската карта за същинската местност, за съжаление все още е владетел в нашето царство от зрящи слепци.
Шаманът е човек от два свята. Неговото зрително сетиво е удвоено, светът на неговите чувства е раздвоен, мисълта му винаги тича по две релси. За първото му раждане е отговорна биологичната му майка, при второто му раждане кръстници са му духовете, някой космичен източник на живот или някой бог.
Тези сили го призовават безвъзвратно, те му дават сила да води нов живот - като шаман, който вижда зад кулисите на живота…
В края на тази глава бих искал да се спра малко по-подробно на образователната институция за знахари, с която разполагат индианците ямана от Огнена земя: Лоима-йекамус, училището за знахари. Това училище не е постоянна институция. Събитието се състои през многогодишни интервали през дългите зимни месеци и често продължава до половин година. На избрано място, така че да не бъдат обезпокоявани се строи голяма хижа. Къщата Лоима не е профанна сграда, тя предизвиква голямо страхопочитание и боязън; тук се събират хауцелите, зли и опасни духове. Дори само влизането в къщата изисква особено буден дух. След като са се настроъвали в продължение на много часове в собствените си домове, учениците се придвижват към къщата Лоима с наведени глави, полузатворени очи и предпазлива стъпка, като поставят крак пред крак…
Ученикът знае, че го очакват месеца на най-строга концентрация и упражнения, през които той трябва да събере всички сили на духа си. Опитни учители наблюдават и напътстват новаците. Не е позволено пребиваване изван къщата Лоима, тъй като трябва да се избегне всякакво отклоняване. Връзката със семейството или жената е ограничено до минимум. Забранени са и сексуалните контакти. Целият дневен ред служи на вглъбяването и съзерцанието. Учениците стоят почти непрекъснато на местата си, без да помръдват, а на свечеряване, към четири следобед, започва общата песен, която се прекратява късно след полунощ. След кратка почивка за сън на развиделяване упражненията се подновяват, т.е. учениците остават на местата си, докато слънцето премине зенита. Сега малката общност се заема с някои неотложни задачи като събирането на дърва за горене на миди. Три часа по-късно всички отново заемат неподвижната си поза. Храната е оскъдна. Тя се състои най-много от три черни миди дневно. Ако някой ученик покаже сериозен напредък, дажбата му се намалява на две или дори на една черна мида , тъй като, колкото по-малко храна приема, толкова по-стабилно протича духовното му развитие. Както е известно, постенето е популярно средство за постигане на променени състояния на съзнанието, тъй като обезсилването на тялото предизвиква отслабване на обичайните структури на психиката.
Учениците седят на пода с изпънати крака. Изправеният торс притиска към стената на хижата една дървена дъска, пъхната зад тила. С времето тази поза е доста изморителна и скоро се превръща в неописуемо мъчение… За ученика неудобствата се увеличават и от това, че той не може да промени позата си по време на сън; може само да свие крака към гърдите си, дървената дъска обаче остава винаги зад тила.
Обучението протича така, че да елиминира из основи обичайния опит на ученика - разрушават се всички модели на действие, които стабилизират навиците. Постене, неподвижност, болки, монотонно пеене, постоянен страх от духовете хауцела, както и дълга изолация от всекидневния живот на племето отвеждат ученика в една нова сфера на съзнанието…Тялото и душата му се намират в един вид вакуум, който не предлага опора и ориентация, една празнота, в която той се чувства безпомощен и объркан. Всички придобити норми, морални предписания, целият кодекс на поведението му са отнети. От празнотата постепенно изгрява един нов свят, в който той прави първите си предпазливи опити да пристъпва.
Смисълът на училището за шамани е трансформацията на тялото. Кандидатите трият страните си с дървени пръчки, натопени в бяла боя. Натискът върху кожата е съвсем лек, целта обаче е да се покаже кожа, която е по-тънка от първоначалната… по-нататъшното триене изважда …втори слой кожа. Накрая трябва да се покаже трети слой, който е толкова чувствителен, че при всяко докосване причинява големи болки. Когато всички кандидати са достигнали до този етап, обучението се смята за приключено. Вероятно монотонното триене подпомага процеса на трансформация на съзнанието. Разкриването на три пласта кожа би могло да символизира и постеренното осъзнаване на "вътрешното тяло", сиреч на душата…
С появата на трети слой кожа е постигната целта на всички усилия: образуването на "второ тяло". Това тяло се състои от "лека материя като пух", така казват ямана. Тялото на йекамуса /шамана/ изглежда като нормално тяло на всеки човек. В действителност обаче обиколката на тялото на магьосника е стотици метри по-голяма; нищо, което се случва в това поле не остава скрито за шамана. Ако той се нарани, само за ограничения поглед на нормалния човек потича кръв, защото в действителност пухеното тяло на шамана не съдържа кръв. Заради тялото от фина материя жителите на Огнена земя не възприемат шамана като човек.
Важна цел на обучението е да се придобие ваиювен на друг шаман. Ваиювен означава сила, енергия, част от нечовешкото тяло на знахаря. Ученикът или помолва някой стар опитен учител да му предаде своя ваиювен, или си го набавя тайно от някой мъртъв магьосник.
Ямана казват, че йекамус загубва чрез "сънуване" своята личност и тогава започва да действа неговата "кеспикс", душата му. Кеспикс прави всичко, което йекамусът иска от нея…




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.