Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:27 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема относно дилемата теория-практика в този клуб  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано18.08.03 13:17



като чета дискусиите напоследък, виждам, че някои участници (зумунг, Боян) поставят въпроса за какво точно иде реч тук и защо е така, а не иначе. ще си позволя и аз да взема отношение, понеже явно с Черния вълк спорът им е на лична основа и доникъде няма да стигне

първо, мисля, че е малко нередно да се поставя въпросът по този начин: "ами аз искам тука да е еди-как си, защо не е така, ще се разсърдя и ще напусна" (зумунг). според мен всеки тук е свободен да поставя въпроси за това от древното езичество, което го интересува и вълнува. не виждам нищо лошо в това да се умува по "псевдонаучен" начин, както беше наречен, а също и да се поставят конкретни въпроси относно практика, ритуали и т.н. поне мен това изобщо не ме бърка, бих се включвал и в двата типа дискусии, стига да имам какво да кажа. защо трябва нещата да се делят по този начин? Боян дори се обяви против "книжните плъхове", а не разбирам какво толкова му пречат те в изповядването на това, което е решил да изповядва.

все пак нядявам се всички да разбираме, че езичество не е = магия или окултизъм. ами просто факт - не е така, независимо дали ни се харесва или не. а за да се реконструират древните езически практики и вярвания такива каквито са били някога, не изменени и преосмислени от разни окултни вещери, са нужни и малко "книжни плъхове", нали?

надявам се нашият нов модератор да споделя вижданията ми, за да бъде този клуб наистина интересно и приятно място. нали така, Black Wolf?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема така, така!нови [re: the_bomb]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано18.08.03 18:54



право думаш!
и аз така мисля, че трябва да е

Ребята, давайте жить дружно!

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано18.08.03 19:05



Добре де. Нека тогава знаещите в клуба да пишат темите, за да е интересно на влизащите, но незнаещи.

Ето например, за Жреца ЗАРАТУСТРА. От книгата на Ницше много го обичам.





Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано18.08.03 19:30



ама защо трябва да се делим на знаещи и незнаещи?

всеки е знаещ, само че в различни области. за Заратустра например ти може би знаеш повече от мен.

пък и това е клуб за дискусии, нали - не цикъл лекции...

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: така, така!нови [re: Loretta]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано18.08.03 19:31





I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано18.08.03 19:42



Деленето на знаещи и незнаещи беше по повод езическите теории и практики - все пак не на всеки са слабост. А човек когато има какво да даде като познание или да пита е съвсем естествено да се включва в дискусиите.

Поздрави!




Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: ***ЛИЯ***]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано18.08.03 22:18



а искаш ли да се запознаеш с истинското учение на заратустра?
аз ахура мазда създадох.......



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: дядoБлaro]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано18.08.03 22:50



Ако имаш нещо интересно, дай го като самостоятелна тема.





Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: ***ЛИЯ***]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано19.08.03 01:35



добре,в кой клуб да я сложа?щото тоя е на вълчо и ако реши,че не е езическа(а тя не е)ще я триине.



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: дядoБлaro]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано19.08.03 16:53



как да не е езичество зороастризма??? ааа побъркахте ме съвсем!
пускай отделна тема - тук - и обяснявай, тъкмо и аз да понауча по мързеливия начин :)

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: дядoБлaro]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано19.08.03 22:43



Можеш да я пуснеш и в Йога, и в ОШО, защото там няма модератори. Но мисля, че на Жрецът Заратустра и въобще на жреци и шамани мястото е именно тук.

Виж, с Лорета чакаме тук!





Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано20.08.03 01:02



Книжните плъхове не ми пречат стига да не се тупат в гърдите и да ми натъртват, че само те са езичници и те най-добре разбират същноста на езичеството. В същност без тях ще е скучно нали трябва да има някой да обсъжда историята и бля, бля, бля другите глупости само точно тоя тип да не ми се тупат много в гърдите че са езичници номер едно. За преосмислянето не са нужни обаче само книжни плъхове, но и хора които могат да ги преосмислят през това което по настоящем се води като народни традиций със солидно съдържание на мистика така, че мерси мога да мина и без някой многознайко който осмисля света само чрез книгите. Подяволите аз си имам личен опит и не говоря само наизуст. И моля ти се не му се мазни на тоя модератор щото с тая склоност към севера току виж минал под ценза и твоя интерес към гръцкото. Честно казано аз искам да повдигна въпроса що подяволите е това езичество защото ми писна от простотийте на хора като черния вълк, но ще го направя по нататък, че взе да става много горещо в тоя клуб.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема идейканови [re: дядoБлaro]  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 01:31



Аз предлагам вълчо да вземе клуб митология ще му отива повече а този да си го остави на нас да дивеем на воля. Ако се съгласи можем да си устроим едно разюздано празненство стил дионис и приятели с мацките от секс клуба и с истинските езичнички от тоя.



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано20.08.03 10:08



първо, не се мазня на модератора, просто с него си имаме приказка.

второ, каня те да повдигнеш тук и сега въпроса що е това езичество. мисля, че няма да е зле да го обсъдим. само че в рамките на добрия тон - в този ред на мисли няма нужда да се изнервяш чак толкова, когато пишеш.
лично аз разбирам накъд биеш и отсега искам да ти кажа, че според мен езичеството трябва да е религия - цялостна, завършена и действаща - а не просто разни рудименти, останали във фолклора.

колкото до това кой е езичник номер 1 и т.н.: ами това смешно, да не сме на някакво състезание? ако някой толкова тръгне да се натиска да бъде обявен за номер 1, защо не го оставиш да се радва? или не, ти не можеш, защото искаш тебе да те признаят за номер 1! с какво си по-добър тогава от онзи, срещу когото роптаеш?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: идейканови [re: Бoян]  
Автор roxy (easy rider)
Публикувано20.08.03 15:57



т'ва ли ти била идеята?ето защо си падаш толкова по практическите изпълнения, ясно!само обясни на непросветените - защо оргията да е в тракийски, а не в прабългарски или славянски стил?!

There are signs everywhere.


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор roxy (easy rider)
Публикувано20.08.03 16:00



съгласна съм, както казах, и от мен ще ви се струпат нови темички, ама пусти летни мързел...скоро ще постна нещо, обещавам!

There are signs everywhere.


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано20.08.03 22:11



не се притеснявай за мен, не съм казвал, че ще напускам, а само че клубът е тъп, скучен, безмислен, досаден.... така.

с две ръце съм "за" научния подход и някои неща са ми интересни, но честно казано предпочитам да прочета по сериозно историческо мнение по любопитните ми въпроси, отколкото това на вълка, тук няма нищо лично.

щом ви е интересно, пишете. според мен клубът ще "умре" много скоро ако продължава в същия дух.


а дискусията с блекулф, който орева оратлъка, за да се създаде този клуб, беше не за друго, а заради неговия възглед, че конкретни техники и ритуали "не им е тук мястото да се обсъждат". аз пък смятам че това е единственото което би трябвало да се обсъжда тук, другото е за клуб история, археология, митология, изберете си - клубове има доста :))

нищо повече не мога да кажа освен приятно писане

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: зyмyнr]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано20.08.03 22:52



ами благодаря!

щом смяташ, че нямаш нищо интересно да споделиш тук... твоя воля... аз очаквах по-друга нагласа от теб и не виждам какво те притеснява. някой да те е спрял да повдигаш дискусии, които те вълнуват?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано20.08.03 23:13



атмосферата не ме предразполага.

пък и ме е страх, че ще повдигна не дискусия, а поредната историческа логорея...

хайде до скоро, може би :)

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: зyмyнr]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано20.08.03 23:37



зависи какво искаш да питаш... пробвал ли си?

още нещо: не ми харесва как говориш за това, с което се занимаваме доста хора тук, включително и аз - "историческа логорея", "псевдонаука" и какво ли още не.

на теб хрумвало ли ти е как би се почувствал, ако някой започне да прави обидни квалификации за това, с което ти се занимаваш?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема бравоснови [re: roxy]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано21.08.03 02:46



Ами много просто бе Рокси щот траките си падат по винцето, мезенцето и полянките. Кво може повече да иска човек красота направо ставаш част от природата. Пък ако си рекла в къвто стил знаеш аз лично съм слабозапознат с другите два само ми обясни подробностите.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: roxy]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано21.08.03 02:50



Е хайде сега не се оправдавай не ходи ли някъде на почивка, тука хората мрът за нещо свежо писна им от досадни дискусий и безмислени мнения.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Езинови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано21.08.03 02:57



Езичеството е религия и като всяка древна такаква нейната практика е магията. Езичеството не е суха фактология а е потомствена религия предавана в един народ или племе, продукт на неговото колективно несъзнавано също както е фолклора. Фолклора ни сам по себе си е доста езически и върху него може да се изгради българско неоезичество стига да има достатъчно желаещи да работят за тази кауза

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Туранови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано21.08.03 09:21



религия и магия? хммм, мисля, че не си прав. религията е преди всичко почит. в магията, поне както съществува тя днес, няма такова нещо. религиозният човек може да се помоли за нещо, но не може да задължи бога непременно да го направи, както става с теургията (използване на низши божества и духове за свои цели в магията).

така че магията е много низша форма на религиозност, не ми я хвали и лансирай. благочестивият езичник винаги е разчитал преди всичко на ръцете си, за да има богата реколта, а боговете е запазвал за по-висши цели от това да му слугуват.

пак не разбрах какво против имаш "сухите факти". нали искаш да реконструираш неоезичество - да не би да го изсмучеш от пръстите си?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.08.03 09:44



По принцип съм съгласен!

Но искам да попитам: колко хора (особено от тези, които са поборници на "практиката"), са участвували в езически ритуал? Колко от тях извършват съответните моления, жертвоприношения и други култови действия, без които едва ли може да се говори за "практикуване" на някакво езичество?

Ако ще ми отговарят, че медитират или се занимават с магия, съжалявам - това не е езичество! Магическите практики, присъщи на съвременното вещерство и пр., се коренят в т.нар. церемониална магия, която пък е свързана с античния херметизъм и с халдейската традиция.

С това езичество, за което милеят нашите родолюбиви приятели, тези неща нямат нищо общо...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано21.08.03 12:22



извинявай, прав си... не исках да те засегна, просто няма как да знам на кой от вас му е професия това, на кой хоби, на кой начин да се покаже.

иначе си има професионални клубове, които няма да изреждам отново.

клуб "езичество" в директория "религия и мистика" за мен не е свързан с историческата страна на въпроса. все едно в клуб християнство да обсъждат единствено историческия отрязък около 1ви век и да се опитват да съберат историческите факти около живота на Иисус? как би ти изглеждало?


езичеството е практика, езичеството е философия, езичеството е вяра. нито едно от тези неща не съм видял тук и то не защото няма кой да пише, а както казах едни блекулф ги изгони с фанатизма си, други им доскуча от историческите ви спорове.

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: Black Wolf]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано21.08.03 12:42



аз съм защитник на практиката, така че приемам тази забележка като отправена към мен.

не съм видял да се обсъжда философския, психологическия или религиозния смисъл на нито една езическа практика или ритуал. за мен това е ценното, а не някакви обобщения и мъгляви теории, които никой няма как да докаже дали са верни или неверни. никога не съм твърдял, че трябва да принасяме хора, кози и т.н. в жертва, просто да се поучим от миналото, като навлезем в смисъла на споменатите ритуали и практики, които могат да бъдат променени и модернизирани за днешните времена. разбира се това изисква въображение, вдъхновение, собствена мисъл...

ти изглежда не правиш разлика между обсъждане на практики и практикуване на практики. тия практики в клуба ли да ги правим?? нима теб или който и да било друг го засяга какво практикувам или не практикувам аз? това си е моя работа.

кое е езичество и къде се коренят дадени магически практики нито ти нито аз можем да знаем със сигурност.

гледам вътре в теб...

и вече съм наясно каква е тънката цел на този клуб - ти просто си си създал пространство, където да можеш да се показваш и изпъкваш. нуждаеш се от внимание поднесено в специфична форма. с подобни спорове аз само ти помагам, така че мисля да прекратя тази безполезна и глупава дискусия.

всеки да си пише каквото му е приятно. мнението ми е известно вече и няма защо да го повтарям

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: зyмyнr]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано21.08.03 12:53



<все едно в клуб християнство да обсъждат единствено историческия отрязък около 1ви век и да се опитват да съберат историческите факти около живота на Иисус? как би ти изглеждало?>

да, имаш известно право тук. само че християнството е далеч по-запазена религия, докато езичеството има по-голяма нужда от историческа реконструкция, много въпроси са несигурни... за мен това е смисълът да се ровичка в миналото, не за нещо друго. любовта ми към езичеството (на мен ми е любимо гръцкото) тръгна от заниманията ми с Античността и рискува да гравитира около тях завинаги.

защото, за съжаление, не знам за съвременни почитатели на Пан и Афродита. а ако има такива и изпълняват някакви ритуали, то те със сигурност биха постигнали това, което искат, само като четат внимателно древните извори...

поздрави!

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: зyмyнr]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.08.03 21:42



Уп-с-с... Сега станахме психоаналитици!
Бих попитал - каква е ползата от обсъждане на практики? Практиките са за практикуване...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: Black Wolf]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано21.08.03 22:21



ами може да се обсъжда въпросът как и какво трябва да се практикува...

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано22.08.03 23:23



Интересна дискусия. А някой знае ли какви езически религии се практикуват в България или евентуално от българи в чужбина? Аз знам само за Бялото братство, ако може да се нарече езическа религия (не съм точно запознат с тях), но те си имат отделен клуб тук. Мен лично са ми по-интересни древните религиозни системи, свързани с алегорично представяне на астрономически знания чрез езика на митовете, отколкото новопоявили се през 20 в. култове, например, към извънземни...

Et in Arcadia alto!

Редактирано от jaytee на 22.08.03 23:24.



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: jaytee]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано23.08.03 13:46



аз поне не съм наясно има ли истински езически общества в България. иначе, ако те вълнуват разни фашизоидни организации, които между другото претендират и за възраждане на българското езичество, мога да ти посоча много такива - "Българската орда" например.

но се съмнявам дали би искал точно това

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано23.08.03 15:31



здравеите ези4ници,
откровенно казано, неразбирам подобен спор. теорията и практиката са като ези и тура на една монета, всакя има свои собствен образ и лице, но е зависима завинаги от другата 4аст на монетата. както бе споменато многократно, без практика теориата не би била нисто друго освен една суха материя, вероиатно забравена от бъдещите поколения. но дори в разцвета на ези4еството винаги е имало и теория, независимо дали тя е била писана, какъвто е слу4аят например в египет, или предавана в устна форма, както по-4есто се среща в гърция. но дори и там не може да се каже със сигурност дали не е имало несто написано, изгубено в последствие.
та нали днес няма нито един жив познава4 на това ези4ество, и колкото и да се опитваме, не бихме могли да го съживим, ако няма на какво да се опрем. питам вси4ки онези, които се обявявят против теорията, как вие го познавате това ези4ество, ако не 4рез вси4ко което сте про4ели ? вси4ко останало родено от ващите ваображение и желания, колкото и да е красиво, вероятно няма ни6то обсто с практикуването на ези4еството такова, каквото е било при древните. затова и днес ние знаем много пове4е за ези4еството на народите с писменност, отколкото на безписмените култури, които не са оставили след себе си нищопове4е от 6епот във времто, и то 4рез разказите на писмените народи, и някои изгубени вещи, които са били намерени от археолозите. народните традиции са именни това - друг на4ин да се сахрани едно вярвяне и неговата теория, застото преди да практикуваШ каквото и да е било, трябва да знаеШ как.
а и защо ограни4авате ези4еството до теория и практика, тово е много пове4е от да знаеШ и да правиШ. ези4еството е състояние на дуШата. ако гледаШ своя бог с о4ите, ако го по4итаШ със сърцето, ако го мислиШ с разума на един християнин, то тогава от какво зна4ение е дали го нари4аШ христос или зевс.
ако си позволявам да изкажа ли4ното си мнение в клуб, които посещавам съвсем отскоро, то е, защото, предполагам голяма 4аст от упреците кам книжните плъхове бяха отправени кам мен. мога само да ви кажа, 4е факта, 4е познавам теорията, ми помага при практиката на ези4еството. това, 4е знам какви са били основните правила в анти4ността, ме прави по близка до тези хора, до този отдавна изгубен свят. това е , ако ми позволите една последна метафора, като строенето на къща - зданието се строи по една и съща схема, една основа за вси4ки, а вси4ко останало е ли4но, персонално и не зависи от никои друг освен от теб самия.

поздрави
мелиса

cupitor impossibilium


Тема още що е ези или да си довърша мисълтанови [re: Бoян lYl]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.08.03 08:16



Опитах се да намеря тълкувания на термина езичество в дебелите книги ама явно нямам подходящите дебели книги и за това тук ще са предимно лични разсъждения. Макар, че за някой от тях бих си заложил главата и малко ме съмнява друг да успее да ги опровергае по дедуктивен път.

Политеистичните религий са ни първата асоцияция с езичество, но дали тези понятия са напълно идентични, честно казано малко ме съмнява. Въпроса дали има монотеистични и дуалистични езически религий е много спорен и не бих искал да се спускам в излишни прерикания.
Но определено “монотеизма” на една абсолютно не езическа религия като християнството ме обърква жестоко и ме подтиква към серия разсъждения. В нея има поне 4 фигури с абсолютно божествен статус, цели легиони от свръх естествени същества някой с доста изразена индивидуалност, също и множество светий на които се оказва някаква почит едва ли не като на мини божества- особено при католиците.
Светата троица не е патент на християнството има я във всички индоевропейски езичества а в някой от тях има и тъмни божества опониращи на върховното или на светата троица. Работата с легионите май я има у всички религий под различни форми, но някак си е доста по силно изразена у езичниците а и светийте това не е ли чист анемизъм почит към предците толкова силно характерен за тях.
Това доста ме кара да се позамисля коя е същноста на езичеството, а отговора за мен е доста близо, няма езическа религия създадена от човек, всички те са плод на колективни представи на един народ един вид чист фолклор. Освен това те в изключително редки случаи са били налагани на други народи. Единствения объркващ случай за който се сещам е юдаизма народен, но и монотеистичен и поради името яхова не се смята от християнството и ислияма за езичество. Макар, че ако върнем достатъчно назад във времето тази религия тя по нищо няма да се отличава от другите езичества, тя ми е и едниствения познат пример в който подобна религия се налага на друг народ. Резултата е плачевен, Хазарите почнали да се правят на по големи юдеи и от евреите. Все едно гледам вълчо който още малко и ще пренапише Едите или би се върнал в миналото за да поучава друидите защото той е попил мъдроста на севера за разлика от създателите и. Това ме разсмива, но и ме дразни жестоко защото е плод на комплекси и никога не знаеш до какво могат да доведат, щом един неуспял художник като хитлер може да причини толкова скръб и нещастие на какво ли е способен един неуспял езичник.
Та да се върна на темата еизичеството всякога е било фолклорен продукт, К. Г. Юнг е едно от най големите имена в областа на психологията, според мен само Фройд седи пред него и то защото е редно да отдадем заслужена почит на Бащата на съвремената психоанализа. Та господин Юнг е създател на теорията за колективното несъзнавано и архетипите които обясняват доста неща в подсъзнателното поведение на масите и индивида и са също така настолни теорий в парапсихологията. Така нареченото колективно несъзнавано и архетипи са много близки елементи в психиката ни, те са зрънца около които даден народ наслоява различни митологични представи. Както знаете някой части на мозъка ни свързват еволюционо с разни по нисши бозайници, влечуги и така на татък, по същия начин колективното несъзнавано ни свързва с предците с еволюцията в тяхното мислене. Така на пример ако си българин и сънуваш змия е твърде вероятно да изтълкуваш по доста различен начин същият символ от един китаец имено поради разликите в това колективно несъзнавано. Архетиповете са точно като кухи съдове в което наливаме различно съдържание, примерно тъмния архетип на сянката като всеки архетип се изгражда от двете части на несъзнаваното, колективната ще е общоприетата прдстава за злото на дедите ти то ще е най-малко общократно на всичко което събужда ужасът във теб – баби яги, торбалани, таласъми, караконджули, демони. Лично несъзнавания продукт на тази сянка ще се формира от някой твой страни за които постояно родители или общество са ти натъртвали, че са грозни лоши и т.н. това е личния ти демон който поради това, че е наврян на тясно и постояно му се казва да седи мирно може да се изроди в чудовище като мистър хайд. Или друг архетип е цялостната личност, колективно той е слънчев бог явява се като дете или старец които ти казват безпорни истини само, че от слънчев бог до слънчев бог за даден народ има и серия от индивидуални качества и атребути, в личен план това е вътрешната хармония, единството и непротиворечивоста към която се стремим, овладелите тоя архетип са адепти като исус или буда. Та от различията които се създават начина на мислене и на възприемане на оклония свят се създава и народопсихологията която изследва колективното поведение и представи на масите. А религията е цялостен мироглед ако е създадена от човек тя се крепи на личната му философия и житейски опит, ако е създадена от народа то това са колективни представи система от тотеми и табута които всички усещат еднакво близки без да се чустват притеснени да следват индивидуални поведенчески норми.
В подкрепа на това че езичеството е народна религия ще преведа и самата етимология на думата езичество- идва от славянското език сиреч религия на твоя език, религия която е най близко до твоя словоред- начин на мислене.
Или обобщено езичеството е религия на твоя език, създадена от собствения ти народ народ. Фолклора сам по себе си не е езичество но с малко помощ от следните науки ние можем да възродим родното езичество, история, археология, психология, етнография и най вече солидни познания в областа на различни мистични традиций да няма да е съвсем каквото е било някога, но гаранция, че ще е много близко и най – малкото няма да е загубено по смисъл, сякаш мога да дам.

Като за щаслив край ще кажа, тези които все пак практикуват други езически традиций, не че е невъзможно да постигнат успех, но първо няма да е толкова лесно второ езичеството по дух е един вид екология, всеки еколог е длъжен да опазва богатството на флората и фауната където живее така и ние сме длъжни да опазваме уникалноста и самобитноста на културата в която живеем. Да изчезне един биологичен вид е нещастие за цялото човечество защото то обеднява, да изчезне една самобитна култура е не по малко нещастие и ни обрича на по голяма духовна бедност няма кой да опази културата ни освен ние самите защото повечето който могат да ни помогнат дори не знаят къде се намираме. Та за тези които си падат по практиката на други езически традиций според мен е по подходящ термина Паганист хем е общоевропейски хем ще отговаря повече на интересите им. Макар че етимологията на тази дума до колкото си спомням латинския превод също се свързваше с народен, по точно означаваше селски или провинциялен нещо което по добре отговаря на този тип практикуващи.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Туранови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.08.03 08:24



Зависи какво разбираш под магия, ако боговете са толкова слаби че да ги принудя значи не са никви богове. Богът съм аз. Но ако по някакъв начин ги предразполагам да действат в моя полза то не е по различно от ритуалните практики на езическите народи. Цялата ни система от фолклорни обичай за мен е чиста проба магия, един вид омилостивяване на боговете за добра реколта и така на татък. А ако бяха толкова добри с ръцете си въпреки фактора време хората нямаше да създават богове защото са всесилни.
Магията преравнява човека до боговете ей това е за мен.
Нищо проти сухите факти както казах, но когато някой ги използва да умъртвява нещо живо тръпки ме побиват.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано24.08.03 08:32



Прасенце на коледа хапваш ли, на гергьовде агънце, шаранче за никул ден, петле за петьов ден е хайде може и да не съм съвсем езичник, но няма ли обредност в тия дни. И тази обредност не е ли с магичен характер, не е ли за омилостивяване на някакви стихий, освен това е по стара от християнството.
А и не е нужно да се оливаш чак толкова като свързваш магията изцяло с халдейската традиция всички знаем за огромнитет ти енциклопедични познания. Магията може и да тръгва като име от там но си я има от панти века и то навсякъде където има хора.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: mellisa]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано24.08.03 17:45



прекрасно казано!

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: Туранови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано25.08.03 11:08



е, радвам се, ако езичеството е толкова живо за теб. според мен истинското, оригинално езичество си има нужда от доста реанимация, защото фолклорните традиции са нещо като синкретизъм, а не чисто езичество, освен това малко истинска религия има в тях - става въпрос преди всичко за битови неща...

но нещо все повече се обърквам от твоя начин на мислене. как би обяснил следното твое изречение:
<А ако бяха толкова добри с ръцете си въпреки фактора време хората нямаше да създават богове защото са всесилни.>
искаш да кажеш, че човекът е създал бога поради своята слабост, за да има на какво да се уповава?

дай да се разберем за нещо: както и да дефинираш езичеството (ще ми отнеме известно време да прочета твоите размишления по-долу), при всички случаи това е вид религиозност. а това твоето, като включим и приказките за изравняване на хората с боговете и т.н., повече мяза на атеизъм и богоборство...

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: бравоснови [re: Бoян lYl]  
Автор roxy (easy rider)
Публикувано25.08.03 19:17



а, моля, да ти го обясняват тия, дето ще навият... сигурно са толкова много, че не можете да ги преброите още.

There are signs everywhere.


Тема упснови [re: roxy]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано26.08.03 00:55



Абе не са се натиснали ама знам ли то човек не знае в последни момент какво може да стане. Ама ти да не се засегна нещо, аз всичко го правя от любов.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема не си ме разбраланови [re: mellisa]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано26.08.03 01:15



Ей Мелиса какво да ти кажа не съм виновен, че понякога не се изразявам добре и често говоря с недомлъвки. Но книжен червей е нещо което така и не разбрахте добре, нямам нищо против историята на езичеството само да не се превръща живата религия в суха фактология. Освен това книжен червей си е лична перефраза на едно обръщение на Исус към фарисеите – книжници. Използва го в смисъл че те са станали само хора на буквата и закона а не на силата, не са лекували хората, забравили са изкуството на пророците си те са били хора без духовна сила дори не са помагали безкористно на ближния. За мен това е обръщение към всички които профанизират живтие религи и превръщат изкуството на адепта в мъртъв закон, защото учението на исус е било адептско и християнството е чудесен пример за профанизация. Книжен червей беше отправен към конкретен човек, но всеки който мисли, че убива живата религия нека да чуства това порицание отправено и към себе си.
А за тия дето не са ме разбрали какво да кажа, “като пусне някой слуха, че сестра ти е курва иди обяснявай, че нямаш сестра”.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: Туранови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано31.08.03 08:16



Какво да не би езичеството да няма отношение към бита или битието въобще,
славянското в частност си е доста насочено към бита според мен. Да езичеството има нужда от възраждане и то на фолклорна основа и изчистване от разни недотам езически наслагвания, ама теб какво притеснява ли те това нали си експерт по книжнината без каквато клуба неможе. Не се обиждай но ако е така да действаме не да приказваме само.
Да май малко неясно съм го написал, но какво толкова атеистично има.
Ако човек е разчитал само на себе си да се прехранва и отцелява, то за какво са му боговете на които се моли, за какво му е религията изобщо? А ако магията подчинява боговете то кой е по силен ние или те? Можеш ли да ми кажеш какъв е смисъла от бог ако човек е всемогъщ?
Атеистично-еретично както щеш го наречи, но за мен има само една истинска св Троица всичко останало е просто символи с които работи по лесно човешката психика, тя е Вселена- космичен закон-човек. Магическото във всяка религия за мен е просто символен език с която се овладява някоя от трите същности а езичеството е народния език за достигане до бог или някакво човешко съвършенство. По достъпно немога да го обясня ако щеш го разбирай все ми е тая. Замисли се само ако бог толкова слуша молитвите ни или ние го чувахме изобщо защо има 1000 религийки, и единственото което ги обединява е магията и окултното

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.